هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 03:22
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

شنبه 26 آبان 1397 ساعت 15:34
شنبه 26 آبان 1397 15:13 ساعت
2018-11-17 15:34:36
شناسه خبر : 299015
ادعای دولت در گزارشی که اخیرا ارائه داده و زمین و آسمان را به هم بافته تا اثبات کند که مشکلات کشور ناشی از ناکارآمدی حسن روحانی و اعضای کابینه‌اش نیست، از اساس اشتباه است. دولت فاقد انسجام است و حسن روحانی کارآمدی و کفایت لازم برای انسجام بخشی به کابینه خودش را ندارد. برای همین بوده که هنوز که هنوز است بین نهادهای اقتصادی دولت شکاف و تفاوت دیدگاه وجود دارد. تفاوت‌هایی که جز آشفته‌تر کردن وضعیت اقتصادی کشور چیز دیگری به ارمغان نخواهد آورد.
ادعای دولت در گزارشی که اخیرا ارائه داده و زمین و آسمان را به هم بافته تا اثبات کند که مشکلات کشور ناشی از ناکارآمدی حسن روحانی و اعضای کابینه‌اش نیست، از اساس اشتباه است. دولت فاقد انسجام است و حسن روحانی کارآمدی و کفایت لازم برای انسجام بخشی به کابینه خودش را ندارد. برای همین بوده که هنوز که هنوز است بین نهادهای اقتصادی دولت شکاف و تفاوت دیدگاه وجود دارد. تفاوت‌هایی که جز آشفته‌تر کردن وضعیت اقتصادی کشور چیز دیگری به ارمغان نخواهد آورد.
گروه سیاسی-رجانیوز: احتمالا در زمان‌های دور، حاکمان و متولیان امور دولتی وقتی با معضل و مشکلی روبه رو می‌شدند و داد ناکارآمدیشان همه‌ی کشور را فرا می‌گرفت، متوسل می‌شدند به بخت و اقبال و شانس و احتمالا مشکلاتی که از قدیم بوده است، تا اثبات کنند مشکل اصلی آنان نیستند، بلکه مسائلی هستند که اصلا ربطی به آن‌ها ندارد؛ حالا این نکته تاریخی شده داستان این روزهای دولت حسن روحانی.
 
به گزارش رجانیوز حسن روحانی و دولتش گزارشی نوشته‌اند و دلایل مشکلات اقتصادی این روزهای کشور را در آن لیست کرده‌اند؛ دلایلی که همه قرار است اثبات کننده این باشد که مشکل نه دولت است و نه شخص روحانی بلکه مشکل از همه چیز هست غیر از آن‌ها.
 
تقریبا چندماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم بود که مشکلات اقتصادی کشور کم کم رو به وضعیتی بحرانی می‌رفت. ارز یک شبه پله‌های صعودی افزایش قیمت را بالا رفت و سکه و مسکن هم حال روز بهتری از ارز نداشت. اما بعد از گذشت چندماه از این وضعیت نابه‌سامان و آشفته، دولت گزارشی را ارائه داده تا در آن از دلایل مشکلات اقتصادی بگوید. در قسمتی از این گزارش آمده است: 
« نرخ ارز با روی کار آمدن دولت یازدهم و به‌ثمر رسیدن برجام، طی 5 سال گذشته روند باثباتی داشت، با این حال تحولات منطقه، محدودیت‌های مبادلاتی ارز، خروج آمریکا از برجام و انتظار شروع مجدد تحریم‌ها از سوی این کشور و کشمکش‌های داخلی، بازار ارز را وارد دوره جدیدی کرد و انتظارات را به‌سمت افزایش نرخ ارز سوق داد.»
 
نکته قابل توجه این است که در گزارش دولت، برجام عامل ثبات 5 ساله قیمت ارز به حساب می‌آید و تحولات منطقه که واضح هم از آن سخن نگفته است عامل برهم خوردن ثبات ارز به شمار می‌آید. دلایلی که قرار است دست دولت را برای امضای برجام‌های بعدی و برجام منطقه‌ای باز بگذارد و بهانه‎‌ای باشد برای مذاکرات جدید دولت. این در حالیست که باید پرسید چرا برجام که به قول دولتی‌ها ضمانت بین المللی داشت به سرانجام خوبی نرسید و با خروج یک طرف و حتی باقی ماندن طرف اروپایی بازهم همه معادلات به ضرر جمهوری اسلامی تمام شد؟ اگر برجام قرارداد محکم و درستی بود که اصولا نباید با خروج یک طرف به این چنین سرنوشتی دچار می‌شد.
 
در قسمتی دیگر از گزارش ارائه شده آمده است: 
«با این حال به‌رغم تلاش‌های دولت، معضلات و چالش‌های بنیادین و تاریخی اقتصاد ایران که ریشه در مسائل ساختاری کشور دارند، پایداری دستاوردهای اقتصادی دولت در مواجهه با تکانه‌های بین المللی را به‌خطر انداخته‌اند.»
 
جالب است که اصلا در منطق دولت و حسن روحانی مشکلات کشور یک درصد هم ریشه در ناکارآمدی و عدم انسجام دولت و پوسیدگی طرح‌های نئولیبرال ندارد و هر چه هست مشکلات ریشه‌ای و تاریخی بوده و یا ریشه در خروج امریکا از برجام دارد و یا تحولات منطقه. در منطق روحانی گویا اصلا مشکلات کشور تقصیر ناکارآمدی نیست.
 
