هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 8 خرداد 1402
ساعت 06:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 11 مهر 1398 ساعت 15:34
پنجشنبه 11 مهر 1398 15:10 ساعت
2019-10-3 15:34:38
شناسه خبر : 328033
 جمشیدی گفت: امتیازاتی را که اروپا مطرح کرده امتیازاتی نیست که مشکل کشور را حل کند ایران باید بتواند به لحاظ سانترفیوژ سطح غنی سازی و سرعت هسته‌ای طرف مقابل را وادار به تغییر محاسبه کند، اما متاسفانه این گونه نبوده و گام سوم گام خوبی نبود.
جمشیدی گفت: امتیازاتی را که اروپا مطرح کرده امتیازاتی نیست که مشکل کشور را حل کند ایران باید بتواند به لحاظ سانترفیوژ سطح غنی سازی و سرعت هسته‌ای طرف مقابل را وادار به تغییر محاسبه کند، اما متاسفانه این گونه نبوده و گام سوم گام خوبی نبود.
گروه سیاسی-رجانیوز: شکست فشار حداکثری و ادامه کاهش تعهدات هسته‌ای شامگاه ۱۰ مهرماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با حضور سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و جمشیدی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
 
سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ابتدا با اشاره به اینکه سناریویی در نیویورک بنا بود اجرا شود با توجه به همه فضا سازی‌های رسانه‌ای که صورت گرفته بود و مقدمات آن با فشار‌های مختلف تحریم اقتصادی و مسائل دیگر در برجام بنا بود عظمت و عزت ملت ایران با یک بمب خبری و تبلیغاتی مهار شود گفت: برنامه ریزی گسترده‌ای در این خصوص صورت گرفت منتها دستور کار مقامات ایران از قبل تعیین شده بود که به هیچ وجه هیچ مذاکره و گفت‌وگویی و حتی برخورد احتمالی صورت نگیرد غربی‌ها زرنگ هستند و گاهی در راهرو‌ها و مسیر‌ها به گونه‌ای قرار می‌گیرند تا افراد در کنار هم قرار بگیرند، اما آنها به نتیجه نرسیدند و این سناریو با شکست روبه‌رو شد.
 
او با اشاره به اینکه این موضوع پیام مهم و بزرگی در بر داشت افزود: التماس، درخواست، عجز و ناتوانی برای نشستن، گفت‌وگو، مذاکره و عکس یادگاری را از طرف مقابل شاهد بودیم و از سوی دیگر شاهد اقتدار، توانمندی و ایستادگی ملت ایران بودیم که به معنای پیروزی ایران در این مواجهه بود.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه فشار حداکثری آمریکا و اروپا طی سال‌های اخیر به ویژه بعد از اجرای برجام و خروج آمریکا از برجام علیه ملت ایران شکست خورده است گفت: به نظر آن‌ها تحریم‌های شکننده علیه ایران اعمال شد، شاید بخش کوچکی از این تحریم‌ها علیه هر کشور دیگری اعمال می‌شد آن کشور از پا در می‌آمد، همچنین فشار‌های بین المللی را علیه ایران اعمال کردند، اما ملت ایران از این مواجه پیروزمندانه بیرون آمد و این موضوع به معنای این است که فشار حداکثری با شکست روبه‌رو شده است.
 
نقوی حسینی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دو راهبرد را در دستور کار خود قرار داده است عنوان کرد: راهبرد اول فعال کردن اقتصاد درون‌زا و مقاومتی است که پالس‌های مثبت آن را می‌بینیم، ما حتماً ۶ ماه دوم سال روز‌های خوب اقتصادی کشور را می‌بینیم به گونه‌ای که فعالیت‌های اقتصادی طراحی شده که آرام آرام در حال جواب دادن است، نوید حل شدن مشکلات اقتصاد ایران نمی‌دهم، اما با کاهش ضریب بیکاری، گردش سرمایه، فعال شدن بنگاه‌های اقتصادی داخلی و تولید اقتصادی درون‌زا روبه‌رو خواهیم بود.
 
او با اشاره به اینکه در دوران مذاکرات از همسایگان و مناطق حاشیه‌ای غفلت کردیم به طوریکه شرکای سنتی خودمان را از دست دادیم خاطرنشان کرد: توتال و پژو رفتند و شرکای سنتی اقتصادی از ما دلگیر بودند.
 
نقوی حسینی با اشاره به این که اکنون به ثبات اقتصادی رسیده‌ایم و در آینده پویندگی اقتصادی به وجود می‌آید گفت آن‌ها می‌خواستند ایران را به نرمشی و سازش بکشانند که به هیچ‌یک از دست پیدا نکردند
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه در گام سوم باید به گونه‌ای حرکت می‌کردیم که غربی‌ها تکان می‌خوردند افزود: غربی‌ها بر روی نظارت و بازرسی حساس هستند به طوری که ما پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه اجرا می‌کنیم و باید اجرای این پروتکل را متوقف میکردیم لذا باید در گام چهارم به سمت این مسائل حرکت کنیم.
 
