هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 20 دى 1397 ساعت 14:43
پنجشنبه 20 دى 1397 12:41 ساعت
2019-1-10 14:43:37
شناسه خبر : 303818
از یک طرف دانشجویان بسیجی دانشگاه شیراز برای رسیدگی به مساله کارتن خواب ها، خیابان خواب شدند و از طرفی اقدامات انقلابی رئیس دادگستری کهگیلویه وبویراحمد که با حمایت های مردم همراه بود و باعث شد مفسدان اقتصادی قصد جان این مسئول انقلابی را بکنند. خبرهایی که ظاهر تلخی اما باطن شیرینی دارد.
از یک طرف دانشجویان بسیجی دانشگاه شیراز برای رسیدگی به مساله کارتن خواب ها، خیابان خواب شدند و از طرفی اقدامات انقلابی رئیس دادگستری کهگیلویه وبویراحمد که با حمایت های مردم همراه بود و باعث شد مفسدان اقتصادی قصد جان این مسئول انقلابی را بکنند. خبرهایی که ظاهر تلخی اما باطن شیرینی دارد.
گروه اجتماعی-رجانیوز: خبر تکان دهنده فوت یک زن کارتن خواب در شیراز نتوانست مانع از بروز احساسات و اقدام انقلابی دانشجویان شود و آنها را در هم صدایی با افراد بی خانمان به خیابان ها کشاند.
 
در گوشه و کنار کشور خبرهای ریز و درشتی از اقدامات انقلابی و عدالت خواهانه مردم و برخی مسئولین به گوش می رسد که نوید از زمین برداشته شدن علم  عدالت خواهی را می دهد. عدالت خواهی اصیلی که نه دست به سیاه نمایی و تکمیل پازل دشمن می زند و نه مسئولیت را با صرف نوشتن چند بیانیه از سر خود باز میکند. این عدالت خواهی به جای نق زدن و جلوه فروشی فردی وسط میدان مبارزه تفاوت انقلابی گری با بازی های سیاسی را نشان میدهد. 
 
 از یک طرف دانشجویان بسیجی دانشگاه شیراز برای رسیدگی به مساله کارتن خواب ها، خیابان خواب شدند و از طرفی اقدامات انقلابی رئیس دادگستری کهگیلویه وبویراحمد حمایت های مردم را بوجود آورد و باعث شد مفسدان اقتصادی قصد جان این مسئول انقلابی را بکنند. خبرهایی که ظاهر تلخی اما باطن شیرینی دارد. 
 
به گزارش رجانیوز: دانشجویان برخی دانشگاه‌های شیراز با شنیدن خبر فوت یک کارتن خواب 50ساله در شهرشان دست به اقدام زدند و سه‌شنبه شب را در خیابان و مقابل ساختمان شورای شهر به صبح رساندند.
 
 
احسان زیارتی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز در این‌باره به فرهیختگان می‌گوید: «هفته گذشته خبر فوت یک بانوی کارتن‌خواب به نام «گلبس» در شیراز، بسیاری را اندوهگین کرد. پس از انتشار این خبر برخی از فعالان دانشجویی نیز اعتراض خود را نسبت به نبود گرمخانه در شیراز و بی‌توجهی به وضعیت معتادان و کارتن‌خواب‌ها اعلام کردند، اما چون این اعتراض چندان مورد توجه مسئولان قرار نگرفت، تصمیم گرفتیم اقدام اجرایی‌تری انجام دهیم تا مسئولان متوجه عمق این فاجعه شوند.» 
 
زیارتی ادامه می‌دهد: «از عصر سه‌شنبه طبق هماهنگی قبلی که با تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف انجام دادیم، دانشجویان تجمع اعتراضی مقابل ساختمان شورای شهر شیراز را آغاز کردند که در آن زمان نسبت به عدم سازماندهی کارتن‌خواب‌ها شعار دادیم، اما پس از عدم پاسخگویی مسئولان بنا شد تا زمانی که تصمیم اساسی جهت حل مشکل کارتن‌خواب‌های شیراز اتخاذ نشود، مقابل ساختمان شورای شهر در سرما بمانیم و آنجا را ترک نکنیم.»
 
این فعال دانشجویی در پاسخ به اینکه تاکنون مسئولان در جمع شما حاضر شده‌اند یا خیر؟ عنوان کرد: «با تجمع اعتراضی بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز مقابل شورای شهر، یکی از اعضای شورا بین دانشجویان حضور پیدا کرد و قرار شد جلسه‌ای فوری با معاونان و مسئولان ارشد شهر تشکیل شود، اما اگر به نتیجه فوری نرسد، باز این تجمع ادامه خواهد داشت.»
 
