هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 24 فروردين 1403
ساعت 18:14
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 12 اسفند 1397 ساعت 11:41
يكشنبه 12 اسفند 1397 11:02 ساعت
2019-3-3 11:41:55
شناسه خبر : 308283
در پایان توصیه‌ای به نخبگان علمی در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها دارم که با مطالعه دقیق این منشور و طرح آن در مجامع و مباحثات علمی در تشریح این منشور و عملی کردن آن گام بردارند و آحاد ملت ایران خصوصاً جوانان را با نکات ارزشمندی که ذکر شد آشنا کنند و رسانه ملی و اصحاب جراید در نشر و شرح آن توسط کارشناسان خبره و اهل فن کوشا باشند که هر بند این منشور نیازمند اقدامات عملی است و در دسترس همگان در سطوح مختلف جامعه قرار گیرد.
در پایان توصیه‌ای به نخبگان علمی در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها دارم که با مطالعه دقیق این منشور و طرح آن در مجامع و مباحثات علمی در تشریح این منشور و عملی کردن آن گام بردارند و آحاد ملت ایران خصوصاً جوانان را با نکات ارزشمندی که ذکر شد آشنا کنند و رسانه ملی و اصحاب جراید در نشر و شرح آن توسط کارشناسان خبره و اهل فن کوشا باشند که هر بند این منشور نیازمند اقدامات عملی است و در دسترس همگان در سطوح مختلف جامعه قرار گیرد.

گروه معارف و اندیشه - رجانیوز: حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی از مراجع تقلید قم طی سخنرانی و بیانیه ای از بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب حمایت کرده و به شش مطلب ذیل آن اشاره نمودند. 

 

در بیانیه آیت الله حسین نوری همدانی درباره بیانیه گام دوم انقلاب آمده است: در آغاز پنجمین دهه از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران که به رهبری زعیم عالیقدر و مرجع اعلای شیعیان یعنی حضرت امام خمینی رحمة‌الله‌علیه به وقوع پیوست و به‌عنوان یک معجزه در قرن اخیر محسوب گردید و شاید بتوان گفت اساسی‌ترین حکومت که آرزوی همه انبیاء و ائمه معصومین علیهم السلام بوده است قرار گرفته‌ایم؛ که به همین مناسبت رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای حفظه الله در منشوری بسیار ارزشمند و پر محتوا که با فکر و درایت خود تنظیم کردند و چراغ راهی را فراراه همه ملت ایران بخصوص جوانان عزیز قرار دادند.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: در این بیانیه ارزشمند ابعاد و احتیاجات آینده اقتصادی، سیاسی، علمی، فرهنگی، و مذهبی کشور مورد عنایت قرار گرفته‌است که هریک از این مسائل نیازمند به ساعت‌ها کار علمی از سوی نخبگان و متخصصان است که به بعضی از موارد مهم آن اشاره می‌کنم:

 

۱. تاکید بر ورود به عرصه و مرحله جدیدی از انقلاب که مهمترین ویژگی‌هایش غلبه بر چالش‌های سیاسی و نظامی و فرهنگی و اخیراً اقتصادی است.

 

۲. عبور ارزش‌های انقلاب از مرزها و تاثیرگذاری آن بر منطقه و کل دنیا و همچنین شکل‌گیری نظام تمدنی جوان مبتنی بر ارزش‌های معنوی

 

۳. بلوغ انقلاب در سطح مدیریت کلان جامعه و عبور از بحران‌های سخت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی

 

۴. ضرورت آماده شدن نسل جوان انقلابی حوزوی و دانشگاهی برای انجام وظایف خطیر خود

 

۵. مسؤولیت بزرگ حوزویان بویژه فضلای جوان در تولید علم حوزوی خصوصاً استنباط فقه پاسخگو به نیازهای عصر نوین و تبیین نظام تمدن اسلامی در عرصه‌های مدیریت سیاسی، اقتصادی و فرهنگی

 

۶. تاکید بر ایجاد فرصت برای نسل جوان و حمایت از آن و ضرورت تقویت وحدت و حفظ روحیه مقاومت انقلابی در مقابله با دشمن در همه زمینه‌ها

 

در بیانیه این مرجع تقلید تصریح شده است: تاکید و توجه به دستاوردهای عظیم و برکات این انقلاب شکوهمند که اهم آن در هفت محور پیاده شده است ویژگی شاخص این منشور است که باید بند بند آن تبیین گردد و برای مردم بازگو شود. توصیه‌های ارزشمندی که در هفت عنوان علمی پژوهشی، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، مرزبندی با دشمن و سبک زندگی اسلامی عنوان شده است جای کار فراوان دارد.

 

در این بیانیه آمده است: امروز بعد از گذشت چهل سال پیروزی انقلاب و مقاومت مردم ایران در مقابله با همه تحریم‌ها و تهدیدها و تجاوزها، ملت عزیز، مقتدرانه راه خود را ادامه می‌دهد و چشم این آرزوی دشمنان را برای از بین بردن این انقلاب کور نموده است. مردم بزرگ ایران با قدرت، تحت رهبری امام راحل و مقام معظم رهبری که در این قریب به ۳۰ سال با مدیریت عالی، کشور را اداره کرده‌اند، مسیر خود را طی کرده تا سرانجام این انقلاب به ظهور مولایمان حضرت بقیه‌الله الاعظم امام عصر ارواحنا فدا برسد.

 

در بیانیه آیت الله نوری همدانی خاطرنشان شده است: در پایان توصیه‌ای به نخبگان علمی در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها دارم که با مطالعه دقیق این منشور و طرح آن در مجامع و مباحثات علمی در تشریح این منشور و عملی کردن آن گام بردارند و آحاد ملت ایران خصوصاً جوانان را با نکات ارزشمندی که ذکر شد آشنا کنند و رسانه ملی و اصحاب جراید در نشر و شرح آن توسط کارشناسان خبره و اهل فن کوشا باشند که هر بند این منشور نیازمند اقدامات عملی است و در دسترس همگان در سطوح مختلف جامعه قرار گیرد.

 

در این بیانیه تصریح شده است: استقبال از این بیانیه در این روزهای اخیر خصوصاً در مجامع علمی کشور اعم از حوزه و دانشگاه بسیار بود و این تجمعات در واقع یک نوع پشتیبانی از این منشور پرمحتوا است. توقع است با تشکیل همایش‌های علمی و محور قرار دادن عناوین این منشور و تهیه مقالات و بررسی آن گام بلندی در عملی شدن آن بردارند.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

منبع: مشرق