هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 31 خرداد 1403
ساعت 09:31
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 18 مهر 1398 ساعت 14:04
پنجشنبه 18 مهر 1398 13:54 ساعت
2019-10-10 14:04:36
شناسه خبر : 328501
دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به افزایش تردد زائران در مرزها اظهار داشت: در سمت ایران مشکلی برای خروج زائران وجود ندارد، اما در مرزهای شلمچه، چذابه و تا حدی در مرز مهران مشکل حمل و نقل زائران در خاک عراق را داریم.
دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به افزایش تردد زائران در مرزها اظهار داشت: در سمت ایران مشکلی برای خروج زائران وجود ندارد، اما در مرزهای شلمچه، چذابه و تا حدی در مرز مهران مشکل حمل و نقل زائران در خاک عراق را داریم.

رجانیوز: پس از اعلام ساعاتی قبل مقامات مسئول درباره انسداد موقت مرز چذابه، صداوسیما در خبری اعلام کرد که اکنون تردد زائران از این مرز به سوی عراق مجددا برقرار شده است.

 

مشکل حمل و نقل زائران در خاک عراق

احمد محمدی‌فر دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به افزایش تردد زائران در مرزها اظهار داشت: در سمت ایران مشکلی برای خروج زائران وجود ندارد، اما در مرزهای شلمچه، چذابه و تا حدی در مرز مهران مشکل حمل و نقل زائران در خاک عراق را داریم.

 

وی از زائرانی که تاکنون سفر خود را آغاز نکرده‌اند خواست تا سفر خود را به تأخیر بیندازند، افزود: با توجه به افزایش جمعیت در مرزها از زائران می‌خواهیم فعلا به سمت مرزها نیایند چرا که ممکن است معطل شوند.

 

دبیر ستاد مرکزی اربعین از مذاکرات با طرف عراقی برای انتقال ناوگان حمل و‌نقل عمومی کشورمان به عراق خبر داد و‌ گفت: تردد زائران در مرز شلمچه متوقف شده است و به دلیل ازدحام جمعیت در سمت عراق امکان تردد وجود ندارد، اما  به زودی مشکل در مرز شلمچه و‌ چذابه برطرف می‌شود.

 

وی افزود: سیستم‌حمل و نقل کشورمان در مرز چذابه فعال شده است، اما در مرز شلمچه به دلیل اینکه طرف عراقی درخواست نداشت، از اتوبوس‌های عراقی استفاده می‌شد. اما اکنون با این روند به نظر می‌رسد که اتوبوس‌های کشورمان باید در شلمچه نیز فعال شود.

 

محمدی‌فر از آمادگی برای اسکان و‌تغذیه زائران در مرزها خبر داد و گفت: برای اینکه زائران دچار مشکل نشوند، امکاناتی برای اسکان و تغذیه آن‌ها پیش‌بینی شده است. همچنین تانکرهای آبرسان در مناطق مختلف قرار گرفته است. اما ما از زائران می‌خواهیم که در مرزها صبوری کرده و افرادی که هنوز حرکت نکرده‌اند، طی یکی دو روز آینده به سمت مرزها نیایند چرا که ازدحام جمعیت موجب بروز مشکلاتی برای آن‌ها خواهد شد.

 

وضعیت ترافیکی ایلام به مهران

سرهنگ ابوالفضل کهزادی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان ایلام گفت: با توجه به افزایش حجم ورودی از سمت شمال به داخل شهر مهران و تراکم ترافیک در بلوار امام (ع) و همچنین عدم پاسخگوی ظرفیت معابر، به منظور توزیع منطقی ترافیک در کلیه معابر شهر از محل کمربندی شمالی بار ورودی به سمت مدخل شرقی هدایت می‌شوند.


او با بیان اینکه فعلاً برنامه‌ای برای لغو این محدودیت در دستور کار نیست؛ از رانندگان خواست برای حرکت به سمت پایانه مرزی از کمربندی واقع در ضلع شرقی مهران استفاده کنند.

 

سرهنگ کوهزادی در ادامه خاطرنشان کرد:دراین راستا تردد کلیه کامیون‌های حامل اثاثیه موکب و اتوبوس‌های برون شهری در داخل شهر مهران ممنوع است.

 

این مقام مسئول در خصوص آخرین وضعیت ترافیک در شهر مهران افزود:هم اکنون جریان ترافیک در معابر درون شهری مهران روان و عادی است؛ در حالی که تردد در مبادی ورودی سنگین و پر حجم گزارش می‌شود.

