هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 24 فروردين 1403
ساعت 18:46
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 16 مرداد 1398 ساعت 12:02
چهارشنبه 16 مرداد 1398 11:56 ساعت
2019-8-7 12:02:22
شناسه خبر : 325282
اصلاح طلبان از هیچ تلاشی برای فراری دادن وی از قصاص دریغ نمیکنند، تا جایی که به دنبال جمع آوری پول‌هایی کلان برای رضایت گرفتن از خانواده استاد هستند.
اصلاح طلبان از هیچ تلاشی برای فراری دادن وی از قصاص دریغ نمیکنند، تا جایی که به دنبال جمع آوری پول‌هایی کلان برای رضایت گرفتن از خانواده استاد هستند.
گروه سیاسی-رجانیوز: آش قبیله گرایی اصلاح طلبان آنقدر شور شده است که حتی برای نجات یک قاتل از حکم قصاص هم از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند. یک روز او را با رانت سیاسی و با سفارش تَکرارکنندگان بدنام و آن هم  برخلاف قانون به بالاترین مقام‌ها می رسانند و روز دیگر برای نجات وی از قتل عمد گلریزان راه می اندازند.
 
به گزارش رجانیوز: 7خرداد 98 واحد 2701 طبقه هفتم برج دوبرال شاهد صدای تیراندازی و پس از آن وان پر از خون حمام بود. محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران با شلیک چند گلوله همسر دوم خود میترا استاد را به قتل رساند. 
 
اصلاح طلبان و تهمت به مقتول/ استاد یا پرستو بوده یا مهدورالدم!
درحالی که تصور می‌شد حالا که دست نجفی به خون آلوده شده است حامیان سیاسی دیروز وی که از حقوق زنان هم مدام دم می‌زنند در اقدامی انسانی، خواهان برخورد قانونی با قاتل شوند اما نجفی و حامیان سیاسی وی به انواع تهمت ها به میترا استاد روی آوردند تا شاید از حکم قصاص فراری یابند. یک بار مرحوم استاد را «پرستو» خواندند و یکبار دیگر او را «مهدورالدم» دانستند. تهمت هایی که با واکنش خانواده استاد روبه رو شد و البته نجفی بعدا در دادگاه از آن عقب نشینی کرد و گفت: میترا استاد نه پرستو بود و نه مهدورالدم.
 
پروژه پرستونمایی جواب نداد؛ آیا پول و آپارتمان نجفی را نجات می‌دهد؟
سه هفته قبل بود که مشرق در گزارشی خبر داد که هم حزبی‌های محمدعلی نجفی و بزرگان اصلاحات با محوریت «محمد خاتمی» به صورت تشکیلاتی و با استفاده ازپتانسیل مهره‌های استانی اصلاح طلب دور جدیدی از فعالیت‌ها را جهت اخذ رضایت از خانواده مرحومه میترا استاد آغاز کرده‌اند.
 
در این گزارش خبر از پیشنهاد اصلاح طلبان به خانواده مقتول در خصوص دریافت یک آپارتمان 8میلیارد تومانی در ازای گرفتن رضایت آمده و نوشته شده بود: «نزدیکان رئیس دولت اصلاحات که در مرحله اول با فشار و تهدید خانواده مقتول، نتوانستند رضایت بگیرند با بی نتیجه ماندن تلاش‌هایشان جهت سرپوش گذاشتن بر این رسوایی تشکیلاتی و جلوگیری از افزایش تبعات آن برای جریان اصلاحات، در صدد این هستند که با پایمال کردن خون مقتول و سرپوش گذاشتن بر جنایت محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران با واگذاری یک واحد آپارتمان به ارزش تقریبی ۸ میلیارد تومان به اولیا دم (به فرزند میترا استاد) از آنها اخذ رضایت نموده و پرونده این جنایت را مختومه کنندخانواده میترا استاد نیز در پاسخ به فرستادگان خاتمی اعلام کرده‌اند جریان اصلاحات ابتدا باید طی یک اعلام عمومی و به صورت رسمی نسبت به اعاده آبرو مرحومه میترا استاد (بابت تهمت‌های زده شده) اقدام نمایند.»
 
هفته گذشته حکم محدعلی نجفی در خصوص قتل عمد و محکوم شدن به قصاص صادر شد. سخنگوی قوه قضائیه در این خصوص گفت: « رأی صادر شده امروز به وکلای اولیای دم و متهمان ابلاغ شده است همانطور که می‌دانید در کیفرخواست؛ قتل عمد، ایراد صدمه غیر موثر در قتل و داشتن اسلحه محرز شده بوده که قتل عمد را دادگاه محرز دانسته و حکم قصاص صادر کرده است. در مورد ایراد صدمه غیر موثر در قتل چون یک صدمه بوده و دو تیر اصابت نکرده یکی به دست و بعد به سینه وارد شده  یک حکم صادر می شود و حکم اشد که قصاص است صادر شده است.در مورد حمل اسلحه نیز از سوی دادگاه ۲ سال حبس برای داشتن اسلحه برای متهم در نظر گرفته شده است.»
 
