هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 08:04
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 25 آذر 1397 ساعت 14:06
يكشنبه 25 آذر 1397 12:40 ساعت
2018-12-16 14:06:37
شناسه خبر : 301664
گروه تروریستی داعش اگرچه نقطه متمرکزی را در عراق تحت اشغال ندارد و از هم فروپاشیده و متلاشی شده اما عناصر مخفی اش به فعالیت های پنهان خود ادامه می دهند و در برخی موارد ناامنی هایی را به وجود آوردند.
گروه تروریستی داعش اگرچه نقطه متمرکزی را در عراق تحت اشغال ندارد و از هم فروپاشیده و متلاشی شده اما عناصر مخفی اش به فعالیت های پنهان خود ادامه می دهند و در برخی موارد ناامنی هایی را به وجود آوردند.
گروه بین الملل-رجانیوز: چند روزی است که پیروزی نیروهای ارتش، بسیج مردمی، پلیس و عشایر عراق بر گروه تروریستی داعش وارد دومین سال شده و امنیت تا حدودی زیادی در استان های مرکزی و شمالی برقرار شده است.
 
شکست دادن و منهدم شدن سازمان رزم گروه تروریستی داعش باعث شد تا آوارگان عراقی به تدریج به محل زندگی خود بازگردند و خود را برای دوران پسا داعش آماد کنند و از سویی دیگر بازسازی مناطق در دستور کار دولت مرکزی قرار گرفت.
 
اگر چه مردم عراق در مناطق جنگ زده با زندگی عادی فاصله زیادی دارند اما یگان مهندسی نیروهای ارتش و بسیج مردمی همچنان به روند پاکسازی مناطق آلوده ادامه می دهند تا مقدمه برای برقرای آرامش کامل برقرار شود.
 
 
 
نیروهای یگان های مهندسی در 12 ماه گذشته در مناطق مختلف مرکزی و شمال عراق حضور یافته اند و تاکنون هزاران تله انفجاری را در نقاط آزاد شده کشف و خنثی کردند و عملیات آنان همچنان در جریان است.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، همه توان دستگاه های دولتی و نیروهای مسلح عراق برای بازگشت زندگی عادی شهروندان به کار گرفته شده اما نکته ای که نباید فراموش شود این است که هسته های خاموش داعش همچنان در برخی استان ها حضور دارند.
 
گروه تروریستی داعش اگرچه نقطه متمرکزی را در عراق تحت اشغال ندارد و از هم فروپاشیده و متلاشی شده اما عناصر مخفی اش به فعالیت های پنهان خود ادامه می دهند و در برخی موارد ناامنی هایی را به وجود آوردند.
 
عملیات های هسته های خاموش گروه تروریستی داعش باعث شده که نیروهای ارتش و بسیج مردمی عراق در صحنه میدانی حضور قدرتمند خود را حفظ کنند و منطقه به منطقه در جست و جوی آنان باشند تا میزان ناامنی به صفر کاهش یابد.
 
 
 
نیروهای عراقی در ماه های گذشته تلاش زیادی کردند تا ریشه هسته های خاموش گروه تروریستی داعش را در مناطق مختلف بخشکانند و در محورهای مختلف ضربات مهلکی را به آنان وارد کرده اند و عملیات همچنان در جریان است.
 
براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، حضور میدانی عناصر مخفی داعش در استان های « دیاله، کرکوک، صلاح الدین، الانبار و نینوا» مشهودتر گزارش شده و تمرکز نیروهای عراقی بر این مناطق معطوف شده است.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، حضور هسته های خاموش گروه تروریستی داعش در عراق به تفکیک استان ها به شرح ذیل است:
 
 
استان دیاله:  عناصر مخفی داعش در شمال و شمال شرق استان دیاله در مناطق « خانقین، جلولاء، مقدادیه، بعقوبه و السعدیه» حضور محسوس دارند؛ مناطق مرزی مشترک با استان صلاح الدین و حومه ارتفاعات حمرین جزء مناطق آلوده به شمار می آیند.
 
استان کرکوک: بخش هایی از مرکز، غرب و جنوب غرب و مناطق مرزی مشترک با استان صلاح الدین به محلی برای فعالیت هسته های خاموش داعش تبدیل شده و همزمان عملیات نیروهای عراقی در این محور ادامه دارد.
 
نیروهای تیپ « ۹، ۱۶، ۲۱ و ۲۵» بسیج مردمی عراق از اوایل آذرماه امسال عملیات گسترده و وسیعی را در مساحت حدود هزار و 470 کیلومتر مربعی برای پاکسازی جنوب غرب استان کرکوک از لوث وجود عناصر مخفی گروه تروریستی داعش آغاز کرده اند.
 
