هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
جمعه، 12 خرداد 1402
ساعت 19:06
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 6 آذر 1397 ساعت 14:21
سه شنبه 6 آذر 1397 11:23 ساعت
2018-11-27 14:21:00
شناسه خبر : 299878
تمدن غرب به ویژه در ۷۳ سال گذشته پس از جنگ جهانی دوم تا امروز برای خود انحصاراتی ایجاد کرده است؛ انحصاراتی از قبیل داشتن سلاح نامشروع هسته ای و انحصار امتیاز وتو، این انحصارات بر مبنای یک منطق قدیم استکباری است: زور
تمدن غرب به ویژه در ۷۳ سال گذشته پس از جنگ جهانی دوم تا امروز برای خود انحصاراتی ایجاد کرده است؛ انحصاراتی از قبیل داشتن سلاح نامشروع هسته ای و انحصار امتیاز وتو، این انحصارات بر مبنای یک منطق قدیم استکباری است: زور
گروه سیاسی- رجانیوز: دکتر جلیلی عصر امروز با حضور در نشست عمومی سی‌و‌دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با عنوان «۴۰ سال دستاورد در سایه مقاومت»، به ایراد نکات مهمی پیرامون تمدن اسلامی، دستاورد های انقلاب اسلامی و موضوعات مربوط به جهان اسلام پرداخت.

 

به گزارش «رجانیوز»، نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی با اشاره به یکه تازی تمدن غرب در پنج سده اخیر و منطق استکبار، گفت: تمدن غرب به ویژه در ۷۳ سال گذشته پس از جنگ جهانی دوم تا امروز برای خود انحصاراتی ایجاد کرده است؛ انحصاراتی از قبیل داشتن سلاح نامشروع هسته ای و انحصار امتیاز وتو، این انحصارات بر مبنای یک منطق قدیم استکباری است: زور؛ “فاستکبروا فی الارض بغیر الحق و قالوا من اشدّ منّا قوّه”

 

 

وی افزود: با شعار حقوق بشر و دموکراسی بر مبنای این انحصارات به خود اجازه می دهند برای ملت ها تعیین تکلیف کنند و به صراحت می گویند دموکراسی را تا جایی قبول دارند که آن چه آن ها می خواهند توسط ملت ها انتخاب شود. چنانکه رئیس فعلی رژیم آمریکا به صراحت بیان می کند که اولویت، منافع و رشد اقتصادی آمریکا است و ملاک دموکراسی و حقوق بشر، تامین منافع آنها و فعال شدن کارخانه های اسلحه سازی این کشور است.

 

دکتر جلیلی دستاورد های تمدن غرب و تفکر لیبرال دموکراسی را اتحاد با کشورهای مستبد، حمایت از اشغال، تجاوز و کودک‌کشی آشکار در فلسطین اشغالی و یمن دانست و ابراز کرد: امروز نه تنها رژیم های آمریکا، کانادا و دولت های اروپایی بلکه بسیاری از متفکرین غربی و محافل آکادمیک آن ها نیز رژیم اشغالگر، صهیونیستی را مظهر و نمونه لیبرال دموکراسی معرفی می نمایند. در واقع پس از پنج قرن تجربه، مصداق تمدن غرب رژیم آمریکا و دستاورد تمدنی آن رژیم صهیونیستی است.

 

مسئول سابق مذاکرات هسته‌ای کشورمان با ۵+۱، ضمن یادآوری تلاش های شش قدرت برتر جهانی در سد راه فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای ایران خطاب به حضار این نشست  عنوان کرد: در این فرصت کوتاه میخواهم در جمع شما اندیشمندان فرهیخته به چند پرسش، پاسخ بدهم: چرا قدرت های برتر جهانی با هم جمع میشوند تا مانع فعالیت سانتریفیوژهایی شوند که زیرنظر آژانس و برای مقاصد صلح آمیز فعالیت میکرد؟! این قدرت ها از چه چیز نگران هستند؟! چرا قدرت ها عزم کرده‌اند تا در برابر اراده ملت ایران بایستند؟ همچنان که از شاه حمایت کردند و در جنگ تحمیلی صدام را پشتیبانی نمودند.

