هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 19:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 25 دى 1397 ساعت 11:20
سه شنبه 25 دى 1397 11:11 ساعت
2019-1-15 11:20:51
شناسه خبر : 304062
 یک ماه از اجرای توافق «استکهلم» می گذرد اما ائتلاف غربی - عربی - صهیونیستی به سرگردکی سعودی ها صدها بار آتش بس را نقض کرده و شهر و بندر الحدیده را هدف قرار داده تا چیزی از مذاکرات صلح سوئد باقی نماند.
یک ماه از اجرای توافق «استکهلم» می گذرد اما ائتلاف غربی - عربی - صهیونیستی به سرگردکی سعودی ها صدها بار آتش بس را نقض کرده و شهر و بندر الحدیده را هدف قرار داده تا چیزی از مذاکرات صلح سوئد باقی نماند.
گروه بین الملل-رجانیوز: پانزدهم آذرماه امسال دور چهارم مذاکرات صلح یمن با حضور نمایندگان کمیته عالی انقلاب یمن و هیئت وابسته به دولت مستعفی در شهر استکهلم ،پایتخت سوئد آغاز شد.
 
مذاکرات در شهر استکهلم یک هفته به طول انجامید و در نهایت طرفین با یکدیگر برای کاهش تنش در استان تعز و تبادل اسرا به توافق رسیدند و مقرر شد از بیست و هفتم آذرماه در شهر و بندر الحدیده آتش بس برقرار کنند.
 
حالا نزدیک به یک ماه از اجرای توافق «استکهلم» می گذرد اما ائتلاف غربی - عربی - صهیونیستی به سرگردکی سعودی ها صدها بار آتش بس را نقض کرده و شهر و بندر الحدیده را هدف قرار داده تا چیزی از مذاکرات صلح سوئد باقی نماند.
 
براساس اطلاعات به دست آمده، یگان های زمینی، موشکی، توپخانه ای و جنگنده های سعودی روزانه  دهها مرتبه مواضع نیروهای یمنی و مناطق مسکونی را در شهر الحدیده و مناطق حومه هدف قرار می دهند و همین مسئله باعث شده توافق آتش بس بی معنا شود.
 
 
همزمان با نقض توافق استکهلم، مزدوران سعودی از دهم دی ماه حملات سنگینی را در شمال استان حجه ( شمال غرب یمن) آغاز کرده اند تا نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت انصارالله را در بخش راهبردی « حرض» محاصره کنند.
 
مزدوران چند ملیتی سعودی در مرحله نخست با پشتیبانی جنگنده های عربستانی توانستند در محور شمال شرق و جنوب شرق بخش « حرض» پیشروی کنند و بخش‌های مرکزی و غربی کوه «الحصنین» را به اشغال خود دربیاورند. 
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، مزدوران سعودی در جریان درگیری ها موفق شدند نیروهای یمنی را در بخش « حرض» در شمال استان حجه از سه محور محاصره کنند و فشارها را در این محور تشدید کردند.
 
 
به گفته منابع میدانی، نیروهای مزدور چند ملیتی سعودی در روزهای گذشته درصدد بودند خود را از مناطق جنوبی کوه « حصنین» به شمال منطقه « مثلث عاهم» برسانند تا نیروهای یمنی در بخش راهبردی «حرض» محاصره شوند اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده اند و ناکام مانده اند.
 
در حال حاضر، ۱۰ درصد از مساحت استان حجه از جمله صحرای میدی و بخش وسیعی از مناطق «حیران و طوال» به اشغال نیروهای مزدور سعودی درآمده اما نیروهای یمنی بیش از ۹۰ درصد از خاک این استان در کنترل دارند.
 
اگرچه نیروهای یمنی در شمال استان حجه در موضع تدافعی قرار دارند و به شدت از مواضع خود در بخش « حرض» دفاع می کنند اما در مرکز و جنوب استان الجوف به روند هجومی خود علیه مزدوران سعودی ادامه داده اند و پیروزی های چشمگیری را به دست آورده اند.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، نیروهای یمنی با انجام عملیات های گسترده در بخش جنوبی استان الجوف موفق شده اند بخش وسیعی از مناطق تحت اشغال مزدوران سعودی را بخش « المتون» به کنترل دربیاورند.
 
بخش «المتون» دروازه ورود به شرق استان‌های صعده و عمران محسوب می‌شود و نیروهای یمنی در تلاش هستند با پاکسازی این منطقه، نفوذ خود را در مناطق جنوبی و مرکزی استان الجوف افزایش دهند.
 
 
اگر نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت انصار الله موفق شوند بخش «المتون» را به کنترل خود دربیاورند به ورودی منطقه «الحزم» خواهند رسید که یکی از مهم‌ترین بخش‌های تحت اشغال نیروهای مزدور سعودی در استان الجوف است.
 
به گفته منابع میدانی، عملیات در جنوب استان الجوف از حومه بخش « المصلوب» هم در جریان است و نیرو‌های یمنی درصدد هستند با پاکسازی این بخش وارد شمال غرب استان مآرب و شمال شرق استان صنعاء شوند تا فشار مزدوران سعودی را در این محورها به حداقل کاهش دهند.
 
از مرکز استان الجوف خبر می‌رسد، نیروهای ارتش و رزمندگان انصارالله عملیات جدیدی را برای پاکسازی حومه غربی بخش «خب و الشعف» آغاز کرده اند و  پس از درگیری های سنگین توانستند بخش وسیعی از منطقه « الظهره» را به کنترل درآورند.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، در حال حاضر، بیش از ۷۵ درصد از مساحت استان الجوف از جمله «صحرای الاجاشر، پایگاه الخنجر، المهاشمه و …» که اغلب بیابانی هستند در اشغال نیروهای مزدور سعودی است.
 
خبرها از شمال و شمال شرق استان البیضاء حاکیست، عملیات در بخش های راهبردی « قانیه و ناطع» در جریان است؛ نیروهای یمنی اگر بتوانند این بخش های مهم را به کنترل دربیاورند امنیت در کمربند شمالی و شمال شرقی استان البیضاء برقرار و وارد استان های مآرب و شبوه می شوند.
 
هلاکت نیروهای سعودی
۸۰ درصد از استان البیضاء درکنترل ارتش و رزمندگان انصارالله یمن است؛بخش‌هایی از شمال، شرق و جنوب هم که معادل حدود ۱۷ درصد از مساحت کل استان است در  اشغال مزدوران سعودی است؛ حدود ۳ درصد از استان تحت اشغال گروه‌های تروریستی داعش و القاعده است.
 
به گزارش گروه بین المل رجانیوز، پیشروی های نیروهای یمنی فقط به مناطق تحت اشغال مزدوران سعودی خلاصه نشده و عملیات در استان های جنوبی عربستان از جمله « نجران، عسیر و جیزان» ادامه دارد.
 
در حال حاضر، نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت انصارالله بخش های از جنوب استان نجران، جنوب شرق استان جیزان و جنوب استان عرسیر عربستان را در کنترل دارند و حملات مزدوران و نظامیان سعودی برای سیطره مجدد بر این مناطق نتیجه نداده است.