هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 24 خرداد 1403
ساعت 01:43
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 6 تير 1398 ساعت 10:44
پنجشنبه 6 تير 1398 10:27 ساعت
2019-6-27 10:44:01
شناسه خبر : 322201
صبح خیلی زود میدان انقلاب تهران پر از جمعیت شده، مردم آرام آرام خود را از کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف به اینجا رساندند و انتظار می‌کشیدند تا گامی دیگر با شهیدان همراه شوند. ۱۵۰ شهید تازه تفحص‌شده از کربلای ایران به فراز دست این مردم به معراج می‌روند.
صبح خیلی زود میدان انقلاب تهران پر از جمعیت شده، مردم آرام آرام خود را از کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف به اینجا رساندند و انتظار می‌کشیدند تا گامی دیگر با شهیدان همراه شوند. ۱۵۰ شهید تازه تفحص‌شده از کربلای ایران به فراز دست این مردم به معراج می‌روند.
گروه فرهنگی-رجانیوز: از کربلای پنج و رمضان و والفجر آمده‌اند، از سومار و دشت آزادگان و شلمچه و فکه؛ قاصدان خنکای بهشتند در تابستان گرم تهران. آشفتگان معرکه فنا، به قصد آشفته کردن خواب ما قدم به شهر گذاشته‌اند. اگر غسل و کفن نمی‌خواهند، عجیب نیست، حتی تشییع هم نمی‌خواستند که تاکنون زیر خاک‌ها آرمیده بودند! این تشییع، تشییع مردگی ماست؛ ما خود زنده پنداران دیار عسرت! آری این تشییع خود ماست، تا مردار را در آئینه «احیا عند رب» ببینیم و مرگ خویش را باور کنیم؛ «کجا شهید بمیرد که ما کفن بکنیم؟ / من و توایم که تشییع خویشتن بکنیم»
 
پنجشنبه گرم تیرماهی تهران غرق نوحه و ندبه است، برای شهیدانی که زنده‌تر از همیشه خنکای نسیم حیات را به سوی ما آورده‌اند. از آغازین ساعات روز گرمای هوا حضورش را تثبیت کرده! خلاصه که محفل گرمی است، مردم هستند و شهدا! همه به خاطر آرمانهای چندین و چند ساله مشترکشان گرد جمع شده‌اند و دست‌ها و سینه‌ها و دل‌ها در کار است، در کار شهیدان!
 
دود امروز تهران با همه روزها فرق داشت، دود اسفند پدران و مادرانی است که استقبال و بدرقه توأمان فرزندانشان آمده‌اند؛ دود اسفند دل‌های سوخته! دود آه‌های تاکنون برنیامده! دود آتش حسرت‌های همرزمان و جهادگرانی که خود را از غافله جامانده می‌بینند.
 
روز گرم تابستانی تهران، روالش را از دست داده است، روزهای دیگر همه از آفتاب فراری، اما امروز همه دنبال آفتاب آمده‌اند. با وجود شلوغی‌ها و تجمعات مردمی در زیر آفتاب، همه غرق راحت و آرامشند، گویی خیالشان با چیزی راحت و حواسشان به چیزی جمع است. یاران آرام آمده‌اند، یاران بیدار؛ کوچه‌های شهر خواب‌آلوده را در نوردیده و مردم را از آرامگاه خانه‌ها به خیابان‌ها کشانده است. بهت امروز تهران چه زیباست! گویی همه منتظر این‌ها بوده‌اند تا در سایه سرشان آرام بگیرند و هیاهوی هر روزه را برای ساعاتی هم که شده فراموش کنند؛ تهرانی‌ها امروز در حال حرکت به سمت معراج‌اند: «خیابان بهشت - کوی معراج»! به پای میهمانانشان قیام کرده‌اند؛ ایستاده، آفتاب را روی دست گرفته‌اند و عزم «معراج» دارند. چقدر تهران امروز متفاوت است، این روی آن را مدت‌ها بود که فراموش کرده بودیم!
 
