هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 07:12
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 6 آذر 1398 ساعت 11:17
چهارشنبه 6 آذر 1398 11:13 ساعت
2019-11-27 11:17:27
شناسه خبر : 330505
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه شهید مدنی تبریز نقطه نظرات صریحی را پیرامون مصوبه اخیر سران قوا و نحوه اجرای آن توسط دولت اظهار کرد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه شهید مدنی تبریز نقطه نظرات صریحی را پیرامون مصوبه اخیر سران قوا و نحوه اجرای آن توسط دولت اظهار کرد.

گروه سیاسی-رجانیوز: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عصر روز دوشنبه چهارم آذر در دومین روز از سفر خود به استان آذربایجان شرقی با حضور در جمع دانشجویان دانشگاه شهید مدنی تبریز به ایراد سخنرانی مهمی پرداخت.

 

دکتر جلیلی در ابتدای این نشست با ذکر چند مثال از انقلاب های مختلف در کشورهای جهان، انقلاب اسلامی را تنها انقلاب مردمی قرن اخیر خواند که توانست بر توطئه‌های خارجی استکبار پیروز شود و ضمن تثبیت نظام سیاسی خود، در رویایی‌های مختلف دشمنان خود را عقب‌ براند.

 

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر تلاش برای چهل ساله نشدن انقلاب اسلامی، خاطر نشان کرد: نگاه به چهل سال دوم انقلاب باید مبتنی بر چهل سال اول باشد؛ آنجا که موفقیت ها رخ داده است، مایه انگیزه و برنامه‌ریزی باشد و آنجا که مشکلی وجود داشته، باید مورد عبرت قرار گیرد؛ همچنین باید به این نکته توجه داشت که تلاش امروز دشمنان ما، متمرکز بر آرمان‌زدایی و ایجاد انحراف در هویت نسل جدید انقلاب است.

 

دکتر جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به یکی از نامه‌های حضرت امیر(ع) خطاب به مالک اشتر گفت: امیرالمومنین(ع) در نهج البلاغه میفرمایند1 رضایت عامه مردم است که میتواند باعث اقتدار و پشتوانه قدرت یک کشور باشد و نه رضایت گروه کوچکی از خواص که در مواقع سختی‌، خود را کنار میکشند و در مواقع راحتی حضور می‌یابند و به دنبال کسب بیشترین بهره‌ها هستند و اگر سخنی از عدالت زده شود، آنها خوششان نمی‌آید.

 

وی در ادامه جلسه با دعوت از دانشجویان به طرح پرسش‌های خود به سوالات آنان پاسخ داد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دانشجویی پیرامون حق اعتراض در قانون اساسی و این نکته که «آیا عدالت مقدم است یا امنیت؟»، گفت:در اندیشه دینی، بنای امنیت بر پایه‌ی ایمان و عدالت است و تفاوت نظام اسلامی با سایر حکومت ها در همین مبناست.

 

دبیرسابق شورایعالی امنیت ملی کشورمان درخصوص همچنین در خصوص حق اعتراض گفت: هدف از اعتراض اصلاح امور، است؛ امام(ره) در سال 67 در آخرین پیام به بسیجی ها، شکل‌گیری بسیج دانشجو و طلبه را یک ضرورت میدانند و برای آنها وظایفی را درقبال حساس بودن نسبت به روند امور کشور تعریف میکنند. رهبری نیز بحث آتش به اختیار را مطرح کردند تا در چهارچوب های قانونی، آحاد جامعه بتوانند مبتنی بر اصل هشتم قانون اساسی و براساس امر به معروف و نهی از منکر به اصلاح روند امور بپردازند.

 

جلیلی خاطرنشان کرد: همچنانکه ایشان در دیدار امسال با دانشجویان، دوبار از اقدامات حمایتی آنان در قبال مشکلات کارگران در موضوعاتی مثل هفت‌تپه خوزستان و ماشین سازی تبریز تشکر کرده و آنها را تایید کردند که حقیقتا حرکت دانشجویان دانشگاه سهند در پیگیری موضوع ماشین سازی تبریز قابل تقدیر است.

 

وی افزود: دانشجوی ما بر اساس وسع خود وظیفه دارد که به اصلاح امور کشور بپردازد؛ این رسالت دانشگاه انقلابی است. اصلاح امور نیز طبق اصل هشتم قانون اساسی امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه همگانی است و باید در چهارچوب اخلاق، تقوا و قانون به ارائه راهکار و نقد جهت تصحیح کارهای غلط، تکمیل کارهای ناقص، و تایید امور صحیح پرداخت؛ این همان گفتمانی است که ما تحت عنوان دولت سایه از مدتها پیش پیگیری نمودیم.

 

جلیلی در ادامه پاسخ خود اظهار داشت: اینکه در دانشگاه‌های مختلف طی دو سه سال اخیر بارها ا از دانشجویان و اساتید محترم خواسته شد تا سایه به سایه تحولات کشور را دنبال کنند و در حد وسع خود بر آن تاثیر بگذارند برای این است که تشکیل هسته‌های نقد پیرامون مشکلات محلی تا موضوعات ملی بر عهده دانشجوی انقلابی ماست؛ دانشگاه باید پیش از همه به آنها بپردازد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش دیگری از پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه شهید مدنی تبریز نقطه نظرات صریحی را پیرامون مصوبه اخیر سران قوا و نحوه اجرای آن توسط دولت اظهار کرد.