این در صورتی است که حامیان دولت و رسانه‌های منتسب به روحانی بارها به این مسئله اعتراف کرده‌اند که مشکلات کشور ناشی عدم هماهنگی استراتژیک بین تیم اقتصادی دولت بوده. که یکی از نمودهای عینی آن، دعوا و بیانیه کشی دو حزب کارگزاران و اعتدال و توسعه با هم بر سر مسائل اقتصادی و گردن هم انداختن مشکلات کشور بود. کارگزاران مشکلات کشور را عدم قدرت جهانگیری در دولت و ریاست نوبخت بر سازمان برنامه و بودجه می‌دانست و اعتدال و توسعه نیز مشکلات را دقیقا از چشم کارگزارانی‌ها می‌دید.
 
 25 مرداد سال 1397 روزنامه سازندگی منسوب به حزب گارگزاران و حامی دولت روحانی در گزارشی با عنوان «کابینه در برابر کابینه» به اختلاف شدید دولتی‌ها با هم پرداخته بود. در قسمتی از آن گزارش آمده بود:
« سازندگی البته امیدوار است دولت با انسجام و همانگی در ستاد فرماندهی اقتصادی کشور بتواند انگیزه بیشتری در اقتصاددانان معتدل و مستقل کشور ایجاد کند و چند صدایی در کابینه اقتصادی دولت پایان یابد»
 
 
 
 
 
در قسمتی دیگر از این گزارش « عدم وجود هماهنگی استراتژیک میان تیم اقتصادی دولت به خصوص سه نهاد، سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی که گرایش‌های فکری جداگانه‌ای دارند» عامل مهم ناکارآمدی اقتصادی دولت عنوان شده بود که شخص رئیس جمهور باید به انسجام بین آن‌ها می‌پرداخت. 
 
فرشاد مومنی از اقتصاددانان نهادگرا و از منتقدین عملکرد اقتصادی دولت در ابتدای نشست  « ارزیابی دستاورد‌ها و هزینه‌های طرح تحول سلامت» در نقد رویکردها و انتخاب‌های اقتصادی روحانی گفته بود: 
« رییس جمهور به جای اینکه از اقتصاددان‌های مشفق عذرخواهی کند که پنج سال مستمر به ایشان می‌گفتند که شما اقتصاد را دارید با چشمی می‌بینید که تنها یک چشم است و ناکارآمدی آن‌ هم طی سه دهه محرز شده، از موضع اینکه ایشان به کشف و شهودی نائل شدند که اقتصاددان‌ها گویی نمی‌دانستند، فرمودند ما از این به بعد به پیچیدگی علم اقتصاد توجه بیشتری کنیم. ما از این توصیه سپاسگزاری می‌کنیم و گرامی می‌داریم ولی به ایشان با صراحت می‌گوییم که ما باید در عمل ملاحظه کنیم آنچه ایشان در مورد بی‌ثمر بودن افزایش نرخ ارز فهمیدند و به زبان آوردند از لحظه‌ای که فهمیدند به بعد دستاوری عملی آن چیست و تفاوتش با کارهایی که در گذشته می‌شد چه چیزهایی خواهد بود؟»
 
از طرفی دیگر در زمان استیضاح وزیر اقتصاد پیشین، مسعودکرباسیان، احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس گفته بود:
«بنده این را عرض می‌کنم که مجموعه معاونت پارلمانی رئیس‌جمهور، روز یکشنبه (28 مرداد)، تلاش داشتند که استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شود، اتفاقاً به‌دلیل همین تلاش‌ها بود که 12 تن از نمایندگان فراکسیون نمایندگان ولایی به هیئت رئیسه نامه نوشتند و اعلام کردند که استیضاح وزیر اقتصاد در مجلس به بعد از سؤال از رئیس‌جمهور موکول شود و آقای دهقان پیگیر جمع‌آوری امضا بود که به هیئت رئیسه تقدیم شود.» 
 
همانطور که امیرآبادی اشاره می‌کند حسن روحانی خود به دنبال استیضاح وزیر اقتصادی بود که خودش انتخاب کرده بوده؛ اتفاقی که باعث می‌شد روحانی در هنگام ورود به مجلس و پاسخ به سوالات، همه مشکلات را ناشی از بی عرضه‌گی وزیر استیضاح شده خود بداند و از زیر بار ناکارآمدی فرار کند. 
 
البته عدم وجود وزیر اقتصاد آن هم به مدت چندماه در بدترین شرایط اقتصادی کشور خود دلیل روشنی برای اثبات ناکارآمدی حسن روحانی و دولت اوست. 
 
بنابراین ادعای دولت در گزارشی که اخیرا ارائه داده و زمین و آسمان را به هم بافته تا اثبات کند که مشکلات کشور ناشی از ناکارآمدی حسن روحانی و اعضای کابینه‌اش نیست، از اساس اشتباه است. دولت فاقد انسجام است و حسن روحانی کارآمدی و کفایت لازم برای انسجام بخشی به کابینه خودش را ندارد. برای همین بوده که هنوز که هنوز است بین نهادهای اقتصادی دولت شکاف و تفاوت دیدگاه وجود دارد. تفاوت‌هایی که جز آشفته‌تر کردن وضعیت اقتصادی کشور چیز دیگری به ارمغان نخواهد آورد.