هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398 ساعت 12:44
پنجشنبه 12 ارديبهشت 1398 12:28 ساعت
2019-5-2 12:44:22
شناسه خبر : 316453
موضع ضعیف دولت در قبال دخالت آشکار آمریکا در ونزوئلا شبیه به این است که در جریان کودتای ۲۸ مرداد سخنگوی یک دولت خارجی که اتفاقا دوست ملت ایران هم بوده رسماً خواستار مذاکره دولت مصدق با دار و دسته شعبان بی‌مخ‌ها شود!
موضع ضعیف دولت در قبال دخالت آشکار آمریکا در ونزوئلا شبیه به این است که در جریان کودتای ۲۸ مرداد سخنگوی یک دولت خارجی که اتفاقا دوست ملت ایران هم بوده رسماً خواستار مذاکره دولت مصدق با دار و دسته شعبان بی‌مخ‌ها شود!
گروه بین الملل-رجانیوز: اپوزیسیون چند پاره در ونزوئلا و اقبال مردمی به دولت قانونی این کشور مانع از این شده که مشکلات اقتصادی کاراکاس را از پا در بیاورد. آمریکا که نتوانسته بود از میان اشخاص مشهورتر این کشور عنصری مورد اتکا و مطمئن را پیدا کند خود دست به کار شد و چند ماهی است با جوانی کم اقبال پروژه کودتا در این کشور را دنبال می کند. اما مهمترین مساله برای این گزارش نوع برخورد وزارت امورخارجه ایران با کشورهای ضدآمریکایی و ضداستعماری است که متاسفانه کارنامه قابل قبولی ندارد.
 
به گزارش رجانیوز؛ گوایدو که اتفاقا تحصیل کرده آمریکاست بار دیگر درصدد برآمد تا با پشتوانه آمریکا کودتا در ونزوئلا را عملیاتی کند اما با عدم همراهی ارتش و مردم روبه رو شد و برای چندمین بار شکست خورد. دو جناح دموکرات و جمهوری خواه آمریکا نیز بار دیگر گوایدو را به عنوان رئیس جمهور تحمیلی شناسایی کردند. این دو حزب علی رغم اختلافات خود در خصوص کشورهای مستقل و ضدامپریالیستی هارمونی و هماهنگی قابل توجهی دارند.
 
مردم بار دیگربه خیابان ها آمدند و حمایت خود از انقلاب بولیواری و مادورو رئیس جمهور این کشور را اعلام کردند.
 
اما درحالیکه کودتاچیان مورد حمایت رسمی آمریکا به دنبال پیاده کردن برنامه رژیم آمریکا در ونزوئلا بودند سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به بیان یک موضع منفعلانه بسنده کرد.
 
موسوی سخنگوی وزارت خارجه بدون محکوم کردن دخالت آمریکا در ونزوئلا اعلام کرد: «آشوب وهرج ومرج به هيچ وجه نمی تواند راه حل اختلافات سياسی در ونزوئلا باشد.» وی سخنی در مورد منبع این آشوب و هرج و مرج نگفت اما اعلام کرد: «بهترين راه، برقراری گفتگو و ايجاد سازو کارهای لازم بين همه طرف ها» است!
 
این موضع ضعیف در قبال دخالت آشکار آمریکا جهت کودتا در کشور نفت خیز ونزوئلا شبیه به این است که در جریان کودتای ۲۸ مرداد سخنگوی یک دولت خارجی که اتفاقا دوست ملت ایران هم بوده رسماً خواستار مذاکره دولت مصدق با دار و دسته شعبان بی‌مخ‌ها شود! 
 
این رویکرد غیرقابل قبول در قبال دخالت آشکار آمریکا در ونزوئلا درحالی است که رژیم آمریکا در جنگ تمام عیار اقتصادی علیه ایران قرار گرفته است و درصدد سلطه به نفت ونزوئلاست تا بتواند در مقابله با ایران و تحریم نفتی تبعات کمتری متوجه جهان شود.
 
فارغ از اصول سیاست خارجی ایران در حمایت از مستضعفین و مبارزه با جبهه استکباری آمریکا منافع کنونی کشورمان نیز ایجاب می کند که روابط ایران با کشورهای مستقل و ضدآمریکایی محکم تر گردد.
 
غرب گرایان با قدرت گرفتن خود از سال 92 تمام ظرفیت های خود را معظوف به برجام و کشورهای غربی کردند. کارشناسان بارها از این نگاه یک سویه و بی توجهی به کشورهای شرق، همسایگان و کشورهای عدم تعهد گلایه کردند. وزارت خارجه غرب گرایان که تمام تخم مرغ های خود را در سبد غرب گذاشته بود با بدعهدی اروپا و خروج آمریکا از برجام به شدت شوکه شد. این رخدادها باعث شده بود تا بسیاری از تحلیل گران تغییر ریل سیاست خارجی کشور از اعتماد و خوش بینی به غرب به تعامل سازنده با کشورهای شرق را پیش بینی کنند. اما تحولات ونزوئلا و موضع ضدمنافع ملی وزارت خارجه نشان میدهد که تیم ظریف هنوز از سیاست های منفعلانه و غرب گرایان خود درس عبرت نگرفته اند.
 
کارشناسان حوزه آمریکای لاتین معتقدند در صورت سقوط دولت ونزوئلا و تسلط آمریکا بر منابع نفتی این کشور فشار آنها بر ایران نیز بیشتر شود. اما با این وجود دولت روحانی برخلاف چین، روسیه و ترکیه به صراحت و شفاف در کنار کاراکاس قرار نگرفته و مواضع دوپهلو و منفعلانه گرفته است. این رخداد در حالی است که ایران قبل از ترکیه بازارهای ونزوئلا را در اختیار داشته است اما با اعمال سیاست‌های غرب‌گرایانه امروز ترکیه جای ایران را پرکرده و دیپلماسی اقتصادی کشور نیز همچون سایر حوزه های دیگر از لیبرال ها ضربه خورده است.