 

رئیس پلیس راهور استان در پایان با اشاره به شروع پیاده روی زائران در داخل مهران از رانندگان خواست با رعایت سرعت مطمئنه و توجه کامل به جلو، مراقب زائران پیاده به خصوص در شب هنگام باشند.

 

افزایش نرخ کرایه اتوبوس‌ها از تهران به مرز مهران صحت دارد؟

نورالله دلخواه مدیر کل راهداری و حمل و نقل استان ایلام گفت: اتوبوس‌هایی که زائران را به مرز مهران می‌آورند زائران را دوباره باز می‌گرداند و تمامی اتوبوس‌ها به صورت چرخشی در مرز مهران فعالیت می‌کند.

 

دلخواه  با اشاره به اخبار پخش شده در  فضای مجازی مبنی بر افزایش نرخ کرایه اتوبوس‌ها از تهران به مرز مهران نفری ۵۰۰ هزار تومان، افزود: چنین چیزی صحت ندارد و قیمت ها مشخص است.

 

او ادامه داد: نرخ تو اتوبوس‌ها را ستاد اربعین کشور مشخص کرده است و قیمت کرایه اتوبوس این اربعین با اربعین  پارسال تفاوتی ندارد و تغییر نکرده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل استان ایلام اضافه کرد: برای موج بازگشت زائران اتوبوس‌هایی در نظر گرفته شده استهم اکنون ۱۹۰۰ اتوبوس در مرز مهران فعالیت می‌کنند.

 

او یادآورشد: تاکنون برای تردد زائران مشکلی نداشتیم و امیدواریم مشکلی به وجود نیاید و هیچ گونه نابسامانی در مرز مهران وجود ندارد و زائران بدون هیچ گونه مشکلی جا به جا می‌شوند.

 

خدمات امدادگران به ۸۱۴ زائر مصدوم در ایلام

حسین عارفی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان ایلام گفت  : از ابتدای طرح امداد و نجات ویژه اربعین در ۱۳ مهر ماه تاکنون ۸۱۴ زائر مصدوم از خدمات امدادگران این جمعیت بهره‌مند شده اند.

 

او ادامه داد:از این شمار ۴۲۰ نفر مصدوم و ۳۹۴ نفر نیز در پایگاه‌های این جمعیت سرپایی مداوا شده اند.

 

عارفی با ذکر اینکه در اجرای این طرح تاکنون به ۹ حادثه جاده‌ای امداد رسانی شده است، ادامه داد: در این سوانح ۱۰ نفر از طریق خودرو‌های هلال احمر به مراکز درمانی منتقل شدند.

 

مدیرعامل جمعیت هلال احمر ایلام یادآور شد: متاسفانه در حوادث جاده‌ای که توسط جمعیت هلال احمر امداد رسانی شده اند، تاکنون ۶ نفر در صحنه تصادف فوت شده اند.

 

عارفی تاکید کرد: همچنین تاکنون ۳۶۷ نفر از زائران به صورت رایگان از خدمات تست قند خون و فشار خون در پایگاه‌های هلال احمر بهره‌مند شده اند.

 

او اضافه کرد: طرح امداد و نجات اربعین تا اوایل آبان ماه توسط جمعیت هلال احمر ایلام ادامه خواهد داشت.

 

خروج بیش از ۲۱۸ هزار زائر از پایانه مرزی مهران

نورالله دلخواه مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایلام گفت: مرز مهران امروز پنج شنبه ۱۸ مهرماه ۹۸ میزبان هزاران زائر است که خود را به راهپیمایی بزرگ اربعین رسانده اند و هر لحظه به جمعیت عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) در مرز مهران افزوده می‌شود.

 

او ادامه داد: با توجه به حجم بی سابقه جمعیت، تردد در پایانه مهران روان گزارش می‌شود و عدم وجود گره در هنگام خروج باعث شده است روند تردد با نظم خاصی صورت می‌گیرد.

 

دلخواه اضافه کرد: ۹۶ گیت گذرنامه در ایام اربعین کار ثبت ورود و خروج مسافر را در مرز مهران به عهده دارد و تمامی عوامل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان در حالت آماده باش می‌باشند

 

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای ایلام بیان کرد : در راستای خدمت رسانی به زائرین حسینی (ع) تعداد ۸ دستگاه ویلچر برای حمل افراد مسن و کم توان تهیه شده است که پرسنل مستقر در پایانه مرزی کار خدمت رسانی به آن‌ها را بر عهده دارند.

