هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 04:29
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

دوشنبه 24 دى 1397 ساعت 10:36
دوشنبه 24 دى 1397 10:21 ساعت
2019-1-14 10:36:28
شناسه خبر : 304021
حملات هوایی و توپخانه ای ائتلاف غربی (آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها) به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش به مناطق مسکونی در نوار ساحلی شرق رود فرات ادامه دارد و در یک ماه گذشته دهها تن از شهروندان کشته و زخمی شده اند.
حملات هوایی و توپخانه ای ائتلاف غربی (آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها) به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش به مناطق مسکونی در نوار ساحلی شرق رود فرات ادامه دارد و در یک ماه گذشته دهها تن از شهروندان کشته و زخمی شده اند.
گروه بین الملل-رجانیوز:نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه ( شبه نظامیان کُرد و عرب) از بیستم آذرماه امسال عملیات جدیدی را با پشتیبانی ائتلاف غربی علیه بازمانده های گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات در جنوب و جنوب شرق استان دیرالزور سوریه آغاز کردند که مساحتی در حدود 245 کیلومتر مربع در اشغال آنان بود.
 
به گزارش رجانیوز، نیروهای دموکراتیک سوریه در گام نخست به سمت شهرک هجین ( مهم ترین پایگاه داعش در شرق رود فرات) هجوم آوردند و پس از درگیری های سنگین توانستند حدود 90 درصد از این شهرک مهم و راهبردی را به تصرف دربیاورند.
 
درگیری هاسنگین در حومه جنوبی شهرک هجین تا دهم دی ماه ادامه داشت و در نهایت نیروهای دموکراتیک سوریه پس از درگیری های نفس گیر موفق شدند این شهرک را به سیطره درآورند.
 
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه در ادامه به سمت حومه جنوبی شهرک هجین پیشروی کردند و با عقب راندن تروریست های داعش توانستند شهرک های « البوحسن و البوخاطر» را هم به کنترل دربیاورند.
 
با تغییر 180 درجه ای تحولات میدانی و سقوط دومینوار مواضع گروه تروریستی داعش در شرق رود فرات، نیروهای دموکراتیک سوریه به پیشروی ها ادامه دادند و 80 درصد از شهرک «الکشمه» را هم به تصرف درآوردند. 
 
نیروهای دموکراتیک سوریه در نهایت پس از 8 روز درگیری سنگین در هجدهم دی ماه توانستند با عقب راندن تروریست های داعش، شهرک « الکشمه» را به طور کامل به سیطره درآورند و با دفع ضد حملات، مواضع را در این شهرک تثبیت کنند.
 
 عملیات در شرق رود فرات پس از تصرف شهرک «الکشمه» متوقف نشد و نیروهای دموکراتیک سوریه به پیشروی ها در محور جنوبی ادامه دادند و شهرک «الشعفه» را از اشغال تروریست های داعش خارج کردند.
 
 
نیروهای دموکراتیک سوریه در محور دوم عملیات در نزدیکی مرزهای مشترک با عراق توانستند ضربات سنگین دیگری را به تروریست های داعش وارد کنند و با حمایت ائتلاف غربی توانستند شهرک باغور تحتانی را به سیطره خود درآورند.
 
با تسلط نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه بر شهرک باغور تحتانی، ارتباط تروریست های داعش با مرزهای مشترک عراق به طور کامل قطع و حلقه محاصره آنان در شرق رود فرات تنگ تر شد.  
 
شهرک باغور فوقانی هدف دیگر در نزدیکی مرزهای مشترک با عراق بود و نیروهای دموکراتیک سوریه پس از درگیری‌های سنگین توانستند نزدیک به 60 درصد این شهرک را از اشغال تروریست‌های داعش خارج کنند.
 
با پیشروی هایی که در حدفاصل بیستم آذرماه تا هجدم دی ماه امسال به دست آمد، مساحت تحت اشغال بازمانده های گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات از 245 کیلومتر مربع به 75 کیلومتر مربع کاهش یافت.
 
 
 نیروهای دموکراتیک سوریه با پشتیبانی ائتلاف غربی عملیات را در نوار ساحلی شرق رود فرات از حومه جنوبی شهرک « الشعفه» ادامه دادند و بیست و دوم دی ماه توانستند منطقه « الرمیلان» را از اشغال تروریست های داعش خارج کنند.
 
در حال حاضر، درگیری های سنگین در حدفاصل حومه جنوبی شهرک « الشعفه» و شهرک « البوبدران» در جریان است و نیروهای دموکراتیک سوریه درصدد هستند با عقب راندن تروریست های داعش، راه را برای پیشروی به سمت شهرک مهم و راهبردی « السوسه» باز کنند.
 
یک منبع میدانی در گفت وگو با رجانیوز اعلام کرد: تونل های تروریست های داعش در حومه جنوبی شهرک « الشعفه» کار را برای نیروهای دموکراتیک سوریه سخت و سرعت پیشروی آنان را در این محور کند کرده و همین مسئله باعث شده که برخی مناطق میان طرفین دست به دست شود.
 
این منبع میدانی افزود: نیروهای دموکراتیک سوریه اگر بخواهند به شهرک راهبردی « السوسه» نزدیک شوند باید شهرک « البوبدران» را از اشغال تروریست های داعش خارج کنند اما درگیری ها در این محور همچنان ادامه دارد.
 
براساس آخرین اطلاعات به دست آمده از نزدیکی های مرزهای مشترک با عراق، درگیری ها در بخش شمالی شهرک باغور فوقانی همچنان ادامه دارد و تروریست‌های داعش در این محور مقاومت می کنند.
 
در حال حاضر، مساحت تحت اشغال بازمانده‌های گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات به حدود 50 کیلومتر مربع کاهش یافته و فقط شهرک‌های «السوسه، المراشده، صفافنه، الشجله و بخش شمالی باغور فوقانی» در اشغال آنان است.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، حملات هوایی و توپخانه ای ائتلاف غربی (آمریکایی‌ها و فرانسوی‌ها) به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش به مناطق مسکونی در نوار ساحلی شرق رود فرات ادامه دارد و در یک ماه گذشته دهها تن از شهروندان کشته و زخمی شده اند.