هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 8 خرداد 1402
ساعت 06:18
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 29 مهر 1398 ساعت 13:48
دوشنبه 29 مهر 1398 13:40 ساعت
2019-10-21 13:48:50
شناسه خبر : 328960
از سال 1396 تاکنون 28 استاندار، 27 معاون سیاسی استاندار، 24 مدیرکل انتخابات در استانداری ها، 300 فرماندار و 200 معاون سیاسی فرماندار تغییر کرده اند که اعداد قابل تاملی هستند. حرف و حدیث ها در خصوص بسیاری از نیروهای تازه منصوب نیز کم نیست.
از سال 1396 تاکنون 28 استاندار، 27 معاون سیاسی استاندار، 24 مدیرکل انتخابات در استانداری ها، 300 فرماندار و 200 معاون سیاسی فرماندار تغییر کرده اند که اعداد قابل تاملی هستند. حرف و حدیث ها در خصوص بسیاری از نیروهای تازه منصوب نیز کم نیست.
گروه سیاسی-رجانیوز: رحمانی فضلی مدتی است مورد حمله اصلاح طلبان تندرو قرار نگرفته است. او که قبلا توسط رسانه‌های نزدیک به دولت به عنوان سهمیه علی لاریجانی در هیات دولت مورد حمله قرار می گرفت و به عنوان اصولگرا معرفی می شد حالا کمتر زیر مشت و لگد فتنه گران است. شاید دلیل این رخداد را باید در نزدیکی بیش از پیش لاریجانی و روحانی و همچنین تغییرات اتوبوسی در زیرمجموعه های وزارت کشور و گمارده شدن اصلاح طلبان و حتی برخی عناصر فعال در فتنه سال 88 دانست.
 
به گزارش رجانیوز: انتخابات برای دولتی ها آنقدر اهمیت دارد که وزیر خارجه روحانی یعنی محمدجواد ظریف حتی بارها پای مسائل انتخاباتی و داخلی کشور را به آن سوی مرزها و درددل با دشمنان باز کرده اند، پس بعید نیست که تحرکات انتخاباتی دولتمردان نیز دو سال زودتر از انتخابات آخر امسال مجلس شروع شده باشد. نگاهی به این تحولات خبر از تغییرات به شدت بالا در متولیان امر انتخابات از سال 96 تاکنون دارد. تغییر 90 درصد استانداران و معاونان سیاسی آنها، تغییر نزدیک به 80درصد مدیر کل های انتخابات استانداری‌ها و هفتاد درصد فرمانداران کشور نشان از یک عملیات انتخاباتی بزرگ توسط غرب گرایان دارد. نکته قابل تامل آنکه سابقه سیاسی اکثریت نیروهای تازه انتصاب شده نشان میدهد که به جریان اصلاحات وابستگی دارند.
 
جالب توجه اینکه پس از این حجم تغییرات معاون سیاسی وزیر کشور در 14 تیر 1398 اعلام کرد: «ما طی بخشنامه‌ای جز در موارد اضطرار هرگونه تغییر فرمانداران و استانداران را متوقف کردیم چرا که عملا وزارت کشور و ستاد انتخابات وارد مرحله اجرایی و عملیاتی شده است!»
 
از سال 1396 تاکنون 28 استاندار، 27 معاون سیاسی استاندار، 24 مدیرکل انتخابات در استانداری ها، 300 فرماندار و 200 معاون سیاسی فرماندار تغییر کرده اند که اعداد قابل تاملی هستند. حرف و حدیث ها در خصوص بسیاری از نیروهای تازه منصوب نیز کم نیست.
 
به عنوان مثال گفته می شود احمد حسین زادگان که به سمت استانداری مازندران منصوب شده است از حامیان فتنه سال 88 است. پیش تر که وی به سپرستی معاونت سیاسی و امنیتی استانداری منصوب شده بود امام جمعه بابلسر به انتقاد از این انتصاب پرداخته بود و آن را حاصل مشورت با افراد نامناسب دانست و کارنامه وی را در فتنه 88 نامعلوم توصیف کرد. او همچنین خود از کاندیدهای ردصلاحیت شده مجلس است.
 
نکته قابل تامل در انتصابات اخیر حجم بالای افرادی است که بارها صلاحیت شان برای نمایندگی مجلس رد شده است اما اینبار خود در مقام برگزاری انتخابات نشسته است. مثلا فرمانداران استان خوزستان در آبادان، باغملک، خرمشهر، دزفول، شوش و مسجد سلیمان از کسانی هستند که قبلا فاقد صلاحیت لازم برای نمایندگی مجلس معرفی شده اند. 
 
در بین سایر فرمانداران شهرهای دیگر نیز اسامی به چشم میخورد که یا از اعضای حزب منحله مشارکت بوده اند و یا در ستادهای انتخاباتی اصلاح طلبان و حسن روحانی یا برخی فتنه گران مسئولیت داشته اند. مسئول ستاد میرحسین موسوی در شهرستان، مدیر سایت منتسب یه محمدخاتمی، سابقه داران در بحث های قومیتی و یا مساله فتنه قسمتی از سوابق برخی از این افراد است.
 
در حالی که دولت یازدهم به عنوان مجری برگزاری انتخابات شناخته می شود، اما به صورتی آشکار تلاش ها برای دخالت در انتخابات را کلید زده است، در انتخابات قبلی مجلس نیز معاون اول دولت یازدهم در فروردین 1394 در جلسه شورای مرکزی کارگزاران سازندگی حاضر شد و در این جمع سیاسی و حزبی به لزوم در اختیار داشتن مجلس تاکید کرد و در سخنانی عجیب گفت:
«کارگزاران تا پیش از این تلاش می‌کرد که نقش میانجی را در معادلات سیاسی ایفا کند. به نظر می‌رسد کارگزاران امسال باید این نقش را بیش از پیش ایفا کند، زیرا امسال سال انتخابات است، اگر مجلس خوبی شکل نگیرد کار دولت ناتمام خواهد بود. اکنون نیز نیاز به این کار داریم. باید به یک همگرایی بین اصلاح طلبان معتدل و اصولگرایان اصیل اندیشید. باید به‌دنبال یک مجلس معتدل بود. اگر هدف این باشد برای پیدا کردن کاندیداها به مشکل برنمی‌خوریم. به همین دلیل می‌گویم که نقش کارگزاران مهم و مؤثر است. نباید گذاشت زاویه‌ای به وجود بیاید».
 
