هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 09:45
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 17 فروردين 1398 ساعت 14:49
شنبه 17 فروردين 1398 14:37 ساعت
2019-4-6 14:49:53
شناسه خبر : 313170
روزنامه آمریکایی وال استريت ژورنال در گزارشی مدعی شده است که دولت ترامپ قصد دارد نام سپاه پاسداران را در ليست سازمان‌هاى تروريستى قرار دهد. در صورت صحت این خبر، دولت آمریکا بازهم یک اقدام مهم دیگر در تقابل با ایران انجام داده است. این در صورتی‌ست که از طرف دولت و مجلس شورای اسلامی تا کنون کمترین کاری برای مقابله با اقدامات خباثت‌گونه امریکا مشاهده نشده است.
روزنامه آمریکایی وال استريت ژورنال در گزارشی مدعی شده است که دولت ترامپ قصد دارد نام سپاه پاسداران را در ليست سازمان‌هاى تروريستى قرار دهد. در صورت صحت این خبر، دولت آمریکا بازهم یک اقدام مهم دیگر در تقابل با ایران انجام داده است. این در صورتی‌ست که از طرف دولت و مجلس شورای اسلامی تا کنون کمترین کاری برای مقابله با اقدامات خباثت‌گونه امریکا مشاهده نشده است.
گروه سیاسی-رجانیوز: روزنامه آمریکایی وال استريت ژورنال در گزارشی مدعی شده است که دولت ترامپ قصد دارد نام سپاه پاسداران را در ليست سازمان‌هاى تروريستى قرار دهد. در صورت صحت این خبر، دولت آمریکا بازهم یک اقدام مهم دیگر در تقابل با ایران انجام داده است. این در صورتی‌ست که از طرف دولت و مجلس شورای اسلامی تا کنون کمترین کاری برای مقابله با اقدامات خباثت‌گونه امریکا مشاهده نشده است.
 
به گزارش رجانیوز خبرها حاکی از این است که سه منبع آگاه جمعه شب به وقت واشنگتن، به خبرگزاری رویترز و وال استریت ژورنال اطلاع داده‌اند که این تصمیم یعنی تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به طور رسمی قرار است روز دوشنبه اعلام همگانی شود.  روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی که در این‌باره منتشر کرده نوشته است: 
« «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده از حامیان چنین اقدامی هستند... سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا – سی‌آی‌ای – و ژنرال «جوزف دانفورد» رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی ایالات متحده از مخالفان این طرح هستند.»
 
بنابر این گزارش در بین مقامات آمریکایی نیز اختلافاتی بر سر این مسئله وجود دارد اما مقامات اصلی کاخ سفید موافق اعلام این طرح هستند.
 
«جیسون بلازاکیس» که تا همین چندی پیش، مدیر دفتر مقابله با تروریسم مالی و اعمال تحریم بود، به وال‌استریت ژورنال گفته است که قرار دادن سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان خارجی تروریستی، برای نخستین بار درحال انجام بوده و قبل‌تر این مسئله‌ای سابقه نداشته است. به عبارت دیگر این اولین بار است که یک شاخه نظامی و رسمی یک کشور توسط کشوری دیگر به عنوان سازمانی تروریستی معرفی می‌شود.
 
او به وال استریت ژورنال گفته: 
«هیچ‌وقت تاکنون بخشی از یک دولت در این فهرست(سازمان‌های تروریستی) قرار نگرفته است. عواقب چنین کاری در آینده عمیق خواهد بود.»
 
لازم به ذکر است که آمریکا پیش از این «سپاه قدس» شاخه برون مرزی سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده بود و سپاه قدس و فرمانده آن قاسم سلیمانی را هم تحریم کرده بود، اما کلیت سپاه پاسداران به عنوان شاخه نظامی رسمی جمهوری اسلامی هیچ‌گاه به عنوان سازمانی تروریستی مطرح نشده بود. 
 
سال گذشته روزنامه فایننشال تایمز خبر داده بود که دولت ترامپ به عنوان بخشی از راهبرد جدید خود درباره ایران، احتمالاً سپاه پاسداران را به عنوان یک «سازمان تروریستی» معرفی خواهد کرد.
 
در همان سال 96 و در واکنش به احتمال قرار گرفتن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی از سوی دولت دونالد ترامپ، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ، به امریکا هشدار داد که این اقدام برای آن‌ها گران تمام خواهد شد.
 
سرلشکر جعفری در این‌باره گفته بود:
«در صورت در نظر گرفتن سپاه به عنوان گروه تروریستی، سپاه نیز ارتش امریکا را در سراسر جهان به ویژه منطقه خاورمیانه، هم‌سنگ داعش در نظر خواهد گرفت.»
 
