هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 11 خرداد 1402
ساعت 06:10
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 18 آذر 1397 ساعت 14:11
يكشنبه 18 آذر 1397 13:31 ساعت
2018-12-9 14:11:28
شناسه خبر : 300938
سوال اینجاست که قوه قضاییه و جناب دادستان چرا در این موارد ورود نکرده و با این نوع قانون شکنی‌ها برخورد جدی نمی‌کنند. باید این را هم در نظر گرفت که انتشار مطالب کذب توسط سلبریتی‌ها بسیار خطرناک‌تر از هرچیز دیگریست. سلبریتی‌ای که میلیون‌ها فالور دارد با یک توصیه اشتباه و غیر متخصصانه می‌تواند جان تعداد زیادی از افراد را بگیرد.
سوال اینجاست که قوه قضاییه و جناب دادستان چرا در این موارد ورود نکرده و با این نوع قانون شکنی‌ها برخورد جدی نمی‌کنند. باید این را هم در نظر گرفت که انتشار مطالب کذب توسط سلبریتی‌ها بسیار خطرناک‌تر از هرچیز دیگریست. سلبریتی‌ای که میلیون‌ها فالور دارد با یک توصیه اشتباه و غیر متخصصانه می‌تواند جان تعداد زیادی از افراد را بگیرد.
گروه فرهنگی-رجانیوز: یکی از نکات پر تکرار این روزهای اهالی فرهنگ و سیاست عدم دخالت سلبریتی‌ها در مواردیست که تخصص ندارند. شاید تا قبل از اتفاقات اخیر عدم ورود سلبریتی‌ها به مسائل سیاسی و آسیب‌های آن برای بسیاری هنوز توجیه پذیر نبود اما اینک همه بر این باورند که دست‌اندازی سلبریتی‌ها به حوزه‌های غیرتخصصی دیگر دارد کار دست مردم می‌دهد؛ اتفاقی که دیگر دخالت نهادهای قانونی و دادستانی کل کشور را طلب می‌کند.
 
 
به گزارش رجانیوز چندی پیش بود که خبر انتشار ویدئویی از سلبریتی مهناز افشار به تیتر یک همه خبرگزاری‌ها تبدیل شد. مهناز افشار در آن ویدئو برای مردم آمپولی را تجویز می‌کند که به قول او قرار است جان هزاران معتاد را نجات دهد. افشار در آن ویدئو می‌گوید:
«طبق آماری که رسیده سالانه ۶ هزار نفر بر اثر سومصرف مواد مخدر جان خود را از دست می‌دهند.با تزریق آمپول نالوکسان می‌توان جلوی مرگ این افراد را بگیریم، طبق آماری که رسیده این نالوکسان آمپولی ارزان‌ قیمت است که بدون نسخه پزشک می‌توانید از داروخانه تهیه کنید.لطفاً اطلاع‌رسانی کنید خانواده‌ها در جریان قرار بگیرند و بتوانیم این آمار را کاهش دهیم.»
 
 
 
 
این صحبت‌های مهناز افشار به سرعت از طرف متخصصین تکذیب شد. نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، دکتر فاطمی به موج ایجاد شده در فضای مجازی و معرفی آمپول نالوکسان توسط مهناز افشار واکنش نشان داد و سریعا در مصاحبه‌ای گفت:
« باید توجه داشته باشیم که تزریق خودسرانه نالوکسان، می‌تواند بسیار خطرناک باشد و عوارض متعددی به دنبال داشته باشد. ضمن اینکه این دارو تاثیری در رفع مسمومیت با داروهای خواب آور مانند کلونازپام و مواد محرک مانند کوکائین، اکستازی، شیشه و ... ندارد و متاسفانه شاهد شیوع چنین حرف‌های بی‌پایه‌ای در میان مردم از سوی برخی چهره‌های غیرعلمی هستیم.»
 
چیزی نگذشت که پای وزارت بهداشت هم به ماجرا باز شد. سخنگوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت به تبلیغات مهناز افشار واکنش نشان داد و گفت:
«اظهارات این بازیگر صحت ندارد و کسی غیر از صاحبان حرف پزشکی حق اظهار نظر در حوزه سلامت و درمان را ندارد... اولا هیچ آمپول و فرآورده تزریقی در دنیا نیست که بدون تجویز پزشک مصرف شود. دوما داروی نالوکسان دارویی است که کاملا باید با تجویز پزشک تهیه شود و هیچ داروخانه‌ای حق ندارد بدون نسخه پزشک این دارو را در اختیار قرار دهد. سوما این دارو،  دارویی است که در اورژانس پیش‌بیمارستانی، اورژانس بیمارستانی، اتاق عمل و ریکاوری‌های اتاق عمل با تجویز پزشک و تحت نظر افراد آموزش‌دیده و متخصص و تحت مانیتورینگ استفاده می‌شود.» 
 
دکتر کیانوش جهانپور در ادامه صحبت‌هایش با انتقاد از سلبریتی‌ها گفته بود:
« باید توجه کرد که اظهار نظر در این موارد نوعی خلاف و اخلال در امر درمان و دخالت افراد غیرمتخصص در امر درمان محسوب می‌شود. اظهارات این بازیگر هم شائبه دخالت در امر درمان را دارد. ما توصیه می‌کنیم افراد و سلبریتی‌ها و افرادیکه ممکن است در حوزه خودشان به شهرتی دست پیدا کرده باشند، در مسائلی که ربطی به آنها ندارد، دخالت نکنند، به حرفه خودشان مشغول باشند و امر دارو و درمان را به اهل فن آن بسپارند.»
 