 

تکمیل شدن ظرفیت پارکینگ‌های درون شهر مهران

سرهنگ همتی زاد  فرمانده پلیس راه استان ایلام گفت : ۵۰ درصد ظرفیت پارکینگ بزرگ اربعین در ورودی شهر مهران نیز تکمیل شده است.

 

او افزود: با توجه به اینکه در روزهای اوج سفر اربعین قرار داریم، شاهد ترافیک نیمه سنگین در مبادی ورودی و خروجی شهر مهران به ویژه در ساعات صبحگاهی و عصرگاهی هستیم.

 

کهزادی تصریح کرد: به ناچارمحدودیت های ترافیکی در ورودی شهر مهران به صورت مقطعی اجرا می شود، همکاران اجازه حرکت با وسایل نقلیه شخصی را به سمت پایانه مرزی نخواهند داد.

 

او عنوان کرد: تقاضایی که از زائرین داریم ای که اصرار بر تردد با خودرو شخصی به طرف پایانه مرزی نداشته باشند چون ظرفیت پارکینگ ها در شهر مهران کاملا تکمیل شده است.

 

کهزادی افزود: فضای عمومی پیاده روها و کوچه ها و خیابان ها در سطح شهر مهران محلی برای پارک خودرو وجود ندارد.

 

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایلام افزود:در بیرون شهر هنوز در پارکینگ اربعین و پارکینگ های اطراف شهر مهران جای برای پارک خودرو زائران است.

 

تسهیل در عبور و مرور زوار و برقراری امنیت لازمه کار پلیس

سرهنگ جمال موسوی فرمانده انتظامی شهرستان ایلام اظهار داشت: کسانی که قصد سفر به عتبات عالیات در را دارند صرفاً با داشتن گذرنامه و یا برگ ترد می‌توانند از مرز مهران تردد کنند.

 

او افزود: پلیس با تمام وجود به صورت شبانه روزی به زائرانی که با دل و جان، خود را برای پیاده روی بزرگ اربعین مهیا کرده و قصد این سفر معنوی را از مرز مهران دارند خدمت رسانی خواهد کرد.

 

سرهنگ موسوی تصریح کرد: تا بازگشت زائران از عتبات عالیات، پلیس تمام توان تجهیزات و نیروی خود را برای تامین امنیت آنان به کار گرفته است.

 

این مقام انتظامی با اشاره به اینکه مدیریت سفر در این ایام بایستی مد نظر زائران حسین (ع) باشد خاطرنشان کرد:ماموران انتظامی با هرگونه تخلف، که موجب برهم خوردن نظم و امنیت عمومی و ایجاد نارضایتی شود بدون اغماض برخورد می‌کند.

 

فرمانده انتظامی شهرستان ایلام در پایان از زائران خواست که به هشدار‌ها و توصیه‌های پلیسی توجه جدی داشته و در هنگام رانندگی قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند.

 

اقدامات ویژه انتظامی و امنیتی مناسبی جهت تامین امنیت زائران

سرهنگ قدرت رضایی فرمانده انتظامی شهرستان چرداول گفت: با نزدیک شدن به همایش بزرگ اربعین حسینی (ع)، پلیس این شهرستان با خدمت رسانی به زائران اربعین به صورت شبانه روزی و خستگی ناپذیر نسبت به تامین امنیت مسیر تردد زائران اقدام می‌کند.

 

این مقام انتظامی افزود: پیاده روی بزرگ اربعین خاری در چشم دشمنان اسلام است و تامین امنیت این همایش عظیم نیازمند هماهنگی همه دستگاه‌های انتظامی و امنیتی و مشارکت مردمی است.

 

سرهنگ رضایی افزود:در حال حاضر با هماهنگی‌های درون و برون سازمانی انجام گرفته و با تلاش و حضور شبانه روزی کارکنان انتظامی در محور‌های مواصلاتی امنیت بسیار خوبی در مسیر تردد زوار حاکم است.

 

فرمانده انتظامی شهرستان افزود: با توجه به نزدیک شدن به اربعین و افزایش حجم ترددات، روان سازی ترافیک و جلوگیری از تردد خودرو‌های سنگین فاقد کاپوتاژ به صورت شبانه روزی در حال اجرا است.

 

او در پایان تصریح کرد:پلیس خدمتگزار زوار اهل بیت پیامبر (ص) است و رضایتمندی زائران از پلیس، بالاترین افتخار و مشوقی برای اجرای هر چه بهتر این مأموریت مهم است.

 

خدمات رسانی یک هزار و ۲۰۰ کادر درمانی در مرز مهران به زائران

دکتر محمد کریمیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: همه مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی ایلام آمده خدمات رسانی به زوار هستند و به مصدومان و زواری که دچار سانحه شده یا بیماری دارند، رسیدگی می‌کند.

