هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 تير 1403
ساعت 20:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 7 فروردين 1398 ساعت 10:35
چهارشنبه 7 فروردين 1398 10:21 ساعت
2019-3-27 10:35:16
شناسه خبر : 312471
وی اظهار داشت: مشکل پمپئو این است که حزب الله دوشادوش دولت و نیروهای مقاومت سوری در سوریه جنگید و نه در کنار معارضان. اگر در کنار معارضان بودیم وزیر خارجه آمریکا با ما هیچ مشکلی نداشت.
وی اظهار داشت: مشکل پمپئو این است که حزب الله دوشادوش دولت و نیروهای مقاومت سوری در سوریه جنگید و نه در کنار معارضان. اگر در کنار معارضان بودیم وزیر خارجه آمریکا با ما هیچ مشکلی نداشت.
گروه بین الملل-رجانیوز: سخنرانی روز گذشته سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان قابل توجه بود. سید حسن نصرالله در ابتدا اعیاد ماه رجب و همچنین اعیاد مسیحی و همینطور عید نوروز را تبریک گفت.
 
دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به حادثه غرق شدن کشتی حامل شهروندان عراقی در رود دجله واقع در شهر موصل در استان نینوا، به دولت و ملت عراق این حادثه را تسلیت گفت.
 
دبیرکل حزب الله لبنان همچنین به وضعیت وخیم اسرای فلسطینی در بند رژیم صهیونیستی و حوادث اسفناک زندان «النقب» اشاره و تصریح کرد: به اهالی غزه و کرانه باختری و همچنین اسرای فلسطینی در بند رژیم صهیونیستی درود می‌فرستیم.
 
سید حسن نصرالله همچنین اظهار داشت: همچنین به ملت پایدار و مقاومِ یمن و ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور دردو می‌فرستیم. لازم است در اینجا به این مسأله اشاره کنم که سخنرانی کنونی به دلیل سفر اخیر «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به لبنان و اظهاراتی که در اثناء این سفر از سوی طرف‌های مختلف مطرح شد، انجام می‌شود.
 
دبیرکل حزب الله لبنان پس از سخنان ابتدایی خود به عنوان مقدمه سخنرانی، به اقدام اخیر ایالات متحده آمریکا در به رسمیت شناختن جولان اشغالی به عنوان اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی اشاره کرد. سید حسن نصرالله در این خصوص تأکید کرد: این مسأله یک حادثه مهم محسوب می‌شود که به طور مستقیم با منازعه عربی اسرائیلی در ارتباط است.
 
سید حسن نصرالله اضافه کرد: اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن جولان به عنوان اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی در واقع اهانت به کشورهای جهان اسلام و کشورهای جهان عرب است. درحال حاضر تمامی کشورهای عربی و اسلامی روی این مسأله اتفاق نظر دارند که جولان یک سرزمین اشغالی بوده و متعلق به سوریه است.
 
دبیرکل حزب الله تأکید کرد: همه کشورها چه آن‌هایی که دوست آمریکا هستند و چه دشمنانش فارغ از اختلافاتشان بر سر حکومت سوریه بر سر جولان اتفاق نظر دارند اما ترامپ بخاطر اسرائیل به این قضیه بی توجهی کرد و همگان در جهان اسلام و جهان عرب فهمیدند که ارزش واقعی آن‌ها نزد آمریکا چه مقدار است.
 
وی در ادامه گفت: دولت ایالات متحده آمریکا با تکبر و خودبزرگ بینی و روحیه استکبار ورزی که دارد، هیچ اعتباری برای قوانین بین المللی، قطعنامه‌های بین المللی و جامعه جهانی قائل نیست و این موارد را تنها زمانی به رسمیت می‌شناسد که منافعش تأمین گردد.
 
نصرالله افزود: تصمیم اخیر ترامپ در واقع اهانت به تمامی قوانین بین المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد بود. زمانی که پای حمایت از اسرائیل در میان باشد، ایالات متحده آمریکا و حتی متحدانش هیچ اعتباری برای دیگران قائل نیستند.
 
دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: ایالات متحده آمریکا با اقدام خود علیه جولان، ضربه مهلکی به آنچه که از آن تحت عنوان روند صلح در منطقه خوانده می‌شود، وارد کرد. ترامپ زمانی به خود اجازه داد چنین جسارتی کند و جولان را به رژیم صهیونیستی تقدیم کند که جهان در مقابل اقدام او در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی سکوت کرد.
 
سید حسن نصرالله تأکید کرد: بدین ترتیب اکنون باید منتظر بمانیم تا فردا ترامپ فرمانی را امضا کند که به موجب آن کرانه باختری نیز به عنوان اراضی تحت حاکمیت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته می‌شود.
 
وی اظهار داشت: اکنون وقت آن رسیده است که شرکت کنندگان در نشست آینده سران عرب در کشور تونس طرح صلح عربی را پس گرفته و به نقطه صفر بازگردند. ما باید بدانیم که گزینه مقاومت همچنان بهترین گزینه برای رویارویی و مقابله با صهیونیست‌ها است.
 
دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: واقعیت تلخ امروز آن است که قطعنامه‌های بین المللی و همچنین جامعه جهانی از بی کفایتی در برابر سیاست «اعمال زورِ» دونالد ترامپ رنج می‌برند.
 
سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود به سفر اخیر وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به بیروت اشاره کرد و گفت: ما در جریان این سفر به خوبی دیدیم که وزیر خارجه قوی‌ترین کشور در جهان متن مکتوبی را قرائت می‌کند که در آن ۱۸ بار نام حزب الله و ۱۹ بار نام ایران تکرار شده بود.
 
نصرالله ادامه داد: این باعث افتخار ماست که از سوی وزیر خارجه بزرگترین کشور جهان به عنوان دشمن ایالات متحده آمریکا خطاب شویم. این بسیار برای ما مایه خوشحالی و مسرت است که دولت ترامپ تا این حد از حزب الله خشمگین باشد.
 
وی در ادامه یادآور شد: واقعیت آن است که من در سخنان وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در لبنان هیچ سخن صحیح و صادقانه ای مشاهده نکردم که مطابق بر واقعیات باشد. نباید به سفر پمپئو به لبنان به عنوان یک موضوع ساده نگریست؛ چراکه آمریکا امروز وارد یک نبرد فراگیر برای تأمین منافع رژیم صهیونیستی شده است.
 
نصرالله اضافه کرد: پمپئو در جریان سفر خود به لبنان از هر دری سخن گفت اما به این مسأله مهم و حیاتی اشاره نکرد که لبنان با مشکل بزرگی به نام اسرائیل مواجه است؛ رژیم نامشروعی که جنایت‌های زیادی مرتکب شده است.
 
دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: مردم لبنان به صلح و ثبات داخلی در کشور خود چشم دوخته اند. واقعیت این است که حزب الله جزئی از احزاب و نیروهای لبنان است که همواره روی آن حساب ویژه‌ای باز شده است.
 
سید حسن نصرالله همچنین با اشاره به سخنان وزیر خارجه آمریکا علیه حزب الله و اهانت‌های وی به این گروه در زمینه ایجاد رعب، تأکید کرد: این مقاومت و حزب الله لبنان بود که با اتکاء بر گزینه مقاومت موفق شد اراضی اشغال شده در داخل کشور را از اشغالگران بازپس گیرد. حزب الله در پارلمان نیز نمایندگانی دارد و این سخن سخیف که حزب الله رأی دهندگان را می‌ترساند، هیچگاه در لبنان شنیده نشد؛ پمپئو نسبت به آنچه که در لبنان می‌گذرد جاهل است.
 
نصرالله اظهار داشت: آقای پمپئو! این شما هستید که منطقه را ویران کردید؛ اما ما جزئی از منظومه دفاع در برابر آمریکایِ تکفیریِ تخریب‌گر هستیم که از ملت لبنان دفاع می‌کنیم. مردم لبنان خود به خوبی می‌دانند که در صورت سیطره داعش و جبهه النصره بر سوریه، امروز چه بلایی بر سر لبنان می‌آمد.
 
