هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 11 مهر 1400
ساعت 16:51
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 26 دى 1397 ساعت 13:02
چهارشنبه 26 دى 1397 12:46 ساعت
2019-1-16 13:02:23
شناسه خبر : 304111
در زمانی که افزایش نرخ ارز دل مردم را خالی کرده و نوسانات بازار قدرت خرید مردم را پایین آورده‌، خبر خرید یک تابلوی 4 میلیاردی در جامعه چه تاثیری خواهد داشت؟ قطعا به افزایش نابرابری‌ها خواهد افزود. اصولا در یک جامعه هر چه با پول بیشتر بشود هر چیزی را خرید، داشتن یا نداشتن پول مهم‌تر خواهد بود
در زمانی که افزایش نرخ ارز دل مردم را خالی کرده و نوسانات بازار قدرت خرید مردم را پایین آورده‌، خبر خرید یک تابلوی 4 میلیاردی در جامعه چه تاثیری خواهد داشت؟ قطعا به افزایش نابرابری‌ها خواهد افزود. اصولا در یک جامعه هر چه با پول بیشتر بشود هر چیزی را خرید، داشتن یا نداشتن پول مهم‌تر خواهد بود
گروه اجتماعی-رجانیوز: واقعا زیر پوست شهر چه می‌گذرد؟ این سوالی است که هر روز اهمیت پاسخ به آن برای همگان روشن‌تر می‌شود. یکی از معضلات اساسی این روزها نمودار شدن عینی شکاف طبقاتی و حساس برانگیز شدن این مسئله است. سرمایه‌دارها جلوی چشم همه میلیارد میلیارد هزینه خرید آثار هنری می‌کنند و گرانی کمر مردم را شکسته است.
 
به گزارش رجانیوز گویا با گران‌تر شدن دلار ثروتمندان نیز عرصه بیشتری برای جولان و بالابردن میانگین ضریب جینی پیدا کرده‌اند. جدیدا هم باب شده است که با برگزاری حراجی‌های بزرگ بر روی تولیدات هنری به دلار قیمت گذاری می‌کنند و بعد با نرخ دلار 4200 تومان به یکدیگر می‌فروشند. تا هم شائبه پولشویی را ایجاد کنند و هم آثاری با قیمتهای نجومی در اختیار داشته باشند که روزی اگر خواستند آن را بفروشند، چندبرابر سود کرده باشند.
 
تقریبا در اواخر هفته گذشته و درست زمانی که مردم شهر تهران تعطیلات خود را سپری می‌کردند، عده‌ای مشغول خرید از یکی ازحراجی‌های معتبر تهران بودند. این حراجی که به نام «حراجی تهران» معروف است، از سال 91 در هتل پارسیان برگزار می‌شود و عده‌ای آن را الگوبرداری از حراج کریستیز لندن و نیویورک خوانده‌اند که در آنها آثار هنری عرضه می‌شود. دهمین دوره این حراجی در حالی پایان یافت که مجموع فروش آن 34 میلیارد و 403 میلیون تومان را رد کرده بود. 
 
البته همانطور که گفته شد ارزش گذاری آثار هنری توسط این حراجی به دلار انجام می‌شود و سایت حراج تهران قیمت دلار را برای تیرماه و دی‌ماه سال ۱۳۹۷ حدود ۴۲۰۰ تومان تعیین کرده که این عملا با آنچه در کف بازار دیده می‌شود تناقض آشکار دارد.
 
مجموع فروش ده دوره‌ای که این حراجی برگذار کرده است چیزی نزدیک به ۱۹۰ میلیارد تومان بوده است که بنا به نرخ واقعی دلار می‌شود چیزی حدود ۵۷۰ میلیارد تومان!
 
 
 
شبهه پولشویی!
 