پس از اعلام حکم قطعی نجفی بود که خبرها از تلاش وکیل، خانواده و اصلاح طلبان جهت جلوگیری از حکم قصاص بیشتر شد. اصلاح طلبان که قبلا هم با وجود استعلام منفی نجفی او را بر کرسی شهرداری تهران نشانده بودند حالا از هیچ تلاشی برای فراری دادن وی از قصاص دریغ نمیکنند، تا جایی که به دنبال جمع آوری پول‌هایی کلان برای رضایت گرفتن از خانواده استاد هستند. این گلریزان کردن برای یک قاتل اتوکشیده زمانی قابل باور میشود که بدانیم جریان اصلاحات از روز 7خرداد که این جنایت توسط نجفی انجام شده به هر ابزاری برای تبرئه وی چنگ زده است، که البته با تهمت های خود به همسر نجفی هم نتوانستند دادگاه را تحت الشعاع اهداف سیاسی خود قراردهند.
 
 
راه هایی که جواب نداد...
به عنوان نمونه ساعاتی پس از این قتل یکی از خبرنگاران اصلاح‌طلب برای تبرئه نجفی نوشت: «گفت‌وگویی با یکی از دوستان نزدیک میترا داشتم. میترا پرستو بوده، کاش فقط پرستو بود. نجفی رو با حرف‌های خیانت‌آمیز و تحریک‌کننده به جنون می‌رسونده». «از نجفی و کارش دفاع نمی‌کنم اما دلیل نداره از طرف دوم ماجرا فرشته بسازیم وقتی نه‌تنها پرخطا بوده، بلکه اعمال غیراخلاقی و غیرانسانی داشته. پرستو رو فرشته جا نزنیم»
 
یکی دیگر از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب نیز در این باره توئیت کرده بود: نجفی بعد از کشتن همسر دومش و در ساعاتی که خبری از او نبود، به قم رفته بود، برخی اخبار هم حکایت از آن دارد که نجفی اعلام کرده همسرش را به دلیل ارتباط با مردی دیگر مهدورالدم (کسی که خونش باطل است) می‌دانسته. با این مقدمه حالا «قتل نفس به اعتقاد مهدورالدم بودن مقتول» را جست‌وجو کنید»
 
علی مطهری، عضو فراکسیون امید در این باره در اینستاگرام خود نوشت: «از اخبار رسیده(!) و خصوصا سخنان خود آقای نجفی معلوم شد افرادی در کشور پرستوهایی دارند که گاهی بر گرد سیاسیونی که منتقد یا مخالف به شمار می‌روند به پرواز درمی‌آیند و آنگاه فیلم و عکس تهیه می‌کنند برای بستن دهان او و حذف وی از عرصه سیاست، غافل از اینکه اگر این روش‌ها در دنیا رایج و مرسوم است و مجاز شمرده می‌شود، برای یک مسلمان مجاز نیست، بلکه حرام است. تجسس در امور داخلی زندگی مردم از نظر اسلام مجاز نیست حتی برای یک هدف مقدس. امیدوارم ماجرای آقای نجفی نقطه شروعی برای ترک این روش‌ها باشد»
 
محسن آرمین، فعال سیاسی اصلاح‌طلب نیز در یادداشتی مشابه نوشت: «نمی‌دانم میترا استاد بر اساس طرح برادران امنیتی وارد زندگی نجفی شده است یا نه اما تردید ندارم دست‌کم از زمانی که وارد زندگی او شده، همچون یک پروژه مدیریت شده است تا در زمان مناسب از او استفاده شود. آنها که پروژه میترا استاد را کلید زدند یا دست‌کم مدیریت کردند تا به مقاصد زشت خود برسند در فرجام غمبار و عبرت‌انگیز این ماجرا سهیم هستند و اگر نه امروز،  فردا در پیشگاه خداوند باید پاسخگو باشند»
 
جالب‌تر از همه موضع‌گیری محمود صادقی، نماینده پرحاشیه مجلس و عضو فراکسیون امید بود که اساسا قتل میترا استاد توسط نجفی را منکر شد(!) وی طی توئیتی در این خصوص نوشت: «یک وکیل باتجربه این فرضیه را طرح کرده که نجفی مباشر قتل نیست و قتل را به گردن گرفته است. با توجه به شخصیت نجفی و حالات او پس از وقوع قتل و قرائن متعدد دیگر، صحت این فرضیهبعید به نظر نمی‌رسد»
 
