97/10/22 - 15:26 1970-1-1 03:30:00
شناسه خبر : 303928
بسیاری از خلبان‌های آمریکایی، فرانسوی، انگلیسی، اسرائیلی و مصری به استخدام سعودی و امارات درآمده اند. بین خلبان‌ها الان درگیری هست که خلبان‌های مصری معترضند که چرا به ما 8000 دلار می‌دهید ولی به خلبان‌های آمریکایی و انگلیسی 25000 دلار می‌دهید؟
بسیاری از خلبان‌های آمریکایی، فرانسوی، انگلیسی، اسرائیلی و مصری به استخدام سعودی و امارات درآمده اند. بین خلبان‌ها الان درگیری هست که خلبان‌های مصری معترضند که چرا به ما 8000 دلار می‌دهید ولی به خلبان‌های آمریکایی و انگلیسی 25000 دلار می‌دهید؟
گروه بین الملل-رجانیوز: جنگ رسانه ای سعودی‌ها بعد از مذاکرات صلح استکهلم و معرفی خود به عنوان پیروز این جنگ درحالی انجام شد که سال ها مقاومت مردم یمن توانست شیخ نشینان عرب را از دستیابی به زیاده خواهی هایشان ناامید کند. با دکترسیدهادی سیدافقهی کارشناس و تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه و کاردار سابق ایران در لبنان به گفت وگو نشستیم تا علاوه بر بررسی ادعای سعودی‌ها و آخرین وضعیت تجاور آنها به یمن در خصوص آینده این کشور و توطئه ها و تحرکات اخیر محور غربی-عربی تحلیل وی را بشنویم.
 
1-به عنوان سوال اول لطفا بفرمایید که براورد شما از مذاکرات صلح استکلهم چیست و ادعای طرف سعودی مبنی بر پیروزی در این مذاکرات را چقدر واقعی می‌دانید؟ 
 
اینکه سعودی‌ها یا گروه‌های وابسته به منصورهادی که مورد حمایت سعودی‌ها هستند مطرح می‌کنند که ما برنده مذاکرات هستیم این یک بلوف سیاسی است. دلیل این مساله هم این است که اگر واقعا این توافق به نفع آنها می‌باشد چرا هنوز دارند مناطق مختلف یمن را بمباران می‌کنند؟ چرا هنوز کارشکنی می‌کنند؟ چرا هنوز محاصره ادامه دارد؟ وحتی صدای سازمان ملل و نماینده سازمان ملل که یک شخص هلندی است را هم درآورده اند به طوریکه اخیرا وی اعلام کرده یک عده دارند کارشکنی می‌کنند. خوب چه کسی الان در حال کارشکنی است؟ چه کسی جلوی کشتی هایی که به سمت الحدیده می‌روند را گرفته است؟ چه گروهی مرتب مشغول بمباران الحدیده و اطراف آن می‌باشد؟ عربستان سعودی.
 
از طرف دیگر دست بالا با انصارالله و ارتش یمن و کمیته انقلاب می‌باشد چون آنها راضی بودند و یک پیروزی بزرگ سیاسی کسب کردند چون برای اولین بار سازمان ملل آنها را به عنوان طرف مذاکره به صورت رسمی‌دعوت کرد و در واقع پای یک توافقنامه نشستند و در مورد تبادل اسرا و جنازه‌ها و. . .  را هم امضا کردند فلذا کسی پیروز است که پایبند به این توافق باشد و الان هم انصارالله پایبند مانده و طرف مقابل مشغول کارشکنی است. بنابراین سعودی‌ها و طرفدارانشان و شرکایشان می‌خواهند شکست خود را توجیه کنند و می‌گویند ما پیروزیم در حالی که در استکلهم هم به این مذاکرات و هم به این مواد مورد توافق مجبور شدند و از سر اجبار پای میز مذاکره آمدند. 
 