 
استان صلاح الدین: تحولات میدانی یک سال گذشته نشان می دهد عناصر مخفی داعش در استان صلاح الدین بیشترین فعالیت را داشته اند و در محورهای مختلف تلاش زیادی کردند تا قدرت نمایی کنند اما در کمین ها و عملیات های غافلگیرانه نیروهای عراقی گرفتار شدند.
 
بیشترین تحرکات هسته های خاموش داعش در جنوب، مرکز و شمال استان صلاح الدین از جمله مناطق و شهرهای « بلد، سامراء، تکریب، بیجی، الشرقاط، دریاچه الثرثار، مرزهای مشترک با استان نینوا» گزارش شده است.
 
عناصر مخفی داعش در بازه های زمانی مختلف درصدد بودند ارتباط جاده بغداد - نینوا را در استان صلاح الدین مسدود کنند و حتی از مناطق بیابانی به شهر مهم « سامراء» نفوذ کنند که با هوشیاری نیروهای عراقی ناکام ماندند.
 
استان الانبار: گروه تروریستی داعش نیمه های سال 93 توانست استان الانبار را به طور کامل تصرف کند و همین مسئله باعث شد در زمان اشغال بتواند تجهیزات نظامی زیادی را در این استان دخیره و پنهان کند.
 
گروه تروریستی داعش اگرچه مناطق تحت تصرف را در استان الانبار از دست داد اما پیش بینی ها و ذخیره سلاح باعث شد که عناصر مخفی آنان بتوانند حضور پنهانی را در مناطق و محورهای مختلف حفظ کنند.
 
در حال حاضر، هسته های خاموش داعش علاوه بر مناطق بیابانی ( جنوب، جنوب غرب و غرب استان الانبار) در حومه شهرهای « فلوجه، الرمادی، هیت، البغدادی، حدیثه و...» حضور دارند اما عملیات های آنان علیه نیروهای عراقی به نتیجه ای نرسیده است.
 
مناطق بیابانی در مرزهای مشترک با سوریه یکی از نقاط اصلی فعالیت هسته های خاموش داعش محسوب می شود و حتی منابع میدانی از کمک های خارجی به خصوص آمریکایی ها به تروریست ها در این محور خبر می دهند؛ منطقه التنف در جنوب استان حمص سوریه که در اشغال آمریکایی است یکی از محورهای کمک به تروریست ها به شمار می آید.
 
عناصر تروریستی داعش که در نوار ساحلی شرق رود فرات در جنوب و جنوب شرق استان دیرالزور سوریه محاصره شده اند در ماه های گذشته تلاش زیادی کردند تا خود را شمال غرب استان نینوا برسانند که با واکنش قاطع نیروهای بسیج مردمی عراق روبه رو شدند.
 
 
استان نینوا: این استان در تابستان سال 93 به عنوان پایتخت خود خوانده گروه تروریستی داعش معرفی شد و زمانی هم عملیات نیروهای عراقی برای بازپس گیری این استان آغاز شد شاهد بیشترین و طولانی ترین جنگ بود.
 
عملیات آزادسازی استان نینوا از مهرماه سال 95 آغاز و آذرماه سال 96 به پایان رسید اما براساس اطلاعات به دست آمده، عناصر مخفی داعش همچنان در حومه غربی شهر موصل حضور دارند و عملیات جست و جوی منطقه به منطقه برای شناسایی آنان ادامه دارد.
 
حومه شهرهای تعلفر، الحضر و بخش هایی از جنوب و جنوب غرب استان نینوا از جمله مناطق دیگری محسوب می شوند که به عناصر مخفی داعش آلوده هستند و عملیات نیروهای عراقی در این محورها همچنان در جریان است.
 
 
هسته های خاموش داعش در مناطق مرکزی عراق حضور کم رنگ تری دارند اما فعالیت هایی از سوی آنان در جنوب استان بغداد و حومه استان های کربلا و نجف گزارش شده اما با حضور قدرتمند نیروهای بسیج مردمی تمامی تحرکات شان در نطفه خفه شده است.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، دولت آمریکا در یک سال گذشته فشارهای زیادی را بر دولت عراق وارد کرد تا حداقل عملیات نیروهای بسیج مردمی متوقف و زمینه حیات هسته های خاموش داعش فراهم شود اما این تلاش ها تاکنون به نتیجه نرسیده است.