هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 01:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 6 مرداد 1398 ساعت 11:16
يكشنبه 6 مرداد 1398 11:06 ساعت
2019-7-28 11:16:37
شناسه خبر : 324533
پس از اتهام بوریس جانسون به رهبر حزب کارگر انگلیس مبنی بر وابسته بودن به ایران روزنامه واشنگتن ‌پست از جدیدترین اظهارات رابرت مولر درباره نقش کشورهای خارجی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رمزگشایی کرد.
پس از اتهام بوریس جانسون به رهبر حزب کارگر انگلیس مبنی بر وابسته بودن به ایران روزنامه واشنگتن ‌پست از جدیدترین اظهارات رابرت مولر درباره نقش کشورهای خارجی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا رمزگشایی کرد.
گروه سیاسی-رجانیوز: در حالی که بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید انگلستان روز پنجشنبه با متهم کردن جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر به حمایت از ایران، اشاره تلویحی به نفوذ ایران در ارکان قدرت انگلستان کرد، حالا در آن سوی آتلانتیک هم، در آمریکا دوباره بحث دخالت ایران در انتخابات این کشور به جریان افتاده است و روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان آمریکا بازرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات آمریکا از کشورهای دیگری به‌عنوان شریک روسیه در انتشار اخبار نادرست با هدف تاثیرگذاری بر انتخابات 2020 این کشور یاد کرد.
 
 
به گزارش رجانیوز به نقل از وطن امروز؛ رابرت مولر روز چهارشنبه در ارتباط با تلاش‌‌های روسیه در تاثیر بر نتایج انتخابات آمریکا روز چهارشنبه در جریان جلسه کمیته قضایی مجلس نمایندگان تاکید کرد که روسیه تنها مداخله‌کننده نیست، بلکه کشورهای دیگری هم در این امر دخیل هستند. کشورهایی که واشنگتن‌پست در مقاله‌ای یکی از آنها را ایران عنوان کرد. اطلاعات نادرست یا Disinformation عنوانی نزدیک به «فیک‌نیوز» یا اخبار جعلی است که بیشتر در پلتفرم شبکه‌‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد و آمریکایی‌ها روسیه را به استفاده از این عملیات‌ها برای تاثیرگذاری بر جریان انتخابات 2016 آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ کرده‌اند.
 
حالا بعد از گفته‌‌های بازرس رابرت مولر در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی جامع به این مسأله پرداخت؛ این رسانه آمریکایی در شروع این گزارش که با تیتر «فقط روس‌ها نیستند، ایرانی‌ها و دیگران انتشار اطلاعات نادرست را برای انتخابات 2020 آغاز می‌کنند» با بررسی یک حساب توئیتری که به انتشار اخبار نادرست می‌پردازند به نام AliciaHernan 3 که خود را یک همسر، مادر و طرفدار صلح نامیده است با منتسب کردن  این اکانت به ایران می‌نویسد: این تنها یکی از بیش از 7000 حساب جعلی ساخت ایران بود که توئیتر در سال گذشته آن را تعطیل کرده است. این نشریه می‌افزاید: کسانی که درباره این عملیات‌ها مطالعه می‌کنند می‌گویند: ایران یکی از معدود کشورهایی است که دارای ظرفیت قابل ملاحظه‌ای برای انجام عملیات نفوذ در ایالات متحده پیش از انتخابات سال آینده این کشور است. به این معنا که پیش‌بینی می‌شود رای‌دهندگان آمریکایی احتمالا در دوران کمپین‌‌های انتخاباتی آینده، با اطلاعات نادرست خارجی بیشتر از قبل، روبه‌رو ‌شوند.
 
واشنگتن‌پست در ادامه گزارش خود آورده است: لی فاستر، رئیس گروه تحقیقاتی درباره عملیات اطلاعاتی شرکت FireEye، یک شرکت امنیتی اینترنتی در کالیفرنیا، گفت: «بازیگران چندگانه خارجی توانایی و تمایل خود را برای استفاده از این نوع فعالیت‌‌های نفوذ در دستیابی به اهداف ژئوپلیتیک خود نشان داده‌‌‌اند. محققان این شرکت ادعا کرده‌‌اند «عملیات اطلاعات نادرست» مورد هدایت ایران را در بسیاری از پلتفرم‌‌های رسانه‌‌های اجتماعی و همچنین در وب‌سایت‌‌های جداگانه گزارش داده‌‌‌اند».
 
