هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 12 بهمن 1401
ساعت 07:05
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

جمعه 16 آذر 1397 ساعت 02:28
جمعه 16 آذر 1397 02:17 ساعت
2018-12-7 02:28:31
شناسه خبر : 300695
آثار تولید شده در فضای مجازی که خوراک فرهنگی کودکان امروز ما را شامل می‌شوند نیز عموما با فرهنگ ایرانی اسلامی جامعه هماهنگی ندارند و این زنگ خطریست برای آینده کودکانی که فضای مجازی بستری برای انتقال مفاهیم فرهنگی و تربیتی به آنان شده است.  بنابراین امروز تولید آثار مناسب و هم‌راستا با فرهنگ بومی برای کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در همین راستا قرار است جشنواره‌ای تحت عنوان «کودک آنلاین» توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حمایت گسترده همراه اول برگزار شود.
آثار تولید شده در فضای مجازی که خوراک فرهنگی کودکان امروز ما را شامل می‌شوند نیز عموما با فرهنگ ایرانی اسلامی جامعه هماهنگی ندارند و این زنگ خطریست برای آینده کودکانی که فضای مجازی بستری برای انتقال مفاهیم فرهنگی و تربیتی به آنان شده است. بنابراین امروز تولید آثار مناسب و هم‌راستا با فرهنگ بومی برای کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در همین راستا قرار است جشنواره‌ای تحت عنوان «کودک آنلاین» توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حمایت گسترده همراه اول برگزار شود.
رجانیوز-گروه اجتماعی: استفاده درست از فضای مجازی توسط کودکان شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر خانواده ایرانی باشد. آثار تولید شده در فضای مجازی که خوراک فرهنگی کودکان امروز ما را شامل می‌شوند نیز عموما با فرهنگ ایرانی اسلامی جامعه هماهنگی ندارند و این زنگ خطریست برای آینده کودکانی که فضای مجازی بستری برای انتقال مفاهیم فرهنگی و تربیتی به آنان شده است. بنابراین امروز تولید آثار مناسب و هم‌راستا با فرهنگ بومی برای کودکان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در همین راستا قرار است جشنواره‌ای تحت عنوان «کودک آنلاین» توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حمایت گسترده همراه اول برگزار شود.
 
در کشور ما ایران، استعداد‌ها و نهاد‌های مختلفی برای تولید محتوای کودکان وجود دارند که برای شناسایی این استعداد‌ها و هماهنگی این نهادها کار علمی کمتری انجام شده است. اما اینک وزارت ارتباطات تصمیم دارد با بسترسازی در فضای مجازی در این حوزه به به عنوان شتابدهنده و هماهنگ کننده بین دستگاهی عمل کرده و با کمک همراه اول به عنوان حامی این طرح، جشنواره کودک‌آنلاین را برای شناسایی استعدادها و تولید سریع محتوای مناسب برای کودکان راه اندازی کند.
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سید جمال هادیان دبیر جشنواره کودک آنلاین در نشست خبری معرفی این جشنواره با اشاره به اینکه در جشنواره کودک‌آنلاین اتکا بر بودجه دولتی وجود ندارد، تاکید کرده است: « وزارت ارتباطات ایده و ابتکار این جشنواره را ارائه کرده است و تمام هزینه های این جشنواره توسط اسپانسر پرداخت می شود که در حال حاضر همراه اول به عنوان اسپانسر اصلی حضور دارد و به تدریج حامیان مالی و معنوی دیگری نیز به این جشنواره اضافه می شوند... وزارت ارتباطات نیز در این زمینه فقط به عنوان یک شتابدهنده برای تولید محتوای مناسب ویژه کودکان و نوجوانان در فضای مجازی عمل می‌کند و در این جشنواره سایر وزارتخانه ها و نهادهای مسئول مشارکت می‌کنند.»
 
این جشنواره قرار است جوایز ویژه‌ای هم داشته باشد؛ روابط عمومی وزارت ارتباطات جایزه اثر برتر را 50 میلیون تومان عنوان کرده است و در مجموع قرار است بیش از 200 میلیون تومان جایزه برای نفرات برتر در بخش‎های مختلف در نظر گرفته شود و از تولید ایده‌های برتری که امکان تولید مداوم دارند با آموزش و معرفی تهیه کننده، حمایت ‌شود. هادیان دبیر جشنواره کودک‌آنلاین، تقویت صنایع جانبی حوزه کودکان را یکی دیگر از اهداف و برنامه های جشنواره کودک آنلاین بیان کرده و گفته است: «با افزایش تولیدات و تقویت حوزه تولید محتوای کودکان، برای صنایع مجاور مانند لوازم التحریر، پوشاک و اسباب بازی نیز ارزش اقتصادی مناسبی ایجاد می‌شود و در حال مذاکره با برخی از این صنایع برای حضور و حمایت در جشنواره کودک آنلاین هستیم.
 
با برگزاری این جشنواره و حرکت صنایع مجاور آن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اشتغالزایی و حمایت از تولید داخلی نیز محقق می‌شود.» به هر حال جشنواره کودک آنلاین یک اتفاق ویژه و درست برای تولید محتوای مناسب کودکان در فضای مجازیست. اتفاقی که جای خالی آن در سیاستگذاری‌های فرهنگی کشور به وضوح قابل مشاهده بود. جشنواره‌ای دولتی که قرار نیست با تخصیص بودجه‌های کلان، بازده قابل قبولی نداشته باشد. جشنواره کودک‌آنلاین به دنبال شناسایی استعدادها و نهادهاییست که توان تولید آثار باکیفیت و هم‌راستا با فرهنگ بومی کشور را دارند، اما از چشم اسپانسرهای خصوصی پنهان بوده‌اند.
 
جشنواره کودک‌آنلاین می‌تواند نوید یک اتفاق ویژه در حوزه کودکان باشد. حوزه‌ای که این روزها و با افزایش استفاده از فضای مجازی بیش از گذشته نیاز به مراقبت دارد؛ مراقبت از خوراک فرهنگی و سبک زندگی غربی که به راحتی توسط محتواهای نامناسب به کودکان منتقل می‌شود. کودک‌آنلاین می‌تواند پیشگیری قبل از درمان باشد. درست همان چیزی که در تهاجمات فرهنگی به درد فرهنگ ایرانی اسلامی جامعه می‌خورد.