آمارهای بالا نشان می دهد این راهبرد برای انتخابات پیش رو نیز به صورت چراغ خاموش و گسترده و با شدت بالاتر انجام شده است. فرهیختگان نیز در همین خصوص به تفکیک استان‌ها تغییرات در آنها را مورد بررسی قرار داده است که در ادامه می‌بینید:
 
خراسان‌ رضوی
 
با پایان کار علیرضا رشیدیان استاندار سابق خراسان‌رضوی که به‌دلیل اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان از سمت خود کناره‌گیری کرد، علیرضا رزم‌حسینی استاندار سابق و البته جنجالی کرمان در دی‌ماه 97 جایگزین او شد. کسی که در فروردین همان سال سفر 20 روزه‌اش به کانادا توجهات را به خود جلب کرد و حتی باعث برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره اقامت خانواده آقای استاندار در این کشور شد. به‌جز رزم‌حسینی بسیاری دیگر از مدیران این استان نیز در دولت دوازدهم تغییر کردند که در این میان می‌توان به تغییر 19 فرماندار از مجموع 28 فرماندار اشاره کرد؛ فرماندارانی که 17 نفر از آنها اصلاح‌طلب هستند و دو نفرشان نیز سابقه اعتدالی دارند.
 
سمنان
 
21 آذرماه 97 بود که علیرضا آشناگر برای تصدی استانداری سمنان عازم این شهر شد و یکی، دو ماه بعد نیز حبیب‌‌الله خجسته‌‌پور به او پیوست تا مسئولیت معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی را در دست داشته باشد. سمنان اما در دوره دوازدهم از استان‌هایی بود که تغییرات چشمگیری نداشت. این استان دارای هشت فرمانداری است که تاکنون تنها سه نفر از میان آنها تغییر کرده‌اند و مدیرکل انتخابات نیز همچنان به فعالیت خود ادامه داده است.
 
تهران
 
حکایت تغییرات در پایتخت هم تفاوت معناداری با آنچه در سایر استان‌ها می‌گذرد، ندارد. تهران اگرچه چهارساله نخست دولت روحانی را با یک استاندار –سیدحسین هاشمی- سپری کرد اما برخلاف این دوره، از 96 به بعد چند چهره متفاوت را در سطح مدیریت ارشد استانی به خود دید. محمدحسین مقیمی معاون سیاسی سابق وزیر کشور که از مهر 96 به‌عنوان استاندار تهران منصوب شده بود یک‌سال بعد و با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان به کار خود خاتمه داد و یک‌ماه بعد انوشیروان محسنی‌بندپی، رئیس سابق سازمان بهزیستی جایگزین او شد. علاوه‌بر این دو تغییر، 13 نفر از فرمانداران استان تهران نیز تغییر کردند که سهم اصلاح‌طلبان از این تغییرات 12 فرماندار و سهم نیروهای اعتدالی نزدیک به دولت نیز یک فرماندار بود.
 
مازندران
 
پس از انتصاب محمد اسلامی به‌عنوان سرپرست وزارت راه‌وشهرسازی در مهر 97، مجید حسین‌زادگان به‌عنوان استاندار جدید مازندران معرفی شد. حسین‌زادگان در دوره اصلاحات شهردار ساری بود و حالا گفته می‌شود وی از نزدیکان حزب کارگزاران سازندگی است. بعد از انتخابات 96 مسئولان استانداری 14 تن از 22 فرماندار مازندران را تغییر دادند و از این جهت تغییرات گسترده‌ای را رقم زدند. 10 نفر از این فرمانداران از اصلاح‌طلبان، یک نفر از اعتدالیون و یک نفر هم از میان مستقلان انتخاب شده‌اند.
 
گلستان
 
استان گلستان هم از جمله استان‌هایی است که از مهر 96 به این طرف با دو استاندار مواجه بوده است. با آغاز به کار دولت دوازدهم، هیات وزیران سیدمناف هاشمی را به‌عنوان استاندار گلستان معرفی کرد، اما نوار مدیریت او یک‌سال‌و‌نیم بعد همزمان با سیل فروردین 98 قطع شد. عدم حضور مناف هاشمی در مدیریت میدانی بحران سیل گلستان، به‌دلیل حضور در خارج از کشور و نارضایتی گسترده عمومی پدید آمده به این واسطه، منجر به آن شد تا اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت، راسا اقدام به عزل هاشمی کرده و هیات وزیران نیز دو ماه بعد هادی حق‌شناس را به‌عنوان استاندار جدید معرفی کند. در این دوره دو ساله، 13 نفر از 14 فرماندار استان هم تغییر کردند و جای خود را به فرمانداران جدید (12 مدیر اصلاح‌طلب و یک نفر اعتدالی) دادند.
 
خراسان‌ شمالی
 
خراسان‌ شمالی اگرچه با آغاز به‌کار دولت دوازدهم از موج تغییرات استانداران مصون ماند اما تنها یک‌سال بعد در بازه‌ای کوتاه دو استاندار را تجربه کرد. تیرماه 97 بود که محمدرضا خباز استاندار سابق سمنان –در دولت یازدهم- به‌عنوان استاندار خراسان‌شمالی معرفی شد اما حضور او در این استان سه‌ماه بیشتر به درازا نکشید و قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان مشمول حال این فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم شد. از همین رو بود که هیات وزیران محمدعلی شجاعی، سرپرست سابق استانداری اصفهان را انتخاب کرد. این استان در سطح فرمانداران نیز شاهد تغییرات قابل‌توجهی بود و از میان فرمانداران، هفت نفر جابه‌جا شدند.
 
اصفهان
 
استان اصفهان هم از آن استان‌هایی است که در دوره جدید تغییرات گسترده‌ای را تجربه کرده است. استانداری محسن مهرعلیزاده خیلی دوام نداشت و وزیر کشور در فاصله یک‌سال بعد از آغاز به کار وی، ترجیح داد عباس رضایی رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را جایگزین او کند. این تنها تغییر مهم در سطح مدیران استان نبود و علاوه‌بر استاندار، معاون سیاسی امنیتی استاندار و مدیرکل انتخابات استان نیز به علاوه 21 فرماندار جای خود را به نفرات جایگزین دادند. تنوع سلایق سیاسی فرمانداران جدید البته در قیاس با سایر استان‌ها قدری بیشتر است و 14 اصلاح‌طلب، دو اعتدالی، دو اصولگرا و سه چهره مستقل سهم هر یک از گروه‌ها از این تغییرات است.
 
قم
 
یکی از استان‌هایی که قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان گریبان‌گیر استاندار آن شد، استان قم بود و باعث بازنشستگی مهدی صادقی شد. پس از این اتفاق، بهرام سرمست که حضور در سمت‌‌هایی چون سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور و مدیرکل سیاسی وزارت کشور را در کارنامه دارد، عازم قم و استانداری این شهر مذهبی شد و چندی‌بعد برخی معاونان خود را تغییر داد. در خبر‌ها آمده که در میانه تیرماه گذشته بهرام ‌سرمست در حکمی محمدرضا گروسی را به‌عنوان سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم‌ منصوب کرده است.
 
