هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 14 ارديبهشت 1398 ساعت 16:50
شنبه 14 ارديبهشت 1398 16:42 ساعت
2019-5-4 16:50:59
شناسه خبر : 316526
قاسم خانی با همکاری با محمد امامی فیلم اول خود را ساخت و اکران کرد و پول خوبی هم به دست آورد. حالا نیز با دستگیر شدن محمد امامی او با نوشتن سکانس‌هایی در نقد اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان، ژست نقد اجتماعی به خود می‌گیرد.
قاسم خانی با همکاری با محمد امامی فیلم اول خود را ساخت و اکران کرد و پول خوبی هم به دست آورد. حالا نیز با دستگیر شدن محمد امامی او با نوشتن سکانس‌هایی در نقد اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان، ژست نقد اجتماعی به خود می‌گیرد.

گروه فرهنگی-رجانیوز: هیولا نام جدیدترین سریال مهران مدیری‌ست که به تازگی قسمت اول آن در شبکه‌ی نمایش خانگی منتشر شده است. با این که هنوز یک قسمت از این سریال منتشر شده اما یک حساسیت بزرگ بر روی آن شکل گرفته است. حساسیتی که بیشتر از مدیری به خاطر نویسنده این سریال یعنی پیمان قاسم‌خانی‌ست. 

 

به گزارش رجانیوز در سکانسی از قسمت اول سریال هیولا معلمان مقابل صندوق ذخیره‌ای که سپرده‌های‌شان را بالا کشیده، یک تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند. در اصل هیولا روایت خانواده‌ای است که اعضای آن در طول سال‌ها تلاش کرده‌اند تا زیر بار دریافت رشوه و زیرمیزی نروند و به همین دلیل فامیلی آنها به «شرافت» تغییر کرده است.
 
 
 
 
فرهاد اصلانی در این مجموعه نقش تنها بازمانده بزرگ خانواده شرافت را بازی می‌کند و در بخشی از قسمت اول آن به تحصنی می رود که در آن معلمان مقابل ساختمان موسسه مالی و اعتباری ای تحت عنوان «خاک پای فرهنگیان (خاف)» تجمع کرده اند و خواستار استعفای مسئول آموزش و پرورش می شوند و در این میان هم یکی از معلمین در حال تهیه گزارش برای شبکه من و تو است!
 
این که سریال در میان داستان خود یک نقد سیاسی و اقتصادی هم داشته باشد یک امر خوب و پسندیده است. اما آنچه باعث شده است تا این سکانس اعتراضی نسبت به صندوق ذخیره فرهنگیان حاشیه ساز شود، شخص پیمان قاسم‌خانیست. او که نویسنده سریال بوده و این سکانس هم توسط خود او نوشته شده، از دوستان محمد امامی متهم ردیف اول اختلاس بزرگ صندوق ذخیره فرهنگیان است. 
 
 
پیمان قاسم‌خانی در طول سال‌هایی که در عرصه سینما و تلویزیون فعالیت کرده تنها یک بار در قامت کارگردان در یک پروژه حضور پیدا کرده است. اولین و تنها فیلم پیمان قاسم‌خانی خوب بد جلف در سال 95 به روی پرده‌ی سینماها رفت و توانست فروش خوبی هم داشته باشد. اما در خوب بد جلف یک نام آشنا به چشم می‌خورد. محمد امامی از متهمان اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان! 
 
امامی در خوب بد جلف مانند خیلی دیگر از سریال‌های نمایش خانگی مانند شهرزاد، نقش سرمایه‌گذار را دارد. سرمایه‌گذاری که با وارد کردن پول‌های کثیف در سینما اقدام به پولشویی می‌کرد و عاقبت هم دستگیر و زندانی شد. 
 
 
 
 
 
حالا نکته اصلی ماجرا اینجاست که پیمان قاسم خانی چرا بعد از دستگیری محمد امامی تازه یادش می‌افتد که باید در مقابل اختلاس‌گران ایستاد و درسریال‌ها و فیلم‌ها این معضل را نقد کرد؟ سوالی که از قاسم خانی باید پرسید این است که چرا هنگام ساخت فیلم خوب بد جلف شما با آغوش‌باز پذیرای پول‌های کثیف بودید و به راحتی آب خوردن با پول معلم‌ها اولین فیلم سینمایی خود را ساختید؟ آن زمان اختلاس و دزدی بد نبود و حالا که محمد امامی دستگیر شده است اینها مذموم شده‌اند؟ 
 
باید گفت که در همان زمان ساخت فیلم خوب بد جلف محمد امامی در مظان اتهام بود. او برای اولین بار با سرمایه‌گذاری سریال پرخرج شهرزاد وارد این عرصه شده بود و از همان ابتدای پخش این سریال، شک و شبهه‌هایی نسبت به سرمایه‌گذاران آن مطرح بود. تا جایی که در فضای مجازی کمپینی تحت عنوان نه به شهرزاد شکل گرفت که خواستار شفاف شدن مسائل مالی مرتبط با آن بود. 
 
بنابراین سازندگان خوب بد جلف نمی‌توانند ادعا کنند که از حرف و حدیث‌های پشت سر امامی ناآگاه بوده‌اند. در آن زمان قاسم خانی با همکاری با محمد امامی فیلم اول خود را ساخت و اکران کرد و پول خوبی هم به دست آورد. حالا نیز با دستگیر شدن محمد امامی او با نوشتن سکانس‌هایی در نقد اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان، ژست نقد اجتماعی به خود می‌گیرد. ژست‌هایی که کاریکاتوری از آب در می‌آیند و هیچ‌گاه باور پذیر نخواهند بود. چراکه نقد اجتماعی زمانی موثر است که در زمان مناسب ارائه شود، نه اینکه تا هست از مواهب مالی فساد استفاده شود و در زمان قطع شدن دسترسی به سرمایه‌های کلان و بادآورده تازه نقدها شروع شود. این نقدها خیلی سریع رنگ می‌بازند و رسوا می‌شوند. نقدهایی که پذیرش آنها از طرف امثال قاسم‌خانی‌ها سخت است.