2-یک بحثی که مطرح است و شماهم به آن اشاره کردید این مساله است که سعودی‌ها تحت فشارهای بین المللی که در جریان جنگ یمن و هم چنین قضیه خاشقچی به آنها وارد شد مجبور به مذاکره شدند و به  این مذاکرات صرفا به عنوان یک اقدام تاکتیکی برای کاهش فشارهای بین المللی نگاه می‌کنند.  به نظر شما این مساله چقدر حقیقت دارد و آیا  نتایج مذاکرات فعلی واقعا ضمانت اجرایی دارد؟ 
 
ببینید من بعید نمیدانم که سعودی‌ها و اماراتی‌ها به یک نحوی بالاخره می‌خواهند از این جنگ رهایی پیدا کنند چرا که هم به لحاظ فشارهای بین المللی هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ قوانین و مقررات بین المللی و حتی به لحاظ تلفات انسانی اینها تا حدی می‌خواهند جنگ را پایان دهند. درکنار همه‌ی این موارد از منظر دیگر هزینه‌ی این جنگ نیز بر گرده‌ی سعودی‌ها و تا حدی اماراتی‌ها سنگینی می‌کند به طوریکه برای دومین سال پیاپی سعودی‌ها دچار کسری بودجه شده اند. این شکی نیست که سعودی‌ها می‌خواهند به یک نحوی این جنگ پایان بپذیرد منتهی نمی‌خواهند که انصارالله به عنوان پیروز میدان شناخته شود.
 
 خوب این مساله از یک سو یک شکست بسیار سنگینی خواهد بود برای آنها و از سوی دیگر هزینه‌ی سیاسی و هزینه‌ی منطقه ای استراتژیک برای سعودی‌ها در بر خواهد داشت. هم در داخل خود عربستان این موضوع تبدیل به بحران خواهد شد که آقا شما بیخود رفتید چهارسال این همه هزینه کردید و دست آخر دست از پا درازتر برگشتید و یمن را به طرفداران ایران واگذار کردید. پس این از این بحث که درواقع اینها می‌خواهند به جنگ خاتمه دهند اما در عین حال می‌خواهند خود را پیروز این میدان نشان دهند یا حداقل اگر پیروز نیستند شکست خورده نشان داده نشوند.  و یمن را هم در یک حالت بینابینی نگه دارند چون اینها نمی‌توانند تحمل کنند که یکی از دشمن ترین دشمنان آنها یعنی انصارالله بر مسند قدرت باشند یا بخش مهمی‌از دولت آینده وفاق ملی یمن بعد ازآتش بس و ورود به مرحله سیاسی و تشکیل دولت وفاق ملی ببینند کسی که تا دیروز دشمن سرسخت آنها بود امروز می‌خواهد کنار آنها و در یک دولت مشترک بخواهد حضور داشته باشد. 
 
پس درواقع الان مساله این است که از یک طرف سعودی‌ها تحت شدید ترین فشارها هستند و از یک طرف هم بحث آبرو و هزینه هایی که کردند در میان است و اینها مساله ای است که آنها را با چالش مواجه کرده و باعث می‌شود به پایان جنگ تن درندهند فلذا به قول شما برای تخفیف فشارهای بین المللی می‌گویند که ما مذاکره می‌کنیم و حتی پای میز مذاکره هم می‌آیند و ممکن است حتی مواردی را امضا هم بکنند ولیکن در نهایت چیزی که در فکرشان است این است که باید انصارالله را از دایره بازیگری سیاسی در یمن حذف کرد. البته ممکن است یک چیز خودمختار گونه ای به اینها در صعده، الحدیده و آن طرفها بدهند اما اینکه مشارکت جدی در حکومت آینده یمن داشته باشند سعودی‌ها این را فعلا تحمل نمی‌کنند. 
 
3-یکی از مسائلی که هم اکنون به صورت گسترده مطرح می‌شود امکان تجزیه یمن به دوقست شمالی و جنوبی می‌باشد که نحوه‌ی استقرار گروه‌های مختلف در این کشور نیز این فرضیه را تایید می‌کند. دیدگاه حضرتعالی نسبت به این مساله چیست؟ 
 
الان عملا یمن تجزیه شده است. عملا نه رسما.  منتها خوب جامعه‌ی جهانی زیر بار نمی‌رود و خود انصارالله هم قبول نمی‌کند که یمن دوتکه شود مثل زمانهای قبل و یمن شمالی با پایتختی صنعا و یمن جنوبی با پایتختی عدن. 
 
این رو برنمی‌تابند نه حزب کنگره و نه خود انصارالله.  منتها متاسفانه در جنوب این آمادگی وجود دارد و از چند طرف این آمادگی دارد مورد تطبیق قرار می‌گیرد. اماراتی‌ها و سعودی‌ها می‌گویند در نهایت اگر ما نتوانستیم کل یمن را قبضه کنیم و انصارالله را از عرصه‌ی سیاسی تبعید کنیم به این سمت می‌رویم. 
 