درباره حراج تهران حرف و حدیث‌های فراوانی از طرف رسانه‌ها منتشر شده که حراج تهران را متهم به پولشویی می‌کند. فرهیختگان در شماره روز 23 دی در گزارشی تحت عنوان «حراج تهران یا پولشویی» نوشته است:
«علیرضا سمیع‌آذر، مسئول برگزاری حراج تهران، در پاسخ به این شبهه‌ها گفته است: 
«اولا رقم‌هایی که در حراج تهران مبادله می‌شود به هیچ وجه قابل مقایسه با ارقام پولشویی نیست. ثانیا پولشویی مربوط به افرادی است که پول و سرمایه کثیف دارند که از راه‌هایی مثل فروش اسلحه، موادمخدر و دیگر مصادیق مجرمانه به دست آمده باشد اما خریداران آثار هنری جزء فرهیخته‌ترین افراد متمول جامعه ما هستند و اینها شایسته‌ترین و معتبرترین افراد به حساب می‌آیند و خدا کند هر کسی که پول دارد بیاید در این حوزه، سرمایه خود را بگذارد.» 
اما اولا ۱۹۰  میلیارد تومان که با احتساب قیمت دلار به امروز معادل ۵۷۰ میلیارد تومان می‌شود، ابدا رقم کمی نیست و ثانیا پولشویی نه‌تنها صرفا مربوط به فروشندگان اسلحه و موادمخدر نیست و لااقل اقتصاد ایران، بیشتر توسط اختلاس از صندوق‌های ذخیره ادارات مختلف و وام‌های کلان بانکی و خصوصی‌سازی‌ها با این موضوع آشناست، بلکه اتفاقا حوزه فرهنگ و هنر بهترین مکان برای پولشویی است و این مساله نه‌تنها در ایران، بلکه در همان مافیاهای غربی که فروشنده اسلحه و موادمخدر نیز هستند هم دیده می‌شود. به هر حال پاسخ‌های سمیع‌آذر به هیچ‌وجه قانع‌کننده نیست و شبهات هنوز پابرجا هستند.»
 
 
حراج تهران با رانت ویژه!
 
درباره مسئله حراجی‌ها البته دو نکته حائز اهمیت است. اول آنکه این حراجی‌ها با قیمت‌گذاری روی آثار هنری و فروش آن‌ها با دلار 4200 تومانی در اصل رانتی را بوجود می‌آورند که شخص خریدار یک اثر میلیاردی که مشخص هم نیست واقعا این میزان ارزش دارد یا نه می‌تواند بعدها به قیمت‌های بیشتری این آثار را به فروش برساند. این مسئله هم رانت است و هم هنر و آثار هنری را به ابتذال سرمایه می‌کشاند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
حراجی‌هایی با طعم شکاف طبقاتی!
 
نکته دوم نیز در بطن جامعه اتفاق می‌افتد. در زمانی که افزایش نرخ ارز دل مردم را خالی کرده و نوسانات بازار قدرت خرید مردم را پایین آورده‌، خبر خرید یک تابلوی 4 میلیاردی در جامعه چه تاثیری خواهد داشت؟ قطعا به افزایش نابرابری‌ها خواهد افزود. اصولا در یک جامعه هر چه با پول بیشتر بشود هر چیزی را خرید، داشتن یا نداشتن پول مهم‌تر خواهد بود. امروز مرزهای بازار به آثار هنری هم رسیده است و باید گفت هرچه بازار به مرزها و وجوه دیگر زندگی بشر دست اندازی کند، اخلاق هم بیشتر ضایع خواهد شد. این نوع حراجی‌ها در اصل موید یک سبک زندگی مدرن و مبتذل‌ هستند. سبک زندگی اسراف و تبذیر که حاضر می‌شود چند میلیارد به پای خرید یک تابلو هزینه کند و چشمش را به روی جامعه و آسیبی که این نوع سبک زندگی به مردم وارد می‌کند را نبیند.
 
 
 
 
بنابراین دیدن این نوع اقدامات و حراجی‌‎ها که در کمتر از دوساعت میلیارد میلیارد پول را به بهانه خرید آثار هنری جا به جا می‌کنند مایه تاسف است. اقدامی که خواه یا ناخواه به نارضایتی عمومی منجر خواهد شد.