هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 18:23
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 15 دى 1397 ساعت 21:45
شنبه 15 دى 1397 21:44 ساعت
2019-1-5 21:45:59
شناسه خبر : 303344
گرچه انتصاب حجت الاسلام علی اکبری به امامت جمعه موقت تهران امیدهای زیادی را در دل جوانان انقلابی زنده کرد اما ایشان خصوصا با مسئولیت خطیری که در ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه دارد باید توجه کند که هنوز تا نقطه مطلوب و تحقق نماز جمعه تراز انقلاب در گستره ایران اسلامی  فاصله قابل توجهی وجوددارد.
گرچه انتصاب حجت الاسلام علی اکبری به امامت جمعه موقت تهران امیدهای زیادی را در دل جوانان انقلابی زنده کرد اما ایشان خصوصا با مسئولیت خطیری که در ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه دارد باید توجه کند که هنوز تا نقطه مطلوب و تحقق نماز جمعه تراز انقلاب در گستره ایران اسلامی فاصله قابل توجهی وجوددارد.

گروه معارف - رجانیوز: «روز جمعه ی این هفته، تهران حال و هوای دیگری داشت. بعد از مدت ها نقد و اعتراض نسبت به برخی نماز جمعه ها، روزها قبل جوانان در شبکه های فضای مجازی اشتیاق خود را نسبت به شرکت در نماز جمعه این هفته نشان دادند. داستان از این قرار بود که قرار بود نماز جمعه این هفته به امامت، امام جمعه ای تازه نفس، جوان و خوش فکر اقامه شود».

 

به گزارش رجانیوز؛ هفته گذشته  و چند روز قبل از موعد نماز جمعه رهبر انقلاب اسلامی ، حجت الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج علی اکبری را به امامت موقت جمعه تهران منصوب کردند و در پی آن نیز ستاد اقامه نماز جمعه، امامت جمعه این هفته را به ایشان واگذار کرد. 

 

پس از آنکه مدت ها برخی نماز جمعه های سرد و تکراری مرتبا مورد نقد اقشار مختلف جامعه خصوصا جوانان قرار می گرفت، خبر انتصاب امام جمعه ای جوان و خوش فکر نوید تازه ای در دل های آنان ایجاد کرد که به راحتی انعکاس آن در شبکه های مجازی قابل مشاهده بود. 

 

بخش قابل توجهی از جوانان مومن و انقلابی از این انتصاب که به نوعی جوانگرایی و امیدی برای حصول تغییر در روند نماز جمعه ها محسوب می شد ابراز خوشحالی کردند. برخی دیگر از جوانان اعلام کردند که به خاطر حمایت از این انتصابِ هوشمندانه حتما در نماز جمعه شرکت خواهند کرد.

 


گزارشی از نماز جمعه متفاوت امروز تهران.mp4 | دانلود فیلم 

 

برخی دیگر از کاربران فضای مجازی به گونه ای دیگر ظاهر شدند و مطالبات خود را از امام جمعه جدید تهران که اتفاقا رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه هم می باشد، منتشر نمایند. 

 

در همین راستا، یکی از کاربران فضای مجازی در این رابطه نوشت:

مدتها بود حسرت حضور در نماز جمعه را داشتم! دلم تنگ شده بود براي آن فضاي شورانگيز و شوق آفرين سالهاي دور! حالم بد مي شد از برخی نماز جمعه های  رسمي و تشريفاتي  و دلم تنگ شده بود براي آن نماز جمعه كه گرماي حال و هواي جوان ها را داشته باشد! خبر انتصاب استاد فرزانه و دانشمند اخلاقي نازنين حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج علي اكبري به امامت جمعه تهران خوش ترين خبر اين روزهاي تلخ و تيره بود. اين هفته مي توانم بعد از مدتها به نماز جمعه بروم! (و به همه دوستان جوان پيشنهاد مي كنم حضور به هم رسانند) و كاش ايشان قبل از جمعه همين هفته دستور جمع كردن آن ميله هاي منحوس آهني را هم بدهند كه اين فاصله گذاري طبقاتي زشت هم از نماز جمعه تهران رخت بربندد و اندكي  رايحه برادري و برابري نماز جمعه هاي اول انقلاب استشمام شود.

