هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 8 خرداد 1401
ساعت 14:13
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 15 بهمن 1397 ساعت 16:23
دوشنبه 15 بهمن 1397 15:50 ساعت
2019-2-4 16:23:33
شناسه خبر : 305575
شخصیت های مختلف عراقی با حمایت از تمامیت ارضی کشور خود صحبت های ضدایرانی آمریکا را هم محکوم کردند و به آمریکا یادآور شدند که حق تهدید و توطئه علیه ایران از خاک عراق را ندارند.
شخصیت های مختلف عراقی با حمایت از تمامیت ارضی کشور خود صحبت های ضدایرانی آمریکا را هم محکوم کردند و به آمریکا یادآور شدند که حق تهدید و توطئه علیه ایران از خاک عراق را ندارند.
گروه بین الملل-رجانیوز: پس از اینکه آمریکا از عراق خواست تا در تحریم ظالمانه علیه ایران مشارکت کند و با پاسخ محکم مسئولین عراقی روبه ور شد این دومین بار است که مقامات این کشور به اظهارت ضدایرانی این کشور واکنش نشان میدهند.
 
به گزارش رجانیوز 45 روز قبل بود که رئیس جمهور آمریکا به صورت شبانه و بدون اطلاع به دولت عراق وارد «پایگاه هوایی عین‌الاسد» در استان الانبار در غرب بغداد شد. این حرکت خلاف اصول دیپلماتیک البته با واکنش عراقی ها رو به رو شد. مسئولین عراق نیز در پاسخ به روحیه استکباری رئیس جمهور آمریکا که خواستار حضور رئیس جمهور و نخست وزیر عراق در پایگاه آمریکایی شده بود ضمن بیان لزوم خارج شدن آمریکایی ها از این کشور درخواست ترامپ را رد کردند.
 
در اقدامی دیگر روز یکشنبه سوم فوریه دونالد ترامپ در گفت‌وگو با شبکه «سی‌بی‌اس» با صحبت هایی ضدایرانی خود و توهین به حاکیمت عراق یکبار دیگر واکنش مردم و مقامات این کشور را برانگیخت.
 
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه خود گفت که ایالات متحده قصد دارد حضور نظامی خود در عراق را برای نظارت بر ایران و کل خاورمیانه حفظ کند.
ترامپ گفت: ما هزینه زیادی را برای ساخت این پایگاه فوق العاده (در عراق) صرف نمودیم. ما می‌توانیم آنرا نگه داریم. یکی از دلایلی که من می خواهم آن را حفظ کنم این است که من می خواهم ایران را تحت نظر داشته باشم، زیرا ایران یک مشکل واقعی است. ترامپ در عین حال نیاز به پایگاه در عراق برای حمله به ایران از خاک این کشور را انکار نمود و خاطر نشان کرد: نه، دلیل این است که من می خواهم توانایی نظارت بر ایران را داشته باشم.
 
در خصوص استفاده از خاک عراق برای زیر نظر گرفتن ایران تا کنون واکنش اعتراضی طیف وسیعی از مسئولان و شخصیت‌های عراقی را شاهد بوده ایم. شخصیت های مختلف عراقی با حمایت از تمامیت ارضی کشور خود صحبت های ضدایرانی آمریکا را هم محکوم کردند و به آمریکا یادآور شدند که حق تهدید و توطئه علیه ایران از خاک عراق را ندارند.
 
پس از «برهم صالح» رئیس‌جمهور که خواستار توضیح دولت آمریکا شد، «حسن کریم الکعبی» معاون اول رئیس پارلمان، «هوشیار زیباری» وزیر خارجه اسبق، ائتلاف الفتح و جنبش حزب‌الله عراق، اکنون عمار الحکیم، حیدر العبادی، ائتلاف دولة القانون، جنبش نجباء و دیگر گروه‌های عراقی نیز به صف منتقدان ترامپ پیوسته‌اند.
 
عمار حکیم: عراق مبدأ تعرض به ایران نخواهد شد
«سید عمار الحکیم» رهبر «جریان حکمت ملی» و رئیس ائتلاف «الاصلاح و البناء» عراق در صفحه توئیتر خود نوشت: «عراق هرگز چنین اجازه‌ای نخواهد داد [که از عراق به ایران تعرض شود]» او تأکید کرد: هرگز نمی‌پذیریم که عراق به مبدئی برای تسویه حساب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل شود یا مکانی برای تهدید و توطئه یا حمله به کشورهای همسایه باشد.
 