مرکزی
 
19 مهرماه 1396 سیدعلی آقازاده به‌عنوان استاندار استان مرکزی منصوب شد. از زمان روی کار آمدن آقازاده، فرماندار 10 شهرستان استان مرکزی تغییر کردند. ازجمله حسین بختیاری به سمت فرمانداری مرکز استان منصوب شد. بختیاری پیش از این در دوره اصلاحات پنج سال فرماندار اراک بود. 9 فرماندار دیگر نیز از میان مدیران اصلاح‌طلب و حامی دولت انتخاب شدند. در سطح معاونت‌ها نیز معاون سیاسی و امنیتی استانداری و مدیرکل انتخابات استانداری تغییر کردند. بهروز اکرمی آخرین فرماندار بندرعباس در دوره اصلاحات به سمت معاونت سیاسی استانداری منصوب شد.
 
خراسان‌ جنوبی
 
خراسان‌جنوبی نیز از معدود استان‌هایی است که در دولت دوازدهم با دو استاندار سر و کار داشته است. بعد از مدیریت یک‌ساله محمدمهدی مروج‌الشریعه که با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان این پست را ترک کرد، در آذر 97 محمدصادق معتمدیان از نیروهای سیاسی نزدیک به حزب اعتدال و توسعه جای او را گرفت. عمده مدیران استان اما بدون تغییر به کار خود ادامه دادند و از میان 11 فرماندار نیز یکی از فرمانداران جای خود را به یک چهره اصلاح‌طلب داد.
 
یزد
 
با شروع دولت دوازدهم و با اعمال قانون جدید منع به‌کارگیری بازنشستگان، استاندار بازنشسته یزد جای خود را به معاون سیاسی‌اش داد. محمدعلی طالب، معاون سیاسی و امنیتی وقت 12 دی‌ماه 97 به‌جای محمود زمانی‌قمی، فعال سیاسی کهنه‌کار اصلاح‌طلب به‌عنوان استاندار جدید منصوب شد. در جریان این تغییرات، برخی معاونت‌های استانداری نیز به‌نفع اصلاح‌طلبان تغییر کرد. ازجمله با تغییر معاونت سیاسی و مدیرکل انتخابات استانداری، استان یزد آرایش سیاسی جدیدی به خود گرفت.
 
کرمان
 
محمدجواد فدائی‌فتح‌آبادی از خردادماه 97 و در پی استعفای علیرضا رزم‌حسینی، سرپرست استانداری کرمان شد و چند ماه بعد با حکم وزیر کشور رسما به‌عنوان استاندار منصوب شد. در دوران ماموریت این دو، از میان 23 فرمانداری استان کرمان، 16 فرماندار تغییر کرده‌اند که تقریبا تمامی آنها از فعالان نزدیک به جریان اصلاح‌طلب بوده‌اند. محمدصادق بصیری هم‌اکنون مسئولیت معاونت سیاسی و امنیتی استانداری را برعهده دارد.
 
سیستان‌وبلوچستان
 
احمدعلی موهبتی فرماندار شهرستان ویژه مشهد اواخر آبان با مصوبه هیات دولت به‌عنوان استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان معرفی و جایگزین دانیل محبی شد. او در این مدت دست به تغییرات گسترده‌ای در استان نزد و ترکیب نیروها به‌صورت جدی دستخوش تغییر نشد. او همین چند روز پیش در حکمی محمد سرایانی را به‌عنوان مدیرکل جدید دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری این استان منصوب کرد. ناگفته نماند در دولت دوازدهم هشت فرماندار جدید در تیم اداری این استان جایگزین شده‌اند. سیستان‌وبلوچستان 19 فرمانداری دارد.
 
فارس
 
این استان 29 فرمانداری دارد که در دولت جدید 22 نفر از آنها تغییر کرده‌اند که اکثر قریب به اتفاق آنها ازجمله فعالان سیاسی اصلاح‌طلب هستند به‌گونه‌ای که امروز از میان فرمانداران کمتر کسی به چشم می‌آید که گرایش اصلاح‌طلبی نداشته باشد. عنایت‌الله رحیمی از دی‌ماه 1397 مسئولیت استانداری در استان فارس را برعهده دارد. از اردیبهشت 98 سیداحمد احمدی‌زاده معاون ‌سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس است.
 
هرمزگان
 
پس از تشکیل دولت دوم حسن روحانی، هرمزگان یکی از اولین استان‌هایی بود که با تغییرات وسیع مدیریتی مواجه شد. شهریورماه 1396 جاسم جادری جای خود را به فریدون همتی داد. همتی پس از شروع فعالیت خود 11 تن از 13 فرماندار استان هرمزگان را عوض کرد. از قرار معلوم، 10 نفر از این 11 فرماندار گرایش به اصلاح‌طلبی دارند و این آمار نشان می‌دهد طبقه مدیریتی استان هرمزگان در دولت دوم روحانی اصلاح‌طلب‌تر شده است.
 
اردبیل
 
تغییرات مدیران استانی در اردبیل هم کم از سایر استان‌ها ندارد و شاید تعداد آنها خیلی بالا نباشد اما به نسبت وسعت استان و تعداد مدیران استانی درصد قابل‌توجهی را شامل می‌شود. اردبیل با روی کار آمدن اکبر بهنام‌جو، هشت تغییر را در سطح فرمانداران شاهد بود؛ تغییراتی که دامنه آن درحقیقت، 80 درصد فرمانداری‌های استان را در بر می‌گیرد؛ فرماندارانی که همگی آنها جزء حامیان اصلاح‌طلب دولت محسوب می‌شوند و تغییرشان در کنار تغییر معاون سیاسی امنیتی استاندار نشان از اقبال گسترده دولت به نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب در سطوح پایین دارد.
 
گیلان
 
گیلان نیز از جمله استان‌هایی بود که همزمان با آغاز به کار دولت دوازدهم، استانداری جدید به‌خود می‌دید. مصطفی سالاری، استاندار سابق بوشهر در دولت یازدهم از مهر 96 کارش را در این استان شروع کرد و بعد از یک سال و 9 ماه، با انتصابش به‌عنوان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جای خود را به ارسلان زارع، معاون سیاسی امنیتی خود -به‌عنوان سرپرست استانداری- داد. این اما تنها تغییر در دولت دوازدهم نبوده و در این مدت 12 نفر از فرمانداران استان گیلان هم تغییر کرده‌اند. تغییراتی که سهم اصلاح‌طلبان در خلال آن 9 فرماندار اصلاح‌طلب و 3 فرماندار اعتدال‌گرا بوده است.
 
