هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 3 مهر 1401
ساعت 22:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 25 دى 1397 ساعت 15:58
سه شنبه 25 دى 1397 15:56 ساعت
2019-1-15 15:58:10
شناسه خبر : 304076
مسئولین محلی در برخی موارد عزم مقابله ندارند، اما دربرخی موارد که میخواهند برخورد کنند، از بالا به آنها فشار می آورند. این قضیه که در فضای مجازی منتشر شده است، به نظر من نسبت به تخلفاتی که در لواسان هست، تخلفات کوچکی است. جالب اینجاست که درخیلی از این تخلفات تذکرات و اخطارهای زیادی داده شده است، اما در برخی موارد دیوان عدالت به نفع متخلف حکم می دهد!
مسئولین محلی در برخی موارد عزم مقابله ندارند، اما دربرخی موارد که میخواهند برخورد کنند، از بالا به آنها فشار می آورند. این قضیه که در فضای مجازی منتشر شده است، به نظر من نسبت به تخلفاتی که در لواسان هست، تخلفات کوچکی است. جالب اینجاست که درخیلی از این تخلفات تذکرات و اخطارهای زیادی داده شده است، اما در برخی موارد دیوان عدالت به نفع متخلف حکم می دهد!

گروه اجتماعی_رجانیوز: ماجرا از یک توییت شروع شد. توییتی که چند هفته پیش، خبر از تخلفات داماد علی شمخانی در لواسان میداد، اما در میان اخبار فراموش شده بود، ولی این روزها بار دیگر به سرتیتر اخبار راه یافته است. تخلفی که در ابتدا مساله ساده ای به نظر می رسید، اما با ورود رسانه ها ابعاد جدید تری به خود گرفته است.

 

به گزارش رجانیوز یاشار سلطانی حدود یک ماه قبل در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت:

«حال که ایام به کام دامادها شده، یادی کنیم از هادی میرمحمدعلی داماد آقای «ش». آقای «ش» آیا از تخلف آشکار داماد خود که صاحب ملکی در لواسان است و دوبرابر مجوز قانونی ساخته خبر دارید؟ خروجی پیوند خانوادگی با مسئولان: مصونیت و پیشرفت شده است! #آرمان_های_انقلاب».

 

بعد از این موضوع سایت انصاف‌نیوز با مطلبی تحت‌عنوان گاف یاشار سلطانی درباره داماد شمخانی نوشت: «نام کوچک داماد آقای شمخانی امیرحسن است نه هادی، این اسم هادی هم نزدیک به اسم هانی میرمحمدعلی، یعنی برادر هادی است که داماد صفدر حسینی یعنی همسر فاطمه حسینی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است.» این بده‌بستان‌های رسانه‌ای ادامه پیدا کرد و بعد از این ماجرا فاطمه حسینی هم در صفحه توئیترش نوشت: «در پی شایعه‌پراکنی اخیر علیه اینجانب مبنی‌بر ویلای غیرقانونی در لواسان حق پیگیری قضایی را برای خود محفوظ دانسته و در راستای شفافیت به دستگاه قضا شکایت می‌کنم. زندگی و فعالیت‌هایم همواره شفاف بوده و حال وقت آن است که مدعیان، اسناد ادعاهای خود را به دادگاه ارائه کنند.»

 

با این حال با ورود رسانه ها ابعاد جدیدی از این اتفاق رونمایی شد. میلاد گودرزی، خبرنگار و فعال فضای مجازی در روزهای گذشته با حضور در منطقه لواسان پیگیر ماجرا شد و با انتشار کلیپی از بررسی های خود اطلاعات جدیدی از حجم بالای تخلف در منطقه لواسان را افشا کرد. در همان ابتدای مسیر مشخص شد تصاویری که برای این ادعا یعنی تخلف میرمحمدعلی و حسینی در فضای مجازی منتشر شد، یکی نیست و برای دو پلاک ثبتی متفاوت است. بعد از پرس‌وجو از حاضران در این موضوع تصدیق شد و البته اتفاقات جالبی هم رخ داد. در این کلیپ مشخص می‌شود هر دو ویلا تخلف دارند، هردو اسامی هادی و هانی میرمحمدعلی هم وجود خارجی دارند اما اتفاقاتی که افتاد، سوای تایید تخلفات متعدد در ساخت‌وساز در این مناطق و دورزدن قانون و ادامه تخلفات با کمیسیون ماده 100و تطمیع شهرداری لواسان، نقش بازی کردن حسن میرمحمدعلی که در منطقه و در مقابل ویلای خود ایستاده است و خود را پیمانکار معرفی کرده و از تخلفات موجود در منطقه هم اطلاعاتی ارائه می‌کند.

