هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
شنبه، 13 خرداد 1402
ساعت 01:26
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 2 دى 1397 ساعت 14:21
يكشنبه 2 دى 1397 13:11 ساعت
2018-12-23 14:21:54
شناسه خبر : 302242
مهدی هاشمی پول‌شویی‌های کلان و رشوه‌گیری‌های متعددی را در پرونده خود دارد، که اکثر آن‌ها در زمان ریاست زنگنه بر وزارت نفت اتفاق افتاده است. کرسنت، استات‌اویل و حالا توتال! این‌ها ثمره مدیریت فسادخیز زنگنه و دوستانش در وزارت نفت بوده است. فسادهایی که میلیاردها تومن به بیت‌المال ضررمادی رسانده‌اند و باعث سرافکندگی و ناامیدی مردم شده‌اند.
مهدی هاشمی پول‌شویی‌های کلان و رشوه‌گیری‌های متعددی را در پرونده خود دارد، که اکثر آن‌ها در زمان ریاست زنگنه بر وزارت نفت اتفاق افتاده است. کرسنت، استات‌اویل و حالا توتال! این‌ها ثمره مدیریت فسادخیز زنگنه و دوستانش در وزارت نفت بوده است. فسادهایی که میلیاردها تومن به بیت‌المال ضررمادی رسانده‌اند و باعث سرافکندگی و ناامیدی مردم شده‌اند.
گروه سیاسی-رجانیوز: در بحبوحه‌ی انتخابات‌ سال88 بود که برای اولین بار در تریبون رسمی صداوسیما سخن از رانت‌بازی‌ها و ویژه‌خواری‌های منتسبین به مرحوم هاشمی رفسنجانی به میان آمد. در میان نزدیکان هاشمی اما مهدی پسرش بیش از همه در مظان اتهام بود. با انجام تحقیق و تفحص مشخص شد مهدی هاشمی به قول حمزه کرمی(هم‌دست پول‌شویی‌های هاشمی) از پول‌شویان درجه یک محسوب می‌شود. جدیدا خبری در رسانه‌ها منتشر شد، که مشخصا مهدی هاشمی را متهم به پولشویی دیگری می‌کرد؛ فسادی که تا امروز پنهان مانده بود.
 
به گزارش رجانیوز چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر این‌که دادگاهی در فرانسه شرکت «توتال» را به جرم پرداخت رشوه به مقام‌های کشورهای خارجی در قراردادهای گاز با ایران در سال ۱۹۹۷ به پرداخت ۵۰۰ هزار یورو محکوم کرده است. 
 
 
 
رویترز گزارش داده که مطابق اسناد پرونده، توتال و شرکت‌های تابعه آن به درخواست مهدی هاشمی به واسطه‌ها مبالغی پرداخت کردند تا کار شرکتشان پیش برود.
مهدی هاشمی، سه سال پیش در ایران برای اختلاس و رشوه، مجرم شناخته و به ده سال زندان محکوم شد. در پرونده مهدی هاشمی چند مورد پول‌شویی و رشوه دیده می‌شد؛ از پول‌شویی برای ستاد انتخاباتی مرحوم رفسنجانی در سال84 تا رشوه‌گیری از شرکت نفتی استات‌اویل!
 
 
ماجرای استات اویل
 
ماجرای رو شدن فساد استات اویل از آنجا شروع شد که مقامات قضائي نروژ نيمه دوم سال 2003 این مطلب را فاش کردند که كارمندان شركت استات اويل، براي عقد يك قرارداد مهم به برخي از مقامات رسمي در شركت ملي نفت رشوه داده‌اند! 28 ژوئن 2004 اين فساد مالي در نروژ به حكم نشست و اين فساد محرز شد و بلافاصله هم با مفسدين برخورد به عمل آمد. 
 
اداره مبارزه با فساد نروژ، استات‌اويل را به دليل بهره‌برداري از اعمال نفوذ غيرمشروع 20 ميليون كرون جريمه كرد؛ كارمندان خاطي هم اخراج و مجازات شدند. احراز همين فساد اقتصادي توسط بورس آمريكا در 13 اكتبر 2006 باعث مي‌شود استات‌اويل 5/10 ميليون دلار جريمه شود.
 
با این که مطبوعات نروژ در سپتامبر ۲۰۰۳ ادعا کرده بودند مهدی هاشمی در جريان رسوايی استات اويل، بزرگترين شرکت نفتی نروژ، در مظان اتهام دريافت رشوه قرار گرفته است، اما اجرای حکم مهدی هاشمی در ایران، تقریبا 13 سال طول کشید.
 
نکته جالب توجه آنجاست که فساد موجود در قراردادهای مرتبط با مهدی‌هاشمی نه تنها یک موضوع غیرقابل انکار در محافل ضد فساد غرب شناخته می‎شود، بلکه به دلیل پیچیدگی خاص این شیوه از فساد و بکارگیری متدهای جالب توجه، به عنوان يک کيس استادي (Case Study) و نمونه‎ای مهم برای تحقیق در «در منابع قضائی، علمی-پژوهشی و رسانه‌ای خارجی» مرتبط با فساد مورد توجه قرار گرفته است.
 
به عنوان مثال در تحقيقي که توسط آقايان والند و هيد (Terje I. Vaaland and Morten Heide) از دانشکده تجارت دانشگاه نروژ در سال 2006 صورت گرفته، فساد مهدی هاشمی در قرارداد نفتي استات اويل به عنوان یک کیس استادی قابل مطالعه مورد بررسي قرار گرفته است:در بخشي از اين مقاله توضيح داده شده که شرکت استات اويل در سال 2002 وارد روابط متخلفانه با شرکت هورتون (شرکت پوششي-خارجي در ظاهر غیرمرتبط با جونيور) وارد شده و بابت کسب امتياز قرارداد نفتي حاضر به پرداخت 18 ميليون دلار پورسانت مي‎شود.
 
