هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 24 خرداد 1403
ساعت 01:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 4 تير 1398 ساعت 17:03
سه شنبه 4 تير 1398 17:01 ساعت
2019-6-25 17:03:59
شناسه خبر : 322008
وزیر خزانه داری آمریکا که ریاست اتاق جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران را برعهده دارد اعلام کرد که تا آخر هفته ظریف را در لیست تحریم ها قرار می دهد.
وزیر خزانه داری آمریکا که ریاست اتاق جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران را برعهده دارد اعلام کرد که تا آخر هفته ظریف را در لیست تحریم ها قرار می دهد.
گروه سیاسی-رجانیوز: با رویای خوش بینانه‌ی حل بحران عمیق بین ایران و امریکا قدرت را بدست گرفت، سال‌ها با آمریکایی‌ها پای میز مذاکره نشست، قدم زد و خندید، بسیاری از خواسته‌های آنها را اجابت کرد و حتی به گفته خودش از خطوط قرمزهایی هم عبور کرد اما حالا پس از 6سال تلاش خودش هم توسط آمریکا تحریم می‌شود.
 
به گزارش رجانیوز؛ وزیر خزانه داری آمریکا که ریاست اتاق جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران را برعهده دارد اعلام کرد که تا آخر هفته ظریف را در لیست تحریم ها قرار می دهد.
 
کارشناسان معتقدند روی آوردن آمریکا به تحریم‎‌هایی که اقتصادی نشان دهنده این موضوع است که آمریکا تمام تلاش خود برای محاصره اقتصادی و تغییر رفتار مردم انجام داده اما نتیجه مورد انتظار را نگرفته است. تحریم‌های اخیر نیز که تحریم‌های سیاسی است و ارتباطی با اقتصاد ایران ندارد با هدف فشار روانی و بی‌تاب کردن غرب گرایان و در نتیجه تغییر رفتار آنها در قبال زورگویی آمریکا وضع میشود.
 
علاوه بر نام محمدجواد ظریف اسامی چند تن از فرماندهان نظامی ایران نیز در فهرست تحریم ها گذاشته شده تا شاید به دلیل جایگاه و نام این افراد اقدام آمریکا مهم و قابل توجه شود، هرچند تاثیر واقعی برای کشور و مردم نداشته باشد.
 
استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا در تشریح برخی از جزئیات تحریم‌های جدید علیه ایران گفت که این دستور سه فرمانده ارشد ایران از جمله سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه را بخاطر تهدید به بستن تنگه هرمز تحریم می‌کند. وی ادامه داد که سردار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه بخاطر دخالت وی در سرنگونی پهپاد آمریکایی و سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی در زمره این فرماندهان هستند.
 
منوچین در ادامه گفت که دستور ترامپ همچنین شامل فرماندهان 5 منطقه دریایی ایران دیگر نیز می‌شود که عبارتند از:
عباس غلامشاهی فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
رمضان زیراهی فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
یدالله بادین فرمانده منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
منصور روانکار فرمانده منطقه چهارم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
علی عظمایی فرمانده منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
 
 
آمریکا در حالی مدعی شد که تحریم فرماندهان سپاه اقدام مهم و اثرگذاری است که قبلا سپاه پاسداران را در لیست گروه های تروریستی قرار داده بود؛ اقدامی که نشان دهنده رسانه ای و تبلیغاتی بودن تحریم های آمریکاست. 
 
در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام شده است که هرگونه دارایی‌های این فرماندهان نظامی در آمریکا و یا دارایی‌های آنها که در اختیار یا کنترل اشخاص آمریکایی باشد، مسدود خواهد شد و هرگونه معامله‌ای که این افراد یا منافعشان در آن دخیل باشد، ممنوع خواهد بود. ادعای خنده دار آمریکا در مسدود کردن دارایی فرماندهان نظامی در حالی است که به نظر می رسد تنها شخصی که سال ها در این کشور ساکن بوده محمدجواد ظریف بوده است.
 