 

جلیلی در پاسخ به این پرسش ها، با شمردن دستاورد های نظام جمهوری اسلامی در چهل سال جنگ نابرابر در عرصه های مختلف علمی، صنعتی، پزشکی، دفاعی، هسته‌ای، فرهنگی، هنری و .. که به استناد گزارش موسسات جهانی بود، خاطر نشان کرد: گذشت زمان به خوبی نشان داد که نگرانی آنها از فعالیت چند سانتریفیوژ نبود و موضوع هسته‌ای یک بهانه بود.دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی در اندیشه و نرم‌افزار آن بود که نشان داد میتوان مقاومت کرد و در عین مقاومت و مبارزه، پیشرفت نیز کرد. نشان داد اندیشه دینی میتواند در مناسبات جامعه، سیاست، اقتصاد و فرهنگ هم محقق و هم موفق شود؛ آنچه آنها را به هراس انداخته، نرم‌افزار انقلاب اسلامی است که زمینه ساز بروز تمدنی است که میتواند با سرعت از تمدن پانصد ساله غرب پیشی بگیرد.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مردم سالاری دینی را از جمله دستاورد های انقلاب اسلامی ایران در برابر مدعیان دروغین دموکراسی خواند که در آن، مردم با انتخاب اسلام حیاتی تازه می‌یابند.

 

 

جلیلی این دستاورد بزرگ را ناشی از اراده ملت خواند و با یادآوری نمونه های موفق آن ابراز داشت: روزگاری همه آن ها می خواهند رژیم شاه بماند اما شاه می رود. همه آن ها هرآنچه از تجهیزات پیشرفته نظامی دارند از صدام دریغ نمی کنند و در مقابل ایران را برای خرید سیم خاردار تحریم می کنند اما اکنون صدامی در کار نیست، بلکه عمیق ترین روابط دوستی بین دو ملت ایران و عراق شکل می گیرد و دغدغه ی آن ها نه تحریم سیم خاردار که بردموشک های بالستیک ایران است.

 

وی پیروزی های پی‌در‌پی جبهه مقاومت در لبنان و فلسطین را از دیگر این دستاورد ها عنوان کرد که حزب الله شیعه و جهاد و حماس سنی توانستند در جنگ ها مختلف شکست های سنگینی را به رژیم صهیونیستی تحمیل کنند.

 

نماینده رهبرانقلاب در شورایعالی امنیت ملی، باطل السحر قدرت های بزرگ را «نترسیدن از استکبار» دانست و تصریح کرد: هنر انقلاب اسلامی آن بود که در کنار دیدن واقعیت انحصار نظام سلطه وقدرتهای استکباری، واقعیت شکست پذیر بودن و رفتنی بودن آنها را نیز دید که “ان الباطل کان زهوقا”.

 

وی تامین مثال زدنی امنیت ملی در عین توطئه های خارجی را از جمله دستاورد های استراتژیک انقلاب اسلامی معرفی کرد و گفت: نرم افزار انقلاب اسلامی، امنیت پایدار را در ۲ عنصر مهم ایمان و عدالت تعریف میکند که زرادخانه های واقعی قدرت یک ملت است. . قدرت ایمان یک ملّت است که می تواند با اتّکاء به قدرت لایزال الهی بر همه ی دشمنی ها فائق شود.«ان الله یدافع ان الّذین امنوا» و با عدالت و نزدیک شدن به حقیقت است که ظلم به همه ی اشکال آن به کنار خواهد رفت.­

عضو شورای راهبردی روابط خارجی کشور خاطر نشان کرد: امروز جهان اسلام به خوبی دریافته است هزینه های سازش با آمریکا و رژیم نامشروع صهیونیستی بسیار بیشتر از هزینه چالش با آنهاست. انقلاب اسلامی توانسته است ناقوس فروپاشی وبی اثر شدن رژیم تحریم های امریکا را به صدا در اورد و این به معنی بی اثر شدن دو اهرم و بلکه تمام قدرت کسانی است که خود را فعال مایشاء  معرفی می کردند. امروز سنت الهی «لن یضروکم الا اذی» حقیقتی است که مردم ما به خوبی آن را درک کرده اند و می دانند آزارها و دشمنی های آمریکا تلاش های مذبوحانه ای است که فرجام ندارد و مهمترین شاهد آن عربده های از سر استیصال رژیم آمریکا است

 

جلیلی با اشاره به مقاله‌ی آقای «فهمی هویدی» در خصوص مقایسه دو کشور ایران و مصر در بازه تاریخی پس از وقوع انقلاب اسلامی گفت: کسانیکه برای خوشامد استکبار فقط در یک مورد چهارصد میلیارد دلار هزینه میکنند، فایده این هزینه توهین به مردم و کشور آنها و ملقب شدن به گاو شیرده بود. امروز هزینه ها و فایده های هر یک از دو روند سازش و مقاومت در چند دهه اخیر پیش روی ماست. نتیجه سازش و اعتماد به آمریکا در کمپ دیوید و مادرید و اسلو آن بود که آمریکا با گستاخی سفارت خود را به بیت المقدس منتقل کند و نتیجه مقاومت، شکست های رژیم صهیونیستی در جنگ های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و اخیرا ۲ روزه بوده است.