 
 
 
از طرفی در کیفرخواست مهدی هاشمی به وضح از پول‌شویی و رشوه‌گیری او در زمان ریاست زنگنه بر وزارت نفت پرده برداشته شده. 
 
 
 
 
ماجرای توتال!
 
توتال در دادگاهی که در فرانسه برگزار شده بوده، متهم شده که برای عقد قرارداد دو میلیارد دلاری، 30 میلیون دلار به مقامات نفتی ایران رشوه داده. در آن زمان، مهدی هاشمی، مدیر شرکت‌های پیمانکار شرکت ملی نفت ایران بوده است.
  
به گزارش رادیو فرانسه، سه نفر اصلی درگیر در این پرونده یا مرده‌اند یا در وضعیتی نامعلوم قرار دارند: کریستف دو مارژوری مدیرعامل پیشین شرکت توتال که در زمان عقد قرارداد مدیر بخش خاورمیانه این شرکت بود، چهار سال قبل (٢٠ اکتبر ٢٠١۴) طی سانحه‌ای در فرودگاه مسکو کشته شد. بیژن دادفر، مدیر شرکت مشاوره و طرف قرارداد با شرکت توتال در اثر بیماری درگذشته است. عباس یزدی، از نزدیکان مهدی هاشمی، به طرز مشکوکی کشته شد. وکیل عباس یزدی می‌گوید او در دوبی ربوده شد و آدم‌ربایان توسط دادگاه محلی محکوم شدند، بی‌آنکه البته جسد عباس یزدی یافت شود.
 
چندسالی بیشتر از گفته‌ی معروف مرحوم هاشمی رفسنجانی درباب بی‌گناهی مهدی‌هاشمی نمی‌گذرد که یک بار دیگر سندی محکم در رشوه‌گیری و پولشویی پسر مرحوم رفسنجانی منتشر می‌شود. البته خانواده هاشمی اصولا زیربار جرم نمی‌روند، عفت مرعشی در زمان زندانی شدن مهدی‌هاشمی این اقدام را سیاسی خوانده بود و فائزه هاشمی نیز گفته بود انقلاب از اوین شروع شد! حال آن‌که سند و مدرک پولشویی‌ها و رشوه‌گیری‌های مهدی هاشمی منتشر نیز شده است.
 
 
 
درباره برخی دیگر از سوابق پولشویی مهدی‌هاشمی، حمزه کرمی (از همکاران دفتر مرحوم هاشمی، مدیر سایت جمهوریت، و از همکاران نزدیک مهدی هاشمی) مهرماه 88 در دادگاه، از اختصاص میلیارد‌ها تومان از بودجه سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و دانشگاه آزاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری 84 و 88 خبر داد و گفته بود:
 «اینجانب مدیر اسمی سایت جمهوریت بودم و مدیر اصلی، آقای مهدی هاشمی رفسنجانی بود. سایت با هزینه دانشگاه آزاد اداره می‌شد اما تبدیل به سایتی ساختارشکن شد... مهدی هاشمی سازوکاری را برای سندسازی و جعل در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت فراهم کرده بود.  در آنجا شرکت‌های تبلیغاتی زیادی طرف قرارداد می‌شوند که از دوستان مهدی هاشمی بودند و آماده شده بودند در جهت سندسازی در انتخابات فعالیت کنند. او معتقد به پولشویی بود، یعنی اعتقاد داشت به اینکه پول‌هایی که از این شرکت‌ها اخذ می‌شود، باید به صرافی برود و در آنجا تبدیل به دلار و سپس تبدیل به ریال شود. یا یک سری وقت‌ها خودش برای کارهای تبلیغاتی دلار می‌داد و می‌گفت ببرید به ریال تبدیل کنید و سپس تبدیل به دلار و دوباره تبدیل به ریال کنید. وقتی حکمت این کار را از او می‌پرسیدیم، می‌گفت با این کار دستگاه‌های مذکور نمی‌توانند به سادگی به منشأ پول‌ها دست پیدا کنند.»
 
 
 

 

hashemi2.mp4 | دانلود فیلم 

 
 
 
 
 
 
مهدی هاشمی پول‌شویی‌های کلان و رشوه‌گیری‌های متعددی را در پرونده خود دارد، که اکثر آن‌ها در زمان ریاست زنگنه بر وزارت نفت اتفاق افتاده است. کرسنت، استات‌اویل و حالا توتال! این‌ها ثمره مدیریت فسادخیز زنگنه و دوستانش در وزارت نفت بوده است. فسادهایی که میلیاردها تومن به بیت‌المال ضررمادی رسانده‌اند و باعث سرافکندگی و ناامیدی مردم شده‌اند.
 
قوه قضاییه باید در ماجرای توتال ورود کرده و تکلیف مهدی هاشمی را در این پرونده مشخص کند! البته با سرعت بیشتری از پرونده استات‌اویل که سالها طول کشید تا به سرانجام برسد. رسانه‌های اصلاح‌طلب و نمایندگان مجلس که نگران وضعیت پولشویی در ایران بودند و به همین بهانه تاکید موکد بر تصویب و اجرایی شدن FATF داشتند، امروز طبیعتا باید به پرونده توتال و رشوه‌گیری و پول‌شویی مهدی هاشمی ورود کرده و برای مردم روشنگری کنند. البته بعید است؛ چراکه ممکن است هزینه‌های انتخاباتی و حمایت‌های مالی آن‌ها از جیب توتال‌ها و استات‌اویل‌ها رفته باشد.