او با اشاره به اینکه اروپا ما را تهدید به خروج از برجام می‌کند اظهار داشت: بنده با برجام و توافق برجام مخالف بودم، باید گام‌های ایران محکم تراز گام‌های قبلی باشد و به سمت کاهش تعهدات پیش برویم.
 
جمشیدی استاد روابط بین الملل دانشگاه تهران با اشاره به اینکه سیاست فشار حداکثری آمریکا به نتیجه نرسیده است خاطر نشان کرد: باید سیاست فشار حداکثری آمریکا با ناکامی مطلق مواجه شود، راهبرد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به آمریکا شامل دو بعد اقدامات هسته‌ای و سیاست منطقه‌ای است عنوان کرد جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکا ابتکار عمل نشان داده است به‌طوری که در بعد هسته‌ای ایران گام‌های بعدی را باید بلندتر بردارد اگر بخواهیم طرف مقابل را مجبور به عقب نشینی کنیم باید گام‌های محکم تری برداریم.
 
او با اشاره به اینکه اگر بخواهیم گام‌های مان را ضعیف برداریم طرف مقابل تحریک نمی‌شود گفت: امتیازاتی را که اروپا مطرح کرده امتیازاتی نیست که مشکل کشور را حل کند ایران باید بتواند به لحاظ سانترفیوژ سطح غنی سازی و سرعت هسته‌ای طرف مقابل را وادار به تغییر محاسبه کند، اما متاسفانه این گونه نبوده و گام سوم گام خوبی نبود.
 
این استاد روابط بین الملل با اشاره به اینکه گام سوم تحقیق و توسعه است گفت: در گام سوم زنجیره میانی فعال می‌شود در حالیکه باید تمام زنجیره‌ها به طور کامل فعال می‌شد.
 
او تصریح کرد: آمریکا ۴ تعهد را از ایران می‌خواهد اول اینکه هرگز ایران به سلاح اتمی دست پیدا نکند این در حالی است که ما به دنبال سلاح اتمی نیستیم، ترامپ در سخنرانی خود در سازمان ملل می‌گوید ایران به دنبال سلاح اتمی نرود و شاخص‌هایی را می‌گوید که نظارت بر مراکز مهم را شامل می‌شود، می‌گویند ایران هیچ موشک بالستیک‌ای نباید داشته باشد آن‌ها معتقدند که موشک‌های بالستیک قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای ای دارد، آمریکا به دنبال این است تا در دستور کار مذاکرات با ایران را مشخص کند این در حالی است که ایران به هیچ وجه به دنبال مذاکره نیست، ترامپ ایران را تجاوزگر معرفی می‌کند.
 
جمشیدی با اشاره به اینکه سیاست اعمال فشار حداکثری آمریکایی‌ها بر ایران یک سیاست راهبردی است که از زمان اوباما دنبال می‌شد و این سیاست به نوعی از باور‌های دولت ترامپ برای فلج کردن ایران بود ادامه داد: برآورد آمریکایی‌ها از فشار حداکثری این بود که این فشار‌ها بر ایران جواب می‌دهد ضمن اینکه هزینه‌ای هم به همراه نخواهد داشت، در کنار این برآورد‌ها باور دیگری هم وجود داشت و آن، براندازی نظام یا ایجاد آشوب بزرگ در ایران بود که هیچ کدام هم اتفاق نیفتاد و در حال حاضر هم باوجود تحریکات شبکه‌های بیگانه به منظور ایجاد آشوب در ایران، هنوز چنین اتفاقی روی نداده است، زیرا مردم ایران می‌دانند که بیگانگان قصد بزرگ نمایی دارند.
 
نقوی حسینی در بخش دیگری ار این برنامه با اشاره به طرح ۴ ماده‌ای مکرون افزود: طرح مکرون، حرف مذاکره جدید ترامپ است و بازگرداندن ایران پای میز مذاکره، همان حرف و خواسته‌ی ترامپ بوده و است.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه ایران یک بار در برجام با آمریکا بر سر بسیاری از مسائل مذاکره کرد چرا باید دوباره باب مذاکرات جدید با آمریکا باز شود در مذاکراتی که در حین و پس از برجام با غربی‌ها و اروپایی‌ها داشته ایم به هیچ کدام اعتماد نداشته و نداریم خاطرنشان کرد: هیچ یک از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها به تعهدات برجامی خود عمل نکرده اند و در حال حاضر هم هیچ اعتمادی وجود ندارد و باید به سیاست‌های اقتصادی مقاومتی برگردیم.