آذربایجان‌شرقی
 
حدود یک‌سال بعد از آغاز به کار دولت دوازدهم، آذربایجان‌شرقی هم دستخوش موج تغییرات در بالاترین سطح استان شد. بر این اساس محمدرضا پورمحمدی که از سال 92 ریاست دانشگاه تبریز را به عهده داشت بر کرسی استانداری تکیه زد. معاون سیاسی امنیتی او اما مانند مدیرکل انتخابات استانداری با رئیس جدیدشان ادامه همکاری دادند. آذربایجان‌شرقی هم از آن استان‌هایی است که تغییرات فرمانداران آن یکی، دو تا نیست و عدد این تغییرات به 16 مورد از 21 فرمانداری می‌رسد. 16 فرمانداری که 15 مورد آنها اصلاح‌طلب بوده و فقط یک نفرشان نیرویی اصولگرا محسوب می‌شود.
 
زنجان
 
فتح‌الله حقیقی از 26 آبان‌ماه سال 97 با مصوبه هیات وزیران سکان استانداری زنجان را در دست گرفته‌ است و چندی‌بعد با معرفی خدابخش مرادی‌نافچی به وزیر کشور و صدور حکم معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی برای وی، تیم مدیریتی خود در استان را کامل کرد. بعد از آن، او خیرالله ترخانی را به‌عنوان مدیرکل امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری زنجان منصوب کرد. علاوه‌بر اینها در استان زنجان از میان هشت فرمانداری، 6 نفر نسبت به دولت یازدهم تغییر یافته‌اند.
 
آذربایجان‌غربی
 
آذربایجان‌غربی از آن استان‌هایی است که با بیشترین تغییرات، مصداق یک خانه‌تکانی تمام‌عیار در سطح مدیران استانی محسوب می‌شود. این استان نیز از مهر 96 که محمدمهدی شهریاری کار خود را آغاز کرد به محملی برای جابه‌جایی اتوبوسی مدیران تبدیل شد. بر این اساس از مجموع 17 فرماندار، 16 نفر جای خود را به مدیران بعدی دادند که سهم اصلاح‌طلبان از این میان 10 فرماندار و سهم اعتدالی هم 6 نفر بود.
 
قزوین
 
عبدالمحمد زاهدی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب که گفته می‌شود عضویت در بنیاد باران را نیز در کارنامه دارد با آغاز فعالیت دولت دوازدهم به استانداری قزوین رفت و مسئولیت امور این استان را برعهده گرفت. او البته در این استان دست به تغییرات جدی نزده و تنها به تغییر برخی معاونان خود ازجمله معاونت سیاسی و اجتماعی و مدیرکل انتخابات اکتفا کرده است. از اردیبهشت 98 منوچهر حبیبی سکاندار معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین است.
 
کردستان
 
19 مهرماه 96 هیات دولت چهار استاندار جدید را معرفی کرد. یکی از این افراد بهمن مرادنیا بود که به استانداری کردستان رفت. او که گفته می‌شود از نزدیکان حزب اعتدال و توسعه است، در این مدت علاوه‌بر معاونت‌های خود، هفت فرماندار از مجموع 10 فرماندار استان را تغییر داده است. انتصاب کامیل کریمیان از فعالان اصلاح‌طلب استان به فرمانداری سقز ازجمله اقداماتی بود که با حاشیه‌هایی در استان همراه شد.
 
همدان
 
همدان هم جزء استان‌هایی است که در دوره جدید دولت روحانی با تغییراتی مواجه شد. 23 آبان‌ماه 1397، ‌سیدسعید شاهرخی معاون سیاسی و امنیتی همدان جایگزین محمدناصر نیکبخت به‌عنوان استاندار شد. اما این تغییرات به وی محدود نشد، چراکه در دو سال گذشته هشت فرماندار و 6 معاون سیاسی فرماندار در این استان کرسی خود را به افراد جدیدی سپرده‌اند. بررسی گرایش‌های سیاسی این افراد نشان می‌دهد روند این تغییرات هم به شکل محسوسی به نفع اصلاح‌طلبان بوده است.
 
کرمانشاه
 
از دوم مهرماه سال 96 هوشنگ بازوند استانداری کرمانشاه را برعهده دارد. او در این مدت 11 تن از فرمانداران این استان را تغییر داده است که بازهم تقریبا تمامی آنها ازجمله فعالان اصلاح‌طلب هستند. استان کرمانشاه 14 فرمانداری دارد. او علاوه‌بر این معاون سیاسی و امنیتی استاندار و مدیرکل انتخابات را نیز تغییر داده است. هم‌اکنون محمدابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمانشاه است.
 
لرستان
 
حکایت تغییرات مدیران استانی در لرستان هم مانند بقیه استان‌ها بوده است. در این استان نیز همزمان با شروع دولت دوازدهم، سیدموسی خادمی، استاندار سابق کهگیلویه و بویراحمد آغاز به کار کرد. در دوره خادمی، بیش از نیمی از فرمانداران دستخوش تغییر شدند و همگی جای خود را به نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب دادند. اتفاقی که به‌عنوان رویه‌ای فراگیر در سایر استان‌ها نیز افتاده و ترکیب مدیران سیاسی آنها را نیز تغییری معنادار داده است.
 
خوزستان
 
استان خوزستان را باید علی‌رغم ثبات جایگاه غلامرضا شریعتی به‌عنوان استاندار، رکورد‌دار تغییر فرمانداران دانست. استانی که در آن از 27 فرماندار، 22 نفرشان جای خود را به دیگری داده‌اند. فرماندارانی که 17 نفرشان اصلاح‌طلب، یک نفر اعتدالی، یک نفر اصولگرا و سه نفرشان نیز مستقل هستند. تغییرات در این استان البته محدود به فرمانداران بوده و معاون سیاسی امنیتی استاندار و نیز مدیرکل انتخابات که هر دو از چهره‌های اصلاح‌طلب استان محسوب می‌شوند، از این رویه مستثنی بوده‌اند.
 
ایلام
 
استان مرزی محرومی که سالی یک‌بار و آن‌هم در هفته‌های منتهی به اربعین حسینی در کانون توجهات قرار می‌گیرد نیز از قاعده تغییرات مورد بحث مستثنی نبوده است. همزمان با آغاز به‌کار دولت دوازدهم، قاسم سلیمانی‌دشتکی، از نیروهای سیاسی نزدیک به کارگزاران سازندگی بعد از یک دوره چهارساله استانداری چهارمحال‌وبختیاری، به ایلام نقل مکان کرد و استاندار آن شد. در دوره سلیمانی 90 درصد از فرمانداران تغییر کردند و همه فرمانداران جدید جزء نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب هستند.
 