همچنین رئیس جمهور آمریکا نیز با اعلام اینکه تحریم های بی سابقه ای علیه ایران وضع کردیم خبر از تحریم شدن رهبرانقلاب داد؛ اقدامی که بسیاری آن را بیشتر یک شوخی معرفی کردند. ترامپ اعلام کرد تحریم‌ها دسترسی رهبران ایران به منابع مالی را محدود خواهد کرد. بسیاری از کارشناسان مستاصل شدن این رژیم پس از ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکا در آب های سرزمینی ایران و فرار رئیس جمهور این کشور از انتقادات و ناتوانی وی را دلیل این اقدامات نمایشی اخیر می دانند.ترامپ حتی در اعلام تحریم رهبرانقلاب نیز به اشتباه ایشان را آیت الله خمینی معرفی کرد!
 
این اقدام با واکنش حسن روحانی رو به رو شد. روحانی گفت: «آمریکایی‌ها آنقدر عقل‌شان را از دست داد‌ه‌اند که می‌خواهند رهبری یک کشور را تحریم کنند که ایشان به آمریکا نیاید؛ خوشمزه است! ما شما را راه نمی‌دهیم بعد می‌گویید شما نیایید؟ هیچ حکومتی اگر یک ذره خرد و تدبیر داشته باشد نمی‌آید بالاترین مقام یک کشور آن هم نه‌تنها مقام سیاسی، بلکه مقام دینی، اجتماعی و معنوی نه یک فرد که فقط رهبر ایران است بلکه رهبر عاشقان ایران انقلاب اسلامی و شیعیان در جهان اسلام و در سراسر جهان است را تحریم کند. این همه مردم در عراق پاکستان،سوریه، لبنان، افغانستان، کویت، عراق و در سایر کشورها چه شیعه و غیر شیعه علاقمند و عاشق و مطیع مقام معظم رهبری هستند. می‌گویند می‌خواهیم اموال رهبری را تصرف کنیم! اموال او یک حسینیه و یک خانه ساده است. رهبران ما که مثل رهبران بقیه کشورها نیستند که در حساب‌های خارجی‌شان میلیاردها پول داشته باشند که بخواهید آنها را تحریم و تصرف کنید.»
 
 
البته روحانی فقط در خصوص تحریم رهبرانقلاب آمریکایی ها را تمسخر کرد. وی در واکنش به تحریم وزیر خارجه گفت: « این معلوم است که دروغ می‌گویید. صبر می‌کردید دنیا تردید کند که راست می‌گویید یا نه. مگر همین ظریف با کری مذاکره نکرد؟ خود شما نخواستید مذاکره کنید و عهد و پیمان خود را زیر پا گذاشتید. در تاریخ انقلاب ما سابقه نداشته که وزیر خارجه ما و آمریکا آنقدر با هم حرف بزند. هفده شبانه روز آن هم در ماه رمضان مذاکره کردند. پس ما اهل مذاکره بودیم و به نتیجه هم رسیدیم. چه کسی بهم زد؟ شما که میگفتید با دولت ایران مشکل داریم نه ملت پس چرا گفتید ملت تروریست؟»
 
سخنگوی وزارت خارجه هم این اقدامات خصمانه رژیم آمریکا را به عملکرد تیم بی تقلیل داد و آن را به معنی «بسته شدن همیشگی راه دیپلماسی با دولت مستاصل آمریکا» معرفی کرد.
 
 
هنوز مشخص نیست محدودیت های آمریکا برای ظریف تا چه اندازه خواهد بود و آیا ظریف فقط نمیتواند به آمریکا و مجمع عمومی سازمان ملل سفر کند و یا تحریم های جدید کشورهای دیگر را هم در برمیگیرد اما آنچه مشخص است این است که تحریم مسئول دیپلماسی ایران درحالی است که طبق حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل ایجاد محدودیت برای حقوق حاکمیتی کشورها پذیرفته نیست. ظریف که میخواست حقوق مردم کشورمان را با مذاکره و دیپلماسی برد-برد و و ادبیات لیبرال ها بگیرد امروز در مقابل قانون زورگویی و دور از منطق رئالیست های آمریکایی قرار گرفته و هر چه عقب نشینی کرد به جای اعتمادسازی به وقاحت دشمن افزود.