هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
چهارشنبه، 14 مهر 1400
ساعت 02:48
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 23 آبان 1397 ساعت 16:59
چهارشنبه 23 آبان 1397 16:14 ساعت
2018-11-14 16:59:02
شناسه خبر : 298787
بزک کردن توافق برجام و بالابردن توقع مردم، از وزارت امور خارجه و از شخص ظریف و نزدیکانش شروع شده و بعد به رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی دیگری رسیده است. امری که گویا امروز وزیر امور خارجه قصد کتمان کردن آن را دارد و حاضر نیست قبول کند که خود او و هم قطارانش اولین گروهی بودند که تا توانستند از برجام کاسبی احترام و عزت می‌کردند؛ و امروز در کمال تعجب توپ ناکارآمدی در برطرف کردن توقعات مردم را به زمین دیگران می‌اندازند.
بزک کردن توافق برجام و بالابردن توقع مردم، از وزارت امور خارجه و از شخص ظریف و نزدیکانش شروع شده و بعد به رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی دیگری رسیده است. امری که گویا امروز وزیر امور خارجه قصد کتمان کردن آن را دارد و حاضر نیست قبول کند که خود او و هم قطارانش اولین گروهی بودند که تا توانستند از برجام کاسبی احترام و عزت می‌کردند؛ و امروز در کمال تعجب توپ ناکارآمدی در برطرف کردن توقعات مردم را به زمین دیگران می‌اندازند.
گروه سیاسی-رجانیوز: محمد جواد ظریف که تا دیروز از باغ برجام عناوینی چون امیرکبیر را دشت می‌کرد، امروز معتقد است دولت نباید برجام را بزک می‌کرد و توقع مردم را بالا می‌برد؛ این درحالیست که تاریخ می‌گوید ظریف خود مهم‌ترین عامل بزک کردن برجام و بالا رفتن توقع مردم بوده است.
 
به گزارش رجانیوز جواد ظریف ۱۹ آبان‌ماه سال جاری در مصاحبه با برنامه پارک شهر رادیو تهران گفته است: 
«برخی برجام را در حد یک معامله اقتصادی می‌دانند، در صورتی که این توافق بین المللی فراتر از این موضوعات است. براساس برجام از سوی شورای امنیت سازمان ملل حق غنی سازی ایران به عنوان یک واقعیت پذیرفته شد»
 
ظریف گلایه کرده است که چرا برخی با ربط دادن برجام به معیشت مردم، توافق هسته‌ای را در حد یک معامله اقتصادی تقلیل داده‌اند. البته ظریف خود چندی پیش دربرنامه حالا خورشید اعتراف کرده بود که کار، کار خود دولت بوده و اتفاقا اشتباه هم بوده است.
ظریف 4 شهریورماه در آن برنامه گفته بود:
«برخی اعضای دولت و رسانه‌ها توقع مردم از برجام را بالا بردند»
 
این ادعا در صورتی است که شخص محمد جواد ظریف شهریورماه سال 13۹۴ در کمیسیون برجام گفته بود: 
«کل تحریم‌های اقتصادی، مالی و پولی اتحادیه اروپا، کل تحریم‌های ایالات متحده که بر شخصیت‌های غیرآمریکایی اعمال می‌شود از روز اجرا لغو خواهد شد، علاوه بر آن تحریم ۳۵ ساله هواپیمایی نیز لغو می‌شود.»
 
از طرفی ظریف، که شنبه 26 دیماه سال 1394 به جهت اعلام آغاز روز اجرای برجام به وین رفته بود، در بدو ورود به فرودگاه اعلام کرده بود: 
« ما فکر مي‌کنيم که اجراي برجام يک فرصت بسيار خوبي براي مردم ايران است که از آن طريق همه قطعنامه‌هاي ظالمانه شوراي امنيت و همه قطعنامه هاي شوراي حکام اژانس بين المللي انرژي اتمي پايان يابد و رسما لغو شود. همه تحريم هاي ظالمانه‌اي که بخاطر موضوع هسته‌اي ايران اعمال شده است، انشاء الله امروز لغو خواهد شد و کنار گذاشته خواهد شد و اين يک روز بسيار خوبي براي مردم ايران است.»
 