 

دکتر جلیلی در ادامه سخنان خود این پرسش را مطرح کرد که:  متفکران و آحاد امت اسلام باید از خود بپرسند چگونه است که از سویی، بعضی از جماعت مومنان علی‌رغم اراده مستکبران روز به روز قوی تر میشوند و آمریکا و همپیمانانش را تحقیر میکنند و از سوی دیکر برخی حکومت های بزرگ و بسیار ثروتمند در صورت قطع حمایت آمریکا در کمتر از ۳ هفته فروخواهند پاشید؟

 

وی با اشاره به تجربه تاریخی ملت ایران در مبارزه با آمریکا گفت: امام خمینی(ره) به خوبی این تشخیص را داد که مبارزه با حاکمان مستبد و سرسپرده بدون هدف قرار دادن کانون های اصلی توطئه که این حکام مزدوران آن ها هستند حرکتی ابتر خواهد بود. بدین خاطر پس از پیروزی انقلاب اسلامی نه تنها سفارت رژیم نامشروع صهیونیستی بلافاصله برچیده شد بلکه امام تسخیر لانه ی جاسوسی آمریکا توسّط دانشجویان را انقلابی بزرگتر از انقلاب اوّل خواند. تجربه ای که پس از بیداری اسلامی در برخی کشورهای اسلامی به برادران انقلابی گفته شد که نتیجه ی اعتماد به آمریکا خسران خواهد بود. که اگر به این توصیه برادرانه توجه می شد این حرکت در برخی کشورها به محاق نمی رفت «واتخذوا من دون الله آلهه لعلهم ینصرون. لایستطیعون نصرهم و هم لهم جند محضرون» سوره یاسین آیات ۷۴و۷۵

 

دبیرسابق شورایعالی امنیت ملی، کلیدواژه طلایی «شیطان بزرگ» را عمق معرفتی و معنوی مبارزه ملت مسلمان ایران با جهانخواران دانست و ابراز داشت: نامیدن آمریکا با واژه «شیطان بزرگ» توسط امام عظیم الشان ما به معنای یک فراخوان برای درافتادن همه دینداران و موحدان عالم با الگوی شیطانی آمریکا بود. در روزی که کمونیزم و کاپیتالیسم دو آرمان بزرگ بشر یعنی عدالت و پیشرفت را به انحطاط بردند، امت اسلامی اگر به آینده می‌اندیشد باید این دو آرمان را از قید الحاد و سکولاریسم آزاد کند.

 

دکتر جلیلی جایگاه جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام را جایگاه ویژه دانست و افزود: امت اسلامی هر خبری از پیشرفت های فناوری جمهوری اسلامی میشنود آن را در کنار تصویری از این نظام به مثابه نوک پیکان مبارزه با زیاده‌خواهی های آمریکا و غرب میپندارد و همین که آمریکا را به وحشت انداخته است. امت اسلام دانست که میشود الگوی آمریکایی را قبول نداشت و به چالش کشید و خود الگوی مستقلی مبتنی بر معرفت و معنویت دینی به جهانیان عرضه کرد.

 

جلیلی، «اسلام آمریکایی» را حربهء دشمن بعنوان نسخه جعلی برای مواجهه با پیشرفت های امت اسلام نامید و تصریح کرد: آمریکا دست به دامان اسلام آمریکایی شده است تا از یک سو با اسلام لیبرال مسلمانان را از مبارزه با نظام سلطه منصرف سازد و یا با ارائه چهره‌ای غلط، زشت و نادرست از اسلام، حرکت امت اسلامی را از مسیر اسلام ناب و مبارزه علیه مستکبران منحرف سازد.

 

وی در پایان سخنانش با اشاره به اهمیت دانستن اولویت ها در موضوعات مربوط به امت اسلامی گفت: امروز باید تمام قدرت جهان اسلام معطوف به اولویت هایش باشد. گفتمان وحدت اسلامی باید تبدیل به برنامه های وحدت و همکاری های اقتصادی، فرهنگی، رسانه ای و دیپلماسی جهان اسلام شود. در ابتدای بیداری اسلامی برادر مجاهد و بزرگوارمان محمود الزهار حفظه الله نکته ی دقیقی بیان فرمودند مبنی بر اینکه حرکت های پراکنده بیداری اسلامی در هر گوشه ای از جهان اسلام  به مثابه موج های متعدد  در یک برکه است که باید با یک پدیده ی بزرگ درهم ادغام وتبدیل به یک موج بزرگ در جهان اسلام شود. آن پدیده ی بزرگ موضوع فلسطین است. فلسطین به عنوان قلب جهان اسلام امروز ظرفیت آن را دارد تا تمام امواج خالصانه ی بیداری اسلامی را در هم ادغام و قدرت امّت اسلامی را در آزادی قدس شریف به نمایش بگذارد. انشاء الله « انهم یرونه بعیدا و نریه قریبا»