هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 2 مرداد 1403
ساعت 16:17
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 11 آبان 1398 ساعت 17:36
شنبه 11 آبان 1398 15:19 ساعت
2019-11-2 17:36:52
شناسه خبر : 329427
اگر از همان ابتدا با شعارهای تجزیه‌طلبانه و منافیِ امنیت ملی ایران، به طور جدی برخورد می‌شد، اکنون کار به جایی نمی‌رسید که در بازی دو تیم باشگاهی یک کشور، به رنگ پوست و قومیت بازیکن حریف اهانت شود.
اگر از همان ابتدا با شعارهای تجزیه‌طلبانه و منافیِ امنیت ملی ایران، به طور جدی برخورد می‌شد، اکنون کار به جایی نمی‌رسید که در بازی دو تیم باشگاهی یک کشور، به رنگ پوست و قومیت بازیکن حریف اهانت شود.

گروه سیاسی-رجانیوز: در چند فصل گذشته لیگ برتر خلیج فارس، بازی‌های تیم تراکتورسازی تبریز با سایر تیم‌های لیگ، به خصوص استقلال و پرسپولیس، دچار حاشیه‌سازی برخی از طرفداران تیم تبریزی شده و شعارهای تجزیه‌طلبانه و نژادپرستانه از سکوهای تماشاگران تراکتورسازی به گوش می‌رسد.

 

به گزارش رجانیوز، شعارهای تجزیه‌طلبانه به نقل و نبات هواداران تراکتورسازی بدل شده و تخلفات کسانی که چنین شعارهایی را در ورزشگاه‌ها سر می‌دهند، در سایه عدم برخورد متولیان امر، هر روز رنگ تازه‌ای به خود می‌گیرد. در جریان بازی روز گذشته(جمعه 10 آبان 98) تراکتورسازی تبریز با استقلال تهران در ورزشگاه یادگار امام(ره)، برخی از طرفداران این تیم، علاوه بر تکرار شعارهای تجزیه‌طلبانه خود، توهین به نژادهای دیگر ایران نیز کلید زدند.

 

طرفداران این تیم تبریزی با اهانت به قومیت وریا غفوری و شیخ دیاباته، دو بازیکن کرد و رنگین‌پوست استقلال تهران، مصادیق جدیدی از تخلفات را در کارنامه خود به ثبت رساندند.

 

 

 

علاوه بر اینها، هواداران تراکتورسازی با سر دادن شعار «ترکیه ترکیه»، درحالی که از تجاوز ترکیه به خاک کشور سوریه و کشتار مردم کرد زبان آن کشور حمایت می‌کردند، خواستار جدایی منطقه آذربایجان از ایران نیز بودند. ضمن اینکه برخی از کانال‌های تلگرامی حامی این باشگاه نیز پیش از شروع بازی، طرفداران تراکتورسازی را به اجرای سلام نظامی به شیوه ارتش ترکیه، تشویق می‌کردند.

 

 

اما همانطور که در ابتدای گزارش آمد، این تخلفات طرفداران تراکتورسازی تازگی ندارد. تقریباً از اوایل دهه نود به این سو، دیدار تراکتورسازی با تیم‌های پایتخت، شاهد شعارهای تجزیه‌طلبانه و حتی زیر سوال بردن حاکمیت ایران بر خلیج فارس بوده است.

 

سه سال قبل و در بحبوحه بالا گرفتن تنش بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، و اتفاقاً در بازی تراکتورسازی با استقلال تهران، طرفداران این تیم تبریزی اقدام به سر دادن شعار «خلیج عربی» کردند!

 

 

 

مرداد ماه سال گذشته، در بازی تراکتورسازی با پرسپولیس تهران، با دست گرفتن پرچم کشور جمهوری آذربایجان، خواستار جدایی از ایران و الصاق به این کشور بودند.

 

 

در شهریور ماه سال جاری نیز، باز هم در بازی پرسپولیس تهران و تراکتورسازی تبریز، هوادارن این تیم تبریزی، پرچم کشور ترکیه را در ورزشگاه یادگار امام به اهتزاز در آوردند.

 

 

در سال 1391 و در جریان بازی تراکتورسازی با نماینده کشور امارات متحده عربی، طرفداران این تیم بنری را به نمایش گذاشتند که خواندنش قلب مردم ایران را به درد می‌آورد.

 

برخی از طرفداران این تیم با زبان انگلیسی در بنری بزرگ نوشته بودند: «آذربایجان ایران نیست.»

 

 

حاشیه‌سازی های طرفداران تراکتورسازی به شعارهای تجزیه‌طلبانه ختم نمی‌شود. آذر ماه سال گذشته، هواداران تیم تبریزی درحالی برای تماشای بازی تیم محبوب‌شان در مقابل پرسپولیس در ورزشگاه آزادی حضور یافتند، که پرچم ژاپن را به اهتزاز در آوردند!

 

 

اینها گوشه‌ای از تخلفات آشکار برخی از تماشاگران تیم تراکتورسازی در طول بازی‌های لیگ برتر بود. هر بار که چنین اقدامات ناپسندی از سوی تماشاگران تیم تبریزی سر می‌زند، مسئولین باشگاه و در برخی موارد نمایندگان مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، به صدور بیانیه در اعلام برائت از این افراد، بسنده می‌کنند و بی‌توجه به تکرار چنین اقداماتی در بازی‌های تراکتورسازی، عاملان را عده‌ای تماشاگر نما می‌خوانند.

 

اگر از همان ابتدا با شعارهای تجزیه‌طلبانه و منافیِ امنیت ملی ایران، به طور جدی برخورد می‌شد، اکنون کار به جایی نمی‌رسید که در بازی دو تیم باشگاهی یک کشور، به رنگ پوست و قومیت بازیکن حریف اهانت شود.

 

البته ناگفته نماند که اقدامات این‌چنینی برخی سوءاستفاده گران و آشوب‌طلبان، باعث نمی‌شود که رشادت و افتخار آفرینی‌های مردم تبریز در طول تاریخ معاصر ایران برای کشور، زیر سوال رفته و قهرمانانی همچون ستارخان و شهیدان باکری که رشد یافته منطقه آذربایجان ایران بودند، به فراموشی سپرده شود. 

 

 

 

https://zamzam.ir/#home