صبح خیلی زود میدان انقلاب تهران پر از جمعیت شده، مردم آرام آرام خود را از کوچه‌ها و خیابان‌های اطراف به اینجا رساندند و انتظار می‌کشیدند تا گامی دیگر با شهیدان همراه شوند. ۱۵۰ شهید تازه تفحص‌شده از کربلای ایران به فراز دست این مردم به معراج می‌روند.
 
حضور مادران شهدا در این مراسم چشمگیر است، مادرانی که از قاب خیس چشم‌هایشان تابوت‌های سه رنگ ۱۵۰ شهید را می‌نگرند و همزمان یاد عزیزان شهید خویش می‌کنند؛ برخی مادران قاب عکس‌های فرزندانشان را آورده و روی دست بالا برده‌اند و گریه می‌کنند. اما شور مراسم با جوانان است؛ جوانانی که خیلی‌هایشان حتی در زمان جنگ نبوده‌اند تا چیزی را دیده باشند و حسی را تجربه کرده باشند؛ اما بیعت با ندیده‌گان کار این مردم است! بیعت لزوماً لمس نمی‌خواهد، عشق می‌خواهد؛ عشقی آخرالزمانی که ماموم را نادیده، در تعهد و بیعت امام غایب در می‌آورد. تهرانی‌ها امروز میزبان بیعت‌کنندگان چند دهه قبل همان امام غایب‌اند.
 
سوگوارانِ فرزندان وطن در تهران، با مشایعت پیکر پاک ۱۵۰ شهید به سمت دانشگاه تهران می‌روند و از آنجا عازم «معراج الشهدا» خواهند شد. ایستگاه‌های صلواتی در طی مسیر فعالند و تلاش می‌کنند بار گرما و عطش را برای تشییع کننده‌ها کمتر کنند. عده‌ای در میان جمعیت عزادار راه می‌روند و با دستگاه قطرات ریز آب و گلاب را به سر و روی مردم می‌پاشند. تهران امروز بوی اسفند و گلاب و اشک گرفته است.
 
شب گذشته هم مردم در آئینی پرشور که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شده بود، با این شهدا وداع کردند و حالا هم پیکرهای پاک این شهیدان را با تشییعی پرشور تا آرامگاه‌شان مشایعت می‌کنند.
 
تشییع این شهدا به تهران محدود نمی‌شود و قرار است پیکر پاک شهیدان دوران دفاع مقدس در استان‌های قم، مرکزی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، هرمزگان، بوشهر، اردبیل، گیلان، خوزستان و قزوین هم برگزار شود. به این ترتیب ۱۰ استان کشور میزبان شهدا خواهند بود که در چهار استان تشییع شهدای گمنام صورت می‌گیرد و در باقی استان‌ها شهدایی که شناسایی شده‌اند تشییع خواهند شد. از میان شهدایی که امروز تشییع می شوند ۲ شهید از مدافعان حرم هستند و ۳۵ شهید شناسایی شده و باقی گمنام هستند.
 
در مراسم امروز مقابل دانشگاه تهران بعد از ذکر مصیب اهل بیت (ع) توسط حاج مهدی رسولی مداح اهل بیت عصمت و طهرات (ع)؛ آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه سخنرانی کرد. رئیسی ضمن اشاره به وجه مشترک وصیتنامه شهدای جنگ تحمیلی گفت: پیام شهدای امروز برای ما عزت و استقلال است. پیام ذلت نپذیرفتن در هر شرایطی و تبعیت از ولی فقیه است.
 
رئیس قوه قضائیه همچنین گفت: همه بدانیم که خدا از خون شهیدان نمی گذارد؛ همان طور که از خون شهدای کربلا نگذشت. این خون ها در کشور ما می مانند. جبهه های جنوب و غرب ما نیز امتداد جریان عاشورای حسینی بود. بدانیم که ممکن است باطل جولانی داشته باشد؛ اما ایستادگی و ماندگاری ندارد و این وعده الهی است که حق برجا خواهد ماند.
 
