هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 21 آبان 1398 ساعت 17:16
سه شنبه 21 آبان 1398 17:10 ساعت
2019-11-12 17:16:51
شناسه خبر : 329966
این سخنان یک پیام راهبردی برای دول غربی دارد: ایران در برابر زیاده خواهی کشورهای یاغی واکنش دردسرسازی انجام نخواهد داد. این رویه البته مربوط به کلیت سیاست خارجی دولت در سال‌های اخیر بوده است.
این سخنان یک پیام راهبردی برای دول غربی دارد: ایران در برابر زیاده خواهی کشورهای یاغی واکنش دردسرسازی انجام نخواهد داد. این رویه البته مربوط به کلیت سیاست خارجی دولت در سال‌های اخیر بوده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: گرای بی‌عملی دولت روحانی در مقابل خدعه و نقض عهدهای غرب به همین چند روز ختم نمی‌شود. دولت تدبیر و امید از ابتدا این پالس را به دشمن داده است که در مقابل فشارِ بیشتر سکوت خواهد کرد. این پیام غرب گرایان که حتی منجر به خروج آمریکا از برجام پس از اطمینان از انفعال ایران شده است بار دیگر توسط رئیس دولت اعلام شد. حسن روحانی در سخنرانی روز گذشته خود در کرمان به دولت‌های غربی اطمینان داد که تا سال آینده هم از برجام خارج نخواهد شد. پیامی که گویای سست و نمایشی بودن گام‌های دولتمردان در کاهش تعهدات ایران است.
 
به گزارش رجانیوز؛ روحانی در سفر کرمان با اعلام اینکه با ادامه برجام در سال آینده به یک هدف بزرگ سیاسی، امنیتی و دفاعی دست می‌یابیم گفت: «سال‌ها خرید سلاح از سوی ایران طبق قطعنامه سازمان‌ملل ممنوع بود و همچنین نمی‌توانستیم سلاحی بفروشیم و اگر طبق قطعنامه 2231 برجام را حفظ کنیم، سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد و به‌راحتی می‌توانیم سلاح لازم را بخریم یا صادر کنیم که این از آثار مهم برجام است. اگر از برجام خارج شویم ثمرات آن در سال آینده پیش‌رو نخواهد بود و قطعنامه‌های شورای امنیت بازخواهد گشت، ما باید فکر کنیم و ببینیم منافع کشور در کجاست؟ حالا که منافع ما در ماندن است آیا اینکه طرف‌های مقابل دست روی دست بگذارند و به این توافق عمل نکنند و ما یکجانبه صددرصد عمل کنیم، آیا درست است؟ قطعا درست نیست. پس ما یک راه بینابین را انتخاب کردیم. جمهوری اسلامی ایران مسیر بینابینی را انتخاب کرد که برجام را حفظ کند اما در عین حال ما نیز آنچه را در این توافق قرار گذاشته بودیم، پله‌پله کاهش می‌دهیم.»
 
این صحبتهای به ظاهر منطقی اما از چند منظر قابل بررسی است. صحبت هایی که خطرناک بودن آن به قیمت منافع ملی کشور و متهم شدن سیاست خارجی ایران به انفعال و سستی می شود، رخدادی که به هیچ عنوان در شان سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نیست.
 
این سخنان یک پیام راهبردی برای دول غربی دارد: ایران در برابر زیاده خواهی کشورهای یاغی واکنش دردسرسازی انجام نخواهد داد. این رویه البته مربوط به کلیت سیاست خارجی دولت در سال‌های اخیر بوده است و حتی باعث شده تا زیرساخت تحریم ها در دوره اوباما را شکل دهد. تحریم آیسا، کاتسا و ویزا بعد از برجام و در زمان حاکمیت دموکرات ها شکل گرفت اما عدم برخورد جدی دولت به آمریکایی ها نشان داد که دولت ایران به هیچ قیمتی حاضر به مقابله با آمریکا نیست. اوباما که ملت ایران را «یاغی» معرفی کرده بود در نطق خداحافظی خود در دی ماه 95 با افتخار گفت: «برنامه هسته‌ای ایران را بدون شلیک حتی یک گلوله متوقف کردیم»
 