 


Lavasan P1 Tel.mp4 | دانلود فیلم 

دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی

 

 در ادامه این ماجرا امام جمعه لواسان در گفت و گو با برنامه تهران بیست در روزهای اخیر، از ساخت کاخ ۶۰۰۰ متری تا اعمال‌ نفوذ وزیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سابق دولت روحانی در این منطقه خبر داد.

 

افشاگری امام جمعه لواسان از ساخت کاخ ۶۰۰۰ متری تا اعمال‌ نفوذ وزیر‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سابق دولت روحانی

 

او در این برنامه گفت: «الان در لواسان کاخ 6000 متری ساخته اند. ما خیلی درگیر این ماجرا بودیم، اما با نفوذ و لابی انجام شد و به هرکس و مراکزی مطرح می کنیم تا جلوی این کار گرفته شود، چشم خود را می بندند. وقتی صداوسیما از صاحب این کاخ تبلیغ می کند، من دیگر چه بگویم؟ کسی است که ثروت دارد، بانک دارد، بازار فلان دارد و نفوذ دارد ما دیگر چه می توانیم بگوییم؟ ما مشکلی که در لواسان داریم، فسادی است که سالها ریشه دوانده است. ما ساخت و ساز در قله کوه داریم. ساخت و ساز در ده داریم؛ مسئولین محلی در برخی موارد عزم مقابله ندارند، اما دربرخی موارد که میخواهند برخورد کنند، از بالا به آنها فشار می آورند. این قضیه که در فضای مجازی منتشر شده است، به نظر من نسبت به تخلفاتی که در لواسان هست، تخلفات کوچکی است. جالب اینجاست که درخیلی از این تخلفات تذکرات و اخطارهای زیادی داده شده است، اما در برخی موارد دیوان عدالت به نفع متخلف حکم می دهد!. به عنوان نمونه دیوان عدالت معمولا هرجا که کمیسوین ماده 100 دستور تخریب می دهد، دیوان دستور توقف می دهد. 90 درصد این گونه است. یک جا دستور توقف نداد و برعکس دستور تخریب داد، و آن هم کنار خانه جناب وزیر بود. وزیری که جدیدا استعفا داد و الحمدلله رفت».

 


Lavasan P2 Tel.mp4 | دانلود فیلم 

آقای داماد: هزارمتر خلاف ساخته م، جریمه ش رو هم میدم!

 

در ادامه امام جمعه لواسان در مصاحبه با مهر به بررسی تخلفات عمده در لواسان پرداخت:

 

* انتقادات شما به ساخت و سازهای غیرمجاز اخیرا بازتاب های فراوانی داشته، اصولا این ساخت و سازها در چند نوع صورت می گیرد؟

 

در خصوص فساد و مبارزه با فساد در لواسان باید به چند نکته توجه داشت، اول این که ما نباید فقط شهر لواسان را ببینیم، بلکه منطقه لواسان که شهر لواسان بخش کوچکی از آن است، را باید دید، لواسان شامل لواسان کوچک و بزرگ، دهستان ها و مناطق حفاظت شده است، در کنار این بخش باید رودبار قصران را نیز با وسعت زیاد دید و با یک روند با آن برخورد کرد، این مساله اول است.

 

مساله دوم این که ما با چند پدیده در این خصوص مواجه هستیم. یکی پدیده زمین خواری، که امروز به تپه خواری و کوه خواری نیز رسیده است، که جزئیات آن را به مراجع قانونی گفته ام و خبر دارند و در حال پیگیری برای برخورد با این مساله زشت هستیم.

