هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

پنجشنبه 17 آبان 1397 ساعت 13:58
پنجشنبه 17 آبان 1397 13:46 ساعت
2018-11-8 13:58:14
شناسه خبر : 298181
آمریکایی ها در سال های گذشته به صورت ظاهری از شبه نظامیان کُرد حمایت کردند اما در مقاطع زمانی مختلف برای تروریست های داعش هم سلاح و تجهیزات نظامی ارسال کردند تا جنگ در این محور ادامه یابد.
آمریکایی ها در سال های گذشته به صورت ظاهری از شبه نظامیان کُرد حمایت کردند اما در مقاطع زمانی مختلف برای تروریست های داعش هم سلاح و تجهیزات نظامی ارسال کردند تا جنگ در این محور ادامه یابد.
گروه بین الملل-رجانیوز: بیستم شهریور ماه امسال، شبه نظامیان کُرد مورد حمایت آمریکا عملیاتی را با پشتیبانی یگان های موشکی، توپخانه ای و جنگنده های ائتلاف غربی علیه بازمانده های گروه تروریستی داعش در نوار ساحلی شرق رود فرات ( جنوب و جنوب شرق استان دیرالزور سوریه) آغاز کردند.
 
نیرو‌های شبه نظامی کُرد در 40 روز نخست عملیات، پیروزی‌ قابل توجهی در مقابل عناصر تروریستی به دست نیاوردند و با وجود ورود نیروهای ویژه آمریکایی ( موسوم به مارینز)  فقط توانستند مساحت تحت اشغال داعش را از حدود 111 کیلومتر مربع به حدود 90 کیلومتر مربع کاهش دهند.
 
شهرک های « باغور فوقانی، السوسه، البحر، الشجله و...» از جمله مناطقی در نوار ساحلی شرق رود فرات به شمار می آمدند که از اشغال عناصر تروریستی داعش خارج و به تصرف شبه نظامیان کُرد درآمدند.
 
 
نیروهای شبه نظامی کُرد تلاش زیادی هم کردند تا خود را به شهرک هجین ( مهم ترین پایگاه گروه تروریستی داعش در شرق رود فرات) برسانند اما با مقاومت تروریست ها مواجه شدند و ناکام ماندند.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، عناصر تروریستی داعش در 6 هفته نخست درگیری‌ها از مواضع اشغالی خود در نوار ساحلی شرق رود فرات به شدت دفاع کردند اما یک تغییر مهم باعث شد معادله قدرت اواخر مهرماه در این محور به طور کامل تغییر کند.
 
شرایط نامساعد آب و هوایی بهترین فرصت برای تروریست های داعش بود تا شکست های خود را در نوار ساحلی شرق رود فرات جبران کنند و روند پیشروی شبه نظامیان کُرد در این محور متوقف شود.
 
اوایل آبان ماه تروریست های داعش به بهترین شکل ممکن از این فرصت استفاده کردند و با ضد حملات سنگین در هوای طوفانی توانستند ضربات مهلکی را به نیروهای شبه نظامی کُرد وارد کنند.
 
 
 گرد و خاک شدید باعث شد تا جنگنده های ائتلاف غربی نتوانند به پرواز درآیند و از نیروهای کُرد حمایت هوایی کنند و این مسئله در پیشروی های تروریست های داعش در شرق رود فرات نقش به سزایی داشت.
 
براساس این گزارش، تروریست های داعش در جریان این ضد حملات موفق شدند تمامی مناطق از دست رفته را دوباره اشغال کنند؛ دهها تن از نیروهای شبه نظامی کُرد در این حملات از پای درآمدند و بیش از 100 تن زخمی شدند.
 
به گفته منابع میدانی، دهها تن از شبه نظامیان کُرد در جریان درگیری ها توسط عناصر تروریستی داعش اسیر شدند تا شکست های دومینوار آنان در نوار ساحلی شرق رود فرات تکمیل شود.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، عناصر تروریستی داعش توانستند شهرک های « باغور فوقانی، السوسه، الشجله و...» را دوباره اشغال کنند و مساحت تحت اشغال خود را از 90 کیلومتر مربع به 110 کیلومتر افزایش دهند.
 
