هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
سه شنبه، 13 مهر 1400
ساعت 08:03
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

چهارشنبه 23 آبان 1397 ساعت 15:01
چهارشنبه 23 آبان 1397 14:46 ساعت
2018-11-14 15:01:07
شناسه خبر : 298748
بد عهدی‌های خارجی ها که قریب به اتفاق‌شان از کشور‌های اروپایی هستند، در حالی است که 27 اردیبهشت 97، ماکرون، رییس جمهور فرانسه در ارتباط با تعهد کاری شرکت‌های خارجی گفته بود: « اتحادیه اروپا فعالیت شرکت‌های خارجی در ایران را حتی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌ها تضمین خواهد کرد
بد عهدی‌های خارجی ها که قریب به اتفاق‌شان از کشور‌های اروپایی هستند، در حالی است که 27 اردیبهشت 97، ماکرون، رییس جمهور فرانسه در ارتباط با تعهد کاری شرکت‌های خارجی گفته بود: « اتحادیه اروپا فعالیت شرکت‌های خارجی در ایران را حتی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌ها تضمین خواهد کرد
گروه سیاسی-رجانیوز: اخیراً بخشنامه‌ای از طرف شرکت خودرو سازی سایپا، خطاب به مشتریان این خودروسازی منتشر شد که سایپا طی آن از مشتریانی که برای خودروی ساندرو ثبت نام کرده بودند، می‌خواست که جای ساندرو، پراید و تیبا تحویل بگیرند.
 
به گزارش رجانیوز، پس از انتشار تصویر این بخشنامه در فضای مجازی و انتقادات افکار عمومی به این اقدام عجیب سایپا، این شرکت خودروسازی از لغو شدن بخشنامه فوق‌الذکر خبر داد.
 
مدیر عامل سایپا پس از اعتراضات و انتقادات به بخشنامه این شرکت، از اختیاری بودن دریافت پراید و تیبا بجای ساندرو توسط مشتریان خبر داد که البته این تدبیر نیز نمی‌تواند پاسخگوی مشتریانی باشد که خودروی ساندرو ثبت نام کرده بودند.
 
اما مدیر عامل سایپا، خروج شرکت خودرو سازی رنو به دلیل تحریم‌ها از کشور را دلیل اصلی کمبود خودروی ساندرو دانست و گفت: «به دلیل خروج شرکت رنو از کشور یکسری تعهدات مازاد مانده است که باید این تعهدات به نحوی پاسخ داده شود». به عبارتی سایپا به دنبال آن بود که کمبود خودروی ساندرو در کشور که ناشی از خروج شرکت رنو از ایران است را با جایگزین کردن پراید و تیبا بجای ساندرو جبران کند.
 
مدیر عامل سایپا در ادامه به خلف وعده شرکت خودرو سازی فرانسوی نیز اشاره کرد و گفت: "این موضوع به دلیل خلف وعده و تخلف شرکت رنو در قرارداد ایجاد شد." 
 
فارغ از اقدام عجیب سایپا برای جبران خسارتی که از بد عهدی شرکت رنو بود، نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که زیر میز زدن رنو در همکاری با سایپا، عامل اصلی این معضل جدید شرکت خودرو سازی ایرانی است. 
 
این بار اولی نیست که یک شرکت خارجی با بد عهدی های خود، دست شرکت های داخلی را در پوست گردو می گذارد. چنین خلف وعده هایی مسبوق به سابقه است. اما سوالی که باید از شرکت هایی مثل سایپا و امثالهم پرسید این است که چرا با علم به اینکه شرکت های خارجی غیر قابل اعتماد هستند و سیاست های خود را با سیاست های آمریکا تنظیم می کنند، قرارداد هایی را منعقد می کنند که شرکت های خارجی مثل رنو، به راحتی می توانند بدون اینکه بازخواست شوند، با خروج خود از معاهده ها، خسارات جبران ناپذیری را متحمل شرکت های ایرانی میکنند؟
 
این برای چندمین بار است که شرکت های خودرو ساز ایرانی، با خلف وعده خارجی ها مواجه می‌شوند و از آنجایی که خارجی‌هایی مثل رنو هیچ تضمینی برای ادامه همکاری نداده اند، خسارات وارده را می‌خواهند از جیب مردم جبران کنند.
 
تیر ماه گذشته نیز  عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا به این موضوع اشاره کرده بود که رنو در همکاری خود با شرکت های ایرانی، هیچ تضمینی نداده است، گفته بود: « در صورت تمکین خودروسازان فرانسوی از دستور دولت آمریکا و ترک خاک ایران، هیچ تضمینی برای احقاق حق طرف ایرانی وجود نخواهد داشت، مگر سرمایه‌گذاری‌های فیزیکی انجام شده این شرکت‌ها در سایت‌های خودروسازی داخلی.» 
 
همه این بد عهدی‌های خارجی ها که قریب به اتفاق‌شان از کشور‌های اروپایی هستند، در حالی است که 27 اردیبهشت 97، ماکرون، رییس جمهور فرانسه در ارتباط با تعهد کاری شرکت‌های خارجی گفته بود: « اتحادیه اروپا فعالیت شرکت‌های خارجی در ایران را حتی پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌ها تضمین خواهد کرد.»
 
اکنون که شرکت‌های اروپایی به تبعیت و ترس از آمریکا با خیال راحت و بدون جریمه از تعهدات خود سر باز می‌زنند و ایران را ترک می‌کنند، و با توجه به اظهارات ذکر شده ماکرون، کسانی که معتقد بودند اروپا با آمریکا فرق دارد و سیاست‌های جداگانه و مستقلی از آمریکا را دارا است، باید پاسخگو باشند که چرا سعی در مستقل شناساندن اروپا از آمریکا را داشتند؟
 
 

video_2018-11-14_14-43-47.mp4 | دانلود فیلم