هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398 ساعت 16:45
پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398 16:40 ساعت
2019-5-2 16:45:05
شناسه خبر : 316465
نفت خیز بودن بخش‌هایی از حومه رشته کوه‌های حمرین و عبور لوله‌های انتقال نفت از این مسیر، اهمیت پاکسازی کامل این محور مهم و راهبردی را برای نیروهای عراقی چند برابرکرده است.
نفت خیز بودن بخش‌هایی از حومه رشته کوه‌های حمرین و عبور لوله‌های انتقال نفت از این مسیر، اهمیت پاکسازی کامل این محور مهم و راهبردی را برای نیروهای عراقی چند برابرکرده است.
گروه بین الملل-رجانیوز: نیروهای مسلح عراق از بیست و چهارم فروردین ماه امسال، عملیات گسترده ای را برای پاکسازی کامل رشته کوه های حمرین و مناطق حومه در محدوده خط مرزی استان های کرکوک و صلاح الدین آغاز کردند.
 
نیروهای مبارزه با تروریسم عراق در خط مقدم این عملیات قرار دادند و درصدد هستند نقاط آلوده را در رشته کوه های حمرین از لوث وجود هسته های خاموش گروهک تروریستی داعش پاکسازی و امنیت را در این محور به طور کامل تامین کنند.
 
نفت خیز بودن بخش‌هایی از حومه رشته کوه‌های حمرین و عبور لوله‌های انتقال نفت از این مسیر، اهمیت پاکسازی کامل این محور مهم و راهبردی را برای نیروهای عراقی چند برابرکرده است.
 
 
براساس اطلاعات به دست آمده، عملیات رزمندگان عراقی در قلب رشته کوه های حمرین و مناطق حومه در حدفاصل جنوب غرب استان کرکوک ( غرب منطقه الرشاد) و شرق استان صلاح الدین ( حومه شرقی بیجی) در جریان است.
 
نیروهای عراقی باید همزمان امنیت را به دهها روستا و منطقه در حومه رشته کوه های حمرین بازگردانند چرا که در ماه های گذشته شمار زیادی از عناصر مخفی داعش از استان دیاله متواری و در این مناطق مخفی شده اند و وجود ارتفاعات، صخره ها و غارها به محلی مناسب برای تقویت و رشد آنان تبدیل شده است.
 
روستاهای « الیوسفیه، یاسین کلامش، المحمودیه و…» به همراه مناطق صعب العبور  (الشهه، سلمیانی، الزرزور و…) نقاطی به شمار می آیند که در محدود مرزی استان های کرکوک و صلاح الدین به هسته های خاموش داعش آلوده هستند.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، عناصر تروریستی داعش فراری از استان دیاله تلاش کردند در رشته کوه های حمرین و مناطق حومه (محدوده خط مرزی استان کرکوک و صلاح الدین ) یک پایگاه جدید تاسیس کنند اما طرح آنان با هوشیاری نیروهای عراقی ناکام ماند.
 
 
رصدهای میدانی نشان می دهد، شمار زیادی از سرکرده های ارشد و بلند پایه گروهک تروریستی داعش در قلب رشته کوه‌های حمرین حضور دارند و همین مسئله بر حساسیت عملیات نیروهی عراقی در این محور افزوده است.
 
همزمان با عملیات نیروهای یگان پیاده، جنگنده های نیروی هوایی ارتش عراق نیز در  3 هفته گذشته مواضع هسته های خاموش داعش را در رشته کوه های حمرین و نقاط حومه به شدت هدف قرار داده اند. 
 
به گفته منابع میدانی، در جریان حملات هوایی، «محمد سلمان داوود»، سرکرده عناصر مخفی گروهک تروریستی داعش در رشته کوه‌های حمرین به همراه به  3 تن از معاونانش هدف قرار گرفتند و به هلاکت رسیدند.
 
 
نزدیک به 20 روز از عملیات نیروهای عراقی می گذرد و تاکنون بیش از 10 هدف پیش بینی شده محقق شده اما وجود صخره‌ها، ارتفاعات، دره‌ها و غارهای متعدد در رشته کوه‌های حمرین کار را تا حدودی سخت کرده است.
 
همین مسئله باعث شده عملیات رزمندگان عراقی گام به گام و با احتیاط و دقت بیشتری دنبال شود و البته پیشروی های محسوسی به دست آمده و پاکسازی مناطق آلوده نسبت به عملیات های مشابه در سال های رشد بیشتری داشته است.
 
نیروهای مسلح عراق در 3 سال گذشته شانس خود را برای پاکسازی کامل رشته کوه های حمرین و مناطق حومه چندین مرتبه امتحان کردند و به نتیجه قابل قبولی دست نیافتند اما در این عملیات پیروزی های میدانی چشمگیر بوده است.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، در حال حاضر عملیات هماهنگ و منسجم نیروهای عراقی ادامه دارد و جست وجوی منطقه به منطقه برای شناسایی هسته های خاموش گروهک تروریستی داعش و پاکسازی رشته کوه های حمرین و مناطق حومه با قدرت در جریان است.