عمار حکیم در ادامه با تأکید بر قانون اساسی عراق ادامه داد: قانون اساسی نمی‌پذیرد که عراق تهدیدی برای ثبات و امنیت منطقه و جهان باشد و به همین دلیل ما تلاش‌ها برای تبدیل عراق به مکانی برای تهدید همسایگان را تهدیدی برای منافع و امنیت ملی خود می‌دانیم.
 
حیدر العبادی: سخنان ترامپ، موجب بحران رابطه با آمریکا می‌شود
حیدرالعبادی، نخست وزیر سابق عراق نیز با صدور بیانیه‌ای، سخنان ترامپ را در تعارض با قانون اساسی عراق و آمریکا دانست و تأکید کرد: عراق تأکید دارد که حضور آمریکا در قالب ائتلاف بین‌المللی در چارچوب حاکمیت عراق و با هدف حمایت لجستیکی و اطلاعاتی و آموزشی است. العبادی ادامه داد: سخن گفتن از پایگاههای آمریکایی به منظور مقابله با کشورهای همسایه عراق، باعث می‌شود تا رابطه با آمریکا وارد بحران‌های پیش‌بینی نشده‌ای شود.
 
او از دولت آمریکا خواست تا در موضع‌گیری خود تجدید نظر کند و سخنانی به زبان نیاورد که موجب تیره شدن غیر ضروری فضای روابط میان عراق و آمریکا شود.
دولة القانون: پارلمان درباره حضور نیروهای آمریکایی بزودی تصمیم می‌گیرد.
 
«بهاء الدین نوری» سخنگوی ائتلاف دولت قانون، نیز سخنان ترامپ را نقض توافق سال ۲۰۱۱ میان آمریکا و عراق دانست و گفت: در این توافق به وضوح، خروج نیروهای آمریکایی و صرفا حضور مشاوران و مربیان نظامی در داخل پایگاههای نظامی تأکید شده است. او گفت که با شروع دوره جدید پارلمان، نمایندگان با جدیت در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق موضع خواهند گرفت و تحرکات جدی و با مصممی برای پایان خضور این نیروها در پارلمان وجود دارد.
 
تأکید ائتلاف «الاصلاح و الاعمار» بر لغو توافق امنیتی با آمریکا
ائتلاف الاصلاح و الاعمار به ریاست «صباح الساعدی» نیز با صدور بیانیه‌ای از «برهم صالح» به عنوان رئیس‌جمهور عراق خواست تا تمامی اقدامات را برای صیانت از حاکمیت عراق به کار گیرد و همچنین از «عادل عبدالمهدی» به عنوان نخست‌وزیر نیز خواستار کنترل نیروهای آمریکایی و خارجی در عراق شد. این ائتلاف بزرگ پارلمانی عراق همچنین اعلام کرد که لغو قرار داد امنیتی با آمریکا به سال ۲۰۱۱ را با هدف  حفظ حاکمیت عراق که « به تکرار از سوی نیروهای آمریکایی نقض شده است» به پارلمان خواهد برد.
 
ائتلاف البناء: عراق ملک آباء و اجدادی ترامپ نیست
ائتلاف پارلمانی البناء به ریاست «هادی العامری» نیز با ادبیات شدیدی به سخنان ترامپ واکنش نشان داد و «حسن سالم» از اعضای اصلی این ائتلاف در خطاب به ترامپ گفت: عراق ملک آباء و اجدادی تو نیست و اجازه باقی ماندن هیچ نیروی خارجی در عراق را نمی‌دهیم.
او ابقای نیروهای آمریکایی در عراق از سوی ترامپ را نشانه «بی مبالاتی و بی فکری» دولت آمریکا دانست و گفت که اجازه استفاده از خاک عراق علیه کشورهای همسایه را نخواهیم داد.
 
جنبش النجباء: باید به آمریکا معنی داشتن حق حاکمیت را یاد بدهیم
«هاشم الموسوی» سخنگوی جنبش النجباء عراق هم از دولت این کشور خواست تا موضع صریحی در قبال سخنان و اقدامات ترامپ اتخاذ کند و در ادامه از نمایندگان پارلمان خواست تا با برگزاری جلسه‌ای، معانی «آزادی و حق حاکمیت و استقلال» را به آمریکا بیاموزند.
او تأکید کرد: عراق بنده آمریکا نیست و ما هم خواستار جنگ نیستیم اما از جنگ نمی‌ترسیم و این حق ماست که از مردم و حاکمیت عراق دفاع کنیم.
 
مطالب مرتبط