هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 01:36
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 15:37
پنجشنبه 9 آبان 1398 15:26 ساعت
2019-10-31 15:37:51
شناسه خبر : 329336
جریان حامی لوایح استعماری FATF در دولت برای تحمیل این لوایح به نظام و جلب رضایت غرب، دست به هر اقدامی چون انتساب دروغ تایید این لوایح به مقام معظم رهبری می زنند، تا بلکه حامیان FATF در ایام نزدیک به انتخابات مستمسکی هرچند رسانه ای داشته باشند.
جریان حامی لوایح استعماری FATF در دولت برای تحمیل این لوایح به نظام و جلب رضایت غرب، دست به هر اقدامی چون انتساب دروغ تایید این لوایح به مقام معظم رهبری می زنند، تا بلکه حامیان FATF در ایام نزدیک به انتخابات مستمسکی هرچند رسانه ای داشته باشند.
گروه سیاسی-رجانیوز: FATF سلاح تحریمی آمریکا در دقیق ترکردن تحریم ها است و به همین دلیل هم مقامات آمریکایی فشار زیادی برای تحمیل این لوایح به ایران وارد می کنند. حامیان FATF در داخل ایران نیز خواسته یا ناخواسته در مقامات آمریکا حرکت می کنند.
 
دولت روحانی که با گره زدن حل مسائل اقتصادی کشور به مذاکره و نگاه به غرب روی کارآمد و با همین نسخه انحرافی برجام را به نظام تحمیل کرد که نتیجه ای جز خسارت محض نداشت، امروز نیز اقتصاد را گروگان گرفته و با دوگانه سازی های غلط حل مسائل اقتصادی کشور را به پذیرش فرامین گروه ویژه اقدام مالی( FATF ) توسط نظام گره زده است. و پس از معطل کردن مسائل کشور به مذاکرات برجام، حالا چندسال است کشور را معطل بیانیه های FATF کرده است.
 
بعد از ایستادگی شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و هیئت عالی نظارت بر مجمع تشخیص مصلحت نظام که براساس اختیارات رهبری معظم در بند 2 اصل 110 قانون اساسی شکل گرفته است، کنوانسیون پالرمو عملا از نظام قانونگذاری کشور خارج شد و کنوانسیون تامین مالی تروریسم(CFT) نیز تا مدتی دیگر به سرنوشت پالرمو خواهد پیوست و خواب های جریان غرب گرا برای کشور تعبیر نخواهد شد.
 
اما جریان حامی لوایح استعماری FATF در دولت برای تحمیل این لوایح به نظام و جلب رضایت غرب، دست به هر اقدامی چون انتساب دروغ تایید این لوایح به مقام معظم رهبری می زنند، تا بلکه حامیان FATF در ایام نزدیک به انتخابات مستمسکی هرچند رسانه ای داشته باشند. در همین راستا مقامات مختلفی از حامیان FATF اظهارات سیاسی و بدون پشتوانه کارشناسی داشته اند، که در ادامه به نقد کارشناسی بعضی از آنها خواهیم پرداخت.
 
شفافیت برای رفع بهانه یا هدفمندی تحریم ها؟!
واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور تصویب لوایح FATF را برای شفافیت امری ضروری می داند و می گوید: « برای شفاف‌سازی، مبارزه با پولشویی و مقابله با اتهاماتی که به ایران به دلیل کمک به برخی گروه ها زده می شود به این لوایح احتیاج داریم و نظر قاطع دولت این است که این لوایح در راستای منافع ما و تسهیل روابط بانکی است. » 
 
بررسی توصیه‌های ۴۰ گانه گروه ویژه اقدام مالی به خوبی نشان می‌دهد که هسته‌ اصلی توصیه‌ها افزایش شفافیت است. برای مثال توصیه‌های ناظر به شناسایی دقیق مشتری‌ (CDD) یا شناسایی ذی‌نفع واقعی یا در توصیه شماره ۴۰ گروه مشاهده می‌شود که از کشورها می‌خواهد اختیارات قانونی لازم را به «واحدهای اطلاعات مالی (FIU) » خود بدهند تا بدون محدودیت و به طور گسترده با همتایان خارجی خود تبادل موثر اطلاعات داشته باشند.
 
این بخش از توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی که ناظر به همکاری اطلاعاتی با سایر کشورهاست به ما نشان می‌دهد که شفافیت نظام بانکی که مدنظر FATF است نه برای حاکمیت داخلی، بلکه برای نظام بین‌الملل ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر FATF به دنبال ایجاد شفافیت عمیق برای نظام بین‌الملل است.
 