 
جالب‌تر از همه پست اینستاگرامی مطهره شفیعی، خبرنگار روزنامه اصلاح‌طلب آرمان بود که ضمن ستایش نجفی ذیل تصویری از او نوشته بود: «چشم‌هات پر از غروره و اطمینان از مسیری که انتخاب کردی. فدای کشتن میترا نشدی، بلکه با بزرگواری خودت را فدای آگاه‌سازی جامعه از نقش بی‌هویت‌هایی کردی که با ورود به زندگی افراد معتبر مثل خودت ماموریت نابودی دارند. احسنت به تو اما کاش جز کشتن انتخاب بهتری داشتی»
 
این اتهامات در حالی است که  نماینده دادستانی در همان جلسه نخست نیز تأکید کرده بود که «متهم در جای جای پرونده در بیان انگیزه خود از قتل، اختلافات خانوادگی و زناشویی را بیان می‌کند و مهدورالدم بودن مقتوله را رد می‌کند» نجفی در جلسه اول دادگاه خود گفته بود: «بارها از من سوال شد و من هم پاسخ دادم که حتی اگر معتقد به مهدورالدم بودن هم باشم دلیل نمی‌شود خودم حکم قتل اجرا کنم»
محمد علی نجفی در بخش دیگری از دفاعیات خود در پاسخ به وکیل خانواده مقتول اتهام پرستو بودن همسر خود را اینگه رد کرد: «در هیچ جا و هیچ زمانی اصلا لفظ پرستو رابه کار نبردم و در فضای مجازی برخی افراد این موضوع را نوشتند که باید از خود آنها سوال کنید»
 
اما چه کسانی برای شهردار شدن نجفی فشار آوردند؟
نگاهی به گفته های کرباسچی نشان میدهد که بزرگان جریان اصلاحات و دولتمردان نقشی جدی در انتصاب غیرقانونی نجفی داشته اند. شاید بعید به نظر نرسد که همین افراد برای نجات نجفی آستین بالا زده باشند.
 
کرباسچی که با بازگو کردن خاطرات خود از جلسات خصوصی با نجفی و انکار مکرر نجفی در خصوص رابطه با میترا استاد  قبل از شهردارشدن عصبانیت هم حزبی های خود را برافروخته بود خبر داد که برخی نمایندگان مجلس از مشکلات نجفی آگاه بودند و حتی به حامیان دولت هم گفته اند اما آنها بی اعتنایی کردند:  «در چهارم مرداد ماه ۱۳۹۶ از ناحیه برخی مقامات مجلس شورای اسلامی به دوستان پیامی رسید که شهرداری دکتر محمدعلی نجفی به علت مسائل شخصی ایشان با چالش‌های بزرگی مواجه می‌شود. پیامی که با بی‌اعتنایی دوستان مواجه شد.»
 
مخالفت وزارت اطلاعات با شهردار شدن نجفی
این عضو کارگزاران در خصوص اطلاع اصلاح طلبان از مخالفت نهادهای امنیتی اینگونه میگوید: «در ۲۵ مردادماه ۱۳۹۶ در جلسه‌ای با حضور سران همه‌ی احزابی که در شورای شهر تهران نماینده دارند و نیز با حضور ۲ یا ۳ نفر از اعضای شورای شهر از سوی یکی از دوستان اعلام شد که عالی‌ترین نهاد‌های سیاسی کشور با شهرداری دکتر نجفی مخالفند. در همان جلسه یکی از اعضای شورای شهر مخالفت یکی از دستگاه‌های امنیتی با شهرداری ایشان را اعلام می‌کند.»
 
فشار از محمد خاتمی؛ اعمال قدرت از روحانی
کرباسچی از اعمال فشار بزرگان اصلاحات نیز یاد میکند. معمولا حامیان دولت از محمد خاتمی یکی از سران فتنه با عنوان یکی از بزرگان اصلاحات یاد می کنند. وی میگوید: «پس از آن در جلسه دیگری در تاریخ هشتم شهریورماه ۱۳۹۶ همان عضو شورای شهر تهران از مخالفت وزیر کشور با شهرداری دکتر نجفی بر اساس گزارش و استعلام نهاد‌های امنیتی دولتی خبر داد. اما با پیگیری برخی بزرگان اصلاحات و اعمال فشار بر رئیس‌جمهور، آقای روحانی به وزیر کشور دستور می‌دهد حکم شهرداری دکتر نجفی صادر شود.»
 