پیام انفعال ایران را رئیس جمهور جدید آمریکا هم دریافت کرده بود. او هم مسیر اوباما را ادامه داد. ترامپ همان تحریم ویزایی را علیه ایران به اجرا گذاشت که زیرساخت قانونی آن را دولت اوباما مهیا کرده بود. دونالد ترامپ در ادامه قانون تحریمی آیسا در دولت اوباما، قانون کاتسا ۲۰۱۷ (مشهور به سیاه‌چاله تحریم‌ها یا مادر تحریم ها) را امضا کرد و همانند اوباما، قانون وضعیت اضطراری علیه ایران را تمدید کرد. دونالد ترامپ در اظهارنظری گستاخانه، ایرانیان را «ملت تروریست» نامید!    
ترامپ که پس از 15 ماه تست کردن ایران از انفعال دولت روحانی در قبال آمریکا مطمئن شد در اردیبهشت 97 از برجام به صورت یک طرفه خارج شد. پاسخ ایران شوکه کننده بود. دولت روحانی که می توانست طبق همان برجام تعهدات خود را به حالت تعلیق درآورد اعلام کرد برجام را با اروپا ادامه می دهد! روحانی در این خصوص گفت:  «یک موجود مزاحم از برجام رفت» و سپس تصریح کرد که «برجام منهای آمریکا را با دیگر اعضای 1+5 و از جمله اروپا ادامه می‌دهیم»
 
حالا که یک سال و نیم از خروج آمریکا می گذرد و دولتی که مدعی بلد بودن دیپلماسی بوده و قرار بود صرفا چند ماه به اروپا وقت بدهد حالا اعلام کرده که تا سال آینده نیز برجام را حفظ خواهد کرد. 
 
این انفعال حتی از متن سست و لرزان توافق برجام نیز پیروی نمی کند. چرا که که طبق بند 36 برجام چنانچه ایران معتقد باشد که هر یک از اعضای ۱+۵ تعهدات برجامی خود را رعایت نکرده‌اند، می‌تواند از برجام خارج شود.
 
همچنین رهبر انقلاب اسلامی نیز در نامه‌ نه بندی خود به روحانی، در بند دوم به این نکته اشاره کرده بود: در سراسر دوره‌ی هشت‌ساله، وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ی تروریسم و حقوق بشر) توسّط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظّف است طبق بند ۳ مصوّبه‌ی مجلس، اقدامهای لازم را انجام دهد و فعّالیّتهای برجام را متوقّف کند.
 
همچنین این صحبت روحانی که درصدد حفظ برجام تا سال آینده است با روح گام های کاهش تعهدات ایران که به دنبال ایجاد اهرم فشاری علیه اروپاست در تناقض است. این صحبت رئیس دولت باعث تقویت این گمانه می‌شود که گام های ضعیف دولتمردان نمایشی بوده و به هیچ عنوان نوید بازگشت ایران به فعالیت های هسته ای پیش از برجام را نمی دهد. 
 
روحانی در حالی ادعا می کند که تحریم تسلیحاتی ایران سال آینده برداشته خواهد شد و به همین دلیل نسخه نویسی خود برای ماندن در برجام را بیان میکند که آمریکا تحریم های دیگر که طبق برجام باید رفع می شده را تاکنون برنداشته و حتی تحریم های بیشتری را هم اعمال کرده است! حال مشخص نیست بر طبق کدام قاعده عقلی بهانه رفع تحریم تسلیحاتی برای ماندن در برجام را عنوان می کند. به خصوص اینکه مساله اول برای مردم ایران رفع مشکلات اقتصادی است و اتفاقا تحریم های تسلیحاتی منجر به خودکفایی و بروز استعداد جوان های انقلابی شده است. انتظار می رود دولت همچون روحیه جهانی در نهادهای انقلابی که تحریم را به فرصت تبدیل کردند مساله اقتصادی کشور را حل کند اما گویا این انتظار از غرب گرایان بسیار زیاد است!
 
گفتنی است قبلا رهبر انقلاب در خصوص عقب نشینی در قبال زیاده خواهی دشمن فرموده بودند: «مقاومت موجب عقب‌نشینی دشمن میشود، بر خلاف تسلیم. وقتی که دشمن به شما زور میگوید، اگر شما یک قدم به عقب برداشتید، او جلو می آید؛ بدون تردید. راه اینکه او جلو نیاید، این است که شما بِایستید. ایستادگی و مقاومت کردن در مقابل زیاده‌خواهی دشمن و زورگیری دشمن و باج‌خواهی دشمن، راه جلوگیری از پیش‌ آمدنِ او است؛ پس صرفه با مقاومت است.»