سید حسن نصرالله خطاب به پمپئو تأکید کرد: ملت لبنان امروز به خوبی درک می‌کند که معادله «ارتش، ملت و مقاومت» چگونه دربرابر صهیونیست‌ها قدرت بازدارندگی برای لبنان ایجاد کرده است. این قدرت بازدارندگی به فضل قدرت مقاومت و در رأس آن قدرت موشکی مقاومت، حاصل شده است.
 
وی خطاب به وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: حزب الله در معادله ایجاد صلح و ثبات در لبنان، نقش اساسی ایفا می‌کند. حزب الله در سطوح داخلی و منطقه‌ای یک قدرت نظامی توانمند محسوب می‌شود اما آیا ما از قدرت خود در ایجاد اخلال در صلح و ثبات داخلی و منطقه‌ای بهره برداری کرده ایم؟
 
نصرالله در ادامه مخاطب قرار دادن پمپئو تصریح کرد: فریادهای ما در زمینه لزوم مبارزه با فساد، به معنای اخلال در نظم و صلح داخلی است؟ زمانی که ایران پیشنهاد انتقال برق به لبنان و ارائه دیگر کمک‌ها به این کشور را مطرح می‌کند، به دنبال ضربه زدن به شکوفایی لبنان است؟
 
وی ادامه داد: پمپئو در سفر به لبنان مجموعه‌ای از افتراها و دروغ پردازی‌های پوچ را علیه ایران ساخته و پرداخته کرد. بزرگترین جنایتکار و تروریست که تهدیدی برای کشورهای جهان محسوب می‌شود، نماینده خود را به لبنان فرستاد تا همگان را علیه حزب الله تحریک کند.
 
نصرالله تأکید کرد: ما لبنانی‌ها باید به جنگ با یکدیگر برویم و در خون‌های یکدیگر غرق شویم تا آقای پمپئو و اربابش ترامپ از ما راضی شوند. آمریکایی‌ها از این ناراحت و خشمگین هستند که لبنان در صلح و ثبات به سر می‌برد.
 
دبیرکل حزب الله لبنان اضافه کرد: اقدام پمپئو در تحریک لبنانی‌ها علیه یکدیگر علت اصلی سفرش به لبنان را آشکار ساخت. این یک واقعیت است که آمریکا هیچگاه خواهان بازگشت آوارگان سوری به کشورشان نبوده و تمامی سخنانش در این خصوص کذب است.
 
سید حسن نصرالله تصریح کرد: سوری‌های ساکن اردوگاه الرکبان خواهان بازگشت به کشور خود هستند اما آمریکایی‌ها در این زمینه کارشکنی می‌کنند.
 
دبیرکل حزب الله لبنان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در محافل بین المللی از فلسطین و آرمان‌های ملت فلسطین حمایت می‌کند درحالی که آمریکا عرصه را بر ملت فلسطین تنگ کرده و به دنبال نابودی این ملت است. آقای پمپئو! اگر حزب الله در لبنان نبود اکنون شما بهانه‌ای برای سفر به این کشور نداشتید.
 
وی اظهار داشت: مشکل پمپئو این است که حزب الله دوشادوش دولت و نیروهای مقاومت سوری در سوریه جنگید و نه در کنار معارضان. اگر در کنار معارضان بودیم وزیر خارجه آمریکا با ما هیچ مشکلی نداشت.
 
نصرالله تأکید کرد: یکی دیگر از مشکلات اصلی و اساسی آمریکا با حزب الله و ایران، ایستادگی آنها در برابر معامله قرن و تلاش‌های آن‌ها برای نابودی مسأله فلسطین است.
 
وی گفت: حسب اطلاعات ما پمپئو اعلام کرده که اسرائیل جنگی را علیه لبنان آغاز نخواهد کرد اما مطمئن باشید که علت اصلی این مسأله قدرت بازدارندگی مقاومت است. جا دارد در اینجا از میشل عون، رئیس جمهور، نبیه بری، رئیس پارلمان و جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان به دلیل مواضع قاطعانه در برابر نماینده شیطان بزرگ، قدردانی کنم.
 
سید حسن نصرالله همچنین تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران و قاسم سلیمانی در حمایت از امنیت ملت لبنان به ما کمک کردند و این بسیار ستودنی است. مصلحت لبنان برای آمریکا مهم نیست و واشنگتن تنها به منافع اسرائیل می‌اندیشد.