هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 16:21
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 12 دى 1397 ساعت 18:02
چهارشنبه 12 دى 1397 17:50 ساعت
2019-1-2 18:02:12
شناسه خبر : 303113
 ظریف در حالی ادعا می کند که تا فروردین 94 درباره بحث های اقتصادی مذاکره نکرده است که بخش زیادی از توافق ژنو مربوط به مباحث اقتصادی می شود. در صورت صحت اظهارات ظریف، باید گفت که مذاکره ای برای مباحث اقتصادی توافق ژنو انجام نشده و این توافق پیش از آن توسط آمریکا طراحی شده بود!
ظریف در حالی ادعا می کند که تا فروردین 94 درباره بحث های اقتصادی مذاکره نکرده است که بخش زیادی از توافق ژنو مربوط به مباحث اقتصادی می شود. در صورت صحت اظهارات ظریف، باید گفت که مذاکره ای برای مباحث اقتصادی توافق ژنو انجام نشده و این توافق پیش از آن توسط آمریکا طراحی شده بود!
گروه سیاسی-رجانیوز: در روزهای اخیر محمد جواد ظریف مصاحبه های متعددی انجام داده است. از مصاحبه با روزنامه خراسان تا مصاحبه با همشهری که هر کدام دارای تناقضات فراوان می باشد. ظریف ادعا میکند ما توانستیم آمریکا را منزوی کنیم و هم به اهدافمان در برجام برسیم. او که در مصاحبه خارجی خود گفته بود اگر به عقب برگردد توافق را محکم تر می بست اما در داخل کشور حاضر به عذرخواهی از مردم نیست. وی در مصاحبه اخیر خود سیگنال بی عملی دولت ایران در قبال دشمنی های غربی ها را داد و ناخودآگاه به این مساله هم اشاره کرده که در توافق هسته دیکته هم نوشته است.
 
باقی ماندن ایران در برجام، آمریکا را منزوی تر کرده است؟
در مصاحبه روزنامه خراسان با ظریف، مصاحبه کننده سوال می کند: «برخی معتقدند باید یک اقدام جدی تری در این برهه انجام می دادیم تا تعلل اروپا ادامه پیدا نکند... نظر شما چیست»؟ ظریف در پاسخ می گوید: « آمریکایی ها شاید فکر دیگری می کردند و باور نمی کردند جمهوری اسلامی بتواند شرایط را کنترل کند. فکر می کردند در قالب چارچوبی که برای آن ها قابل پیش بینی بود، عمل می کنیم. اما این کار را نکردیم و باعث شدیم آمریکا منزوی شود»، وی در بخش دیگری از مصاحبه خود می گوید: «بعضی خیال می کنند این که آمریکا به رئیس یک بانک می گوید چه کاری بکند یا نکند یا مسئول مالی یک شرکت مثل هواوی را دستگیر می کند نشان از قوت آمریکاست در حالی که چنین نیست. نقطه قوت آمریکا این بود که می توانست با اهرم های بین المللی یک اجماع بین المللی علیه ایران ایجاد کند». 
 
منظور ظریف از «کنترل شرایط» در دوران خروج آمریکا از برجام، ادامه اجرای تعهدات یک جانبه ایران در برجام است. اما آیا به واقع با باقی ماندن ایران در برجام و اجرای یک جانبه تعهدات هسته ای توسط دولت، آمریکا منزوی شده است؟ ظریف در حالی ادعا می کند آمریکا منزوی شده است که همزمان با اجرای تعهدات هسته ای، تحریم های مهم و موثر (که تحریم های ثانویه آمریکا بودند)، بازگشته است و همه طرف های برجام در حال رعایت تحریم های آمریکا هستند، شرکت های اروپایی به دلیل بازگشت «تحریم های آمریکا»، ایران را ترک کرده اند و بانک های چینی اعلام کرده اند که به دلیل «تحریم‌های آمریکا» همکاری خود را با ایران محدود می کنیم. رعایت تحریم های آمریکا توسط کشورهای مختلف نشان می دهد که برخلاف اظهارات ظریف، آمریکا به واسطه خروج از برجام، منزوی تر نشده است.
 
دولت در برخورد با برجام از انتخاب های متعددی استفاده کرده است؟
ظریف در بخشی از سخنان خود ادعا می کند که: «جمهوری اسلامی انتخاب های متعدد دارد، کسی نباید این پیام را به خارجی ها بدهد که ما انتخاب نداریم. فکر می کنم این پیام را بیش از هر کس دیگری داخلی های ما به خاطر برخی ملاحظات بی معنی داخلی تولید می کنند و بعد از این که این سیگنال بر می گردد، وزارت خارجه را متهم می کنند به بی عملی». وزیر امور خارجه، با این سخنان خود، منتقدین داخلی را متهم می کند به این که «سیگنال بی انتخابی جمهوری اسلامی را به خارج از کشور می فرستند»، اما در ادامه همین مصاحبه، در سخنانی متناقض با اظهارات قبلی می گوید: «بحث های هسته ای، امنیتی و خارج شدن از شورای امنیت بحث های اصلی ما بود و این که کسی بگوید هدف برجام اقتصادی بود با واقعیات و خطوط قرمزی که برای ما ترسیم شده بود، نمی سازد. بنابراین این دو موضوع را باید از هم جدا کنیم. اهداف برجام استراتژیک بود آن اهداف به دست آمده و قابل بازگشت هم نیست. اجماع جهانی علیه ایران شکسته و قطعنامه های شورای امنیت هم لغو شده است».
 
