هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 9 مهر 1402
ساعت 15:28
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 4 آبان 1398 ساعت 08:30
شنبه 4 آبان 1398 07:39 ساعت
2019-10-26 08:30:22
شناسه خبر : 329122
رهبرانقلاب قبلا فرموده بودند:ما اینجا بنانداریم برداریم یک اعلامیّه بدهیم که فلان کس غلط کرد این حرف را زد.اما هرجا برخلاف نظر ما از قول من چیزی گفته باشد، اطّلاع میدهیم و میگوییم آقا! این را شما از قول ما، شنیدیم گفتید و باید خودتان اصلاح کنید.
رهبرانقلاب قبلا فرموده بودند:ما اینجا بنانداریم برداریم یک اعلامیّه بدهیم که فلان کس غلط کرد این حرف را زد.اما هرجا برخلاف نظر ما از قول من چیزی گفته باشد، اطّلاع میدهیم و میگوییم آقا! این را شما از قول ما، شنیدیم گفتید و باید خودتان اصلاح کنید.
گروه سیاسی-رجانیوز: این اولین بار نبود که دولتمردان در سخنان خلاف واقع خبر از تصویب لوایح مورد نظر FATF می‌دادند. اما معاون اول رئیس جمهور در سخنانی جدید سه شنبه در جلسه هم اندیشی با علما و روحانیون که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد ادعای عجیبی را مطرح کرد و گفت: «با توجه به تصویب لوایح FATF و CFT در جلسه سران سه قوه و تایید مقام معظم رهبری، مجمع تشخیص مصلحت نظام هر چه سریعتر این لوایح را تصویب کند.»
 
پس از این ادعای عجیب بود که رجانیوز در مطلبی با عنوان «دو ادعای دروغ در یک هفته » نوشت: «معاون اول روحانی در این مطلب در حالی ادعا می کند که رهبرانقلاب تصویب لوایح خواسته شده توسط FATF را تایید کرده اند که این سخنان خلاف صحبت های ایشان و مشی مدیریتی آیت الله خامنه‌ای است. نکته جالب آنکه این اولین بار نیست که جهانگیری با حاشیه سازی از دهان رهبرانقلاب در این خصوص صحبت می‌کند. وی بارها این اتهام را در خصوص رهبرانقلاب و موافقت قوای سه گانه مطرح کرده است. »
 
با توجه به اینکه رهبرانقلاب قبلا در دیدار دانشجویان اعلام داشته‌اند که به مطالب کذبی که به ایشان نسبت می‌دهند هشدار خواهند داد و از گوینده می‌خواهند که آنها را اصلاح کند انتظار می رفت که دولتمردان کمی این مواضع نادرست خود را اصلاح کنند. رهبرانقلاب قبلا در پاسخ به انتقاد درخصوص انتساب سخنان نادرست به ایشان خطاب به دانشجویان فرموده بودند: 
 
«اگر از قول حقیر، کسی چیزی بگوید و به گوش من برسد و خلاف باشد، ما به خود او بلافاصله تذکّر میدهیم؛ مکرّر اتّفاق افتاده؛ تذکّر دادیم، گفتیم که شما خودتان این را اصلاحش کنید، آن طرف هم اصلاح کرده. مصلحت نمیدانم که اگر یک کسی یک چیزی گفت، ما هم اینجا برداریم یک اعلامیّه بدهیم که فلان کس غلط کرد این حرف را زد؛ اینکه نمیشود. هرجا برخلاف نظر ما -البتّه از قول من؛ اگر از قول خودش گفته باشد، نه- از قول من چیزی گفته باشد، اطّلاع میدهیم و میگوییم آقا! این را شما از قول ما، شنیدیم گفتید و باید خودتان اصلاح کنید. این هم این مطلب.»۱۳۹۴/۰۴/۲۰
 
حالا جهانگیری که خبر از تصویب FATF داده بود و حتی پای رهبر انقلاب را وسط کشیده بود در اطلاعیه‌ای اعلام عقب نشینی کرد.
 
