هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 24 خرداد 1403
ساعت 01:09
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

يكشنبه 11 آذر 1397 ساعت 19:56
يكشنبه 11 آذر 1397 19:47 ساعت
2018-12-2 19:56:28
شناسه خبر : 300363
استدلال های ضعیف افرادی که در موارد متعدد FATF و CFT را به جای یکدیگر استفاده می کنند و تفاوت آنها را هم نمی دانند البته می تواند منجر به شفاف تر شدن مساله و روشدن دست خالی حامیان پذیرش تعهدات استعماری گردد.
استدلال های ضعیف افرادی که در موارد متعدد FATF و CFT را به جای یکدیگر استفاده می کنند و تفاوت آنها را هم نمی دانند البته می تواند منجر به شفاف تر شدن مساله و روشدن دست خالی حامیان پذیرش تعهدات استعماری گردد.
گروه سیاسی-رجانیوز: رو به دوربین می کند با اعتماد به نفس می گوید «خیلی در حد اعلا در این خصوص تخصصی ندارم، شاید از متوسط جامعه مقداری بیشتر بدانم» با این وجود اما در خصوص تخصصی ترین مسائل نظر می دهد. برای مخفی کردن کم سوادی خود در خصوص مسائل فنی و حقوقی CFT هم میگوید« من خیلی راجع به مسائل فنی حرف نمیزنم و از نگاه اجتماعی به آن می پردازم» در نهایت هم نشان می دهد در هیچ بعدی از ماجرا حرفی برای گفتن ندارد. 
 
به گزارش رجانیوز مهاجری در گفت و گوی اخیر خود  با عنوان «اف‌ای‌تی‌اف به زبان ساده» نشان می دهد که حتی به اندازه متوسط مردم هم در این مورد نمی داند. او که هنوز نتوانسته تشخیص بدهد که تفاوت FATF با لایحه داخلی مبارزه با پولشویی چیست و با فرار به جلو توپ را به زمین دولت قبل انداخته و دولت روحانی را از این حیث مبری می کند. او با یک توضیح ابتدایی از FATF  می گوید: «موضوع پولشویی که برخی ها می خواهند آن را به دولت آقای روحانی وصل کنند اصلا ربطی به این دولت ندارد. موضوع از زمان احمدی نژاد است و به طور مشخص شخص آقای جلیلی که آن زمان دبیرشواری علی امنیت ملی بود برخی وزارتخانه های کشور را موظف می کند که دنبال این موضوع بروید»
 
مجری خطاب به مهاجری میگوید: «در زمان جلیلی هم قرار بود این گزارشات به خارج از کشور ارسال شود؟» اما در پاسخ به این سوال حیاتی و مهم او پاسخ واضحی نمیدهد و حتی با دقت به فیلم مشخص می شود که گفت وگوی مهاجری در این قسمت به طرز ناشیانه‌ای کات می خورد، مساله ای که به خوبی نشان میدهد احتمالا اعتراف مهاجری در خصوص داخلی بودن این اطلاعات سانسور شده و یا وی هیچ پاسخ درخوری به این موضوع نشان نداده است.
 
در لایحه داخلی مبارزه با پولشویی جلیلی اساسا تعهدی به FATF داده نشد، به علاوه اینکه در دستورالعمل مذکور نیز مبنای تفسیر ایران از تروریسم قوانین و تعاریف داخلی بود . این مساله را قبلا هم رئیس دفتر روحانی مطرح کرده بود که رجانیوز به آن ادعای بی‌پشتوانه واکنش نشان داده بود. (گزارش «تکرار شوخی بی‌مزه رئیس جمهور» را بخوانید)
 
سردبیرخبرآنلاین در ادامه ادعا می کند که روسیه و چین هم در صورت عدم تایید ایران توسط FATF نمی توانند با ایران کار کنند. او اما هیچ اشاره ای به گزارش دبیر اجرایی FATF که بعد از تصویب CFT توسط مجلس شده بود نمی کند. دیوید لوئیس به صراحت اعلام کرد نه تنها تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه ساختگی آمریکا وجود ندارد که ایران باید تعریف گروه های تروریستی مدنظر FATFرا بپذیرد و استثنا‌هایی که برای برخی گروه‌ها در نظر گرفته را بردارد!  (گزارش «پاسخ FATF به عقب نشینی های دولت و مجلس» را بخوانید) قبلا ظریف در مجلس خبر داد که هیچ تضمینی برای حل مشکل مالی ایران در پیوستن به CFT نیز وجود ندارد. (گزارش «بالاخره FATF برای رفع مشکلات بود یا گرفتن بهانه از دست دشمن» را بخوانید)
 
مهاجری اما در جای جای مصاحبه خود اعتراف هم می کند پذیرش دستورات گروه اقدام مالی ضربات اساسی به کشور می زند. او می گوید: «تصور میکنمFATF  یک تلخی است که باید بپذیریم... تلخی است چون ما را محدود میکند» یا در جایی دیگر میگوید: «مشکلات FATF بزرگ هست اما مخالفان بزرگ تر نشان می دهند! .... ما باید بین بد و بدتر انتخاب کنیم» او اما برای توجیه مخاطب خود او را به آینده ای نامعلوم و اما و اگر پاس داده و می گوید: «معلوم نیست که نتایجش هم تلخ باشد!»
 
