هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 20:42
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 11 دى 1397 ساعت 15:37
سه شنبه 11 دى 1397 15:30 ساعت
2019-1-1 15:37:11
شناسه خبر : 302953
ظریف در پاسخ به انتقادات وارد شده به وی در تحریف هدف از مذاکرات بازهم به اقتصادی نبودن مذاکرات پافشاری کرد و گفت: «دری اصفهانی(نمیانده اقتصادی دولت در مذاکرات هسته ای برای چانه زنی های اقتصادی و رفع تحریم ها) ۳ماه قبل از توافق به مذاکرات پیوست. این نشان می‌دهد ما کی مذاکرات کارشناسی اقتصادی را شروع کرده‌ایم، نیاز به فحش دادن نیست بروند تاریخ را نگاه کنند.»
ظریف در پاسخ به انتقادات وارد شده به وی در تحریف هدف از مذاکرات بازهم به اقتصادی نبودن مذاکرات پافشاری کرد و گفت: «دری اصفهانی(نمیانده اقتصادی دولت در مذاکرات هسته ای برای چانه زنی های اقتصادی و رفع تحریم ها) ۳ماه قبل از توافق به مذاکرات پیوست. این نشان می‌دهد ما کی مذاکرات کارشناسی اقتصادی را شروع کرده‌ایم، نیاز به فحش دادن نیست بروند تاریخ را نگاه کنند.»
گروه بین الملل-رجانیوز: 5سال گذشت تا غرب گرایان اعتراف کنند که از برجام هدف اقتصادی نداشتند بلکه به دنبال بازی های سیاسی خود بودند. آنها اگرچه با شعار رفع تحریم ها و چرخیدن همزمان چرخ هسته ای و سانتریفیوژها به کرسی قدرت رسیدند اما حالا با افتخار تاکید می کنند که هدف اقتصادی نه تنها اولویت آنها نبوده که فقط سه، چهار ماه آخر مذاکرات هسته ای را به خود اختصاص داده است!
 
به گزارش رجانیوز: ظریف که قبلا مدعی شده بود هدف مذاکره اقتصادی نبوده بار دیگر این موضوع را با افتخار اعلام کرد  تا بازهم نمک به زخم مردم بپاشد.
 
ظریف در پاسخ به انتقادات وارد شده به وی در تحریف هدف از مذاکرات بازهم به اقتصادی نبودن مذاکرات پافشاری کرد و گفت: «دری اصفهانی(نماینده اقتصادی دولت در مذاکرات هسته ای برای چانه زنی های اقتصادی و رفع تحریم ها) ۳ماه قبل از توافق به مذاکرات پیوست. این نشان می‌دهد ما کی مذاکرات کارشناسی اقتصادی را شروع کرده‌ایم، نیاز به فحش دادن نیست بروند تاریخ را نگاه کنند.»
 
وی در مصاحبه اخیر خود با افتخار به اینکه فقط چندماه آخر مذاکرات را به بحث اقتصادی رفع تحریم ها گذرانده است گفت: «پروسه مذاکرات برجام را از اواخر دی ۹۲ شروع کردیم و در تیر ۹۴ توافق انجام شد. یعنی از ۲۲ ماه مذاکره ورود به بحث‌های اقتصادی در ۴ ماه آخر بوده است!»
 
چند روز قبل نیز ظریف اهداف اقتصادی برجام را منکر شده و گفته بود: «اما این واقعیت به این معنی نیست که هدف از برجام اقتصادی بود. اصلا این طور نیست.  مذاکرات ما درباره برجام تا فروردین 94 (یعنی سه ماه قبل از توافق نهایی برجام) صرفا هسته‌ای و امنیتی بود...بحث‌های هسته‌ای، امنیتی و خارج شدن از شورای امنیت بحث‌های اصلی ما بود و این که کسی بگوید هدف برجام اقتصادی بود با واقعیات و خطوط قرمزی که برای ما ترسیم شده بود، نمی‌سازد. بنابراین این دو موضوع را باید از هم جدا کنیم. اهداف برجام استراتژیک بود آن اهداف به دست آمده و قابل بازگشت هم نیست. اجماع جهانی علیه ایران شکسته و قطعنامه‌های شورای امنیت هم لغو شده است. درست است که قطعنامه‌ها می‌توانند برگردند اما ما هم می‌توانیم برنامه هسته‌ای خود را به شکل قوی‌تری شروع کنیم.»
 
این درحالی است که ظریف خود نیز در کمیسیون برجام، درباره تحریم‌ها و برای موفق نشان‌دادن برجام مدعی شده بود: «کل تحریم‌های اقتصادی، مالی و پولی اتحادیه اروپا، کل تحریم‌های ایالات متحده که بر شخصیت‌های غیرآمریکایی اعمال می‌شود از روز اجرا لغو خواهد شد، علاوه بر آن تحریم 35 ساله هواپیمایی نیز لغو می‌شود.»
 
محمد جواد ظریف که شنبه 26 دیماه سال 1394 به جهت اعلام آغاز روز اجرای برجام به وین رفته بود در بدو ورود به فرودگاه گفت: «ما فکر مي کنيم که اجراي برجام يک فرصت بسيار خوبي براي مردم ايران است که از آن طريق همه قطعنامه‌هاي ظالمانه شوراي امنيت و همه قطعنامه هاي شوراي حکام اژانس بين المللي انرژي اتمي پايان يابد و رسما لغو شود. همه تحريم هاي ظالمانه اي که بخاطر موضوع هسته اي ايران اعمال شده است، انشاء الله امروز لغو خواهد شد و کنار گذاشته خواهد شد و اين يک روز بسيار خوبي براي مردم ايران است.»
 