 

در زمین خواری و تپه خواری تنها از بین رفتن باغ ها و زمین ها مهم نیست، بلکه منابع طبیعی و محیط زیست ما که محل زندگی وحوش و آبریزیان لواسان است، نابود می شود.

 

مساله دوم ساخت و سازهای غیرقانونی و بسیار غیرمنطقی است، که در سطح لواسان و رودبار قصران انجام می شود. این ساخت و سازها در خارج از شهرها و نوک قله ها در حال انجام است و تنها به شهر لواسان منحصر نمی شود، ساخت ویلا در کوه ها ضربه های زیادی به منابع آبی و نیز کوه ها می زند، مشکل جدی ما این موضوع است.

 

در کنار این مشکلات، مساله  سومی است، که تصرفات در منابع آبی با حفر چاه های غیرمجاز در تلو و دیگر مناطق و نیز تصرفات غیر اصولی در حاشیه جاجرود را داریم.

 

* ضعف موجود در مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز چیست؟

 

این ۳ معضل متاسفانه به ۳ یا ۴ نمونه ختم نمی شود، بلکه روز به روز در حال افزایش است و هرکس که دستش می رسد، بدون توجه به آینده خود، فرزندان و نسل های آینده در حال انجام این تصرفات غیرقانونی است.

 

در خصوص ساخت و سازها نیز با چند مطلب مواجه هستیم، اولا قانونی که به عنوان قانون شهرداری ها به ویژه کمیسیون ماده ۱۰۰ داریم، قوانینی بسیار قدیمی و برای سال ۱۳۳۴ بوده و به هیچ وجه با مقتضیات زمان متناسب نیست و فاصله جدی داریم و مجلس باید قانون جدیدی با توجه به نیازهای امروز مصوب کند. از طرف دیگر مواردی که کمیسیون ماده ۱۰۰ یا ۹۹ وارد می شود و تخلف را عمده دیده و دستور تخریب می دهد، متاسفانه دیوان عدالت اداری حکم را بر می گرداند و علی رغم تخلف جدی، دستور پرداخت جریمه را به جای تخریب صادر می کند.

 

حال شورای عالی شهرسازی اعلام کرده که نباید بیش از ۱۵۰ متر در ۳ طبقه ساخته شود، که این قانون در زمین های هزار متری و ۲ هزار متری به هیچ وجه و توسط هیچ کس اجرا نشده و نمی شود، شما یک نفر را نمی بینید، به این قانون مجری باشد و همه در حال خلاف هستند، حال آن ها که کم تر خلاف می کنند، به عنوان مثال ۱۵۰ متر را به ۲۰۰ یا ۲۵۰ متر و ۳ طبقه را به ۴ طبقه تبدیل می کنند، اما اخیرا می بینیم، که تراکم بیش از ۹۰ درصد ساخته می شود.

 

* ساخت وسازهای غیرمجاز امروز بیشتر به روستاهای لواسان و رودبار قصران کشیده شده، راهکار مقابله با این معضل چیست؟

 

متاسفانه بله، امروز می بینیم، در برخی روستاها تا ۶ الی ۷ طبقه نیز ساخته می شود، که اتفاق بسیار بدی است و عملا محیط زنده و طبیعت لواسان را از بین می برد، بنده به مسئولین و معتمد محل عرض می کنم، همان بلایی که در اوخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ در شمیرانات افتاد و شمیرانات کارکرد خود را به عنوان نفس گاه تهران از دست داد، در حال حاضر در لواسان و رودبار قصران در حال رخ دادن است.

 

* مسئولان چه وظایفی در برابر این معضل دارند؟

 

کار بنده این است، که به مسئولین محلی، استانی و کشوری تذکر دهم، که این تذکر را چه شفاهی و چه کتبی داده ام و می دهم و مستندات برای آن ها فرستاده، درخواست کرده و پیگیری نیز می کنم، این وظیفه ای است، که انجام می دهم، اما مسئولیتی نیز متوجه مسئولین است، که باید انجام دهند، در این بین مسئولین محلی مانند شورای شهر، شهردار و بخشدار لواسان و فرماندار شمیرانات و ادارات محیط زیست و منابع طبیعی مسئولیت خود را جدی بگیرند و بهانه کمبود نیرو منطقی نیست. ساخت یک ساختمان یک شبه نیست، باید جلوی آن را گرفت، متاسفانه شبهه رشوه و ... کم نیست، گزارش هایی نیز در این موارد به بنده می رسد، که فلانی در فلان جا رشوه گرفته است.

