هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 02:44
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 29 دى 1397 ساعت 16:58
شنبه 29 دى 1397 16:47 ساعت
2019-1-19 16:58:11
شناسه خبر : 304208
امروز هایپرمارکت‌ها که محل گذر همه‌ی مردم هستند تبدیل شده است به یک عامل مهم در ایجاد حس ناامیدی و شکاف طبقاتی. هایپرمارکت‌های برند فروشی که امروز در ویترین‌های خود نوشیدنی‌هایی حاوی طلای خوراکی به فروش می‌رسانند. بله درست خواندید، طلای خوراکی! آنهم در نوشیدنی‌های یک لیتری. نوشیدنی‌هایی که هیچ خاصیتی جز چشم و هم چشمی و تبرج یا خودنمایی ندارند.
امروز هایپرمارکت‌ها که محل گذر همه‌ی مردم هستند تبدیل شده است به یک عامل مهم در ایجاد حس ناامیدی و شکاف طبقاتی. هایپرمارکت‌های برند فروشی که امروز در ویترین‌های خود نوشیدنی‌هایی حاوی طلای خوراکی به فروش می‌رسانند. بله درست خواندید، طلای خوراکی! آنهم در نوشیدنی‌های یک لیتری. نوشیدنی‌هایی که هیچ خاصیتی جز چشم و هم چشمی و تبرج یا خودنمایی ندارند.
گروه اجتماعی-رجانیوز: اسراف علاوه بر این که از لحاظ دینی نامشروع و حرام است مذموم اخلاقی نیز به حساب می‌آید. ضد فرهنگی که امروزه سبک زندگی قسمتی از مردم بر اساس آن شکل گرفته است. خرید و استفاده از کالاهای لوکس و لاکچری برای چشم و هم چشمی و تبرج آفتی شده که این روزها زیاد به چشم می‌آید. اخیرا برای خودنمایی، سرمایه‌داران نوکیسه اقدام به تبلیغ خوراکی‌هایی از جنس طلا می‌کنند. واین یعنی فروپاشی کامل اخلاق در طبقه نوکیسگان سرمایه‌دار!
 
به گزارش رجانیوز اگر در برخی از خیابان‌های بالای شهرتهران قدم بزنید و از هایپرمارکت‌های آن از نزدیک دیدن کنید چیزهایی را خواهید دید که نه با منطق و نه اخلاق و نه دین سازگاری ندارند. کالاهایی که ساخته شده‌اند برای یک طبقه سرمایه‌دار تا بیش از همیشه تمایز آنان با عموم مردم جامعه را به رخ بکشند. محصولات و کالاهایی که در ویترین‌ها به عرضه گذاشته می‌شوند تا همه‌ی جامعه را تحریک به خرید کنند، اما واقعیت این است که تنها یک طبقه اشراف و سرمایه‌داران نوکیسه توانایی خرید آن را دارند. به عبارتی فروشندگان عرضه همگانی می‌کنند اما ارضای طبقاتی!
 
 تمایز طبقات سرمایه‌دار، متوسط و فقیر جامعه در حوزه خوراکی‌ها قبل‌تر در رستوران‌ها نمود عینی داشت. رستوران‌هایی که احتمالا عموم مردم سالی یک بار هم گذرشان به آن‌ها نمی‌افتاد. اما امروز هایپرمارکت‌ها که محل گذر همه‌ی مردم هستند تبدیل شده است به یک عامل مهم در ایجاد حس ناامیدی و شکاف طبقاتی. هایپرمارکت‌های برند فروشی که امروز در ویترین‌های خود نوشیدنی‌هایی حاوی طلای خوراکی به فروش می‌رسانند. 
 
 
یک نوشیدنی صدوبیست هزار تومانی!
 
 
بله درست خواندید، طلای خوراکی! آنهم در نوشیدنی‌های یک لیتری. نوشیدنی‌هایی که هیچ خاصیتی جز چشم و هم چشمی و تبرج یا خودنمایی ندارند. سرمایه‌دار نوکیسه برای نشان دادن تمایز طبقاتی خود مشتری پروپاقرص این نوشیدنی‌ها می‌شود. اتفاقی که به تبعیض و حس نفرت در جامعه منجر خواهد شد. 
 