البرز
 
بعد از بازنشستگی نجفی استاندار پیشین البرز، او جای خود را به عزیزالله شهبازی فرماندار اسبق آبادان و خرمشهر در دولت یازدهم و معاون سیاسی، امنیتی استانداری البرز در دولت دوازدهم داد. از 6 فرمانداری موجود در استان البرز چهار فرماندار در سه سال گذشته تغییر کرده‌اند که از این میان سه نفر اصلاح‌طلب بوده و یک نفر نیز سابقه اعتدالی دارد. به این تغییرات باید جابه‌جایی مدیرکل انتخابات استانداری را هم اضافه کرد؛ اتفاقی که تقریبا در اکثر استان‌ها افتاده و به‌نظر می‌رسد حکایت از نوعی آرایش انتخاباتی دارد.
 
بوشهر
 
بعد از آنکه مصطفی سالاری استاندار پیشین بوشهر در دولت یازدهم با تصمیم هیات وزیران به گیلان رفت و استاندار این استان شمالی شد، عبدالکریم گراوند معاون سیاسی، امنیتی استانداری بوشهر جای او را گرفت و از مهر 96 جایگاه مقام عالی استان را به خود اختصاص داد. گراوند هم از میان 10 فرماندار حاضر در استان، هشت نفر از آنها را با نیروهایی جدید جایگزین کرد؛ نیروهایی که همگی آنها گرایش سیاسی اصلاح‌طلب دارند.
 
کهگیلویه‌وبویراحمد
 
حسین کلانتری مدیرکل امنیتی وزارت کشور در جلسه 23 خردادماه 98 هیات دولت به‌عنوان استاندار جدید کهگیلویه‌وبویراحمد انتخاب شد و به‌طور رسمی جایگزین علی‌محمد احمدی شد. برخی خبرگزاری‌ها گفته‌اند حسین کلانتری در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، مسئولیت ستاد انتخاباتی جبهه مردمی حماسه‌سازان ایران اسلامی (حامیان حسن روحانی) در استان ایلام برعهده داشت. علاوه‌بر این، درباره این استان باید گفت در دولت دوازدهم از جمع هشت فرماندار آن، هفت نفر تغییر کرده‌اند. همچنین پس از حضور کلانتری، احد جمالی جایگزین محمد کاظم‌نظری در معاونت سیاسی و امنیتی استانداری کهگیلویه‌وبویر احمد شد.
 
چهارمحال‌وبختیاری
 
استان چهارمحال‌وبختیاری هم در دولت دوازدهم دست‌کم یک‌بار تغییر در سطح استاندار را تجربه کرده است. با انتقال قاسم سلیمانی‌دشتکی به استانداری ایلام در مهر 96، اقبال عباسی رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات‌های 92 و 96 در اردبیل جایگزین او شد. استان چهارمحال‌وبختیاری را در دوره عباسی می‌توان یکی از کم‌تغییر‌ترین استان‌ها به‌لحاظ جابه‌جایی‌های مدیران استانی خواند. در این سه سال، از میان 9 فرماندار تنها یک نفر به‌همراه مدیرکل انتخابات استانداری تغییر کرده و باقی فرمانداران به کار خود ادامه داده‌اند.خراسان‌ رضوی
 
با پایان کار علیرضا رشیدیان استاندار سابق خراسان‌رضوی که به‌دلیل اجرای قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان از سمت خود کناره‌گیری کرد، علیرضا رزم‌حسینی استاندار سابق و البته جنجالی کرمان در دی‌ماه 97 جایگزین او شد. کسی که در فروردین همان سال سفر 20 روزه‌اش به کانادا توجهات را به خود جلب کرد و حتی باعث برخی گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره اقامت خانواده آقای استاندار در این کشور شد. به‌جز رزم‌حسینی بسیاری دیگر از مدیران این استان نیز در دولت دوازدهم تغییر کردند که در این میان می‌توان به تغییر 19 فرماندار از مجموع 28 فرماندار اشاره کرد؛ فرماندارانی که 17 نفر از آنها اصلاح‌طلب هستند و دو نفرشان نیز سابقه اعتدالی دارند.
 
سمنان
 
21 آذرماه 97 بود که علیرضا آشناگر برای تصدی استانداری سمنان عازم این شهر شد و یکی، دو ماه بعد نیز حبیب‌‌الله خجسته‌‌پور به او پیوست تا مسئولیت معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی را در دست داشته باشد. سمنان اما در دوره دوازدهم از استان‌هایی بود که تغییرات چشمگیری نداشت. این استان دارای هشت فرمانداری است که تاکنون تنها سه نفر از میان آنها تغییر کرده‌اند و مدیرکل انتخابات نیز همچنان به فعالیت خود ادامه داده است.
 
تهران
 
حکایت تغییرات در پایتخت هم تفاوت معناداری با آنچه در سایر استان‌ها می‌گذرد، ندارد. تهران اگرچه چهارساله نخست دولت روحانی را با یک استاندار –سیدحسین هاشمی- سپری کرد اما برخلاف این دوره، از 96 به بعد چند چهره متفاوت را در سطح مدیریت ارشد استانی به خود دید. محمدحسین مقیمی معاون سیاسی سابق وزیر کشور که از مهر 96 به‌عنوان استاندار تهران منصوب شده بود یک‌سال بعد و با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان به کار خود خاتمه داد و یک‌ماه بعد انوشیروان محسنی‌بندپی، رئیس سابق سازمان بهزیستی جایگزین او شد. علاوه‌بر این دو تغییر، 13 نفر از فرمانداران استان تهران نیز تغییر کردند که سهم اصلاح‌طلبان از این تغییرات 12 فرماندار و سهم نیروهای اعتدالی نزدیک به دولت نیز یک فرماندار بود.
 
مازندران
 
پس از انتصاب محمد اسلامی به‌عنوان سرپرست وزارت راه‌وشهرسازی در مهر 97، مجید حسین‌زادگان به‌عنوان استاندار جدید مازندران معرفی شد. حسین‌زادگان در دوره اصلاحات شهردار ساری بود و حالا گفته می‌شود وی از نزدیکان حزب کارگزاران سازندگی است. بعد از انتخابات 96 مسئولان استانداری 14 تن از 22 فرماندار مازندران را تغییر دادند و از این جهت تغییرات گسترده‌ای را رقم زدند. 10 نفر از این فرمانداران از اصلاح‌طلبان، یک نفر از اعتدالیون و یک نفر هم از میان مستقلان انتخاب شده‌اند.
 