اوج بی محتوایی محمدمهاجری جایی است که او می گوید«مخالفان FATF حتی ترجمه فارسی آن را هم یک بار از اول تا آخر نخوانده اند» این ژورنالیست اولا نمی داند که FATF نام گروه اقدام مالی است و طرحی نیست که خواندنی باشد دوما او هنوز نمیداند که متن برنامه اقدام (Action Plan) این گروه برای ایران که دولت بطور غیرقانونی و مخفیانه متعهد به اجرای آن شده، همچنان محرمانه است و سندی از آن در دست نیست!! اما به گونه ای صحبت می کند که گویا این متن را به فارسی و انگلیسی توسط وزارت خارجه منتشر شده و وی خوانده است!
 
مهاجری حتی ادعای تکراری حق شرط را مطرح می کند. او غافل از اینکه FATF خود به صراحت اعلام کرده حق شرط را نمی پذیرد چنین ادعایی را مطرح می کند. (گزارش «دروغی به نام حق شرط» و «حق تحفظ ایران پذیرفته نیست» را بخوانید)
 
وی قبول میکند که 75 درصد پولشویی دنیا در غرب انجام می شود اما با این توجیه که 75 درصد پول دنیا هم در غرب است از پاسخگویی در این خصوص که چرا FATF تاکنون نتوانسته در مقابل این فساد بزرگ بایستد شانه خالی می کند. مهاجری در پاسخ به این سوال که آیا FATF با کشورهای اروپایی برخورد می کند می گوید: «قطعا همین طور است!» رسانه های غربی از جمله رویترز، گاردین و وال استریت ژورنال در چند هفته گذشته بارها به پولشویی گسترده در غرب اعتراض کردند اما FATF  دراین خصوص سکوت کرده است. (گزارش «چرا FATF پولشویی در غرب را نمی بیند» را بخوانید) بعید به نظر می رسد که یک ژورنالیست حرفه ای گزارش های کشورهای غربی را ندیده باشد و اینگونه به قطعیت بگوید «قطعا FATF با آنها برخورد میکند»
 
این روزنامه نگار که خود را اصولگرا معرفی می کند از عدم شفافیت در کشور انتقاد کرده اما در خصوص محرمانگی دولت حاضر به انتقاد نشده است. این درحالی است که در دولت روحانی اکثریت قراردادهای دولت محرمانه بوده و هست؛ از قرارداد با پژو و ایرباس و بوئینگ تا قراردادهای نفتی و حتی تعهدات داده شده به گروه اقدام مالی. (گزارش «شفافیت برای دشمن، محرمانه برای مردم» را بخوانید)
 
ظریف چندی قبل ایران را متهم به پولشویی کرده و بهانه به دست دشمن داد. مهاجری اما برای توجیه کار ظریف در استدلالی مضحک می گوید: «ما در مجلس قانون مبارزه با پولشویی تصویب کردیم پس قبول داشتیم که در کشور پولشویی وجود دارد» البته با این استدلال ضعیف سردبیرخبرآنلاین باید پاسخ بدهد که اگر کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریست که دولت بر آن اصرار داشت را هم پذیرفتیم به این معنی است که کمک به تروریسم را قبول داشته ایم؟!!
 
استدلال های ضعیف افرادی که در موارد متعدد FATF و CFT را به جای یکدیگر استفاده می کنند و تفاوت آنها را هم نمی دانند البته می تواند منجر به شفاف تر شدن مساله و روشدن دست خالی حامیان پذیرش تعهدات استعماری گردد. رای ناپلئونی حامیان CFT  همین مساله را به خوبی نشان داد. جریان غرب گرا پس از 20 ایراد شرعی و قانونی به FATF توسط شورای نگهبان به تکاپو افتاده و سعی دارد تا بتواند بار دیگر خسارت محضی را به کشور تحمیل کند. جالب آنکه به هیچ عنوان وارد پاسخگویی متقن به ایرادات وارد آمده نمی شود و سعی دارند با گره زدن مساله به سفره مردم به اهداف خود دست پیدا کنند.
 


دیدگاه کاربران

سلام
پیشنهاد اکید می کنم برای متن ها و تحلیل ها و مقالات و گزاراشات بلند حتما پی دی اف را جهت دانلود قرار دهید تا مطالعه بهتر صورت بگیرد.
تشکر