آیا معنای این سخنان ظریف، ارسال «سیگنال بی انتخابی جمهوری اسلامی» به طرف غربی نیست؟ ظریف با اظهارات خود، به اروپا این پیام را می دهد که ایران به اهداف خود از برجام رسیده است و حتی اگر اروپا تا ابد هیچ اقدامی در راستای منافع اقتصادی ایران انجام ندهد، ایران در برجام باقی خواهد ماند. زمانی که اروپایی ها این سخنان ظریف را دریافت کنند، چه ذهنیتی از طرف ایرانی پیدا می کنند؟ در شرایطی که اروپایی ها متوجه شوند ایران انتظار اقتصادی از برجام نداشته و به همین برجام ناقص و یک طرفه ای راضی است که دستاوردی جز تعلیق قطعنامه های شورای امنیت (و البته به روز رسانی آن ها در قطعنامه جدید 2231) نداشته، انگیزه ای برای راه اندازی کانال مالی خواهند داشت؟ این رفتار ظریف چه نسبتی با حداقل های علم دیپلماسی دارد؟
 
از سوی دیگر ظریف در شرایطی ادعا می کند در برجام انتخاب¬های متعددی دارد که از ابتدای خروج آمریکا از برجام، فقط «اجرای کامل تعهدات هسته ای» را انتخاب کرده است و در همین مصاحبه هم اعتراف می کند که طرف غربی هر رفتاری که داشته باشد، ایران در برجام باقی خواهد ماند، و منافع اقتصادی برجام هم هیچ اهمیتی ندارد! عجیب تر اینکه ظریف نام این کار را «ابتکار عمل می گذارد» و با وجود این که از طرف های مختلف برجام، فقط ایران به تعهدات خود عمل می کند، ادعا می کند که: «در دنیا همه احساس می کنند جمهوری اسلامی در این قضیه حالت ابتکار عمل را دارد»!
 
اما این که ظریف بعد از گذشت سه سال از وعده های رنگین دولت در حوزه های مختلف از جمله آب خوردن تا ریزگرد تا رفع بالمره تمام تحریم ها در روز اجرای توافق، اکنون ادعا می کند که این توافق اقتصادی نبوده و بنا نبود مسئله تحریم ها را حل کند، از عجایب زمانه است.
 
کنار گذاشتن دلار در دنیا، نتیجه عملکرد دولت روحانی بود!
وی در سخنانی عجیب ادعا می کند: «این که الان کشورهای مختلف حتی کشورهای نزدیک به آمریکا در حال فاصله گرفتن از دلار در روابط تجاری خود هستند، تحولات مهم و اساسی در صحنه بین المللی به شمار می روند. من نمی دانم چرا دوستان ما این تحولات را نمی بینند و می گویند ایران انفعالی عمل می کند؟»
 
کنار گذاشتن دلار در دنیا چه ربطی به دولت روحانی دارد؟ اینکه اردوغان در ترکیه اعلام می کند که ما باید ارزهای سلطه گران را کنار بگذاریم، چه ربطی به دولت روحانی دارد که افتخارش استفاده از نظام مالی غربی از جمله دلار و یورو و سوئیفت است؟ چه ربطی به آقای ظریف دارد که با افتخار اعلام می کند تحریم سوئیفت (ابزار جاسوسی آمریکا) لغو شد؟ گسترش پیمان های پولی دوجانبه در جهان چه ارتباطی به دولت روحانی دارد که 5 سال است علیرغم اصرار کشورهای دیگر (از جمله ترکیه، روسیه و پاکستان) حاضر نیست دلار را کنار بگذارد؟ این سخنان عجیب و مضحک ظریف بیش از پیش نشان داد که برجام هیچ دستاوردی برای ملت ایران نداشت و وی مجبور است برای آن دستاورد های جدیدی بتراشد!
 
اعتراف ظریف درباره دیکته توافق ژنو از سوی آمریکا
وی در ادامه مصاحبه خود می گوید: «مذاکرات ما درباره برجام تا فروردین 94 (یعنی سه ماه قبل از توافق نهایی برجام) صرفا هسته ای و امنیتی بود. آقای دری اصفهانی که واقعا هم خدمات شایانی به برجام کرد در فروردین94  در لوزان وارد مذاکرات شد یعنی تا آن زمان ما بحث تخصصی اقتصادی نمی کردیم».
 
این سخنان ظریف با واقعیات مذاکرات همخوانی ندارد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ، بر اساس توافق برنامه اقدام مشترک (ژنو) شکل گرفت که در آذر 92 بسته شده بود. ظریف در حالی ادعا می کند که تا فروردین 94 درباره بحث های اقتصادی مذاکره نکرده است که بخش زیادی از توافق ژنو مربوط به مباحث اقتصادی می شود. در صورت صحت اظهارات ظریف، باید گفت که مذاکره ای برای مباحث اقتصادی توافق ژنو انجام نشده و این توافق پیش از آن توسط آمریکا طراحی شده بود!