هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
يكشنبه، 27 خرداد 1403
ساعت 20:40
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 30 آبان 1397 ساعت 14:52
چهارشنبه 30 آبان 1397 14:33 ساعت
2018-11-21 14:52:44
شناسه خبر : 299533
حجاریان خوب می‌داند که باید دست به دامن همه چیز شوند تا اثبات کنند راه آن‌‌ها با راه روحانی و کابینه‌اش جداست. در واقع حیات اصلاح‌طلبان و حضور در انتخابات‌های آینده منوط به این است که آن‌ها با روحانی در یک جبهه قرار نگیرند.
حجاریان خوب می‌داند که باید دست به دامن همه چیز شوند تا اثبات کنند راه آن‌‌ها با راه روحانی و کابینه‌اش جداست. در واقع حیات اصلاح‌طلبان و حضور در انتخابات‌های آینده منوط به این است که آن‌ها با روحانی در یک جبهه قرار نگیرند.
گروه سیاسی-رجانیوز: «دولت روحانی استعداد و ظرفیت کافی برای مقابله با معضلات داخلی را نداشت» این جمله‌ایست که احتمالا یا از دهان یک دلواپس در آمده یا طبیعتا محصول قلم یک اصولگرا باید باشد. اما این گونه نیست! این جمله سعید حجاریان، تئوریسین‌ دولت اصلاحات است که این روزها فرمان را به سمت مقابل دولت کج کرده.
 
به گزارش رجانیوز سعید حجاریان چندی پیش مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا انجام داده و در آن سخنان جالب توجهی را ایراد کرده است. حجاریان در قسمتی از این مصاحبه می‌گوید: 
« دولت اساساً عقدی با اصلاح‌طلبان منعقد نکرد که بخواهد از آن عبور کند. یعنی در سال ۹۲، به قدری فرصت کم بود که اصلاح‌طلبان با دولت بر سر موضوعات خاص به ائتلاف نپرداختند و از این گذشته، روحانی برنامه ائتلافی نداشت.» 
 
زدن این حرف‌ها آن هم درحالی که تا قبل از این اصلاح‌طلبان راه و بی‌راه اظهار گلایه می‌کردند که روحانی خواسته‌هایشان را برآورده نمی‌کند، نشان از چرخش موضعی اصلاح‌طلبان دارد. در دیدار خصوصی اصلاح‌طلبان با روحانی بارها این مسئله از طرف اصلاح‌طلبان مطرح شده بود که اصلاحات برای روحانی آبرویش را خرج کرده است و در مقابل روحانی نسبت به اصلاح‌طلبان روی خوش نشان نمی‌دهد؛ سخنانی که باعث شده بود روحانی در یک جمله مهم خطاب به آن‌ها بگوید: 
« اصلاح‌طلبان متحد دولت نیستند بلکه شریک دولتند.» 
 
در این جا دو مسئله به خوبی روشن می‌شود؛ اول اینکه ادعای دولت مبنی بر فراجناحی بودن توسط شخص رئیس جمهور زیر سوال می‌رود و دوم اینکه اصلاح‌طلبان از نظر روحانی نیز شریک دولتند نه صرفا حامیانی که امروز بتوانند از زیربار اتفاقاتی که در آن‌ها مسئولند فرار کنند.
 
از طرفی دیگر، خاتمی رئیس دولت اصلاحات در حمایت از روحانی فیلمی را منتشر کرده بود که در آن قرار بود همه «تکرار» کنند تا روحانی رئیس جمهور شود. احتمالا در همان زمان عقد اصلاحات و روحانی به صورت دائم خوانده شد.
 
در همین راستا رسول منتجب‌نیا دی ماه سال 93، در مصاحبه با روزنامه آرمان امروز در حمایت از روحانی گفته بود: 
« شخصیت‌ها، احزاب و جناح‌های سیاسی و به‌خصوص جناح اصلاح‌طلب آمده و کمک کرده و خودش را به‌عنوان فدایی دولت قرار داده و آمده برای دکتر روحانی مایه گذاشته.»
 