گلستان
 
استان گلستان هم از جمله استان‌هایی است که از مهر 96 به این طرف با دو استاندار مواجه بوده است. با آغاز به کار دولت دوازدهم، هیات وزیران سیدمناف هاشمی را به‌عنوان استاندار گلستان معرفی کرد، اما نوار مدیریت او یک‌سال‌و‌نیم بعد همزمان با سیل فروردین 98 قطع شد. عدم حضور مناف هاشمی در مدیریت میدانی بحران سیل گلستان، به‌دلیل حضور در خارج از کشور و نارضایتی گسترده عمومی پدید آمده به این واسطه، منجر به آن شد تا اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت، راسا اقدام به عزل هاشمی کرده و هیات وزیران نیز دو ماه بعد هادی حق‌شناس را به‌عنوان استاندار جدید معرفی کند. در این دوره دو ساله، 13 نفر از 14 فرماندار استان هم تغییر کردند و جای خود را به فرمانداران جدید (12 مدیر اصلاح‌طلب و یک نفر اعتدالی) دادند.
 
خراسان‌ شمالی
 
خراسان‌ شمالی اگرچه با آغاز به‌کار دولت دوازدهم از موج تغییرات استانداران مصون ماند اما تنها یک‌سال بعد در بازه‌ای کوتاه دو استاندار را تجربه کرد. تیرماه 97 بود که محمدرضا خباز استاندار سابق سمنان –در دولت یازدهم- به‌عنوان استاندار خراسان‌شمالی معرفی شد اما حضور او در این استان سه‌ماه بیشتر به درازا نکشید و قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان مشمول حال این فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم شد. از همین رو بود که هیات وزیران محمدعلی شجاعی، سرپرست سابق استانداری اصفهان را انتخاب کرد. این استان در سطح فرمانداران نیز شاهد تغییرات قابل‌توجهی بود و از میان فرمانداران، هفت نفر جابه‌جا شدند.
 
اصفهان
 
استان اصفهان هم از آن استان‌هایی است که در دوره جدید تغییرات گسترده‌ای را تجربه کرده است. استانداری محسن مهرعلیزاده خیلی دوام نداشت و وزیر کشور در فاصله یک‌سال بعد از آغاز به کار وی، ترجیح داد عباس رضایی رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را جایگزین او کند. این تنها تغییر مهم در سطح مدیران استان نبود و علاوه‌بر استاندار، معاون سیاسی امنیتی استاندار و مدیرکل انتخابات استان نیز به علاوه 21 فرماندار جای خود را به نفرات جایگزین دادند. تنوع سلایق سیاسی فرمانداران جدید البته در قیاس با سایر استان‌ها قدری بیشتر است و 14 اصلاح‌طلب، دو اعتدالی، دو اصولگرا و سه چهره مستقل سهم هر یک از گروه‌ها از این تغییرات است.
 
قم
 
یکی از استان‌هایی که قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان گریبان‌گیر استاندار آن شد، استان قم بود و باعث بازنشستگی مهدی صادقی شد. پس از این اتفاق، بهرام سرمست که حضور در سمت‌‌هایی چون سرپرست معاونت سیاسی وزارت کشور و مدیرکل سیاسی وزارت کشور را در کارنامه دارد، عازم قم و استانداری این شهر مذهبی شد و چندی‌بعد برخی معاونان خود را تغییر داد. در خبر‌ها آمده که در میانه تیرماه گذشته بهرام ‌سرمست در حکمی محمدرضا گروسی را به‌عنوان سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قم‌ منصوب کرده است.
 
مرکزی
 
19 مهرماه 1396 سیدعلی آقازاده به‌عنوان استاندار استان مرکزی منصوب شد. از زمان روی کار آمدن آقازاده، فرماندار 10 شهرستان استان مرکزی تغییر کردند. ازجمله حسین بختیاری به سمت فرمانداری مرکز استان منصوب شد. بختیاری پیش از این در دوره اصلاحات پنج سال فرماندار اراک بود. 9 فرماندار دیگر نیز از میان مدیران اصلاح‌طلب و حامی دولت انتخاب شدند. در سطح معاونت‌ها نیز معاون سیاسی و امنیتی استانداری و مدیرکل انتخابات استانداری تغییر کردند. بهروز اکرمی آخرین فرماندار بندرعباس در دوره اصلاحات به سمت معاونت سیاسی استانداری منصوب شد.
 
خراسان‌ جنوبی
 
خراسان‌جنوبی نیز از معدود استان‌هایی است که در دولت دوازدهم با دو استاندار سر و کار داشته است. بعد از مدیریت یک‌ساله محمدمهدی مروج‌الشریعه که با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان این پست را ترک کرد، در آذر 97 محمدصادق معتمدیان از نیروهای سیاسی نزدیک به حزب اعتدال و توسعه جای او را گرفت. عمده مدیران استان اما بدون تغییر به کار خود ادامه دادند و از میان 11 فرماندار نیز یکی از فرمانداران جای خود را به یک چهره اصلاح‌طلب داد.
 
یزد
 
با شروع دولت دوازدهم و با اعمال قانون جدید منع به‌کارگیری بازنشستگان، استاندار بازنشسته یزد جای خود را به معاون سیاسی‌اش داد. محمدعلی طالب، معاون سیاسی و امنیتی وقت 12 دی‌ماه 97 به‌جای محمود زمانی‌قمی، فعال سیاسی کهنه‌کار اصلاح‌طلب به‌عنوان استاندار جدید منصوب شد. در جریان این تغییرات، برخی معاونت‌های استانداری نیز به‌نفع اصلاح‌طلبان تغییر کرد. ازجمله با تغییر معاونت سیاسی و مدیرکل انتخابات استانداری، استان یزد آرایش سیاسی جدیدی به خود گرفت.
 
کرمان
 
محمدجواد فدائی‌فتح‌آبادی از خردادماه 97 و در پی استعفای علیرضا رزم‌حسینی، سرپرست استانداری کرمان شد و چند ماه بعد با حکم وزیر کشور رسما به‌عنوان استاندار منصوب شد. در دوران ماموریت این دو، از میان 23 فرمانداری استان کرمان، 16 فرماندار تغییر کرده‌اند که تقریبا تمامی آنها از فعالان نزدیک به جریان اصلاح‌طلب بوده‌اند. محمدصادق بصیری هم‌اکنون مسئولیت معاونت سیاسی و امنیتی استانداری را برعهده دارد.
 
سیستان‌وبلوچستان
 
احمدعلی موهبتی فرماندار شهرستان ویژه مشهد اواخر آبان با مصوبه هیات دولت به‌عنوان استاندار جدید سیستان‌وبلوچستان معرفی و جایگزین دانیل محبی شد. او در این مدت دست به تغییرات گسترده‌ای در استان نزد و ترکیب نیروها به‌صورت جدی دستخوش تغییر نشد. او همین چند روز پیش در حکمی محمد سرایانی را به‌عنوان مدیرکل جدید دفتر امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری این استان منصوب کرد. ناگفته نماند در دولت دوازدهم هشت فرماندار جدید در تیم اداری این استان جایگزین شده‌اند. سیستان‌وبلوچستان 19 فرمانداری دارد.
 
