هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 24 خرداد 1403
ساعت 01:35
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 30 آبان 1397 ساعت 17:19
چهارشنبه 30 آبان 1397 16:51 ساعت
2018-11-21 17:19:25
شناسه خبر : 299554
 پیشروی نیروهای ارتش و دفاع مردمی سوریه تا نیمه نخست شهریورماه به خوبی پیش رفت و مساحت آلوده در جنوب غرب استان دمشق به 275 کیلومتر رسید اما یک مانع بزرگ سرعت عملیات را در این محور کند کرد.
پیشروی نیروهای ارتش و دفاع مردمی سوریه تا نیمه نخست شهریورماه به خوبی پیش رفت و مساحت آلوده در جنوب غرب استان دمشق به 275 کیلومتر رسید اما یک مانع بزرگ سرعت عملیات را در این محور کند کرد.
گروه بین الملل-رجانیوز: سوم مرداد ماه امسال، هسته های خاموش گروه تروریستی داعش خود را به مرکز استان السویداء در جنوب سوریه رساندند و سلسله عملیات های انتحاری را در شهر السویداء انجام دادند و دهها تن از شهروندان در این حملات شهید و زخمی شدند.
 
 
گروهی دیگر از هسته های خاموش داعش هم عملیات های دیگری را در مناطق شرقی استان سویداء انجام دادند و برای مدت کوتاهی توانستند چند روستا را به اشغال خود دربیاورند؛ در جریان این حملات هم شماری از مردم محلی کشته و زخمی و تعدادی دیگر اسیر شدند.
 
اشغال فرودگاه راهبردی «خلخله» در شمال استان سویداء هم یکی دیگر از اهداف اصلی عناصر تروریستی داعش در هفته نخست مردادماه امسال بود که با هوشیاری نیروهای ارتش سوریه حملات در این محور به طور کامل دفع شد.
 
 
حملات سه گانه تروریست ها از محورهای شمال شرق و شرق استان سویداء سازماندهی شده بود و همین مسئله نیروهای ارتش سوریه را به این نتیجه رساند که بخش وسیعی از شرق استان آلوده به هسته های خاموش داعش است.
 
نیروهای ارتش و دفاع مردمی سوریه از نیمه دوم مردادماه عملیات گسترده ای را برای پاکسازی مناطق بیابانی شمال شرق و شرق استان سویداء انجام دادند و در همان گام نخست مساحت مناطق آلوده حدود هزار و 700 کیلومتر مربع تخمین زده شد.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، نیروهای سوری در جریان ده روز نخست عملیات در صحرای شمال شرق و شرق استان سویداء موفق شدند حدود 530 کیلومتر مربع از مساحت آلوده را به طور کامل پاکسازی کنند و ضربات مهلکی را به هسته های خاموش داعش در این محور وارد کنند.
 
با پاکسازی های که در مدت زمان ده روز صورت گرفت در نهایت مجموع مساحت آلوده در صحرای شرق استان السویداء به هزار و 170 کیلومتر مربع کاهش یافت و حلقه فشار بر تروریست های داعش از چند محور  افزایش یافت.
 
 
یکم شهریورماه، نیروهای ارتش و دفاع مردمی سوریه پس از دو هفته درگیری سنگین موفق شدند مساحت هزار و 265 کیلومتر مربعی را به طور کامل به کنترل دربیاورند و تمامی مناطق آلوده به هسته های خاموش داعش را در صحرای شمال شرق و شرق استان سویداء پاکسازی کنند.
 
نیروهای سوری با پاکسازی مناطق آلوده استان سویداء خود را به جنوب غرب استان دمشق رساندند و هسته های خاموش داعش را در منطقه ناهموار «تلول الصفاء» در مساحت 435 کیلومتر مربعی شبه محاصره کردند.
 
10 روز عملیات سنگین در منطقه تلول الصفاء در جنوب غرب استان دمشق منجر به پاکسازی 135 کیلومتر مربع دیگر از مناطق آلوده شد و در مجموع مساحت آلوده به هسته های خاموش داعش به 300 کیلومتر مربع کاهش یافت.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، پیشروی نیروهای ارتش و دفاع مردمی سوریه تا نیمه نخست شهریورماه به خوبی پیش رفت و مساحت آلوده در جنوب غرب استان دمشق به 275 کیلومتر رسید اما یک مانع بزرگ سرعت عملیات را در این محور کند کرد.
 
 
وجود صخره ها، بلندی ها، ارتفاعات، دره ها، غارها و تونل ها در منطقه ناهموار تلول الصفاء باعث شد، پیشروی نیروهای سوری به کندی صورت گیرد و عملیات به سختی و با احتیاط ادامه یابد تا از افزایش خسارت ها جلوگیری شود و نیروها در کمین تروریست ها گرفتار نشوند.
 
استفاده از تاکتیک های نظامی که با بافت ناهموار منطقه تلول الصفاء تناسب نداشت عامل دیگری بود که آزادسازی مناطق آلوده را با مشکل جدی روبه رو کرد و سبب شد تا تروریست های داعش در این محور قدرت مانور بالایی داشته باشند.
 
فرسایشی شدن نبردها، عملیات نیروهای سوری را در منطقه « تلول الصفا» قفل کرد و تنها دستاورد دو ماه درگیری سنگین ( از پانزدهم شهریورماه تا پانزدهم آبان ماه) پاکسازی مساحت 25 کیلومتر مربعی و شبه محاصره تروریست ها در مساحت 250 کیلومتر مربعی بود.
 
 
تاخیرهای طولاتی مدت در پاکسازی منطقه ناهموار تلول الصفاء در جنوب غرب استان دمشق در نهایت منجر به تغییر تاکتیک نظامی در این محور شد و با اعزام نیروهای کمکی، انجام عملیات بزرگ در این محور در دستور کار قرار گرفت.
 
نیروهای ارتش سوریه و دفاع مردمی سوریه در نهایت با تغییر راهبردها از بیستم آبان ماه امسال عملیات گسترده خود را برای پاکسازی منطقه تلول الصفاء در جنوب غرب استان دمشق آغاز کردند و در همان گام نخست موفق شدند خطوط دفاعی تروریست ها را در هم بشکنند.
 
نیروهای سوری پس از 9 روز درگیری سنگین موفق شدند تروریست های داعش را در منطقه تلول الصفاء عقب برانند و بیستم و نهم آبان ماه پس از نزدیک به 3 ماه این محور مهم و حساس را در جنوب غرب استان دمشق به کنترل خود دربیاروند.