هدف اقتصادی برجام چنان در اولویت بود که روحانی نه تنها با همان وعده مذاکرات هسته ای را شروع کرده بود که مدعی میشد در روز اول اجرای برجام تمامی تحریم ها از بین می رود.
 
حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان بعداز ظهر روز سه‌شنبه 23 تیرماه پس از اعلام جمع‌بندی و توافق نهایی در مذاکرات هسته‌ای در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی اظهارداشت: امروز به ملت شریف ایران اعلام می‌کنم تمام تحریم‌ها حتی تحریم‌های موشکی، تسلیحاتی و اشاعه‌ای به صورتی که در قطعنامه بوده لغو می‌شود.
 
وی افزود: تمام تحریم‌های بانکی، بیمه‌ای، مالی، حمل و نقل، پتروشیمی، فلزات سنگین و تحریم‌های اقتصادی به طور کامل لغو خواهد شد و نه تعلیق، و حتی تحریم تسلیحاتی نیز کنار گذاشته می‌شود و برای 5 سال نوعی محدودیت ایجاد شده و سپس لغو می‌شود، در زمینه تحریم‌های اشاعه‌ای نیز کالاهای دو منظوره‌ در کمیته‌ای بررسی می‌شود.
 
رئیس جمهور بیان داشت:‌ روز توافق روزی است که اتحادیه اروپا و آمریکا لغو همه تحریم‌ها را به صراحت اعلام می‌کنند و تصمیم خود را ابراز می‌‌دارند و از آن زمان است که تازه اقدامات ایران آغاز می‌شود.
 
عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان گفت: در روز اجرای توافق تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ما همگی رفع خواهد شد یعنی روزی که توافق اجرا شود همان روز اعلام خواهد شد که همه تحریم‌های اقتصادی و مالی در همه حوزه‌هایی که در چارچوب هسته‌ای علیه ما وضع شده است، لغو خواهد شد.
 
وی تحریم‌های نفتی، گاز، پتروشیمی، بانکی، مالی، بیمه،‌ کشتیرانی، طلا و ریال را بخشی از فهرست‌های تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای برشمرد که در روز اجرای توافق لغو خواهد شد.
 
مشخص نیست از نظر ظریف اگر هدف برجام اقتصادی و برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه نبود، پس چرا دو سال و نیم پای میز مذاکره با غرب نشست؟ چرا سانتریفیوژهای برنامه هسته‌ای کشورمان را کاهش داد؟ چرا در راکتور اراک بتن ریخت؟ چرا به طرف ۱+۵این همه امتیاز داد وهیچ امتیازی نگرفت؟ چرا چرخ فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز کشورمان را کند کرده؟ آیا تنها برای احقاق حقوق صلح آمیز هسته‌ای با غرب پای میز مذاکره نشسته؟ مگر قبلا این حق در دست مردم نبود؟ 
 
با همه این صحبت ها اما مدتی است که تحریف هدف مذاکرات در دستور کار دولتمردان قرار گرفته است. بازی با هدف مذاکرات قبلا توسط رهبرانقلاب هشدار داده شده بود.
 
مقام معظم رهبری بعد امضای توافق هسته ای در ۲۹ مهر ماه سال ۹۴ در نامه‌ای به آقای روحانی فرمودند ایران باید به شرطی برجام را بپذیرد که رئیس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا تعهد کتبی بدهند تحریم‌ها به‌کلی برداشته شده است. 
 
رهبرانقلاب که بارها به خوش بین نبودن به این مذاکرات و بدعهدی دشمن هشدار داده بودند 6ماه بعد نیز به وعده های دولت به مردم اشاره کرده و فرمودند: « مگر بنا نبود تحریم های ظالمانه رفع شود تا در زندگی مردم اثر بگذارد آیا پس از ۶ ماه هیچ تأثیر ملموسی در زندگی مردم دیده می شود؟ اگر نقض عهد امریکایی ها نبود آیا دولت نمی توانست در این مدت کارهای فراوانی انجام دهد؟»
 
ایشان همچنین دو سال قبل گفتند: اگر قرار است چارچوب تحریم ها حفظ شود، پس ما برای چه مذاکره کردیم؟ و این، کاملاً مخالف علت حضور جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات است زیرا هدف از مذاکرات برداشته شدن تحریم ها بود.
 
ایشان افزودند: اگر ما در مذاکرات در برخی موارد کوتاه آمدیم و برخی امتیازات را دادیم عمدتاً برای این بود که تحریم ها برداشته شود و گرنه چه لزومی به حضور در مذاکرات بود و ما کار خود را ادامه می دادیم و می توانستیم از نوزده هزار سانتریفیوژی که داریم، در مدت کوتاهی به پنجاه تا شصت هزار سانتریفیوژ برسیم و غنی سازی بیست درصد را نیز ادامه دهیم و تحقیق و توسعه را هم سرعت بیشتری ببخشیم.
 
با همه این صحبت ها گویا دولتمردان و غرب گرایان به جای پاسخگویی و عذرخواهی از مردم و رهبرانقلاب به دلیل عمل نکردن به توصیه های ایشان به تحریف هدف از مذاکرات روی آورده اند.
 
مطالب مرتبط