هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 9 خرداد 1402
ساعت 12:37
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 10 آذر 1397 ساعت 16:00
شنبه 10 آذر 1397 15:37 ساعت
2018-12-1 16:00:23
شناسه خبر : 300260
اگر آذری جهرمی سخنی برای دفاع از عملکرد وزارت خانه‌اش درباره حمایت از پیام‌رسانهای داخلی نداشت، که مصاحبه نکردن‌اش با 20:30 نیز تایید کننده این امر است، باید پاسخگو باشد که چرا وزارت ارتباطات آنطور که باید از پیام‌رسانهای ایرانی حمایت نکرده است
اگر آذری جهرمی سخنی برای دفاع از عملکرد وزارت خانه‌اش درباره حمایت از پیام‌رسانهای داخلی نداشت، که مصاحبه نکردن‌اش با 20:30 نیز تایید کننده این امر است، باید پاسخگو باشد که چرا وزارت ارتباطات آنطور که باید از پیام‌رسانهای ایرانی حمایت نکرده است
گروه اجتماعی-رجانیوز: موضوع پیام‌رسانهای داخلی و حمایت نهاد‌های متولی، به ویژه وزارت ارتباطات از این پیام‌رسانها، با گزارش بخش خبری 20:30 درباره این موضوع و در ادامه چالش آذری جهرمی، وزیر ارتباطات با خبر نگار این بخش، دوباره به صدر اخبار فضای مجازی برگشته است.
 
به گزارش رجانیوز، پس از اینکه حمید فتاحی، معاون وزیر ارتباطات اعلام کرد «به جز پیام رسان‌های سروش و گپ، دولت از سایر پیام رسان های داخلی حمایت نخواهد کرد.»، خبرنگار صدا و سیما، با تهیه گزارشی، به فراز و فرود ها و مشکلاتی که پیام‌رسانهای داخلی با آنها مواجه هستند، پرداخته است.
 
در قسمتی از گزارش که در بخش خبری 20:30 پخش شد، مدیر پیام‌رسان گپ در صحبت‌های خود که در ارتباط با مشکلات پیش روی  پیام‌رسانهای ملی بود، به نامهربانی و عدم همکاری درست وزارت ارتباطات در حمایت از این پیام‌رسانها اشاره کرده و گفته است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عملا در بحث حمایت از پیام‌رسانهای داخلی کاری نکرده است و وظیفه اش که همان فیلتر تلگرام بود را به طور صحیح انجام نداده است و اکنون تلگرام بدون هیچ اقدامی از سوی مسئولین، با نام‌های دیگری به فعالیت‌اش ادامه می‌دهد.
 
پس از پخش این گزارش از اخبار 20:30، آذری جهرمی در حساب توییتری خود به این گزارش واکنش نشان داد و در چند توییت، 20:30 را محکوم به تهیه گزارش دروغ کرده است.
 
همچنین به گفته خبرنگاری که این گزارش را تهیه کرده است، آذری جهرمی بجای پاسخگویی به سوالات مطرح شده در اذهان جامعه، چخماقی را دعوت به یک گفتگوی خصوصی کرده است.
علاوه بر این، آذری جهرمی در تکذیب و زیر سوال بردن فیلمی که اخبار 20:30 از صحبتهای مدیر پیام‌رسان گپ پخش کرد، یک فیلم متفاوت و جداگانه‌ای را از مدیر گپ در صفحه توییتر خود منتشر کرد که البته در آن فیلم نیز اندیجنی سخنی از حمایت وزارت ارتباطات از پیام‌رسانهای ملی به میان نمی‌آورد.
 
دو فیلم زیر به ترتیب فیلم منتشر شده از آذری جهرمی و فیلمی که در گزارش 20:30 از صحبتهای مدیر گپ منتشر شده است. آذری جهرمی با انتشار فیلم اول، مدعی شد که فیلمی که 20:30 پخش کرد، تحریف شده آن است.
 
با مقایسه این دو فیلم، مشخص می‌شود که دو فیلم هیچ ارتباطی با هم ندارند و این ادعای آذری جهرمی از روی فرافکنی بوده است. 
 
صحنه‌هایی که در گزارش 20:30 از صحبت‌های ایندجی پخش شده است، اساساً در فیلمی که آذری جهرمی منتشر کرده است وجود ندارد.
 
 
 
ماجرای فیلم ها چیست؟
همانطور که در یکی از توییت‌های آذری جهرمی نیز مشخص است، انجیدنی، مدیر پیام‌رسان گپ، درباره پیام‌رسانهای داخلی و موانع سر راهشان، دو فیلم جداگانه‌ای برای اخبار 20:30 فرستاده است که این بخش خبری نیز یکی از فیلم ها را در تهیه گزارش مورد استفاده قرار داده است. استفاده 20:30 از یکی از فیلم‌ها برای تهیه گزارش، نه نادرست بوده و نه تحریف صحبتهای انجیدنی. بلکه خبرنگار 20:30 به طور عقلانی از قسمت‌هایی که مقتضی استفاده در گزارش بوده، استفاده کرده است.
اما آذری جهرمی با فرا فکنی و بجای پاسخگویی به سوالات ایجاد شده، با متناقض خواندن گزارش 20:30 می‌خواهد اصل موضوع را که چرایی عدم حمایت درست وزارت ارتباطات از پیام‌رسانها است را به حاشیه بکشاند و برای اینکار حتی حاضر شده است فیلم جداگانه‌ای از صحبتهای مدیر پیام‌رسان گپ را بعنوان فیلم کامل گفتگوی وی منتشر و 20:30 را متهم به شایعه پراکنی کند.
 
به هر حال انتظاری که از آذری جهرمی می‌رود این است که بجای دعوای توییتری با خبرنگاری که این گزارش را تهیه کرده است و با توجه به دعوت بخش خبری 20:30 از وی برای پاسخگویی و دفاع از عملکرد وزارت ارتباطات، جلوی دوربین رسانه‌ها بیاید و صحبتهایش در این ارتباط را بجای اینکه به جلسات و گفتگو‌های خصوصی ببرد، با رسانه ها در میان بگذراد تا عموم مردم نیز در جریان امور قرار بگیرند.
 
اگر صحبتهایش قانع کننده و در ردِ مستندِ گزارش 20:30 بود، این واحد خبری باید از مردم بخاطر تحریف و شایعه پراکنی عذر خواهی کند. اما اگر آذری جهرمی سخنی برای دفاع از عملکرد وزارت خانه‌اش درباره حمایت از پیام‌رسانهای داخلی نداشت، که مصاحبه نکردن‌اش با 20:30 نیز تایید کننده این امر است، باید پاسخگو باشد که چرا وزارت ارتباطات آنطور که باید از پیام‌رسانهای ایرانی حمایت نکرده است.