مورد دیگر این که جنبش جدایی طلب جنوب هم در عدن دنبال همین مساله است که ما می‌خواهیم برگردیم و یمن جنوبی خودمان را احیا بکنیم. مساله‌ی دیگر القاعده، داعش و اینها هستند و هم چنین خود اسرائیل که نمی‌خواهد یمن یکپارچه باشد. آمریکایی‌ها هم خوب می‌خواهند این کشور آنقدر درگیریش طولانی شود که همه‌ی نیروها فرسوده شوند و خودش بتواند بر چاه‌های نفت یمن و بر آبراه‌های حساس یمن بتوانند مسلط شوند. یک مطلب دیگر هم اینکه الان در استان المهره عشایر این استان برعلیه فعالیت‌ها و زدن پایگاه‌های نظامی‌سعودی مرتب مشغول تظاهرات هستند. 
 
در خود عدن عرض کردم الان درگیری‌های خونینی بین گروه‌های مختلف وجود دارد و خود منصورهادی عمدتا در خارج و در ریاض به سر می‌برد و از اقامت طولانی مدت در یمن واهمه دارد چون ممکن است در معرض ترور و حذف فیزیکی قرار بگیرد. وضع یمن در جنوب یک وضع خیلی نا امن تر و خیلی نامطلوب تر از وضع شمال است.
 
 در شمال کمتر چنین حوادثی را شاهد هستیم و اقدامات خونین بین گروه‌های مختلف را در شمال کمتر شاهد هستیم. و درگیری بین این طرف و آن طرف است در واقع بین انصارالله، کمیته‌های مردمی‌و ارتش یمن از یک سو و طرفداران سعودی از طرف دیگر است که این یک درگیری معمولی است اما درگیری نامتعارف الان در یمن جنوبی است که این همه گروه‌های مختلف جمع شده اند و هرگروه می‌خواهد سلطه‌ی خودش را در یمن، بنادر این کشور و حتی جزایر آن اعمال کند، همانطور که خوب می‌دانید متاسفانه امارات آمده با منصورهادی یک قرارداد صد ساله برای اجاره‌ی جزیره‌ی سوکوترا بسته است و حتی نیروهم پیاده کرده و درحال تاسیس پایگاه می‌باشد. بنابراین نگرانی جدی در مورد وضع تجزیه یمن وجود دارد اما اینکه این مساله چقدر توسط جامعه جهانی مورد پذیرش قرار می‌گیرد و چه اتفاقی می‌افتد به مذاکرات سیاسی آینده بستگی دارد. 
 
4-آقای دکتر یک بحثی که در صحبت‌های خود به آن اشاره کردید بحث نقش مخرب امریکاییها در یمن بود. . در مورد نحوه‌ی ظهور و بروز قدرت‌های فرا منطقه ای در یمن  مانند امریکا، فرانسه، انگلیس و. . . و نقش مخرب آنها در این کشور توضیح می‌فرمایید. 
بله بازیگر اصلی اینها هستند در پشت پرده. 
 
*یعنی حضور میدانی هم دارند؟ 
بله حتی در میدانی. شما استحضار دارید بسیاری از خلبان‌های آمریکایی، فرانسوی، انگلیسی، اسرائیلی، مصری و. . . به استخدام نیروهای هوایی ارتش‌های عربستان سعودی و امارات درآمده اند.  در این مساله که شکی نیست. به همین دلیل هم بین خلبان‌ها الان درگیری هست که خلبان‌های مصری معترضند که چرا به ما 8000 دلار می‌دهید به طور مثال ولی به خلبان‌های آمریکایی و انگلیسی 25000 دلار می‌دهید؟ یک رسوایی واقعا گسترده ای در این مساله رخ داد. 
 
 بنابراین در همین مساله حدیده هم که الان حدود چهار ماه از این درگیری و تلاش‌های مکرر اینها برای تصرف حدیده، هم بندر، هم فرودگاه و هم شهر حدیده ناکام ماند همه آمده بودند، یعنی آمریکاییها، فرانسوی ها، انگلیسی‌ها و. . . حتی ما اخبار یمن داشتیم که اسرای اسرائیلی و فرانسوی هم در بین اسرای جنگ حدیده هست.
 