 این موضع‌گیری سریع متخصصان امور پزشکی باعث شد که افشار ویدئوی دومی را در صفحه مجازی خود در اینستاگرام منتشر کند و توضیحاتی را پیرامون ویدئوی اول ارائه بدهد. نکته جالب توجه این است که افشار نه عذرخواهی می‌کند و نه قبول می‌کند که نباید در حوزه‌ای که تخصص ندارد ورود کند و جان مردم را به خطر بیاندازد. او در آن ویدئو مدعی می‌شود که سازمان جهانی حرف‌هایش را تایید می‌کند و وزارت بهداشت با او مشکل دارد که این مسئله را قبول نمی‌کند.
 
این در صورتیست که به گفته کارشناسان پزشکی، سازمان بهداشت جهانی به هیچ عنوان آمپول نالوکسان را معرفی نکرده است و از آن به عنوان یک داروی نجات‌بخش در هیچ‌کجا یاد نمی‌کند. توصیه این سازمان اصلاً برای مردم و افراد غیرپزشک و غیرمتخصصان نیست. اشاره سازمان بهداشت جهانی به داروی نالوکسان است و نه آمپول آن که ایشان ارزان و در دسترس و البته OTC معرفی می‌کند. تهیه آمپول در خود آمریکا هم نسخه لازم دارد و اصلاً یک داروی بیمارستانی است که مثل تمام دنیا در اورژانس، اتاق عمل و زمان احیای موارد اوردوز مصرف می‌شود.
 
آنچه باید مورد مطالبه قرار بگیرد چرایی دخالت سلبریتی‌ها در امور حساس و غیر تخصصی آن‌هاست. وضعیت سینما این روزها با اکران انبوهی از فیلم‌های بی‌کیفیت آشفته است و سلبریتی‌ها قصد دارند وضعیت زندگی مردم را نیز آشفته کنند. 
 
البته به نظر می‌رسد عدم مطالبه‌گری و پرسش از سلبریتی‌ها باعث می‌شود که آن‌ها به راحتی در هر امری دخالت کنند و فاجعه به بار بیاورند و آخرش هم طلبکار باشند که شما اشتباه می‌کنید. مانند همان چیزی که الان و در ماجرای مهنا افشار تکرار شده است. او حتی صحبت پزشکان و متخصصین را هم رد می‌کند و با طعنه و کنایه می‌گوید شما با من مشکل دارید! 
 
اشتباهات سلبریتی‌ها تنها به این مورد ختم نمی‌شود و چوب خط اشتباهات آن‌ها بیش از اندازه پر شده است. تنها مهناز افشار به عنوان یک سلبریتی بارها در ماه‌های گذشته جنجال آفرین شده است. 
 
روز دوشنبه ۱۶ مهر بر اثر ریزش دیوار حیاط یکی از مدارس روستایی از توابع آموزش و پرورش ناحیه دو سنندج، یکی از دانش آموزان مدرسه مصدوم و بعد از اعزام به بیمارستان فوت کرد؛ بعد از انتشار این خبر یک خبرنگار اصلاح‌طلب مدعی شد که قبل از فوت به آن دختر بچه‌ تجاوز شده بوده. چیزی نگذشت تا بازهم سروکله‌ی مهناز افشار پیدا شود و بدون تحقیق و اطلاع درست به انتشار این خبر کذب بپردازد. همان زمان نیز با روشن شدن ماجرا مهناز افشار نه تنها پاسخگو نشد که در مقابل برخی انتقادها به خصوص انتقاد دادستان سنندج به تندی واکنش نشان داد.
 
 
 
اکنون نیز برای بار چندم، مهناز افشار اقدام به انتشار اکاذیب می‌کند و از طرف متخصصین صحبت‌هایش رد می‌شود. نکته جالب اینجاست که افشار حتی بعد از روشن شدن اشتباهش اقدام به پاک نمودن پست اینستاگرامی خود نکرده و هنوز دارد تبلیغ آمپول نالوکسان را به صورت واضحی انجام می‌دهد. اتفاقی که باعث به خطر افتادن جان تعداد زیادی از شهروندان خواهد شد.
 
سوال اینجاست که قوه قضاییه و جناب دادستان چرا در این موارد ورود نکرده و با این نوع قانون شکنی‌ها برخورد جدی نمی‌کنند. باید این را هم در نظر گرفت که انتشار مطالب کذب توسط سلبریتی‌ها بسیار خطرناک‌تر از هرچیز دیگریست. سلبریتی‌ای که میلیون‌ها فالور دارد با یک توصیه اشتباه و غیر متخصصانه می‌تواند جان تعداد زیادی از افراد را بگیرد. برای جلوگیری از وقوع اتفاقاتی مشابه باید دادستانی کل کشور در این ماجرا ورود کند. چرا که مهناز افشار به خوبی نشان داده که تا می‌تواند به انتشار اخبار کذب و بعضا خطرناک می‌پردازد، علت آنهم روشن است؛ هیچ‌کس از مهناز افشار و سلبریتی‌ها مطالبه قانونی نمی‌کند.