هم اکنون عضو شبکه تلگرام رجانیوز شوید
پنجشنبه، 8 مهر 1400
ساعت 12:24
به روز شده در :

 

 

 

رجانیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

 

سه شنبه 15 آبان 1397 ساعت 19:35
سه شنبه 15 آبان 1397 19:25 ساعت
2018-11-6 19:35:42
شناسه خبر : 298001
 پذیرش این سخنان وزیرامور خارجه و معاونش بدین معناست که راهبرد اصلی آمریکا فشار برای رسیدن به نتایج دلخواه خود است در نتیجه اگر رژیم آمریکا در پس هر فشاری یک عقب نشینی از جانب دولت ایران را مشاهده کند نه تنها به کاهش فشارها روی نخواهد آورد که باعث می شود فشارهای بیشتری برای رسیدن به امتیازات و منافع بیشتر را پیگیری کند.
پذیرش این سخنان وزیرامور خارجه و معاونش بدین معناست که راهبرد اصلی آمریکا فشار برای رسیدن به نتایج دلخواه خود است در نتیجه اگر رژیم آمریکا در پس هر فشاری یک عقب نشینی از جانب دولت ایران را مشاهده کند نه تنها به کاهش فشارها روی نخواهد آورد که باعث می شود فشارهای بیشتری برای رسیدن به امتیازات و منافع بیشتر را پیگیری کند.
گروه سیاسی-رجانیوز: «تصور ترامپ این است که مثل بعضی کشورهای دیگر اگر فشار را به حداکثر برسانند، ما کوتاه می آییم و می‌گوییم بیایید توافق دیگری امضا کنیم.» این صحبت های عباس عراقچی معاون وزارت خارجه در برنامه تلویزیونی و یه طرفه «تیتر امشب» به تاریخ 15آبان97  است که به خوبی خبر از این موضوع می دهد که آمریکا به این نتیجه رسیده که فشار بر ایران باعث عقب نشینی و گرفتن امتیاز خواهد شد. 
 
ظریف وزیر امورخارجه نیز هفتم مردادماه 97 مشابه همین تحلیل را ارائه کرد. وی در دیدار با سفیران و فعالان اقتصادی، آمریکا را معتاد به تحریم معرفی کرده و گفته بود: «معتاد بودن آمریکایی ها به تحریم، باعث شد در دوران اوباما نیز آنها وظایف و تعهداتشان را اجرا نکنند.»
 
به گزارش رجانیوز: پذیرش این سخنان وزیرامور خارجه و معاونش بدین معناست که راهبرد اصلی آمریکا فشار برای رسیدن به نتایج دلخواه خود است در نتیجه اگر رژیم آمریکا در پس هر فشاری یک عقب نشینی از جانب دولت ایران را مشاهده کند نه تنها به کاهش فشارها روی نخواهد آورد که باعث می شود فشارهای بیشتری برای رسیدن به امتیازات و منافع بیشتر را پیگیری کند.
 
این چند جمله را شاید بتوان به عنوان اصلی ترین تقابل دو دیدگاه اصلی در جریان مناظرات انتخاباتی سال 92 تاکنون دانست. از یک طرف گفتمان دولت کنونی معتقد به این تحلیل بود که عقب نشینی هسته ای در مقابل غرب می‌تواند بهانه را از دست آمریکا گرفته و پرونده امنیتی شده هسته ای را مختومه کند و از طرف دیگر گفتمان مقاومت معتقد بود بهانه زدایی دشمن با از بین بردن «سلاح تحریم آمریکا» حاصل می گردد نه عقب نشینی در مقابل سلاح دشمن!
 
بنابراین می‌توان گفت آمریکا زمانی «فشار» را اثرگذار می بیند و یا به قول ظریف به تحریم «معتاد» می شود که سلاح خود در مقابل دشمنش را کارآمد بداند. عقب نشینی های بی سابقه هسته ای در دولت روحانی بزرگ‌ترین سند کارآمدی تحریم‌ها و اثرگذار بودن حربه‌ی فشارحداکثری برای تصمیم سازان کاخ سفید بوده است.
 
آمریکایی ها از روز اجرایی شدن برجام با تصویب تحریمها‌ی مختلف چون تحریم ایسا، کاتسا، ویزا و برداشت غیرقانونی اموال ایران قطعنامه 2231 و برجام را نقض کردند و اینگونه میزان تحمل ایران را واکنش سنجی کردند.
 
دکترخوش چشم در این خصوص می گوید: «آمریکایی ها هم نقض عهد کردند هم هجمه کردند تا آستانه تحمل و اقدام ما را بسنجند، وقتی نگاه می کنند که از طرف شما اقدام متقابلی انجام نمی شود طبعا فشار ادامه پیدا می کند... اسلحه آمریکا تحریم هاست. حالت عالی برای او این است که ما تعهدات خود در برجام را انجام دهیم ولی او اسلحه خود را پس بگیرد. کی این کار را می کند؟ وقتی خاطرجمع شود که شما اقدام متقابل نمی کنید. ما چه کار کردیم؟ آبان و آذر پارسال مقامات ما اروپا می روند و اعلام می کنند این حرف هایی که آقای ترامپ از تابستان از حدود شهریور میزند که من میخواهم از برجام خارج شوم وبار آخر است که من تمدید می کنم اگر اتفاق هم افتاد که افتاد ما با اروپا ادامه می دهیم! اینقدر این را مقامات ارشد و متولیان برجام تکرار کردند که آمریکا مزاحم است بهتر که بیرون برود! ... حرف بنده این است: آنها که طرفدار برجام بودند می گوید که 80درصد برجام آمریکا و مخالفان می گویند 95 درصد آن آمریکاست. ما میگوییم حرف آنها. 80درصد برجام آمریکا بوده. آمریکا بیرون میرود. 80درصد تعهدات روی کاغذش دارد می رود. 20درصد روی کاغذ می ماند که چقدرش را اروپا انجام دهد که معلوم است انجام نمیدهد. عرض من این است که ما گفتیم ما از زمانی که آمریکا اولتیماتوم خروج داد باید شفاف هزینه های اقدامش را نشان می دادیم که اگر آمریکا برود این اتفاقات می افتد. به جای اینکه بگوید اگر رفت که رفت حداقل باید بگویید که آمریکا که 80درصد تعهدات را داشت رفت حالا اگر اروپا 20درصد خودش را هم انجام دهد ما 80درصد تعهداتمان را تعدیل می کنیم. این تعدیل کمی کیفی است. »
 


چرا در مقابل اروپا همان اشتباهات برجام را تکرار می کنیم؟.mp4 | دانلود فیلم 

 
با وجود اینکه دولت اقرار می کند که آمریکا به حربه فشار امیدوار است اما از پاسخ این مساله که چه کسی این امیدواری را ایجاد کرده است زیرکانه فرار می کنند. اما اسفناک تر آنکه بازهم مشوقین تحریم کنندگان ایران، به جای تغییر راهبرد غلط خود که منجر به اعتیاد آمریکا و فشار بیشتر به کشور شده، در حال ادامه محدودیت های تحمیل شده در برجام هستند و زمانی که دشمن عکس العمل قاطعی در خصوص دشمنی های خود دریافت نکند قطعا بر دشمنی خود می افزاید. 
 
 قبلا نیز رجانیوز در ده‌ها مطلب از جمله «آقای روحانی؛ روی چمبرلین را سفید کردید» به اثبات علمی و تاریخی ناکارآمدی راهبرد مماشات (Appeasement)یا همان عقب نشینی پرداخته است.