هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
دوشنبه، 12 مهر 1400
ساعت 22:38
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 14 ارديبهشت 1398 ساعت 15:07
شنبه 14 ارديبهشت 1398 14:57 ساعت
2019-5-4 15:07:41
شناسه خبر : 316522
 آمریکایی ها در طرح ناامن کردن مرزهای مشترک استان الانبار عراق با مرزهای مشترک سوریه تنها نیستند و صهیونیست ها و رژیم های مرتجع منطقه از جمله عربستان و امارات هم آنان را همراهی می کنند.
آمریکایی ها در طرح ناامن کردن مرزهای مشترک استان الانبار عراق با مرزهای مشترک سوریه تنها نیستند و صهیونیست ها و رژیم های مرتجع منطقه از جمله عربستان و امارات هم آنان را همراهی می کنند.
گروه بین الملل-رجانیوز: دولت مرکزی عراق خوب می داند مسیر راهبردی تهران - مدیترانه که حتی می تواند شرق قاره کهن را به اروپا و آفریقا متصل کند دیر یا زود از خاکش عبور می کند و این به معنای برطرف کردن بخشی از مشکلات اقتصادی این کشور است. 
 
همین مسئله باعث شده دولت عراق عزم اش را برای برقرای کامل امنیت مسیر ارتباطی تهران - مدیترانه در محدوده سرزمینی اش جزم کند و در اولین گام پاکسازی مناطق آلوده استان الانبار را در دستور کار قرار داده است.
 
پاکسازی استان الانبار از لوث وجود هسته های خاموش گروهک تروریستی داعش به دلیل بافت جغرافیایی (وجود مناطق بیابانی و صحراهای متعدد) بسیار پیچیده است و سختی های خاص خود را دارد که می تواند روند انجام عملیات را تا حدودی طولانی کند.
 
 
اما نیروهای عراقی در سال های  گذشته در جریان نبرد با تروریست های داعش تجربه های گران بهایی را به دست آورده اند و خود را با سخت ترین شرایط میدانی تطبیق داده اند و در مقطع فعلی نیز می توانند به شیوه دیگر سرعت پاکسازی مناطق آلوده را افزایش دهند.
 
دخالت ها و فشارهای دولت آمریکا موضوع دیگری است که می تواند در روند پاکسازی مناطق آلوده استان الانبار اختلال ایجاد کند چرا که واشنگتن به شدت تلاش می کند از اجرایی شدن طرح تهران - مدیترانه جلوگیری کند.
 
دولت آمریکا برای ناکام گذاشتن پروژه تهران - مدیترانه درصدد است مرزهای مشترک استان الانبار را با استان های جنوبی و شرقی سوریه ( حمص و دیرالزور) نا امن کند و به همین منظور تقویت هسته های خاموش داعش را در دستور کار قرار داده است.
 
بیابانی بودن مناطق مرزی مشترک استان الانبار عراق با سوریه تا حدودی کار را برای نیروهای تروریستی ارتش آمریکا آسان کرده چرا که با دردسر کمتر و راحت تر می توانند از عناصر تروریستی داعش در این محور پشتیبانی کنند.
 
 
نباید فراموش کرد آمریکایی ها در طرح ناامن کردن مرزهای مشترک استان الانبار عراق با مرزهای مشترک سوریه تنها نیستند و صهیونیست ها و رژیم های مرتجع منطقه از جمله عربستان و امارات هم آنان را همراهی می کنند. 
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، اگرچه ائتلاف غربی - عربی - صهیونیستی به سرکردگی آمریکایی ها برای ناامن کردن استان الانبار و ناکام گذاشتن طرح تهران - مدیترانه تلاش می کند اما این مسئله باعث نشده دولت عراق از هدف اصلی خود عقب نشینی کند.
 
نیروهای عراقی از اواخر فروردین ماه امسال، برای تامین امنیت  استان الانبار از لوث وجود تروریست ها وارد عمل شدند و پاکسازی مرزهای مشترک با سوریه یکی از محورهای اصلی عملیات برای جلوگیری از نفوذ عناصر مخفی داعش به شمار می آید.
 
پاکسازی بخش‌های مهمی از مناطق مرزی از جمله «حوران» در محور غربی استان الانبار برای نیروهای عراقی اهمیت دارد چرا که این منطقه بیابانی و صحرایی به محلی مناسب برای رشد و آمورش دوباره تروریست‌های داعش تبدیل شده است.
 
رزمندگان عراقی در تلاش هستند با پاکسازی منطقه راهبردی «حوران» از نفوذ عناصر مخفی داعش به مناطق مرکزی، شرقی و شمالی استان الانبار جلوگیری و امنیت استان‌های مجاور را به طور کامل تأمین کنند.
 
 
حدفاصل شهر فلوجه و گذرگاه القائم و نقاط حومه (الرمادی، هیت، کبیسه، حدیثه و...) نیز به هسته های خاموش داعش آلوده هستند و نیروهای عراقی در این عملیات تلاش می کنند امنیت را به طور کامل در این مناطق برقرار کنند.
 
حومه جنوبی دریاچه الثرثار و منطقه عکاشات نیز نقاط آلوده در استان الانبار به شمار می آیند؛ نیروهای عراقی در جریان عملیات در حومه غربی منطقه «الرطبه» و نزدیکی مرزهای مشترک با سوریه، 12 تن از تروریست‌های داعش را شناسایی و دستگیر کردند. 
 
منطقه الرطبه در جنوب غرب استان الانبار به دلیل بیابانی بودن به محلی مناسب برای رشد هسته‌های خاموش داعش تبدیل شده است؛ این منطقه از محور غربی به کشور سوریه و از محور جنوب و جنوب غرب به کشورهای عربستان و اردن متصل می‌شود و همین مسئله اهمیتش را چند برابر کرده است.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، عملیات نیروهای عراقی در محدوده گذرگاه‌های مرزی «طریبیل، الولید»با هدف جلوگیری از نفوذ تروریست‌های داعش از خاک سوریه ادامه دارد؛ استان الانبار در غرب عراق واقع شده و به دلیل هم مرز بودن با کشورهای عربستان، سوریه و اردن از اهمیت خاصی برخوردار است.