این تاکید ظریف بر روی لغو تمامی تحریم‌ها در روز اجرای توافق برجام، خود عاملی بود که دست رسانه‌های غربگرا و دیگر شخصیت‌های دولت را برای بالابردن توقع مردم باز می‌گذاشت. بنابراین بی‌راه نیست اگر ظریف را از مهمترین عوامل بزک کردن برجام و ارائه نگاه غیر واقعی به آن بدانیم. 
 
«کلید چرخید، ایران خندید»، «خورشید درخشان شد»، «آغاز عصر ایرانی»، «انفجار امید»، «پیروزی بدون جنگ»، «حصر ایران شکست»، «خجسته باد این پیروزی»، «مُهر تدبیر بر پیشانی تحریم»، «توافق قهرمانانه ایران»، «ظریف گل زد، ایران خندید» و... این‌ها بخشی از تیترهای صفحه اول روزنامه‌های اصلاح طلب در ۲۴ تیر 13۹۴- یک روز پس از امضای برجام- است. همین روزنامه‌ها در دی ماه 1394 نیز با تیتر درشت نوشتند که «تحریم‌ها به تاریخ پیوست» و «صبح بدون تحریم» فرارسید و «فروپاشی تحریم‌ها» رخ داد! 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
نکته قابل توجه آن است که در همان زمان، یک بار هم جناب ظریف به رسانه‌های طرفدار دولت تذکر نداد که این گونه بزک کردن برجام باعث بالا بردن توقع عموم مردم خواهد شد. گویا آن زمان خیلی بد هم نبوده تا برجام دستاوردی بی‌بدیل شناخته شود، تا هم ظریف تبدیل به امیرکبیر زمان شود و هم تضمینی باشد برای در قدرت ماندن روحانی و اصلاح‌طلبان. اما امروز با روشن شدن حقایق پشت پرده برجام، و شکست واضح ایده اعتماد به قوانین بین الملل چاره‌ای برای جناب وزیر نمانده، و ظریف مجبور است امروز بالابردن توقع مردم از توافقی که از همان اولش هم قرار نبوده اتفاق خاصی را رقم بزند را عامل اصلی مشکلات بداند. 
 
از طرفی دیگر معاون ظریف، عباس عراقچی، مردادماه سال1394 در نشست بررسی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که از سوی موسسه دیپلماسی ایرانی برگزار شده بود در همین باره گفته بود:
« ۹۰ درصد تحریم سوئیفت روانی بود و فقط به خاطر فضای فشاری که ایجاد شده بود با وجود اینکه منع نداشتند با ما کار نمی‌کردند. در مرحله اول بیش از ۸۰۰ فرد و نهاد از لیست خارج می‌شوند و خود به خود از تحریم سوئیفت هم خارج می‌شوند...می‌گویند نباید برای توافق هسته‌ای جشن گرفت، معتقدم که به خدا باید جشن گرفت و من تمام قد از این توافق دفاع می‌کنم.»
 
عباس عراقچی در همان نشست مدعی شده بود:
 «تحریم‌های مالی و اقتصادی در روز اول اجرای توافق و سایر تحریم‌ها در فاصله زمانی معقول برداشته خواهد شد.»
 
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز از کسانی بود که با حمایت تمام قد از ظریف، به تطهیر برجام و بزرگ‌نمایی از آن می‌پرداخت. صالحی فروردین‌ماه سال 1394 گفته بود:
 «در همان روز توافق کلیه تحریم‌ها لغو خواهد شد.»
 
همانطور که مشخص است، بزک کردن توافق برجام و بالابردن توقع مردم، از وزارت امور خارجه و از شخص ظریف و نزدیکانش شروع شده و بعد به رسانه‌ها و شخصیت‌های سیاسی دیگری رسیده است. امری که گویا امروز وزیر امور خارجه قصد کتمان کردن آن را دارد و حاضر نیست قبول کند که خود او و هم قطارانش اولین گروهی بودند که تا توانستند از برجام کاسبی احترام و عزت می‌کردند؛ و امروز در کمال تعجب توپ ناکارآمدی در برطرف کردن توقعات مردم را به زمین دیگران می‌اندازند.