رئیسی همچنین در توصیه ای به همه مسئولین در همه عصرها وزمان ها گفت: این کشور، این درخت پرثمر انقلاب اسلامی به وسیله خون شهیدان آبیاری می شود و همه کسانی که ناخالصی دارند و فکر و عمل ناخالص را به این جامعه تزریق می کنند بدانند که در جامعه برقرار نخواهدماند.
 
بعد از سخنرانی کوتاه آیت الله رئیسی تشییع شهدا به سمت معراج شهدا در خیابان بهشت آغاز شد و هم اکنون پیکر پاک شهدای دفاع مقدس در میانه سیل جمعیت مردم در حال تشییع در خیابان انقلاب هستند.
 
آیت الله رئیسی در این مراسم گفت:  وضعیت کشور ما زمانی که شهدا به میدان جنگ رفتند روشن بود و امروز هم وضعیت ما در منطقه روشن است.امروز ما در همه عرصه‌ها و میدان‌ها برتری داریم و برتری با جمهوری اسلامی ایران است.
 
رئیس قوه قضاییه در مراسم تشییع  پیکر مطهر ۱۵۰ شهید دفاع مقدس گفت : شهدا به ما ایستادگی و مقاومت یاد دادند و نشان دادند که آنچه که  داریم در بستر مذاکره و تسلیم به دست نیامده است ،بلکه عزت و افتخار امروز در پرتو مقاومت است. وقتی ما ایستادگی کنیم دشمن عقب نشینی می‌کند اما برخی طور دیگری حرف زدند و حرفهای دیگری بر زبان آوردند اما رهبر معظم انقلاب بارها در این خصوص تذکراتی دادند.
 
 وی با اشاره به پاسخ محکم پاسداران انقلاب به متجاوزان گفت: آن دستی که بر ماشه رفت و پهپاد آمریکایی را ساقط کرد اثبات کرد ایران در مقاومتش تردید ندارد و در ایستادگی در برابر دشمن تردید ندارد و آمریکا را دشمن اصلی خود می‌داند و با همه قدرت آمادگی دارد آنها را در این میدان پشیمان کند.

 

نائب رئیس مجلس خبرگان ادامه داد: دلیل آنکه دشمن می‌خواهد به ما ضربه بزند ولی نمی‌تواند و ما توانسته‌ایم با دشمن مقابله کنیم، مشاهده آینده ای روشن و امیدآفرین است و رمز آن دلدادگی به خدا و ایمان است.
 
وی با بیان اینکه شهدا به ما ایستادگی و مقاومت را آموختند گفت: آنچه امروز داریم از مذاکره نیست بلکه از راهبرد مقاومت است.
 
رئیس قوه قضائیه افزود: شهیدان می‌گویند ما برای خدا رفتیم و به امر ولی زمان اما نگذارید ارزش‌ها از بین برود. می‌گویند باید در برابر دشمنان ایستادگی کرد و این وجه مشترک وصیت نامه همه شهیدان است.
 
رئیسی با بیان اینکه هر جا سخن از ظلم ستیزی و مقابله با استکبار جهانی باشد آن سخن در امتداد راهبرد جمهوری اسلامی ترسیم شده است، گفت: امروز آن دست مقدسی که سبب انهدام پهپاد جاسوسی متجاوز به آب‌های سرزمینی کشورمان شد، در واقع در راه ایستادگی و مقاومت هیچ تردیدی به خود راه نداده و این دست‌های عاشق و با اراده قطعا در برابر رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی با قدرت و آمادگی اقدام خواهند کرد و دشمنان را پشیمان خواهد کرد.
 
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه کسانی که به هر دلیل در کشور ناخالصی دارند و عملشان ناخالص است، ماندگار نخواهند بود گفت: مفسدان در آینده هیچ جایگاهی نخواهند داشت.