 

وی افزود: در دوسال گذشته بیشترین فشار بر روی طبقات پایین و محروم جامعه بوجود آمده و در همین سالها، مردم با بصیرتی که از نقشه دشمن داشتند، بر این مشکلات صبر کردند. وظیفه دولت است که برای سپاسگزاری از این صبر مردم، به وضعیت معیشتی بهبود بخشد.

 

جلیلی درخصوص مصرف بنزین در کشور گفت: روزانه حدود 110 میلیون لیتر بنزین در کشور تولید میشود که همگان قبول دارند بیشترین یارانه بنزین را نباید صرفا مرفه ترین افراد جامعه دریافت کنند بلکه باید به شکل عادلانه بویژه به طبقات متوسط و پایین داده شود.

 

وی تشریح کرد: بیش از یکسال بر سر این موضوع بررسی کردیم و به طرح جامعی رسیدیم و آن را به سران قوا ارائه کردیم که مصوبه اخیر سران سه قوه با طرح ما بسیار متفاوت بود اما اکنون نیز همانگونه که رهبرمعظم انقلاب اشاره فرمودند، وظیفه همگانی آنست که با ارائه راهکار، مشکلات این مصوبه را به حداقل برسانیم.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سوال دانشجویی پیرامون مسئولیت مجلس برای انعکاس اعتراض مردم نسبت به نحوه اجرای مصوبه اخیر دولت، گفت: مجلس امروز در جایگاهی است  که میتواند مطابق نظر رهبری معظم انقلاب، مشکلات ناشی از این مصوبه را کاهش دهد.

 

جلیلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر موضع اخیر رهبرانقلاب در حمایت از مصوبه سران قوا با وجود اعتراض مردمی، گفت: سوالاتی از این دست وجود دارد که چرا رهبری نقطه نظرات خود را اعمال نمیکنند و نسبت به برخی روندها در دولتهای مختلف، ورود نمیکنند و عده ای دیگر نیز میگویند وقتی نهادهای انتخاباتی داریم چرا نمیگذارند آنها اقدام کنند.

 

وی افزود: توضیح اینست که رهبری با تعیین سیاست های کلی نظام، چهارچوب حرکت قوا را مشخص میکنند و دولتها و ادوار مجلس به عنوان منتخب مردم، این امکان را دارند تا در این چهارچوب ابتکارات خود را دنبال کنند.

 

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی تشریح کرد: یک مثال آن در ماجرای شروع مذاکرات در سال 92 بود که رهبری در 12 آبان همان سال گفتند من به این گفتگوها خوشبین نیستم و آنها را نتیجه‌مند نمیبینم اما ایشان به دولت که منتخب مردم بود و بر این امر اصرار داشت، اجازه دادند و خطوط قرمزی را نیز معین فرمودند؛ اگرچه بعدها اعلام کردند که آن خطوط قرمز نیز رعایت نشد.

 

وی در ادامه تشریح کرد: نتیجه چه شد؟ امروز همان افراد اعلام میکنند که آمریکا قابل اعتماد نیست.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرو سوال یکی از دانشجویان درخصوص جایگاه قانونی مصوبات سران قوا گفت: دولت بر اساس اختیاراتی که طبق قانون دارد، برای هماهنگی با دو قوه دیگر و اینکه پشتیبانی مجلس و قوه قضائیه را در امر اجرا داشته باشد، برخی از موضوعات را در جلسه سران سه قوه میبرد.

 

دکتر جلیلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر حضور برخی افراد مسئله دار در عرصه انتخابات، عنوان کرد: یکی از مسائلی که دانشگاه باید به آن حساسیت داشته باشد آنست که جریانهای قدرت، ثروت و فساد نتوانند انتخابات را به انحراف بکشانند. تلاش همگانی از جمله حرکت دانشجو باید این باشد که با پیشگامی در امر انتخابات، به ارزیابی رفتار انتخاباتی آنان بپردازد تا  کسانی با رفتارهای غلط و فسادآلود نتوانند انتخابات را به کژراهه بکشانند.

 

1- نامه آن حضرت به مالک اشتر: باید بهترین امور در نزد تو، متوسطترین آن ها در حق، و فراگیرترین آن ها در عدالت، و جامع ترین آن ها به رضایت مردم باشد؛ زیرا غضب عموم رضایت خواص را از بین می برد و غضب خواص در صورت وجود رضایت عموم مردم بخشوده می شود. خواص در دوران آسودگی بیش تر از همه افراد رعیت موجب تکلف و مشقت زمامدار هستند و در موقع آزمایش یاری آنان از همه کمتر می باشد، (و همچنین) هیچ احدی مانند خواص از عدل و انصاف احساس ناراحتی نمی کند، این خواص بیش از همه در سوال اصرار می ورزند و در موقع عطا کم تر از همه شکر می گزارند و در صورت امتناع زمامدار از عطا، دیرتر عذر می پذیرند و هیچ فرد و گروهی در حوادث بزرگ روزگار، مانند خواص کم صبر و بی تحمل نیستند و جز این نیست که ستون برپا دارنده دین، تشکل جمعی مسلمانان و وسیله دفاع دشمنان، عموم مردم و امت اسلامی هستند. پس گوش شنوای سخنان این مردم و تمایلت به سوی آنان باشد