به نوشته واشنگتن‌پست، آنها می‌گویند اغلب دقیقا مشخص نیست که چه کسی این عملیات را انجام می‌دهد (چه این دولت‌ها یا سایر بازیگران) اما آنها معمولا به اهداف ژئوپلیتیک خود از طریق توئیت‌ها، پست‌ها و ویدئوهای آنلاین عمل می‌کنند، در عین حال، عملیات در همه این کشورها، به طور بالقوه انگیزه‌‌‌هایی است که می‌تواند بر نفوذ بر انتخابات ایالات متحده تاکید داشته باشد.
 
واشنگتن‌پست در گزارش خود افزوده: کامیل فرانسوا، مدیر اجرایی شرکت Graphika، یک شرکت تحلیل شبکه‌ای مستقر در نیویورک که اطلاعات نادرست آنلاین را بررسی می‌کند، گفت: «عملیات ایران یک تماس بیدارکننده بود تا به ما یادآوری کند که روس‌ها تنها عملیات‌کننده‌‌های اطلاعاتی نیستند». آمریکایی‌ها ایران را متهم به اجرای عملیات اطلاعات نادرست در آمریکا می‌کنند.
 
بتازگی عکسی از مقر سازمان منافقین که مورد حمایت مالی آمریکا است در آلبانی منتشر شد که اعضای این سازمان را در حال اجرای عملیات روانی علیه ایران در شبکه‌‌های اجتماعی نشان می‌دهد، از سوی دیگر، دولت ایالات متحده پس از ساقط شدن پهپاد جاسوسی‌‌‌‌اش در حریم هوایی ایران مدعی حمله سایبری به ایران در تلافی این اقدام شد.
 
برای اولین‌بار نیست که بحث دخالت ایران در انتخابات آمریکا مطرح می‌شود؛ پیش‌تر هم مشاور امنیت ملی کاخ سفید مدعی شده بود که ایران درصدد تلاش برای مداخله در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا است. جان بولتون 28 مرداد 97 در مصاحبه با شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا مدعی شد علاوه بر روسیه، ایران و چین در تلاش برای دخالت در انتخابات میان‌دوره‌ای ۱۵ آبان کنگره آمریکا هستند؛ انتخاباتی که در آن همه اعضای مجلس نمایندگان و ۳۴ عضو از ۱۰۰ عضو مجلس سنای آمریکا انتخاب می‌شوند.
 
مشاور امنیت ملی «دونالد ترامپ» در پاسخ به سوال مجری شبکه آمریکایی درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آتی کنگره مدعی شد علاوه بر روسیه، نگرانی‌هایی درباره دخالت چین و ایران در انتخابات ۲۰۱۸ آمریکا وجود دارد. همچنین جمعه ۲۷ مهرماه 4 مرکز اطلاعاتی، انتظامی و امنیتی ایالات متحده در بیانیه‌ای مشترک ادعا کردند روسیه، چین و ایران توسط شبکه‌های اجتماعی اقدام به انتشار اطلاعات نادرست درباره نامزد‌های انتخابات آمریکا می‌کنند.
 
در بیانیه مشترک دفتر اطلاعات ملی، وزارت دادگستری، دفتر تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) و وزارت امنیت داخلی آمریکا آمده است: «دخالت خارجی در انتخابات آمریکا تهدیدی علیه دموکراسی ما به شمار می‌رود. شناسایی و جلوگیری از این دخالت اولویت اصلی دولت فدرال است». آمریکایی‌ها در این بیانیه مشترک ادعا کرده بودند استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای دامن زدن به اختلافات، تبلیغ مطالب نادرست و تزریق آنها به منابع مختلف، از جمله روش‌هایی هستند که توسط ایران برای مداخله در انتخابات استفاده می‌شود و در مواردی تلاش‌هایی برای نفوذ در شبکه‌های کامپیوتری چند ایالت گزارش شده است. تمام این ادعاها در شرایطی است که ایران این اتهام را رد کرده است.
 
سال گذشته بهرام قاسمی، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه سیاست اصولی ایران را عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشور‌ها اعلام کرد و ادعای طرح شده از سوی مقام‌های آمریکایی را فاقد سند و مدرک عنوان کرد و گفت که اگر بنا بر تاکید رئیس‌جمهوری آمریکا، ایران پس از روی کار آمدن او چنان ضعیف شده و سرگرم مسائل داخلی‌اش شده که توان فکر کردن به مسائل منطقه‌ای را ندارد، چگونه می‌تواند در انتخابات آمریکا دخالت و اثرگذاری کند.