هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 24 فروردين 1403
ساعت 19:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 19:24
سه شنبه 13 آذر 1397 18:30 ساعت
2018-12-4 19:24:13
شناسه خبر : 300559
وزیرخارجه در ادامه خبر از اتلاف وقت توسط اروپایی ها داد و تلویحا فاش کرد که اروپا فقط به دنبال باقی ماندن محدودیت های برجام برای ایران است و مانند آمریکا حاضر نیست تعهدات خود در برجام را اجرا کند.
وزیرخارجه در ادامه خبر از اتلاف وقت توسط اروپایی ها داد و تلویحا فاش کرد که اروپا فقط به دنبال باقی ماندن محدودیت های برجام برای ایران است و مانند آمریکا حاضر نیست تعهدات خود در برجام را اجرا کند.
گروه بین الملل-رجانیوز: انگار دولتمردان عادت کرده اند، عادت به تحقیر و بدعهدی توسط دشمن و خوش خیالی ادامه دار به وعده های روی هوا. 
 
به گزارش رجانیوز: محمدجواد ظریف در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت که امروز( 13آذر 97) در خصوص امیدواری خود به اروپایی ها صحبت کرد.
 
خوش بینی او به اروپا که از جنس خوش خیالی قدیمی وی به آمریکایی ها در اجرای برجام است که با وجود کارشکنی های اخیر اروپا و آمریکا ادامه دارد، هرچند بارها تیم ظریف به بی فایده بودن اعتماد به غرب اذعان داشته اند.
 
ظریف در این گفت و گو از ادامه چانه زنی ها برای معامله نفت در برابر غذا با اروپا خبر داد و گفت: «ما در تماس فنی با اروپایی‌ها هستیم تا این مکانیزم ویژه مالی برقرار شود، بنابراین امیدواریم spv بتواند نیازهای کشور را در حد قابل قبولی تأمین کند.»
 
وزیرخارجه در ادامه خبر از اتلاف وقت توسط اروپایی ها داد و تلویحا فاش کرد که اروپا فقط به دنبال باقی ماندن محدودیت های برجام برای ایران است و مانند آمریکا حاضر نیست تعهدات خود در برجام را اجرا کند. وی گفت: «اروپایی‌ها قرار بود این مکانیزم را به عنوان اولین قدم راه‌اندازی کنند و تاکنون تلاش‌هایی هم کردند. به نظر احتیاط بیش از حدی از طرف اروپایی‌ها احساس می‌شود، اروپایی‌ها می‌خواهند بدون هزینه برای رفع نگرانی‌های امنیتی، صرفا از منافع برجام بهره‌مند شوند که این امکان‌پذیر نیست.»
 
وزیر امور خارجه هر چند ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده اروپایی ها کانال مالی نفت در برابر غذا را راه اندازی کنند اما با اینحال نیز ابراز داشت مساله حیاتی تضمین شدن عملی این سیستم است: «امیدواریم در روزهای آینده خبرهای خوبی در این مورد بشنویم، زیرا از سوی اروپایی‌ها اطلاعات مقدماتی مثبتی برای ثبت کانال مالی به ما رسیده بنابراین امیدواریم هر چه زودتر به واقعیت بپیوندد البته بعد از آن تضمین عملی از اهمیت زیادی برخوردار است.»
 
معاون ظریف 28 آبان امسال در خصوص سازوکار مالی که اروپایی ها قرار بوده اجرایی کنند گفت: «هنوز هیچ کشوری حاضر نشده میزبانی سازوکار «spv» را بپذیرد و اتریش و لوگزامبورگ هم نپذیرفتند.» عراقچی همچنین معاون وزارت امور خارجه اینگونه از ناتوانی و بدعهدی اروپایی ها گلایه کرد: «چه اروپا نمی‌خواهد با ما کار کند و بازی می‌کند و چه این‌که می‌خواهد کار کند و قادر نیست با فشارهای آمریکا، در نتیجه فرقی ندارد. ما با شرایطی روبه‌رو هستیم که اروپا نتوانسته یا نخواسته سازوکاری ایجاد کند که خواست ایران را تأمین کند.»
 
  معاون وزارت خارجه همچنین در سومین سمینار همکاری‌های هسته‌ای ایران و اتحادیه اروپا اینگونه دستاورد برجام را توصیف کرده بود: «اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، بهره‌مندی ایران از مزایای برجام را به صفر نزدیک کرده است»
 
با وجود بدعهدی اروپایی ها اما عراقچی در آخرین نطق خود که برخلاف حرف های خودش نیز هست مشکل را نه بدعهدی اروپایی ها که نپذیرفتن احتمالی تعهداتی است که گروه اقدام مالی FATF دیکته کرده و مجلس قرار است در این هفته به آن رسیدگی کند معرفی کرد. او در خرین صحبت خود ادعا کرد: «اگر بانک های ایرانی که اکنون تحت تحریم های آمریکا هستند، تحت تحریم های FATF نیز قرار گیرند، طبیعی است نمی توانند با این ساز و کار همکاری کنند، نه اینکه شرطی وجود داشته باشد، بلکه یکی از الزامات همکاری با ساز و کار اروپا و هر ساز و کار دیگری است.»
 
به نظر می رسد غرب گرایان در پروژه جدید خود هم به دنبال گره زدن مشکل اقتصادی کشور با عقب نشینی نکردن در مقابل زیاده خواهی های دشمن هستند و قرار نیست از دورباطل مذاکره و عقب نشینی دست بردارند.