 

طولی نکشید که صبح روز جمعه اعلام شد تا نرده های حفاظتی نماز جمعه این هفته به حداقل ممکن رسیده است. 

 

 

امام جمعه موقت تهران هم در حین خطبه ها نسبت به مطالبه عمومی مردم مبنی بر حذف فاصله های میان مردم و مسئولان تا حد ممکن سخن به میان آورد و گفت: 

از ستاد نمازجمعه خواهش کردم و دوستان حفاظت هم محبت کردند و دو ردیف از موانع برداشته شد و بخش باقی مانده مورد نیاز است که نسبت به آن هم اصلاح دقیق‌تری خواهد داشت. نمازگزاران علاقه‌مند هستند محیط نمازجمعه دوستانه باشد و مسئولین عزیز هم چنین احساسی دارند و من می‌بینم که برخی از آن‌ها در بین جمعیت حضور دارند. ان‌شاءالله اگر فاصله‌ای بین مردم و مسئولین وجود دارد برداشته شود و راه نهضت را پرشورتر از همیشه و با قوت بیشتر ادامه دهیم.
 


توضیحات خطیب نمازجمعه تهران درباره حذف نرده‌ها.mov | دانلود فیلم

 

در پی همه این اتفاقات خوب که تنها تحقق بخشی از مطالبات جوانان مومن انقلابی نسبت به اقامه نماز جمعه تراز انقلاب اسلامی است، خبرگزاری ها فیلمی را منتشر کردند که امام جمعه موقت تهران بدون محافظ و تشریفات در میان مردم حاضر شده است و از درب ورودی مردم به سمت جایگاه اقامه نماز حرکت می کند. 

 

  


ورود بدون محافظ امام جمعه تهران.mp4 | دانلود فیلم

 

 گرچه انتصاب امام جمعه 54 ساله در نوع خود و نسبت به سایر ائمه جمعه جوانگرایی محسوب می شود اما این به تنهایی کافی نبوده و باید شروع حرکتی تلقی شود که روحانیون جوانتر، خوش فکر، خوش بیان، مردمی و انقلابی جمعیت غالب ائمه جمعه سراسر کشور را تشکیل دهند. البته باید در همین راستا به دو نکته توجه نمود: 

 

اول، ظاهرا و بر اساس شواهد از زمان امام خمینی(ره) تا به امروز تلاش شده است ائمه جمعه تهران فقیه باشند و یا در زمره افرادی باشند که به لحاظ علم و فقاهت در نقطه قابل توجهی قرار دارند؛ این تقید خود می تواند در بعضی موارد از کاهش سن بسیار قابل توجه ائمه جمعه تهران بکاهد. 

 

دوم، گرچه کمبودن سن یکی از مهم ترین مولفه های جوانگرایی و از اهم مطالبات امت انقلابی است اما در بعضی مناصب بیش از آنکه عدد سن از اهمیت برخوردار باشد ذهن و فکر جوان و مبتکر دارای اهمیت است. آنچه که جای خالی آن امروز بیشتر حس می شود ذهن جوانفکر و مبتکر، زیبایی بیان، تحلیل صحیح، عمل انقلابی، ارتباط با متن جامعه و وقایع موجود در آن، مردمی بودن و ارتباط مستمر با مردم به خصوص جوانان و مسائلی از این دست می باشد. 

 

به نظر می رسد حجت الاسلام علی اکبری به جهت سوابق و تجارب فراوان خود در اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان، سابقه ریاست سازمان جوانان، سابقه مسئولیت در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، عضویت در هیئت مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می تواند رابطه خوبی را با جوانان و نوجوان برقرار نماید. 

 

ضمن اینکه ایشان نظریه پرداز حوزه تربیت دینی بوده و صاحب دو کتاب با نام های «تربیت حماسی» و «درآمدی بر الگوی تعالی دختران» می باشد. 

 

گرچه انتصاب حجت الاسلام علی اکبری به امامت جمعه موقت تهران امیدهای زیادی را در دل جوانان انقلابی زنده کرد اما ایشان خصوصا با مسئولیت خطیری که در ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه دارد باید توجه کند که هنوز تا نقطه مطلوب و تحقق نماز جمعه تراز انقلاب در گستره ایران اسلامی  فاصله قابل توجهی وجوددارد.