هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 01:32
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 17 فروردين 1398 ساعت 12:14
شنبه 17 فروردين 1398 11:53 ساعت
2019-4-6 12:14:21
شناسه خبر : 313138
این اقدامات ضد انسانی آمریکایی ها در منع ارسال کمک های مالی به ایران در حالی است که پیش از این خود را حامی مردم ایران می‌دانستند. تحریم های امریکا بنا به گفته ظریف، نه یک جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی که به مثابه تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است.
این اقدامات ضد انسانی آمریکایی ها در منع ارسال کمک های مالی به ایران در حالی است که پیش از این خود را حامی مردم ایران می‌دانستند. تحریم های امریکا بنا به گفته ظریف، نه یک جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی که به مثابه تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است.

گروه سیاسی-رجانیوز: پس از وقوع سیل در برخی از مناطق کشور و تلفات و خساراتی که به جا ماند، نهاد های بین‌المللی و بشر دوستانه نظیر صلیب سرخ نیز از آمادگی خود برای کمک رسانی و ارسال اقلام ضروری و حتی اعزام نیروی انسانی به ایران خبر دادند.

 

به گزارش رجانیوز، به رغم این اعلام آمادگی ها از سوی نهاد های بین المللی، تحریم‌های امریکا علیه ملت ایران، مانع از ارسال کمک‌های مالی به ایران شده است.

 

علیرغم ادعای آمریکایی ها که مدعی هستند موارد بشر دوستانه را از تحریم های علیه ایران معاف کرده اند، و اخیراً مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با قربانیان سیل در ایران، بر آمادگی کشورش برای کمک به سیل‌زدگان از طریق صلیب سرخ جهانی و هلال احمر تأکید کرده بود، پیتر مائورو رئیس صلیب سرخ جهانی در نشست شورای امنیت که دوشنبه هفته گذشته با موضوع حقوق بین المللی بشردوستانه برگزار شد، از سیاسی شدن کمک های انسانی انتقاد کرد و گفت: «تحریم های سنگین مانع از اقدامات بشردوستانه بی طرف و عادلانه به ایران شده است».

 

علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر نیز در مصاحبه‌ای که هفته گذشته با ایسنا داشته است، از عدم توانایی صلیب سرخ از کمک به ایران به دلیل تحریم‌های بانکی خبر داده و گفته بود: «پیش از تحریم‌ها برخی حساب‌های دارای سوییفت متعلق به هلال احمر داشتیم که از طریق آنها برای جذب کمک جهانی اقدام می‌کردیم، اما در حال حاضر این حساب‌ها مشمول تحریم شده است و امکان انتقال پول از کشورهای دیگر و همین طور از فدراسیون جهانی صلیب سرخ به ایران در هنگام حادثه وجود ندارد.»

 

پیوندی در بخشی دیگر از اظهاراتش به تحریم بودن جمعیت هلال احمر ایران از سوی آمریکا اشاره کرده و گفت: «انتظار ما این است که هلال احمر به عنوان یک سازمان خدمت‌رسان که اقدامات بشردوستانه انجام می‌دهد از تحریم‌ها معاف باشد اما این‌گونه نیست.»

 

محمد جواد ظریف در حساب توییتری خود در این‌باره نوشت: «سیاست فشار حداکثری ترامپ که نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت و دستور دیوان بین المللی دادگستری است در کمک رسانی هلال احمر ایران به تمامی مناطق آسیب دیده از سیل بی سابقه اخلال ایجاد کرده است. از جمله اقلام ممنوعه هلی کوپترهای امداد است. این فقط جنگ اقتصادی نیست؛ این تروریسم اقتصادی است.»

 

 

حسن روحانی نیز با اشاره به تحریم هلال احمر توسط امریکا گفت: «اینکه از ورود کمک‌های خارجی به ایران جلوگیری می‌کنند و هلال احمر ما در این شرایط سخت نمی‌تواند کمک‌های ارسالی از دیگر کشورها را دریافت کند، یک جنایت بی‌سابقه است.»

 

علاوه بر ظریف، علی لاریجانی نیز صبح امروز در جلسه‌ای که با مدیران و کارکنان مجلس داشت، تحریم‌های امریکا را مانع ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه برخی کشور ها و نهاد ها به ایران دانست: « در ایام عید نوروز ما دیدیم که آمریکا به چه رذالتی کمک‌های صلیب‌سرخ را به هلال‌احمر برای امداد و کمک‌رسانی به مردم سیل‌زده منع کرد.»

 

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه نیز سه شنبه گذشته گفته بود: «با توجه به بلوکه بودن حساب‌های هلال احمر هیچ شهروند خارجی یا ایرانی مقیم خارج نمی‌تواند کمکی به مردم سیل‌زده ارسال کند.»

 

این اقدامات ضد انسانی آمریکایی ها در منع ارسال کمک های مالی به ایران در حالی است که پیش از این خود را حامی مردم ایران می‌دانستند. به عنوان مثال مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا در آبان سال گذشته و درباره تحریم های آمریکا علیه ایران گفته بود: « هدف تحریم ها مردم ایران نیست بلکه هدف توقف برنامه های مخرب جمهوری اسلامی است.»

 

 

با این حساب باید گفت که تحریم های امریکا بنا به گفته ظریف، نه یک جنگ اقتصادی با جمهوری اسلامی که به مثابه تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است.