 بله اینها حضور دارند و الان هم مستشارها هستند و هم چنین فروش تسلیحات به صورت محرمانه نیز بین انگلیس و امریکا و عربستان با وجود مخالفت کنگره ادامه دارد.  فلذا بحث اصلی طمع آمریکاست که بتواند دریای سرخ و کریدور آبی کانال سوئز را کنترل کند و حتی بتواند یک حفاظت آبی بین تنگه هرمز و تنگه‌ی باب المندب اعمال کند برای مزاحمت کشتی‌های تجاری و نفتی ما. اینها خوب وجود دارد. یعنی بازی بازی آمریکاست وگرنه عربستان جرات می‌کرد بدون رضایت آمریکا و حمایت‌های آن این همه خون در یمن بریزد؟ خوب قطعا اینچنین نیست. 
 
5-آقای دکتر با توجه به اینکه به نقش قدرت‌های استکباری در مسائل یمن اشاره کردید و با توجه به این مساله که مذاکرات به مقطع حساسی رسیده است آیا فکر می‌کنید این نفوذ مخرب کشورهایی مثل امریکا در فضای پس از جنگ نیز در قالب‌های جدید سیاسی و اقتصادی در یمن حفظ خواهد شد و در واقع برای مقابله با این مساله در دوران صلح یمنی‌ها چه کاری می‌توانند انجام دهند؟ 
 
برای این مساله به زمان بندی برنامه‌های اینها ماباید دقت کنیم. یعنی آمریکایی‌ها یک برنامه‌های ضربتی دارند. یک برنامه‌های میان مدت دارند و یک برنامه‌های بلند مدت دارند. مثلا یک برنامه‌ی ضربتی در عراق به نام داعش به وجود آوردند که در عرض شش ماه داعش بیاید و برعراق مسلط شود و خلافت اسلامی‌در عراق و شام را اعلام کند و بعد برود سر وقت سوریه و خلافتش را گسترش دهد و بیاید سمت ایران. خوب این طرح ضربتی نگرفت و با تشکیل حشدالشعبی و کمک‌های جمهوری اسلامی‌ایران موفق شدیم در کنار مردم و نیروهای مسلح عراق داعش را شکست دهیم. 
 
الان و در برنامه‌ی میان مدت امریکا دارد داعش را بازتولید می‌کند. مرتب الان دارد به داعشی‌ها کمک رسانی می‌کند وبرای آنها برنامه‌ریزی می‌کند و آنها را بازآرایی می‌کند در کرکوک، در دیالی در اطراف الانبار و مخصوصا مرز عراق و سوریه که می‌خواهند گذرگاه زمینی را ببندند که ایران را محدود کنند و راه دسترسی آن به مدیترانه را ببندند. خوب اینها هست. 
 
بنابراین در یمن هم در یک طرحی که آنها فکر می‌کردند حداکثر شش ماهه است انصارالله تسلیم می‌شود. خوب الان این طرح شکست خورده، اینها را دعوت به مذاکره می‌کنند و حتی ممکن است بخشی از دولت را به انصارالله بدهند و انصارالله نتواند اداره کند و در بازسازی آن بماند و نتواند مطالبات مردم را پاسخ دهد و مردم از انصارالله فاصله بگیرند. 
 
در واقع مشابه همان بلایی که سر اخوان المسلمین در مصر آوردند، اول گذاشتند آنها بیایند و تمام کپن‌هایشان را خرج کنند بعد وقتی اینها را درگیر مساله‌ی روزمره‌ی مصر کردند مردم ناراضی شدند، ریختند در خیابان و اخوان المسلمین را با یک شبه کودتا سرنگون کردند و الان آقای السیسی را به عنوان یک دیکتاتور بدتر از سادات و مبارک سرکار آورده اند. ممکن است این اتفاق بیافتد فلذا باید انصارالله خیلی هوشیار باشند که تن به هر طرحی که از طرف خلیجی‌ها یا سازمان ملل یا امریکا که همه در واقع سر و ته یک کرباس هستند ندهند و زود نپذیرند و با احتیاط کامل و با رایزنی با کسانی که دلسوزشان هستند مانند جمهوری اسلامی‌ بتوانند با هوشمندی این پیروزی‌ها و این همه خون هایی که تقدیم کردند را بتوانند حفظ کنند. 
 
*باتشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.