جهانگیری تسلیم خاتمی میشود
کرباسچی این رویه اصلاح طلبان را که باعث شد با فشارهای فراوان پرونده نجفی توسط جهانگیری هم نادیده گرفته شود اینگونه توصیف میکند: «استراتژی این دوستان از آغاز بر دوقطبی‌‏سازی و مخالف‌خوانی بود و هست و این راهبردی غلط است که در امور سیاسی مبنای عمل را بر تضاد قرار دهیم و فکر کنیم قدرت ما در مخالفت است. در چنین شرایطی بود که به جای بررسی مستندات پرونده مدعیان علیه آقای نجفی در نهاد‌های معتمد خود یا وجدان خویش، این پرونده را «باج‌خواهی» خواندند و با تمرکز خواست اصلاحات بر شهرداری یک شخص و تعصب بر انتخاب آقای نجفی امکان بررسی آن شایعات بلکه مستندات را حتی از معاون اول رئیس‌‏جمهور سلب کردند و با تماس‌ها و فشار‌های پیاپی در بالاترین سطوح اصلاحات تنها اصلاح ممکن در شهرداری تهران را شهرداری دکتر نجفی خواندند.»
 
وی در ادامه سیاسی کاری اصلاح طلبان را تاجایی توصیف کرد که حرف نهادهای مورد اعتماد خودشان را هم باور نکردند: « به  اصرار بر حفظ این وضعیت متناقض سبب شد کار به جایی برسد که دوستان حتی مخالفت نهاد‌های دولتی نزدیک به جبهه اصلاحات با شهرداری دکتر نجفی را نادیده گرفتند و از خود نپرسیدند چرا در دولت دوم دکتر روحانی مسئولیتی به دکتر نجفی داده نشد و از آن بدتر در جلسات درون تشکیلاتی جبهه اصلاحات سعی کردند خاطره تلخ استعفای زود‌هنگام دکتر نجفی از سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۹۲ را فراموش کنند و آن را ساده‌انگارانه، خطای فردی بدانند و تمام‌شده تلقی کنند... آنچه امروز جبهه اصلاحات با آن مواجه است محصول این چپ‌روی و تک‌روی در اصلاح‌طلبان است که به نام اصلاح‌طلبی، انحصار‌طلبی می‌کنند و به‌جای وحدت «همه با هم» همه را به وحدت با خویش می‏خوانند.»
 
همدستی کارگزاران با اصلاح طلبان 
البته نمی‌توان از گفته های این عضو کارگزاران این معنا را استخراج کرد که جریان کارگزاران سازندگی و نزدیکان هاشمی رفسنجانی نقشی در این رخداد نداشته اند. چرا که محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران و فرزند مرحوم اکبر رفسنجانی نیز نقشی جدی در تحمیل نجفی داشته است. وی پس از نزدیک به سه هفته عدم تایید نجفی توسط نهادهای امنیتی در جلسه دوم شورای شهر گفت: به طور جد دنبال حکم شهرداری نجفی هستیم. 
 
 او بعدا در مصاحبه با ویژه نامه روزنامه اعتماد در فروردین 98 از نقش پررنگ روحانی در تحمیل نجفی پرده بر میدارد و میگوید: « وقتی که وزیر کشور به دلیل برخی مخالفت‌های امنیتی نتوانست حکم حناچی و نجفی را امضا کند و با وزیر اطلاعات به اختلاف نظر برخوردند، آقای روحانی ورود پیدا کردند و مساله خاتمه یافت. (لبخندی می‌زند و به شوخی می‌گوید: این هم به نظرم موضوعی طبیعی است. بالاخره رئیس‌جمهور برای همین کارهاست دیگر!)»
 
علوی و رحمانی فضلی پاسخگو باشند
از شواهد گفته های فوق پیداست که دو وزارت خانه کشور و اطلاعات ابتدا با مخالفت در برابر شهردار شدن نجفی تشخیص درستی از وی داشته اند اما تحت تاثیر فشارهایی که فشار بزرگان اصلاحات معرفی شده است تن به این خواسته غیرقانونی داده و در مقابل جریان فشار در داخل و بیرون دولت کوتاه آمده اند. علوی وزیر اطلاعات در این خصوص سکوت کرده و رحمانی فضلی نیز به دستور حسن روحانی حکم شهرداری محمدعلی نجفی را با وجود نداشتن صلاحیت های قانونی صادر کرده است! بنابراین این افراد نیز باید پاسخگوی اعمال خلاف قانون خود باشند.
 
همه 21 نفر اعضای شورای شهر تهران که خود را مدیون تکرارهای یکی از سران فتنه می‌دانند به محمدعلی نجفی رای دادند و با وجود اطلاع از مشکلات نجفی وی را بر کرسی خیابان بهشت نشاندند. این افراد که هم از جناح اصلاح طلب و هم از کارگزاران هستند درصدند تا برای فرار از این جنایت و فاجعه بزرگ یا سکوت کنند و یا نقش خود در تشکیل این شورای شهر و رفتارهای فراقانونی آن را انکار کنند. 
 
حالا باید دید آیا اقدامات جدید اصلاح طلبان برای فراری دادن نجفی از قصاص به نتیجه خواهد رسید؟
 
مطالب مرتبط