هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 خرداد 1403
ساعت 19:15
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 13 آذر 1397 ساعت 11:49
سه شنبه 13 آذر 1397 11:46 ساعت
2018-12-4 11:49:48
شناسه خبر : 300472
 چندی قبل، وزیر خارجه انگلیس قبل از سفر به ایران با لحنی تکبرآمیز به دولت جمهوری اسلامی هشدار داده بود از حبس دوتابعیتی‌ها خودداری کند. این نحوه برخورد یادآور برخوردهای کشورهای استعماری در قرون گذشته است ولیکن توجه ندارند جمهوری اسلامی با دولت‌های طاغوتی سابق که با یک هشدار بیگانگان تن‌شان می‌لرزید، تفاوت دارد و این دولت با استقلال کامل عمل می‌کند.
چندی قبل، وزیر خارجه انگلیس قبل از سفر به ایران با لحنی تکبرآمیز به دولت جمهوری اسلامی هشدار داده بود از حبس دوتابعیتی‌ها خودداری کند. این نحوه برخورد یادآور برخوردهای کشورهای استعماری در قرون گذشته است ولیکن توجه ندارند جمهوری اسلامی با دولت‌های طاغوتی سابق که با یک هشدار بیگانگان تن‌شان می‌لرزید، تفاوت دارد و این دولت با استقلال کامل عمل می‌کند.
گروه سیاسی- رجانیوز: وزیر خارجه انگلیس در جریان سفر اخیر خود به تهران و دیدار با محمدجواد ظریف، اگرچه دست خالی به کشورش بازگشت اما جواب اهانت‌های قبل از سفرش به ایران را نه از وزارت امور خارجه، بلکه از دستگاه قضایی ایران گرفت.
 
به گزارش «رجانیوز»، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس در آستانه سفر اخیر خود به ایران اظهارات توهین‌آمیزی درباره کشورمان مطرح کرد و با ادبیاتی غیرمسؤولانه خواستار آزادی مجرمان ایرانی – انگلیسی شد.
 
هانت در این‌باره اظهار داشت: اگر ایران بخواهد از شهروندان دوتابعیتی به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده کند، در این صورت تبعاتی برای ایران خواهد داشت و ما اجازه نمی‌دهیم قسر در برود. اگر ایران بخواهد در جامعه جهانی پذیرفته شود باید از زندانی کردن افرادی مثل زاغری خودداری کند و آنها باید بفهمند این وضعیت پایدار نیست.
 
اظهارات تند جرمی هانت در حالی علیه ایران مطرح شد که او در جریان سفر به تهران، فرزند زاغری، مجرم امنیتی را در سفارت انگلیس در تهران دید و از این دیدار خود نیز عکسی منتشر کرد تا سناریوی توهین خود به استقلال ایران را تکمیل کند. همزمان با سفر هانت به ایران و انجام این اقدامات ضد ایرانی انتقادات فراوانی به وزارت امور خارجه مطرح شد و از مقامات این وزارتخانه خواسته شد در راستای عزت ملی، مانع این رفتارهای توهین‌آمیز شده یا اینکه در مقابل آن اقدامی انجام دهند. با این حال اما از وزارت امور خارجه صدایی در مقابل رفتار توهین‌آمیز وزیر خارجه انگلیس شنیده نشد.
 
رئیس قوه‌قضائیه در این باره می‌گوید در جریان سفر اخیر وزیر خارجه انگلیس به تهران، مقامات قوه‌قضائیه درخواست‌های مکرر او برای دیدار با این مقامات قضایی را نپذیرفتند. آیت‌الله آملی‌لاریجانی می‌گوید دلیل نپذیرفتن درخواست‌های جرمی هانت، اظهارات توهین‌آمیز او هنگام سفر به ایران بود. آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی در این‌باره اظهار داشت: انگلیس به ایران بدهکار است و از زمان طاغوت پول‌هایی را برای سلاح دریافت کرده‌اند که جزو بدهی‌های آنها به ملت ایران است اما این موضوعات هیچ ارتباطی با مسائل قضایی ندارد و نظام قضایی و نیروهای امنیتی صرفاً با عوامل نفوذ، فارغ از تابعیت‌شان در چارچوب قانون برخورد می‌کنند.
 
آملی‌لاریجانی دیروز دوشنبه در جلسه مسؤولان عالی قضایی برخی مطالب علیه قوه‌قضائیه را صددرصد خلاف و ناصواب دانست و اظهار کرد: چندی قبل، وزیر خارجه انگلیس قبل از سفر به ایران با لحنی تکبرآمیز به دولت جمهوری اسلامی هشدار داده بود از حبس دوتابعیتی‌ها خودداری کند. این نحوه برخورد یادآور برخوردهای کشورهای استعماری در قرون گذشته است ولیکن توجه ندارند جمهوری اسلامی با دولت‌های طاغوتی سابق که با یک هشدار بیگانگان تن‌شان می‌لرزید، تفاوت دارد و این دولت با استقلال کامل عمل می‌کند.
 
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه همه قوا در جمهوری اسلامی مستقل هستند، تاکید کرد: کشورهای خارجی باید ردای تکبر را از تن به در کنند و مقاماتی نظیر وزیر خارجه انگلیس بدانند در جایگاهی نیستند که بخواهند به قوای نظام اسلامی در انجام وظایف‌شان هشدار دهند.
 
رئیس قوه‌قضائیه افزود: به دلیل همین تکبرورزی در گفتار و رفتار، با وجود تقاضای مکرر وزیر خارجه انگلیس برای ملاقات با مسؤولان قضایی جمهوری اسلامی، هیچ یک از مسؤولان دستگاه قضا وقت ملاقات ندادند تا امثال آقای هانت متوجه شوند با مردم و مسؤولان ایران باید با لحن و ادبیات شایسته صحبت کنند.
 
آیت‌الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه علاوه بر مباحث سیاسی، برخی اظهارات آنها به لحاظ قضایی و حقوقی نیز نادرست است، خاطرنشان کرد: دوتابعیتی بودن در جمهوری اسلامی جرم نیست و کسی در ایران صرفاً به دلیل دوتابعیتی بودن تعقیب و زندانی نمی‌شود. افرادی که مورد اشاره مسؤولان خارجی هستند، در کشور ما اقداماتی برخلاف امنیت مرتکب شده‌اند یا دست به جاسوسی زده‌اند که تعقیب آنها به دلیل ارتکاب این جرائم است و هیچ ربطی به دوتابعیتی بودن‌شان ندارد.
 
منبع: وطن امروز