 

او افزود: همچنین هشت پزشک متخصص و یک هزار و ۲۰۰ کادر درمانی در سه بیمارستان سیار در مهران مشغول خدمات رسانی به زوار هستند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام به زوار پیاده اربعین توصیه کرد مسائل بهداشتی را رعایت و از نوشیدنی‌های بهداشتی و مواد غذایی سالم استفاده کنند.

 

کریمیان همچنین از زائران خواست با رعایت مسائل ایمنی و مقررات رانندگی از سرعت بپرهیزند و سلامت خود و دیگر زوار را به خطر نیندازند.

 

او یادآور شد: با توجه به اینکه زوار از مسیر‌های دور به استان ایلام و پایانه مرزی سفر می‌کنند بطور موقع خستگی از رانندگی بپرهیزند و استراحت کنند.

 

از ابتدای ماه صفر تاکنون بیش از یک میلیون زائران از مرز‌های چهارگانه عازم کربلای معلی شده اند که مرز مهران به تنهایی ۵۳ درصد این مقدار را به خود اختصاص داده است.

 

تردد‌ها در اربعین امسال نسبت به سال گذشته سه برابر شده است

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور صبح امروز پنجشنبه در بازدید از مرز مهران اظهار داشت: استقبال زوار اربعین از مرز مهران بی نظیر است، مردم و مسئولان استان در همه مناطق و مسیر‌های استان پای کار هستند که جای تقدیر است.

 

او با اشاره به اینکه اربعین نماد وحدت جهان اسلام است، گفت: آنچه که امروز باعث حل مشکلات جهان اسلام می‌شود، وحدت و همدلی در چنین مراسمات باشکوهی مثل اربعین است.

 

اوتصریح کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در بحث زیرساخت‌ها و خدمات رسانی در مرز مهران و استان ایلام صورت گرفته است.

 

واعظی با اشاره به تردد ۱۸۰ هزار زائر طی دیروز از مرز مهران، اظهار داشت: تردد‌ها در اربعین امسال نسبت به سال گذشته سه برابر شده است.

 

رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: تردد‌ها در مرز‌ها از جمله با سهولت در حال انجام است، تلاش می‌شود مشکلات خدمات رسانی با همکاری مردم و مسئولان حل شود.

 

ترافیک سنگین در محور ایلام به مهران

رضا همتی زاده فرمانده پلیس راه استان ایلام با اشاره به ترافیک سنگین در محور ایلام به مهران، اظهار کرد: ترافیک در مسیر ایلام به مهران پایین‌تر از روستای مهدی آباد سنگین گزارش شده است.

 

او علت ترافیک این محور را دو بانده بودن مسیر دانست و از رانندگان خواست: به منظور جلوگیری از هرگونه سانحه با صبر و حوصله و رعایت کامل قوانین راهنمایی و رانندگی به مسیر خود ادامه دهند.

 

رئیس پلیس راه استان ایلام ادامه داد: ترافیک در سایر قسمت‌های مسیر پرحجم و روان است.

 

آمادگی هزار دستگاه اتوبوس سپاه برای جابجایی زوار اربعین

سردار جمال شاکرمی فرمانده سپاه امیرالمومنین (ع) استان ایلام گفت: با توجه به نقش کلیدی سپاه در تمام کمیته‌ها امسال نیز شاهد ارائه خدمات در بخش‌های مختلف امنیتی، اسکان و حمل و نقل خواهیم بود.

 

او افزود: واگذاری بیش از ۱۰۰ چشمه سرویس بهداشتی، ایجاد بیمارستان و پزشک در پایانه مرزی به همراه دارو و امکانات نیز از جمله خدماتی است که به زوار ارائه می‌شود.

 

فرمانده سپاه پاسداران استان ایلام تصریح کرد: در حوزه حمل و نقل تعداد هزار دستگاه اتوبوس وابسته به سپاه کار جابه‌جایی زوار از مهران تا استان‌های همجوار را انجام می‌دهند.

 

اوخاطرنشان کرد: بالغ بر ۳۰ مورد از موکب‌های مرتبط با سپاه به بهترین وجه در پایانه‌ها و جای‌جای استان کار خدمات‌رسانی به زوار را انجام می‌دهند.

 

شاکرمی یادآور شد: در خصوص موج بازگشت زائران و امنیت لازم نیز سپاه تمام توان و تلاش خود را برای حماسه ماندگار اربعین به کار خواهد گرفت.