متن اطلاعیه دفتر جهانگیری بدین شرح بوده است:
از آنجا که برداشت‌های متفاوتي از سخنان مهم جناب آقای دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول محترم رییس جمهور در نشست روز سه شنبه مورخ ٩٨/٧/٣٠ با جمعی از علما و روحانیون منتشر شده است و نیز با توجه به موضع گیری‌های سیاسی و غیراخلاقی برخی افراد و رسانه‌ها كه در چند روز اخير سعي كردند هدف اصلي این سخنان مبنی بر ضرورت شفافیت در تصمیم‌گیری‌ها و نیز اهمیت تسریع در تصویب لوایح مرتبط با FATF برای کاهش مسائل معیشتی مردم و جلوگیری از ایجاد مشکلات جدید بانکی و اقتصادی برای کشور را به حاشیه ببرند، دفتر معاون اول رییس جمهور ذکر این نکته را لازم می‌داند که دکتر جهانگیری در این نشست تاکید نمودند «سران قوا در دو سه جلسه خود تصویب کردند که لوایح مرتبط با FATF برای اداره کشور بسیار ضروری است».
 
هر چند این اطلاعیه با فرافکنی نیز همراه است اما چند نکته در ان قابل تامل است. در این بيانيه درباره انتقادات پيرامون نسبت خلاف واقع جهانگيری به سران قوا درخصوص تصويب لوايح FATF؛ توضيح داده شد كه او گفته سران قوا فقط «ضرورت» اين لوايح را تصويب كرده اند! (آیت الله رئیسی پس از سخنان جهانگیری هر گونه تصمیم گیری جلسه سران قوا در خصوص لوایح مرتبط با این کنوانسیون استعماری را رد کرده بود(اینجا))
 
همه اینها در حالی است که جنجال های رسانه ای حامیان دولت و سخنان جهانگیری به طور مستقیم ادعا داشتند که در جلسه سران قوا این مهم به تصویب رسیده است!
 
اما نكته قابل توجه در اين بيانيه اينكه هيچ اشاره ای به محوری ترين انتقاد مطرح يعنی ادعای كذب جهانگيری مبنی بر نظر تاييدی رهبر انقلاب بر تصويب لوايح مذكور نشده است! همین امر نشان میدهد که دولتمردان غرب گرا در این موضع اشتباه خود اگر تجدیدنظر نکرده باشند حداقل صلاح دیده اند که با سکوت از کنار آن عبور کنند.
 
حال با توجه به اینکه رهبر انقلاب قبلا روش ورود خود به انتساب مطالب کذب به خودشان را تشریح کرده اند می‌توان اطلاعیه جدید جهانگیری و عقب نشینی از مطالب خلاف واقع قبلی را ناشی از هشدار رهبرانقلاب دانست.
 
گفتنی است دولتمردان درصدد هستند تا بر خلاف قوانین کشور پیوستن به کنوانسیون های مورد مناقشه را به مرحله اجرا برسانند. این درحالی است که پیوستن ایران به کنوانسیون‌های خواسته شده نیاز به عبور از مراجع قانونی دارد و بارها رهبرانقلاب نیز به طی شدن مراحل قانونی انها اشاره کرده اند. اکنون این مساله در حال بحث شدن در مجمع تشخیص مصلحت نظام است و با وجود این که تعداد قابل توجهی از دولتمردان و حامیان آنها در این مجمع حضور دارند مخالفت ها به دلیل خسارت های ناشی از پذیرش این لوایح که می تواند مانع دورزدن تحریم ها و بهانه دادن به دشمن می شود بسیار بالاست و همین امر باعث شده تاکنون خواسته دولت( که به بیان درست‌تر خواسته اروپا و امریکاست) مورد اجابت واقع نشود.