فارس
 
این استان 29 فرمانداری دارد که در دولت جدید 22 نفر از آنها تغییر کرده‌اند که اکثر قریب به اتفاق آنها ازجمله فعالان سیاسی اصلاح‌طلب هستند به‌گونه‌ای که امروز از میان فرمانداران کمتر کسی به چشم می‌آید که گرایش اصلاح‌طلبی نداشته باشد. عنایت‌الله رحیمی از دی‌ماه 1397 مسئولیت استانداری در استان فارس را برعهده دارد. از اردیبهشت 98 سیداحمد احمدی‌زاده معاون ‌سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس است.
 
هرمزگان
 
پس از تشکیل دولت دوم حسن روحانی، هرمزگان یکی از اولین استان‌هایی بود که با تغییرات وسیع مدیریتی مواجه شد. شهریورماه 1396 جاسم جادری جای خود را به فریدون همتی داد. همتی پس از شروع فعالیت خود 11 تن از 13 فرماندار استان هرمزگان را عوض کرد. از قرار معلوم، 10 نفر از این 11 فرماندار گرایش به اصلاح‌طلبی دارند و این آمار نشان می‌دهد طبقه مدیریتی استان هرمزگان در دولت دوم روحانی اصلاح‌طلب‌تر شده است.
 
اردبیل
 
تغییرات مدیران استانی در اردبیل هم کم از سایر استان‌ها ندارد و شاید تعداد آنها خیلی بالا نباشد اما به نسبت وسعت استان و تعداد مدیران استانی درصد قابل‌توجهی را شامل می‌شود. اردبیل با روی کار آمدن اکبر بهنام‌جو، هشت تغییر را در سطح فرمانداران شاهد بود؛ تغییراتی که دامنه آن درحقیقت، 80 درصد فرمانداری‌های استان را در بر می‌گیرد؛ فرماندارانی که همگی آنها جزء حامیان اصلاح‌طلب دولت محسوب می‌شوند و تغییرشان در کنار تغییر معاون سیاسی امنیتی استاندار نشان از اقبال گسترده دولت به نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب در سطوح پایین دارد.
 
گیلان
 
گیلان نیز از جمله استان‌هایی بود که همزمان با آغاز به کار دولت دوازدهم، استانداری جدید به‌خود می‌دید. مصطفی سالاری، استاندار سابق بوشهر در دولت یازدهم از مهر 96 کارش را در این استان شروع کرد و بعد از یک سال و 9 ماه، با انتصابش به‌عنوان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جای خود را به ارسلان زارع، معاون سیاسی امنیتی خود -به‌عنوان سرپرست استانداری- داد. این اما تنها تغییر در دولت دوازدهم نبوده و در این مدت 12 نفر از فرمانداران استان گیلان هم تغییر کرده‌اند. تغییراتی که سهم اصلاح‌طلبان در خلال آن 9 فرماندار اصلاح‌طلب و 3 فرماندار اعتدال‌گرا بوده است.
 
آذربایجان‌شرقی
 
حدود یک‌سال بعد از آغاز به کار دولت دوازدهم، آذربایجان‌شرقی هم دستخوش موج تغییرات در بالاترین سطح استان شد. بر این اساس محمدرضا پورمحمدی که از سال 92 ریاست دانشگاه تبریز را به عهده داشت بر کرسی استانداری تکیه زد. معاون سیاسی امنیتی او اما مانند مدیرکل انتخابات استانداری با رئیس جدیدشان ادامه همکاری دادند. آذربایجان‌شرقی هم از آن استان‌هایی است که تغییرات فرمانداران آن یکی، دو تا نیست و عدد این تغییرات به 16 مورد از 21 فرمانداری می‌رسد. 16 فرمانداری که 15 مورد آنها اصلاح‌طلب بوده و فقط یک نفرشان نیرویی اصولگرا محسوب می‌شود.
 
زنجان
 
فتح‌الله حقیقی از 26 آبان‌ماه سال 97 با مصوبه هیات وزیران سکان استانداری زنجان را در دست گرفته‌ است و چندی‌بعد با معرفی خدابخش مرادی‌نافچی به وزیر کشور و صدور حکم معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی برای وی، تیم مدیریتی خود در استان را کامل کرد. بعد از آن، او خیرالله ترخانی را به‌عنوان مدیرکل امور سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری زنجان منصوب کرد. علاوه‌بر اینها در استان زنجان از میان هشت فرمانداری، 6 نفر نسبت به دولت یازدهم تغییر یافته‌اند.
 
آذربایجان‌غربی
 
آذربایجان‌غربی از آن استان‌هایی است که با بیشترین تغییرات، مصداق یک خانه‌تکانی تمام‌عیار در سطح مدیران استانی محسوب می‌شود. این استان نیز از مهر 96 که محمدمهدی شهریاری کار خود را آغاز کرد به محملی برای جابه‌جایی اتوبوسی مدیران تبدیل شد. بر این اساس از مجموع 17 فرماندار، 16 نفر جای خود را به مدیران بعدی دادند که سهم اصلاح‌طلبان از این میان 10 فرماندار و سهم اعتدالی هم 6 نفر بود.
 
قزوین
 
عبدالمحمد زاهدی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب که گفته می‌شود عضویت در بنیاد باران را نیز در کارنامه دارد با آغاز فعالیت دولت دوازدهم به استانداری قزوین رفت و مسئولیت امور این استان را برعهده گرفت. او البته در این استان دست به تغییرات جدی نزده و تنها به تغییر برخی معاونان خود ازجمله معاونت سیاسی و اجتماعی و مدیرکل انتخابات اکتفا کرده است. از اردیبهشت 98 منوچهر حبیبی سکاندار معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری قزوین است.
 
کردستان
 
19 مهرماه 96 هیات دولت چهار استاندار جدید را معرفی کرد. یکی از این افراد بهمن مرادنیا بود که به استانداری کردستان رفت. او که گفته می‌شود از نزدیکان حزب اعتدال و توسعه است، در این مدت علاوه‌بر معاونت‌های خود، هفت فرماندار از مجموع 10 فرماندار استان را تغییر داده است. انتصاب کامیل کریمیان از فعالان اصلاح‌طلب استان به فرمانداری سقز ازجمله اقداماتی بود که با حاشیه‌هایی در استان همراه شد.
 