 
پیشروی بازمانده ‌های عناصر تروریستی داعش فقط به اشغال مجدد مناطق از دست رفته منتهی نشد و آنان در چند عملیات پشت سر هم مساحت مناطق اشغالی را در نوار ساحلی شرق رود فرات به حدود 130 کیلومتر مربع افزایش دادند.
 
تروریست های داعش در ادامه هم شهرک بسیار مهم « باغور تحتانی» را از تصرف نیروهای شبه نظامی کُرد خارج و به اشغال درآوردند و خود را به نزدیکی های مرزهای مشترک با عراق رساندند.
 
نزدیک شدن عناصر تروریستی داعش به مرزهای عراق باعث شد چند گروه از نیروهای بسیج مردمی در مرزهای شمالی و مشترک با سوریه مستقر شوند تا از ورود تروریست های داعش به داخل خاک عراق جلوگیری کنند.
 
به گزارش گروه بین الملل رجانیوز، عناصر تروریستی داعش در 4 روز گذشته هم عملیات را در حومه شهرک هجین انجام دادند و تا حدودی توانستند دیوار دفاعی را در حومه این شهرک مستحکم تر کنند.
 
به گفته منابع میدانی، با بهبود شرایط آب و هوایی، شبه نظامیان کُرد خود را برای آغاز عملیات و تصرف دوباره مناطق تازه اشغال شده آماده می کنند و توپخانه ائتلاف غربی مواضع تروریست های داعش و مناطق مسکونی را به شدت هدف قرار داده است.
 
جنگنده های ائتلاف غربی هم در 72 ساعت گذشته مواضع تروریست ها و مناطق مسکونی را هدف قرار دادند؛ حملات به مناطق مسکونی منجر به جان باختن دهها تن از شهروندان از جمله کودکان و رنان شده است.
 
رصدهای میدانی نشان می دهد، جنگنده های ائتلاف غربی با بمب های ممنوعه مناطق مسکونی را در نوار ساحلی شرق رود فرات نشانه رفتند و استفاده از بمب های فسفری در این محور تایید شده است.
 
شبه نظامیان کُرد در تلاش هستند با اعزام نیرو‌های کمکی و تجهیزات نظامی سنگین به مناطق درگیری، ابتکار عمل را دوباره در دست گیرند و باید منتظر ماند و دید آیا آنان می توانند تروریست‌های داعش را عقب برانند یا خیر اما بدون شک کاهش درگیری ها در این محور به سود آمریکایی ها نیست.
 
هدف آمریکایی‌ها از بازی در شرق فرات؟
 
آمریکایی ها خوب می دانند برای بقا در شرق رود فرات باید همچنان صحنه گردانی کنند و با طرفین درگیر در این محور بازی کنند تا بتوانند اشغالگری خود را در شرق سوریه به گونه ای در افکار عمومی توجیه کنند.
 
نباید فراموش کنیم که آمریکایی ها در سال های گذشته به صورت ظاهری از شبه نظامیان کُرد حمایت کردند اما در مقاطع زمانی مختلف برای تروریست های داعش هم سلاح و تجهیزات نظامی ارسال کردند تا جنگ در این محور ادامه یابد.
 
بررسی تحولات میدانی در شرق رود فرات نشان می دهد آمریکایی ها برنامه خود را در مناطق اشغالی شمال شرق و شرق سوریه برای اشغالگری چند ساله و تجهیز پایگاه ها تنظیم کرده اند و در این میان فقط به دنبال ادامه جنگ هستند تا حضور نظامی خود را توجیه کنند و ادعای آنان مبنی بر مبارزه با گروه تروریستی داعش یک شوی سیاسی است.
 
رجانیوز در آینده نزدیک گزارشی از جزئیات تحرکات آمریکایی ها در شرق رود فرات منتشر می کند.