 

نوشیدنی طلایی! tala.mp4 | دانلود فیلم 

 
 
 
البته متاسفانه نوشیدنی‌های حاوی طلای خوراکی تنها نمونه خوراکی‌های لاکچری نیستند. در همان خیابان‌های تهران دونات فروشی‌هایی دیده می‌شود که اقدام به تهیه و تولید دونات‌هایی با روکش طلای بیست‌و‌چهار عیار می‌‎کنند. دونات‌هایی که روکش بدون طعم طلا دارند قرار نیست طعم جدیدی به مخاطبان خود ارائه دهند! این دونات‌های طلا برای ایجاد حس تمایز طبقه سرمایه‌دار تهیه می‌شوند. باید گفت هزینه‌ای که بچه پولدارها برای خرید دونات 5 هزار تومنی به قیمت نجومی می‌کنند هزینه استوری‌های اینستاگرامی برای چشم و هم چشمی است. 
 
دونات روکش طلا!!!
 
 
 
 
 
نوشیدنی و دونات طلایی نمونه‌های متاخری از جولان سرمایه‌داری در زیرپوست شهر تهران هستند. این جریان از سال 91 و با عرضه بستنی روکش طلا در برج میلاد شروع شد. بستنی‌هایی که روکش طلای خوراکی آن به گفته مسئولان رستوران برج میلاد از آلمان می‌آمد و مخصوص شهروندان درجه یک تهرانی بود. یک بستنی طلایی با قیمت نجومی برای ایجاد تمایز بین شهروندان تهرانی و ایجاد حس برتری میان سرمایه‌داران نوکیسه! آن هم در برجی که پولش را مردم داده بودند. اگر مسئولان همان سال رو به روی این نوع اشرافی‌گری‌هایی که مستقیما در جامعه اتفاق می‌افتد ایستاده بودند و اجازه جولان سرمایه‌داری در شهر را نمی‌دادند وضعیت امروز این گونه نبود.
 
البته لاکچری زیست کردن تنها در استفاده از خوراکی‌های طلا خلاصه نمی‌شود اما تا به امروز این خودنمایی‌های سرمایه‌داری تا این اندازه توی چشم نزده بود. خوراکی‌هایی که تا دیروز فرقی بین طبقه بالا و پایین نمی‌گذاشت! نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های قابل خرید از سوپرمارکت‌ها برای همه قیمت معقولی داشت و خرید آن‌ها نشان برازندگی و تمایز نبود. اما امروزه در این هایپرمارکت‌ها خرید نوشیدنی و خوراکی و ... نشان برازندگی شده است. اتفاقی که باید سال‌ها پیش جلوی آن گرفته می‌شد و نشد تا به این وضعیت رسید.
 
شاید خنده‌دار به نظر برسد اما امروز گوشت گوساله‌‌ای در تهران عرضه می‌شود به قیمت کیلویی یک میلیون تومان! گوساله که گوساله است و فرقی ندارد، برای همین فروشندگان آن ادعایشان سر مسئله دیگری است. آن‌ها می‌گویند ما برای گوساله‌ها موزیک پخش می‌کنیم و آن‌ها را ماساژ می‌دهیم تا گوشت نرم تری داشته باشند! بله با همین استدلال به شدت مضحک سرمایه‌داران را هم تلکه می‌کنند. البته همه می‌دانند که ماساژ دادن گوساله و یک میلیون کیلویی پول دادن بابت آن خنده‌دار است. اما این برای تمایز بین طبقات اجتماعی لازم است! سرمایه‌داران نوکیسه باید به یک شکل تمایز خود با دیگران را به رخ بکشند و برای همین حتی اگر تلکه هم شوند اعتراض نمی‌کنند.
 
به هر صورت زیست لاکچری و تمایز طبقاتی از خرید خانه و ماشین به بطن زندگی مردم رسوخ کرده است. دیگر بحث تمایز در همه‌ی ابعاد آن به چشم می‌آید و کم‌کم چیزی نمی‌ماند که به صورت مشترک بین طبقات ثروتمند و عامه مردم استفاده شود. این خطرناک است. به چند علت هم خطرناک است. یکی به آن علت که تمایز بین افراد جامعه هرچه بیشتر شود شکاف طبقاتی بیشتر می‌شود و شکاف طبقاتی هرچه بیشتر شود هزینه‌های اجتماعی نیز افزایش خواهد یافت و نارضایتی عمومی کشور را فرا خواهد گرفت. 
 
بنابراین باید مسئولان نسبت به این معضل جدی که بدون شک آسیب‌های زیادی را به کشور و جامعه وارد می‌کند حساس باشند. حساس بودن نیز به معنای تلاش برای جلوگیری از فراگیری و دست اندازی سرمایه‌داری به مرزهایی از بازار است که تا دیروز بین فقیر و غنی فرقی نمی‌گذاشت.