همدان
 
همدان هم جزء استان‌هایی است که در دوره جدید دولت روحانی با تغییراتی مواجه شد. 23 آبان‌ماه 1397، ‌سیدسعید شاهرخی معاون سیاسی و امنیتی همدان جایگزین محمدناصر نیکبخت به‌عنوان استاندار شد. اما این تغییرات به وی محدود نشد، چراکه در دو سال گذشته هشت فرماندار و 6 معاون سیاسی فرماندار در این استان کرسی خود را به افراد جدیدی سپرده‌اند. بررسی گرایش‌های سیاسی این افراد نشان می‌دهد روند این تغییرات هم به شکل محسوسی به نفع اصلاح‌طلبان بوده است.
 
کرمانشاه
 
از دوم مهرماه سال 96 هوشنگ بازوند استانداری کرمانشاه را برعهده دارد. او در این مدت 11 تن از فرمانداران این استان را تغییر داده است که بازهم تقریبا تمامی آنها ازجمله فعالان اصلاح‌طلب هستند. استان کرمانشاه 14 فرمانداری دارد. او علاوه‌بر این معاون سیاسی و امنیتی استاندار و مدیرکل انتخابات را نیز تغییر داده است. هم‌اکنون محمدابراهیم الهی‌تبار معاون سیاسی و امنیتی استاندار کرمانشاه است.
 
لرستان
 
حکایت تغییرات مدیران استانی در لرستان هم مانند بقیه استان‌ها بوده است. در این استان نیز همزمان با شروع دولت دوازدهم، سیدموسی خادمی، استاندار سابق کهگیلویه و بویراحمد آغاز به کار کرد. در دوره خادمی، بیش از نیمی از فرمانداران دستخوش تغییر شدند و همگی جای خود را به نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب دادند. اتفاقی که به‌عنوان رویه‌ای فراگیر در سایر استان‌ها نیز افتاده و ترکیب مدیران سیاسی آنها را نیز تغییری معنادار داده است.
 
خوزستان
 
استان خوزستان را باید علی‌رغم ثبات جایگاه غلامرضا شریعتی به‌عنوان استاندار، رکورد‌دار تغییر فرمانداران دانست. استانی که در آن از 27 فرماندار، 22 نفرشان جای خود را به دیگری داده‌اند. فرماندارانی که 17 نفرشان اصلاح‌طلب، یک نفر اعتدالی، یک نفر اصولگرا و سه نفرشان نیز مستقل هستند. تغییرات در این استان البته محدود به فرمانداران بوده و معاون سیاسی امنیتی استاندار و نیز مدیرکل انتخابات که هر دو از چهره‌های اصلاح‌طلب استان محسوب می‌شوند، از این رویه مستثنی بوده‌اند.
 
ایلام
 
استان مرزی محرومی که سالی یک‌بار و آن‌هم در هفته‌های منتهی به اربعین حسینی در کانون توجهات قرار می‌گیرد نیز از قاعده تغییرات مورد بحث مستثنی نبوده است. همزمان با آغاز به‌کار دولت دوازدهم، قاسم سلیمانی‌دشتکی، از نیروهای سیاسی نزدیک به کارگزاران سازندگی بعد از یک دوره چهارساله استانداری چهارمحال‌وبختیاری، به ایلام نقل مکان کرد و استاندار آن شد. در دوره سلیمانی 90 درصد از فرمانداران تغییر کردند و همه فرمانداران جدید جزء نیروهای سیاسی اصلاح‌طلب هستند.
 
البرز
 
بعد از بازنشستگی نجفی استاندار پیشین البرز، او جای خود را به عزیزالله شهبازی فرماندار اسبق آبادان و خرمشهر در دولت یازدهم و معاون سیاسی، امنیتی استانداری البرز در دولت دوازدهم داد. از 6 فرمانداری موجود در استان البرز چهار فرماندار در سه سال گذشته تغییر کرده‌اند که از این میان سه نفر اصلاح‌طلب بوده و یک نفر نیز سابقه اعتدالی دارد. به این تغییرات باید جابه‌جایی مدیرکل انتخابات استانداری را هم اضافه کرد؛ اتفاقی که تقریبا در اکثر استان‌ها افتاده و به‌نظر می‌رسد حکایت از نوعی آرایش انتخاباتی دارد.
 
بوشهر
 
بعد از آنکه مصطفی سالاری استاندار پیشین بوشهر در دولت یازدهم با تصمیم هیات وزیران به گیلان رفت و استاندار این استان شمالی شد، عبدالکریم گراوند معاون سیاسی، امنیتی استانداری بوشهر جای او را گرفت و از مهر 96 جایگاه مقام عالی استان را به خود اختصاص داد. گراوند هم از میان 10 فرماندار حاضر در استان، هشت نفر از آنها را با نیروهایی جدید جایگزین کرد؛ نیروهایی که همگی آنها گرایش سیاسی اصلاح‌طلب دارند.
 
کهگیلویه‌وبویراحمد
 
حسین کلانتری مدیرکل امنیتی وزارت کشور در جلسه 23 خردادماه 98 هیات دولت به‌عنوان استاندار جدید کهگیلویه‌وبویراحمد انتخاب شد و به‌طور رسمی جایگزین علی‌محمد احمدی شد. برخی خبرگزاری‌ها گفته‌اند حسین کلانتری در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، مسئولیت ستاد انتخاباتی جبهه مردمی حماسه‌سازان ایران اسلامی (حامیان حسن روحانی) در استان ایلام برعهده داشت. علاوه‌بر این، درباره این استان باید گفت در دولت دوازدهم از جمع هشت فرماندار آن، هفت نفر تغییر کرده‌اند. همچنین پس از حضور کلانتری، احد جمالی جایگزین محمد کاظم‌نظری در معاونت سیاسی و امنیتی استانداری کهگیلویه‌وبویر احمد شد.
 
چهارمحال‌وبختیاری
 
استان چهارمحال‌وبختیاری هم در دولت دوازدهم دست‌کم یک‌بار تغییر در سطح استاندار را تجربه کرده است. با انتقال قاسم سلیمانی‌دشتکی به استانداری ایلام در مهر 96، اقبال عباسی رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات‌های 92 و 96 در اردبیل جایگزین او شد. استان چهارمحال‌وبختیاری را در دوره عباسی می‌توان یکی از کم‌تغییر‌ترین استان‌ها به‌لحاظ جابه‌جایی‌های مدیران استانی خواند. در این سه سال، از میان 9 فرماندار تنها یک نفر به‌همراه مدیرکل انتخابات استانداری تغییر کرده و باقی فرمانداران به کار خود ادامه داده‌اند.
 


دیدگاه کاربران

اطلاعات متن بروز نیست. در همین ارتباط استاندار قزوین نیز عوض شده و در متن اشاره نشده است