سردار سیدمسعود جزایری سخنگوی ارشد نیروهای مسلح نیز همان زمان گفته بود:
«ما اعلام کردیم اگر سپاه وارد لیست گروه‌های تروریستی شود تمام ارتش آمریکا برای ما حکم نیروهای تروریست خواهد داشت و همان رفتاری که با تروریستها داریم با آنها خواهیم داشت، اما این نکته هم مهم است که صدها هزار نیروی آمریکایی در منطقه ما حضور دارند.»
 
بنابراین سپاه پاسداران از سال پیش درمورد این مسئله موضع خود را اعلام کرده و هشدار داده است که در مقابل این اقدام کوتاه نمی‌آید. اما باید گفت که موضع دولت و مجاس شورای اسلامی در این‌باره کاملا نامشخص است. البته این انفعال مجلسی‌ها در برابر امریکا و اقدامات آن تنها به این مورد آخر مربوط نمی‌شود.
 
 رهبر معظم انقلاب در سخنرانی مهم روز اول فروردین سال98 با مطرح کردن انفعال مجلسی‌ها در برابر اقدامات امریکا گفته بود: 
«به من گزارش دادند که در همین قضایای اخیر، کنگره‌ی آمریکا -این آمار جالبی است- در سالهای ۹۶ و ۹۷، ۲۲۶ طرح و لایحه علیه جمهوری اسلامی، یا تصویب کرده، یا ارائه کرده! ۲۲۶ طرحِ ضدّیّت و خباثت علیه جمهوری اسلامی؛ شرارت است دیگر. حالا البتّه اینجا من یک گِله‌ای هم از مجلس خودمان بکنم: مجلس شورای اسلامی خودمان چند طرح و لایحه در مقابل خباثت‌های آمریکا ارائه کرده‌اند یا تصویب کرده‌اند؟ خب، پس این قدرتهای غربی این [طور] هستند، از اینها انتظار نمی‌شود داشت.»
 
با توجه به تذکر جدی رهبری به مجلس درباره اقدام علیه خباثت‌های آمریکایی‌ها باید دید که مجلس در این مورد آخر یعنی تروریستی خواندن سپاه پاسداران چه واکنشی از خود نشان می‌دهد. به زبان دیگر مجلس باید در مقابل این اقدام امریکایی‌ها یک واکنش جدی و مقتدرانه از خود نشان دهد.
 
 
وقتی دولت به کمک ترامپ می‌آید
 
در صورت علنی شدن ادعای وال استریت ژورنال، دولت نیز باید به صورت جدی در مقابل این اقدام موضع‌گیری کرده و خود را برای مقابله با آمریکایی‌ها آماده سازد.
 
 البته باید گفت دولت در به وجود آمدن چنین وضعیتی مقصر است و متاسفانه یکی از عوامل هجمه علیه سپاه پاسداران خود دولت و حامیان اصلاح‌طلب روحانی بوده‌اند. حمله  ناجوانمردانه روحانی به سپاه برای به دست آوردن کرسی ریاست جمهوری برای بار دوم در جریان انتخابات سال 96 یکی از روشن‌ترین مثال‌های این ادعاست. از طرفی روزنامه‌های اصلاح‌طلب نیز برای فرار از پاسخ‌گویی و مبرا دانستن دولت در ایجاد وضع موجود همه‌ی مشکلات را به گردن سپاه می‌انداختند و به صورت دروغین مدعی می‌شدند که اقتصاد کشور در دست سپاه پاسداران است. 
 
این هجمه‌های دروغین به سپاه تا جایی ادامه پیدا کرد که تبدیل به خط رسانه‌ای اپوزیسیون خارج نشین نیز شد. سایت صدای امریکا در گزارشی تحت عنوان «ایالات متحده سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک گروه تروریستی خارجی تعیین می‌کند» درباره سپاه پاسداران نوشته است:
« سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیرون از مرزهای ایران مسئول عملیات نظامی در سوریه، لبنان، عراق و یمن است. در داخل کشور، نیمی از اقتصاد و نیروهای امنیتی و نظامی در اختیار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است»
 
این که نیمی از اقتصاد در دست سپاه پاسداران است دروغیست که بارها در رجانیوز به آن پاسخ دقیق داده شده (برای خواندن گزارش کامل اینجا کلیک کنید). اما همین دروغ امروز به یکی از ایده‌های اصلی امریکایی‌ها بدل شده است. با تروریستی خواندن سپاه پاسداران، و با تصویب fatf  در ایران، دولت و مجلس شورای اسلامی در مرحله اول باید سپاه پاسداران را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی کنند و این امروز چیزی نیست که بتوان آن را جور دیگری تفسیر کرد.
 
به هرحال دولت و مجلس باید در صورت علنی شدن این اقدام به صورت جدی وارد عمل شوند و با محکومیت این مسئله تدابیر درستی برای مقابله با آن اتخاذ کنند.