هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 مهر 1400
ساعت 13:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 21 ارديبهشت 1398 ساعت 14:08
شنبه 21 ارديبهشت 1398 13:59 ساعت
2019-5-11 14:08:10
شناسه خبر : 317494
اروپایی‌ها پس از فرصت سوزی های یک‌ساله و معطل ساختن ایران، به دستور آمریکا، از اجرای اینستکس هم سر باز زدند و دولتی ها و دیپلمات‌های ایران نیز مثل بعیدی‌نژاد با دستاورد تراشی های مفتضحانه برای برجام، نمی‌خواهند باور کنند که سگ زرد برادر شغال است.
اروپایی‌ها پس از فرصت سوزی های یک‌ساله و معطل ساختن ایران، به دستور آمریکا، از اجرای اینستکس هم سر باز زدند و دولتی ها و دیپلمات‌های ایران نیز مثل بعیدی‌نژاد با دستاورد تراشی های مفتضحانه برای برجام، نمی‌خواهند باور کنند که سگ زرد برادر شغال است.
گروه سیاسی-رجانیوز: حمید بعیدی‌نژاد رییس سابق تیم کارشناسی مذاکرات هسته‌ای و سفیر کنونی ایران در انگلیس، در توییتی مدعی شده است که اقدام دیرهنگام و ناکافی دولت در کاهش تعهدات هسته‌ای، باعث شده تا اعلام کند که با تبادل «کالاهای اساسی» از طریق اینستکس مشکلی ندارد!
 
به گزارش رجانیوز، بعیدی‌نژاد درحالی تلاش دارد که اجرایی شدن اینستکس را ثمره اقدام دیرهنگام دولت بداند که بررسی گفته‌های مقامات غربی نشان می‌دهد که او اساسا متوجه موضوع نشده است!
 
کالای اساسی یا بشردوستانه؟
بعیدی‌نژاد مدعی شده است که آمریکا با تبادل «کالاهای اساسی» مشکلی ندارد، حال آنکه از منظر آمریکایی‌ها همانطور که در توییت «صدای آمریکا» نیز آمده است، این «کالاهای بشر دوستانه» است که تبادل آن برای ایران بدون موانع خواهد بود. باور این نکته که سفیر ایران در انگلیس تفاوت این دو را نداند کمی سخت است و باید دید چرا جناب سفیر سعی دارد واقعیت را طور دیگری نمایش دهد؟
 
 
علاوه بر این، پیش از این مقامات اروپایی بارها به صراحت اعلام کرده‌اند که کانال مالی اروپا صرفا مواردی را شامل می‌شود که از سوی آمریکا تحریم نشده باشد، هر چند همین وعده نیم‌بند اروپا نیز تا کنون مطلقا محقق نشده است. مشخص نیست در حالی که اروپا همراهی بی قید و شرط خود با تحریم‌های آمریکا در اجرای اینستکس را اعلام کرده، بعیدی‌نژاد سعی دارد از یک گزاره ناقص و تحریف شده برای دولت دستاورد بتراشد.
 
آمریکا با کدام «اینستکس» مشکلی ندارد؟
گذشته از این، بعیدی‌نژاد در حالی در توییت خود گفته است که آمریکا با اینستکس مشکلی ندارد که 17 اردیبهشت سال جاری، آمریکا از کشورهای اروپایی خواست، اجرای کانال تسهیل تجارت میان ایران و اروپا را به اجرایی شدن FATF از سوی ایران گره بزنند! و جالب تر اینکه اروپایی‌ها بدون فوت وقت به فرمان کدخدای خودلبیک گفته و خواسته‌های فراقانونی خود را تکرار کردند.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان بار دیگر بر خواسته آمریکا مبنی بر اجرای خواسته‌های FATF توسط ایران تاکید کرد و گفت: «اینستکس به دلیل پیچیدگی و انتظارات طرف ایرانی تحقق نیافته است؛ همان طور که می‌دانید اینستکس احتیاج به یک ساختار همانند در ایران دارد که باید از طرف ایران محقق شود؛ هر دو این ساختارها باید در زمینه مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، استانداردهای بین‌المللی را تضمین کنند؛ سخت در تلاشیم تا اینستکس را عملی کنیم؛ به مذاکرات خود در این باره با طرف ایرانی ادامه می‌دهیم»
 
در هر حال اروپایی‌ها پس از فرصت سوزی های یک‌ساله و معطل ساختن ایران، به دستور آمریکا، از اجرای اینستکس هم سر باز زدند و دولتی ها و دیپلمات‌های ایران نیز مثل بعیدی‌نژاد با دستاورد تراشی های مفتضحانه برای برجام، نمی‌خواهند باور کنند که سگ زرد برادر شغال است.


دیدگاه کاربران

آقای بعیدنژاد امریکا خیر دولت تدبیر وامید را میخواهد چون این دولت را پلکان خود قرار داده تا زودتر به اهداف نامشروع خود برسد همین جمله که در مورد انیستکس گفته کفایت میکند آنچنان آنرا بپای ایران بپیچند که باز شدنی نباشد