هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 8 خرداد 1402
ساعت 07:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 آبان 1398 ساعت 11:19
شنبه 4 آبان 1398 11:14 ساعت
2019-10-26 11:19:05
شناسه خبر : 329148
تحولات عراق و لبنان و اعتراضات خیابانی این دو کشور، که با مطالبات بر حق مردم آغاز شده بود، با ورود عوامل نفوذی به درون صفوف تظاهرکنندگان و مدیریت کشورهای خارجی، شکل فتنه به خود گرفته و تبدیل به اعتراضات ساختار شکن شده است.
تحولات عراق و لبنان و اعتراضات خیابانی این دو کشور، که با مطالبات بر حق مردم آغاز شده بود، با ورود عوامل نفوذی به درون صفوف تظاهرکنندگان و مدیریت کشورهای خارجی، شکل فتنه به خود گرفته و تبدیل به اعتراضات ساختار شکن شده است.

گروه بین‌الملل-رجانیوز: تظاهرات دیروز مردم عراق در10 استان بغداد، بصره، نجف، کربلا، دیوانیه، واسط، میسان، المثنی، ذی قار و بابل که علیه فساد و ناکارآمدی دولت این کشور بر‌گزار شده بود، با حمله شماری از نفوذی‌ها به مراکز و نهادهای عمومی همراه شد.


به گزارش رجانیوز به نقل از کیهان، در شهر جنوبی «سماوه» عوامل آشوب گر دفاتر حزب «حکمت ملی» وابسته به «سید عمار حکیم» و دفاتر«عصائب اهل حق» وابسته به «حشدالشعبی» را به آتش کشیدند. در بغداد تظاهرکنندگان به منطقه سبز رفتند و در میدان تحریر این شهر نیز نیروهای امنیتی مجبور شدند از گاز اشک آور استفاده کنند.

 

در نا‌آرامی‌های پایتخت همچنین، دو نفر جان خود را از دست داده‌اند. دو فرد مسلح نفوذی هم در تظاهرات بغداد، توسط مردم شنا‌سا‌یی و به دست نیروهای امنیتی بازداشت شدند.


از استان «دیاله» درشمال شرق عراق نیز خبر رسید، چند مقام استانی به دست افراد مسلح ناشناس ترور شدند. شمار زخمی‌های تظاهرات دیروز مردم عراق نیز حدود 150 تن گزارش شد.


مرجعیت: مراقب نفوذی‌ها باشید

«عبدالمهدی الکربلائی» نماینده آیت‌الله «سید علی سیستانی»، تأکید کرد که تظاهر‌کنندگان نباید به اموال عمومی و شخصی تعدی کنند، بلکه باید مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات خود را حفظ کنند.


وی خاطر نشان کرد: « مردم در مورد شماری از اصلاحات، از جمله مبارزه با فساد و تحقق عدالت اجتماعی، اتفاق نظر دارند.»


الکربلائی خطاب به تظاهر‌کنندگان گفت:«به کسانی که اهداف پلید دارند، اجازه ندهید در میان شما نفوذ کرده و به نیروهای امنیتی حمله کنند».


وعده نخست‌وزیر
«عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، در واکنش به تداوم تظاهرات مردمی در این کشور، ضمن تعهد به انجام اصلاحات در کابینه ظرف چند هفته، تظاهرکنندگان را به بیان مسالمت‌آمیز خواسته‌ها و آرای خود فراخواند.


عبدالمهدی خطاب به مردم کشورش، تاکید کرد: دولت طرح کاهش دریافتی برخی پست‌ها از جمله مسئولان حتی درجه چهار ریاست جمهوری‌، وزراء و اعضای پارلمان و درجه‌های ویژه، وکلا و مدیران تا نصف را بررسی می‌کند، تا جایی که بیشترین حقوق دریافتی از ۱۰ میلیون دینار در ماه تجاوز نکند.


«بشیر خلیل الحداد» معاون دوم رئیس‌پارلمان عراق، نیز در واکنش به این تظاهرات، بر اهمیت انجام اصلاحات سریع دولتی و عمل به مطالبات قانونی تظاهر‌کنندگان تأکید کرد.


لبنان
لبنانی‌ها دیروز نیز برای نهمین روز متوالی علیه دولت این کشور دست به تظاهرات زدند. به گزارش ایسنا، معترضان بیشتر مسیرها را در شهرهای مختلف به ویژه بیروت بستند. نیروهای امنیتی نیز تمامی مسیرهای منتهی به کاخ ریاست‌جمهوری در بیروت را با سیم خاردار مسدود کردند. دیروز و در پی سخنرانی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان، هواداران حزب‌الله در شهرهای «صور» و «نبطیه» با پرچم‌های حزب‌الله به خیابان‌ها آمدند و از نصرالله حمایت کردند.


روزنامه «الاخبار» به نقل از منابعی اعلام کرد‌، «سعد حریری» نخست‌وزیر، آمادگی خود را برای تشکیل دولت جدید، اعلام کرد، ولی گفت که قبل از هرگونه استعفایی باید توافق کامل صورت بگیرد. این منابع اعلام کردند که حزب‌الله و جریان آزاد ملی لبنان با هرگونه اصلاحاتی که به تغییر «جبران باسیل» وزیر خارجه بینجامد، مخالفند.


«حسن فضل‌الله» عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان، اعلام کرد که «حزب نیروهای لبنانی»(به ریاست سمیر جعجع)٬ تحرکات مردم در خیابان‌ها را سازماندهی می‌کند. این عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت تصریح کرد که این تحرکات ملی مردم٬ دستاوردهایی داشته، اما می‌ترسیم این دستاوردها در محافل سیاسی از بین برود.


همزمان با استمرار اعتراضات در لبنان، ارتش این کشور دیروز طی بیانیه‌ای درباره برخی رفتارهای اهانت‌آمیز و مخالف قوانین برخی تحصن‌کنندگان هشدار داد. شبکه المیادین نیز از نزاع بین تظاهر‌کنندگان در میدان «ریاض الصلح» در مرکز بیروت و مداخله نیروهای امنیتی برای پایان دادن به این نزاع خبر داد. معترضان در «جبیل» نیز گفتند که رئیس‌جمهور در سخنان خود، چیز تازه‌ای بیان نکرده است.