 

مسئولین بالادستی نیز ۲ دسته هستند، یک سری مسئولان اجرایی بالا دستی هستند، مانند استانداری تهران، وزارت کشور، مسکن و شهرسازی، شورای عالی شهرسازی و ... باید ورود کنند و به طور جدی از مسئولین محلی مطالبه کنند، اما متاسفانه در برخی موارد قضیه برعکس است، یعنی از فلان وزارتخانه تماس می گیرند و می گویند جلوی ساخت فلان شخص را نگیرید، بگذارید، بسازد، یعنی نه تنها دفاع نمی کنند، بلکه اگر از این جا نیز جلوی کار را می گیرند، از بالا فشار می آورند، که ساخت و ساز انجام شود.

 

دومین نوع مسئولین نیز مسئولین قضایی هستند، که اعم از سازمان بازرسی کل کشور، دیوان اداری کشور و ... باید به طور جدی وارد شده و در حکم ها تجدید نظر کنند، این ساخت و سازها به ضرر آینده است، مجلس نیز باید ورود کند و علاوه بر بُعد نظارتی باید قانون را اصلاح کند.

 

* مردم چه وظیفه ای در مقابله با این اقدام غیرقانونی دارند؟

 

 بخشی نیز بر عهده مردم است، که باید پای کار آمده و در محل و منطقه خود نسبت به این مساله حساس شده و هرجا این امر را مشاهده کردند، گزارش دهند و با مطالبه گری اجازه ندهند، این ساخت و ساز انجام شود.

 

مسئولین نیز باید به سراغ شفاف سازی بروند، من معتقدم شهرداری لواسان و بخشداری لواسان مشخصات هر ساخت و سازی را در سایت گذاشته و به طور دقیق و شفافیت اطلاع رسانی کند، ایرادی ندارد، هرکس کاری انجام می دهد، باید شفاف باشد و مسئولین بالادستی نیز باید مراقبت کند، اگر یک نماینده مجلس و یا وابستگان وی در حال ساخت و ساز خلاف است، باید خود نمایندگان مجلس با او مقابله کنند، کمیسیون اصل ۹۰ مجلس باید با او مقابله کند، اگر در مجلس مقابله کنیم، نیازی به حرف زدن ما نیست.

 

چرا چشم خود را بر روی تخلفات ساختمانی بسته ایم، بسیاری از تخلفات ساختمانی در لواسان و یا رودبار قصران یا کار مسئولین و یا وابستگان مسئولین است، باید با این افراد برخورد شود، در یک روستا مانند « ناصرآباد» ، «کند» ، «افجه» و ... ساختمان های عجیب غریب ساخته می شود، چرا در لواسان باید کاخ ۶ هزار متری ساخته شود و ما روی این کاخ ۶ هزار متری چشم خود را ببندیم، چرا نباید برخورد کنیم، نمونه های تخلفات ساختمانی فراوان است، هر فرد محلی در لواسان تخلفات را می داند و فرد متخلف را نیز می شناسد.

 

به نظر من رسانه ها نیز در این جهت وظیفه دارند، باید با اطلاع رسانی و انتشار اخبار درست و متقن مردم را در جریان گذاشت، هدف ما نیز افشاگری نیست، افشاگری حاصلی ندارد، هدف حذف و ریشه کن کردن فساد است، باید کاری کنیم، که زمینه فساد در منطقه از بین برود.

 

بنده به نوبه خود در حال پیگیری از طریق مسئولین مربوطه کشوری، استانی و منطقه ای با ذکر مصادیق هستم ولی متاسفانه عزم برخورد با تخلفات را در مسئولین به ویژه بالادستی ها نمی بینم، حال و انگیزه برخورد با این تخلفات را ندارند، اگر برخورد نشود، در آینده ای نزدیک از لواسان تنها یک اسم می ماند و باید با بحث آب، تنفس و حیات وحش لواسان و گیاهان و درختانی مانند سیب و گیلاس خداحافظی کرد.