ابراهیم اصغرزاده عضو شورای شهر اول تهران و از فعالان اصلاح‌طلب نیز، مهرماه سال 94، در سخنرانی افتتاحیه دفتر انجمن اسلامی دانشگاه بجنورد گفته بود: 
«بروید دست روحانی و ظریف را ببوسید که آبروی شما را حفظ کرد...»
 
یکی دیگر از کسانی که حامی درجه یک روحانی و ظریف بود، ناصریست. عبدالله ناصری عضو شورای مشورتی اصلاح‌طلب و از فعالان چپ، شهریورماه 96 در گفت‌وگوی تصویری با خبرگزاری فارس گفته بود:
 «اصلاح‌طلب‌ها باید تا آخر عمر دست ظریف را ببوسند.»
 
محمدرضا خاتمی نیز در شب انتخابات دولت دوازدهم در حمایت از روحانی گفته بود: 
«ما تضمین روحانی هستیم.»
 
نکته جالب اینجاست که شخص سعید حجاریان نیز در دوره اول ریاست جمهوری روحانی گفته بود: 
«معتقدم که ما بدلیلی جز روحانی نداریم. تنها بدیل ما روحانی است و باید تلاش کنیم او دوباره رأی بیاورد.»
 
اصلاح‌طلبان که تا قبل از روشن شدن مشکلاتی که ریشه در تصمیم‌گیری‌های دولت دارد حامی درجه یک روحانی بودند، امروز به راحتی آب خوردن روحانی را دور می‌زنند و مدعی می‌شوند که از ابتدا با او مشکل داشتند!
 
سعید حجاریان در ادامه صحبت‌هایش اضافه می‌کند: 
«ما اگر می‌دانستیم از جانب نیروهای تمامت‌خواه این همه سنگ پیش پای روحانی خواهد افتاد و از آن سو، دولت دست راستی مانند ترامپ بر سر کار خواهد آمد، شاید بهتر بود اساساً عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم. نه اینکه بخواهم، تنزه‌طلبی کنم اما خود دولت روحانی هم استعداد و ظرفیت کافی برای مقابله با معضلات داخلی نداشت. بنابراین ما به لحاظ اخلاقی هم نمی‌توانستیم وظیفه‌ای در قبال وی داشته باشیم.»
 
احساس خطر و فرار از قرار گرفتن در کنار دولت روحانی کاری دست اصلاح‌طلبان داده که سعید حجاریان که همیشه داعیه‌دار عقل و عقل‌گراییست سخن از این می‌زند که اگر می‌دانستیم جلوی پای روحانی سنگ می‌اندازند و ترامپ سر کار می‌آید هیچ‌گاه از روحانی حمایت نمی‌کردیم. سوال اینجاست که دقیقا چه کسانی و دقیقا چه سنگی؟ مجلس شورای اسلامی به ریاست لاریجانی که تماما هم سو و هماهنگ با دولت بوده، برجام، cft  و... که اتفاقا حرف و حدیث بسیاری هم برسرشان بود توسط مجلس تصویب شد تا امروز شاهدی باشد برای اثبات حرفهای خلاف واقع سعیدحجاریان!
 
نکته جالب دیگر تناقضی است که از یک پاراگراف صحبت‌های سعید حجاریان درمی‌آید؛ او که ابتدا می‌گوید نمی‌گذارند روحانی کار کند و سنگ جلوی پایش می‌اندازند، یک خط بعد مدعی می‌شود که روحانی و دولتش توانایی و استعداد مقابله با معضلات داخلی را ندارد. پس می‌شود فهمید که اصولا نه سنگی بوده و نه تمامیت خواهی! بلکه بالاتر از همه بی‌کفایتی روحانی و کابینه‌اش عامل حل نشدن معضلات کشور بوده است. اما حجاریان خوب می‌داند که باید دست به دامن همه چیز شوند تا اثبات کنند راه آن‌‌ها با راه روحانی و کابینه‌اش جداست. در واقع حیات اصلاح‌طلبان و حضور در انتخابات‌های آینده منوط به این است که آن‌ها با روحانی در یک جبهه قرار نگیرند.