دیوید کوهن معمار تحریم ها علیه ایران و معاون سابق وزارت خزانه داری آمریکا در سخنرانی خود در موسسه حقوق تجربی با عنوان «سیر تکامل قدرت مالی آمریکا» در سال ۲۰۱۴، در تشریح دلایل موفقیت اعمال تحریم‌های مالی علیه ایران چهار علت اصلی را بیان می‌کند. اولین علت موفقیت را دیوید کوهن شفافیت موجود در نظام بانکی می‌داند. وی می‌گوید: « موفقیت تحریم‌های ما بستگی به وجود یک سیستم مالی شفاف و خوب تنظیم شده دارد. بر اساس مجموعه‌ای از اطلاعات کلیدی در مورد ماهیت معاملات مالی، طرفین شرکت کننده، و افرادی که در نهایت از آنها بهره‌مند می‌شوند، ما معاملات را برای بازیگران غیر قانونی که سعی می کنند خود را پشت اقتصاد قانونی پنهان کنند سخت‌تر می‌کنیم. به همین دلیل است که شفافیت مالی – ساختمان آن ، محافظت از آن ، و اجرای آن – در هسته ماموریت امنیت ملی وزارت خزانه داری ما قرار دارد. » 
 
این اظهارات نشانگر آن است که شفافیت و اشتراک گذاری اطلاعات در FATF ، نه تنها ابزاری برای گرفتن بهانه از غرب بلکه عاملی برای موثرتر و هدفمند شدن تحریم های آمریکا در سطح جهان است و FATF نیز در نقش بازوی بین المللی وزارت خزانه داری آمریکا عمل خواهد نمود.
 
تصویب لوایح FATF سلاح تحریمی ترامپ!
سید محمد صدر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عدم تصویب لوایح استعماری FATF  را کمک به ترامپ می خواند و می گوید : « اگر این لوایح به تصویب نرسد کمکی بزرگی به ترامپ است. »
 
برای روشن شدن این موضوع که عدم تصویب لوایح مرتبط با FATF در مسیر راهبرد فشارحداکثری ترامپ است یا خیر کافیست نگاهی به اظهارات صریح و روشن مقامات آمریکایی بیندازیم. 
 
خوان زاراته، معاون سابق مدیریت مبارزه با تروریسم و جرائم مالی در وزارت خزانه داری آمریکا برای تبیین بهتر جایگاه FATF  در فشار بر ایران در کتاب «جنگ خزانه داری ها» صراحتا می گوید: «برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت¬‌تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است...برای این¬که نظام مالی ایران منزوی شود، لازم است FATF برای تایید قضاوت¬‌هایی پیرامون نظام مالی ضد پولشویی و مبارزه با تروریسم مداخله کند.» 
 
مدتی پیش نیز مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا صریحا خواستار تصویب بدون حق شرط دو کنوانسیون پالرمو و CFT توسط ایران شد که خود گواه روشنی بر جایگاه FATF و لوایح استعماری آن در راهبرد فشارحداکثری آمریکا علیه ایران می باشد. پمپئو در کنفرانس خبری مشترک با هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفت: «ایران بطور کامل نتوانسته است تعهدات خود ذیل برنامه اقدام FATF که در سال 2016 پذیرفته است را تکمیل کند. به عنوان بخشی از برنامه اقدام، ایران تعهد داده است که دو کنوانسیون پالرمو (مقابله با جرائم سازمان یافته فراملی) و کنوانسیون CFT (مقابله با تامین مالی تروریسم) را تصویب کند. اما همان‌طور که ما از اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان انتظار داشتیم، آنها تصمیم گرفته اند که این کار را انجام ندهند. امروز من از ایران می خواهم که هر دو معاهده را بدون تأخیر و بدون هیچگونه حق شرطی به تصویب برساند.» 
 
و حتی صریح تر از این استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا صراحتا می گوید : « FATF مانع دور زدن تحریم ها می شود. »
لذا کاملا روشن است که آمریکا برای دقیق ترشدن تحریم ها نیاز اساسی به اجرای لوایح FATF توسط ایران دارد و وزارت خزانه داری آمریکا به عنوان اتاق جنگ اقتصادی این کشور علیه ایران نیز از آن جهت تحریم حداکثری نهایت استفاده را خواهد کرد. در واقع امروز FATF سلاح تحریمی آمریکا در دقیق ترکردن تحریم ها است و به همین دلیل هم مقامات آمریکایی فشار زیادی برای تحمیل این لوایح به ایران وارد می کنند چرا که در راستای راهبرد فشار حداکثری آمریکا علیه ایران می باشد. و حامیان FATF در داخل ایران نیز خواسته یا ناخواسته در پازل ترامپ و مقامات وزارت خزانه داری آمریکا حرکت می کنند، امری که باید با هوشیاری کامل از آن اجتناب کرد و مانند برجام وارد چاهی نشد که تا سالها کشور گرفتار خروج از آن باشد.
علیرضا فقیهی راد