هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 7 خرداد 1403
ساعت 01:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 30 تير 1398 ساعت 12:57
يكشنبه 30 تير 1398 12:54 ساعت
2019-7-21 12:57:19
شناسه خبر : 324040

خیریه اصولا به اموری اطلاق می‌گردد که در آن به افراد و یا موجودات نیازمند، یاری‌رسانی گردد. امور خیر به دو صورت مادی و معنوی انجام می‌پذیرد و در ادیان مختلف به آن توصیه‌های زیادی شده است.

 

در کشور ایران، موسسات خیریه زیادی در حال فعالیت می‌باشند. پروژه‌های انجام شده توسط بسیاری از خیرین، نقطه عطفی در کمک به هم نوع در کشور محسوب می‌گردد. خیرین مدرسه ساز نیز در زمره این موسسات خیریه قرار دارند و مدرسه سازی را نوعی امر خیر به شمار می‌آورند که به راستی نیز این کار نیک شاید والاترین نوع کار خیر در جامعه باشد چرا که به جای ترحم محوری عزت محوری را ترویج می‌کند و سبب می‌شود آینده‌ای روشن برای جامعه رقم زده شود.

 

پیشینه امور خیریه در کشور

امور خیریه از گذشته تا به امروز در کشور پیشینه بسیار پر رنگی داشته است. توجه به علم اندوزی و کمک به ساخت مدارس رایگان برای کودکان نیازمند، یکی از شاخه‌های امور خیریه به شمار می‌رود. خیرین مدرسه ساز از گذشته مدارس زیادی را در جای جای این کشور پهناور بنا نهادند تا ثمره آن را برای همیشه حفظ نمایند.

اما علاوه بر مدرسه سازی و پیش از آن، در زمان قاجاریه به منظور سامان بخشی به وضعیت کودکان یتیم، مراکز نگهداری از کودکان بی‌سرپرست با عنوان یتیم خانه در تهران تاسیس شد. در این مراکز امور خیریه به صورت‌های مختلف انجام می‌شدند و کودکان را از آسیب‌ها، حمایت و مراقبت می‌کردند.


با گذشت زمان تعداد این مراکز که هدفشان کمک به قشر ناتوان و محروم جامعه است، بیشتر و بیشتر شد تا جایی که امروز شاهد فعالیت خیریه‌ها در زمینه‌های مختلف حمایتی هستیم.

 

سر پا نگاه داشتن چنین نهادهایی بدون کمک افراد خیر و نیکوکار بسیار دشوار خواهد بود. از این رو با گذشت زمان، مراکز خیریه از کمک‌های افراد ثروتمندی که غالبا تاجر و یا بازرگان بودند، استفاده نمودند. امروز شاهد کمک تمامی اقشار جامعه در کار نیک هستیم که بازارچه‌های خیریه بارزترین مثال از شرکت افراد در امور خیریه محسوب می‌شود.

 

 

 

اثربخشی امور خیریه بر زندگی و معیشت نیازمندان

در گذشته و امروز می‌توان به عینه تاثیرات سختی معیشت را در زندگی مردم مشاهده کرد. اما همان طور که می‌دانیم، تنگدستی و فقر عامل بسیاری از جنایات است. شکل‌گیری موسسات خیریه و کمک به اوضاع زندگی نیازمندان، میزان جرم و جنایت را به میزان زیادی کاهش داده است.

 

تامین نیازهای اساسی زندگی، مدرسه سازی و کمک به آموزش قشر ضعیف، پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و ... از جمله اموری هستند که خیرین به آنها اهتمام زیادی دارند. اما امروزه هدف خیریه و خیرین گستره بیشتری یافته است. این افراد و موسسات در پی آموزش روش‌های رفع نیاز به افراد تحت پوشش خود هستند تا به این وسیله سبب استقلال یافتن نیازمندان شوند.

 

علم آموزی و آموزش کسب درآمد، دو عامل مهم برای به ثمر رسیدن این هدف بزرگ است که از طریق مدرسه سازی می توان به راحتی به آن دست یافت. اما سوال مهم در این زمینه این است که چه موسساتی معتبر هستند؟ در ادامه به معرفی یکی از موسسات خیریه معتبر و با سابقه کشور می‌پردازیم.

 

موسسه خیریه برین

بنیاد برین یکی از موسسات خیریه کشور است که در سال ۱۳۹۰ ه.ش فعالیت خود را رسما آغاز نمود. این بنیاد با اهتمام به مدرسه سازی در طی سال‌های اخیر بیش از ۱۰۰۰ دانش آموز را در مقاطع تحصیلی مختلف، تحت پوشش خود قرار داده است. مدرسه سازی اولویت بنیاد خیریه برین بوده و یاری رسانی به کودکان نیازمند یکی از اهداف آن می‌باشد.

 

بنیاد برین با کمک خیرین مدرسه ساز، تا به امروز موفق به ساخت ۲۰ مدرسه گشته است. برگزاری کلاس‌های آموزش خود اشتغالی برای خانواده‌های تحت پوشش بنیاد، یکی دیگر از فعالیت‌های مهم این مجموعه می‌باشد.

 

این موسسه در تمام نقاط کشور نقش پر رنگی داشته است. ساخت یک مدرسه ۳ کلاسه در خوراسب آذربایجان غربی، ساخت یک مدرسه ۳ کلاسه در روستای بیمنجگان یاسوج، ساخت آموزشگاه ۲۰ کلاسه امیر علاقبند شماره ۲ در تهران، ساخت آموزشگاه حاجیه خانم فاطمه مافی در روستای خونکار چهارمحال و بختیاری، تجهیز اتاق حسی حرکتی کودکان معلول خیریه کهریزک، پروژه آبرسانی به روستای محمد آباد و قمشلو در مرز استان مرکزی و تهران، بازسازی روستای سیمون در استان تهران و ... از جمله پروژه‌های انجام گرفته در بنیاد خیریه برین می‌باشد.

 

برین به عنوان یک بنیاد خیریه، پروژه های زیادی را نیز در دست ساخت و اجرا دارد که این پروژه‌ها عبارتند از:

ساخت مدرسه سبز در روستای رمین چابهار، ساخت یک مدرسه ۳ کلاسه در روستای آبگرمک خوزستان، ساخت مدرسه ۶ کلاسه در روستای تیس چابهار، ساخت مدرسه سبز فردوس برین در مسجد سلیمان، ساخت مدرسه ۶ کلاسه در بروجرد لرستان، ساخت دو مدرسه سه کلاسه در روستاهای خسروآباد و جهرب منج لردگان در چهارمحال و بختیاری، ساخت مدرسه ۳ کلاسه در روستای کهن کور در سیستان و بلوچستان، ساخت مدرسه ۶ کلاسه در روستای دلزی شهرستان سلماس و ساخت دو مدرسه سه کلاسه در روستاهای خورچاه و بیدریس سندرک در استان هرمزگان.

همانطور که دیدیم، این نهاد خیریه، چه هدف والایی را در پیش گرفته است. برین با ساخت مدرسه‌های مختلف در سراسر کشور به خصوص در مناطق محروم تاثیر شگرفی در آینده ایران زمین و آموزش و پرورش فرزندان ایران، خواهد داشت.