 
وی با اشاره به اینکه تعداد کارتن‌خواب‌ها در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرده است و مسئولان باید فکری به حال آن می‌کردند، گفت: «طبق قانون یکی از مهم‌ترین وظایف شورای هر شهر، به‌عنوان مرکز تصمیم‌گیری در آن شهر، بررسی و شناخت کمبودها، نیاز‌ها و نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح‌ها و پیشنهاد‌های اصلاحی و راه‌حل‌های کاربردی در این زمینه‌ها جهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذی‌ربط است. اما امسال در شرایطی وارد فصل سرد زمستان شده‌ایم که نه‌تنها مشکلات گذشته رفع نشده، بلکه به تعداد کارتن‌خواب‌ها نیز افزوده شده است.»
 
سجاد جباری، عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس در خصوص نتایج پیگیری های دانشجویان بسیجی شیراز گفت:‌ ظهر امروز جلسه‌ای در معاونت سیاسی استانداری با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد كه در آنجا مطالبات و اعتراضات خود را ابلاغ كردیم و خروجی این جلسه نیز یكسری مصوباتی بود. وی گفت: بنا شد كه دو گرمخانه شهرداری كه از قبل فعال بوده است، به صورت ویژه‌تر و فشرده‌تر پیگیر این قضیه باشد و سه دستگاه ماشین برای جمع‌آوری كارتن‌خواب‌ها در سطح و انتقال آن‌ها به گرمخانه‌ها اختصاص یابد. 
 
 
جباری ادامه داد: سازمان بهزیستی نیز ۵ شلتر برای مردان و یك شلتر برای زنان دارد كه بنا شد با همكاری شهرداری دو شلتر دیگر اضافه شود و ستاد مبارزه با مواد مخدر قول دو شلتر دیگر داد كه در میان مدت به مجموعه بهزیستی اضافه كنند. وی با بیان اینكه خروجی جلسه مذكور یكسری اقدامات كوتاه مدت است، گفت: قرار شد تا روز یكشنبه، ۲۳ دی‌ماه تن‌خواهی از شورا به بهزیستی برای اداره شلترها داده شود همچنین بنا شده است كه این جلسات برای اقدامات میان‌مدت و بلندمدت نظیر هدایت و ساماندهی این افراد و ترك اعتیاد آن‌ها و غیره به صورت مكرر ادامه پیدا كند.
 
 
عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس گفت: بنا شده است كه اعضای بسیج دانشجویی در این جلسات حضور داشته و در بحث جمع‌آوری كارتن‌خواب‌ها و هدایت آنان همكاری داشته باشند. جباری اظهار كرد: توافقی با مسئول سازمان پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز كردیم و بنا شده است كه این اقدامات از امشب آغاز شوند و بسیج دانشجویی هم به عنوان ناظر و هم نیروی همكار حضور داشته باشد.
 
وی با بیان اینكه در جلسه مذكور قول داده شده تا روز یكشنبه اقدامات كوتاه مدت انجام شده و به نتایج مطلوبی برسد، گفت: ما تا حل مشكل كارتن‌خواب‌ها پیگیر هستیم اما به احترام جلسه‌ای كه امروز تشكیل شده است و عزمی برای رفع مشكلات كارتن‌خواب‌ها در میان مسئولان ایجاد شده است،‌ موقتاً تا روز یكشنبه، ۲۴ دی‌ماه كارتن‌خوابی دانشجویان را متوقف می‌كنیم و به جای آن پیگیری و همكاری با شهرداری برای گشت و جمع‌آوری كارتن‌خواب‌ها انجام می‌دهیم.
 
جباری اضافه كرد: همچنین بنا شده است كه شهرداری مركز ۱۳۷ را برای اطلاع از مكان كارتن ‌خواب‌ها در سطح شهر فعال كند تا هر كسی از آن‌ها اطلاع دارد به شهرداری اطلاع داده و نسبت به جمع‌آوری و انتقال آن‌ها اقدام شود. 
 
اگر اقدام مناسبی صورت نگیرد، باز هم كارتن‌خوابی را ادامه می‌دهیم 
عضو شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس تأكید كرد: اگر اقدامات مناسب از سوی شورای شهر و بهزیستی صورت نگیرد مجدداً از روز یكشنبه دانشجویان كارتن‌خوابی را ادامه می‌دهند البته امیدواریم كه اقدامات مناسبی انجام شود تا دانشجویان مجبور به این كار نشوند.
 
این اولین باری نبود که دانشجویان در خیابان کارتن‌خوابی را تجربه می‌کردند.
 
وی با تأكید بر اینكه بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز به صورت قاطع بر سر این موضع ایستاده است و تا زمانی كه اقدامی نشود، كوتاه نخواهد آمد، گفت: كارتن‌‌خواب‌ها هم انسان هستند و نباید آن‌ها را نادیده بگیریم.  این اقدام دانشجویان در حالی صورت گرفته که اکنون در ایام امتحانات خود هستند اما حاضر نشدند عدالت خواهی خود را در این خصوص تعطیل کنند.
 
 
این اتفاق نوید دمیدن شدن روح تازه ای در جنبش دانشجویان و گفتمان سازی عدالت خواهی در در جامعه توسط نیروهای مومن و متعهد به انقلاب را می دهد. مطالبه گری خیرخواهانه دانشجویان شیراز را می توان در طول عدالت خواهی دانشجویان دهه هشتاد و اعتراض آنها به عدم رسیدگی به کارتن خواب های تهران دید که تجربه موفق و شیرینی در تاریخ جنبش دانشجویی ثبت کرده است. گزارش کامل این رخداد مهم در سال 83 را می توانید (اینجا) بخوانید.
 
ماجرا از این قرار بود که گفته می‎شد در طی 23 روز در نقاط مختلف تهران 47 كارتن خواب  كه اغلب آنها مجهول‌الهویه بوده‎اند، جان خود را از دست داده‎اند.
 
در چنین شرایطی کم‎کم خروشی دانشجویی در شهر شکل گرفت. دانشجویان عدالتخواه که پیش از این مراتب اعتراض خود را از طریق نامه‎هایی به دستگاه‎های مربوطه اعلام کرده بودند، این بار تصمیم گرفتند هر شب جلوی یکی از نهادهای مسئول تحصن کنند و در همان هوای سرد به شیوه کارتن‎خواب‎ها در خیابان بخوابند. آنها اگر چه اعلام کردند قصد تخریب هیچ دستگاهی را ندارند، اما همان آغاز از این حرکت تفسیرهای سیاسی شد و هر دستگاهی آن را به عنوان یک حرکت سیاسی علیه خود تفسیر می‎کرد.
 
 
پیگیری های دلسوزانه و خالصانه دانشجویان نتیجه داد و یک یک مسئولان را پای میز پاسخگویی و رسیدگی به این موضوع کرد. نهایتا نیز این جنبش به مسجد هدایت رسید. دانشجویان این مسجد را با عنوان مجلس ختم، هماهنگ کرده بودند. این برنامه در واقع مجلس ختم کارتن‎خواب‎هایی بود که در این چند ماه فوت کردند. حسن رحیم‎پور ازغدی و سعید قاسمی در این برنامه سخنرانی کردند و مسئولین مختلف نیز گزارشی از روند پیگیری‎های خود به دانشجویان ارائه دادند.
 
 
رحیم‎پور با اشاره به خيابان‌خوابي دانشجويان عضو جنبش عدالتخواه دانشجويي  مقابل ساختمان دستگاههاي عضو ستاد ساماندهي بي‌خانمان‎هاي استان تهران گفت: به شما دانشجويان به خاطر وجدان بيدارتان تبريك مي‌گويم و از شما قدرداني مي‌كنم كه با پنج شب خوابيدن در خيابان نشان داديد كه انسان مسؤول چگونه انساني است.
 
 
وي افزود: هيچ توجيهي براي وجود كارتن‌خواب‌ها در جامعه اسلامي وجود ندارد و اقدام شما دانشجويان حتي نوعي اعتراض به مردمي بود كه به ديدن خيابان‌خواب‌ها عادت كرده بودند.
 
 
این حرکت دانشجویان بعدها که آنان خدمت مقام معظم رهبری رسیدند، مورد تایید و تقدیر ایشان نیز قرار گرفت.
 
این سال‎ها، سال‎هایی است که رنگ و بوی عدالتخواهی فضای دانشجویی را از خود متأثر کرد و کم‎کم مطالباتی انقلابی در کشور حاکم ‎شد. در این ماجرا نهادهای مسئول هر کدام به نوبه خود وارد عمل شدند و با پیگیری دانشجویان بر روند تلاش‎های خود سرعت بخشیدند.
 
حرکت دانشجویان حرکتی بود غیرسیاسی که اجازه‎ی سوء استفاده را نیز نه به داخلی‎ها می‎داد نه خارجی‎ها. حرکتی مبتنی بر مسائل واقعی جامعه که کم‎کم گفتمان عدالتخواهی را به گفتمان غالب در کشور تبدیل کرد. اگر چنین حرکت‎هایی نبود شاید سوم تیر هیچ‎گاه به وقوع نمی‎پیوست.
 
حالا خبرهای اخیر از اقدام دانشجویان بسیجی شیراز و پیگیری مشکلات مردم خوزستان و دعوت از مسعود شجاعی بازیکن تیم ملی فوتبال توسط بسیج برای کار جهادی پس از پست اینستاگرامی معروفش تا برپایی میزگرد دانشجویان در خرابه های ده ونک و حضور بین کارگران هپکو و هفت تپه و... نشان می دهد حرکت های اصیل در حال قدرت گرفتن هستند که می توانند منجر به رفع مشکلات مردم و معرفی درست گفتمان انقلاب شوند.